Илинденски сведоштва

Hulse

Дурак
Член од
24 октомври 2012
Мислења
775
Поени од реакции
469
"Илинденски сведоштва" е книга во која се напишани сториите на многу наши илинденски учесници, обични луѓе, кои пробале и (не)успеале да се изборат за илинденската пензија која се давала во СФРЈ по војната.

Е сега, мене ме интересира дали некој од тука ја има книгата, или може да дојде некако до неа и да провери дали има нешто напишано за мојот прапрадедо, Блажо Црвчев или Црвчов, од с. Љубанци, Скопска Црна Гора, којшто според една книга на човек од тоа село, тој наводно имал учествувано во Илинденското востание и примал илинденска пензија по Втората светска војна. Ова го прашувам, затоа што сакам да знам дали вреди да ја купам "Илинденски сведоштва", бидејќи претпоставувам дека има голема цена, а моментално сум финансиски "стиснат". Благодарам на секој оној што ќе помогне на било кој начин.
Поздрав
и секое добро.
 
Член од
13 јануари 2015
Мислења
696
Поени од реакции
556
Знае ли некој да ми каже кај може да ги најдам илинденските сведоштва и по која цена се движат книгите?
 
На врв Bottom