Икони

Член од
4 ноември 2011
Мислења
51
Поени од реакции
13
Дали знае некој каде во Скопје можам да купам икони од светци?
 

PsychoalieN

Омлет мастеР
Член од
12 јули 2009
Мислења
1.703
Поени од реакции
1.411
Дали знае некој каде во Скопје можам да купам икони од светци?
Иконопис со двојна позлата од 24 кратно злато на орев, липа, костен, цреша директно во продавницата на МПЦ-ОА на Бул. Партизански одреди бр. 12, може и по порачка и различна димензија од икописната школа на манастирот Воведение на Пресвета Богородица Елеуса. Може да се најдат и принтани икони во црквите Св.Богородица на Кеј, Св Петар и Павле Ѓорче Петров, Св.Димитрија на плоштад итн.
 
Член од
16 декември 2012
Мислења
2.707
Поени од реакции
6.824
Јас би погледнал и во Марков манастир
 
Член од
1 март 2018
Мислења
1
Поени од реакции
0
Дали знае некој каде во Скопје можам да купам икони од светци?
https://www.facebook.com/IkoniSimeonov/
Од студио Симеонов можете да купите рачно изработени икони, на дрвени даски и со позлата. Одлична презентација на процесот на сликање имаат на ФБ. Поздрав.
 

Anco

За солун ДА, ЗА срем НЕ
Член од
1 ноември 2011
Мислења
8.603
Поени од реакции
15.403
... ... ...
јас си ја сам изделкав, ми можеш нешто, дај иљадарче и твоја е и тоа на орев.
има уште неколку на лагер
„Додека штурниците ја расипуваа тишината, јас го загледувавав чистачот на патеката во паркот, по која други ќе шетаат и размислувава: дали еднаш во светов ќе дојде до еднаквост? Сето тоа ми изгледаше прекрасно, но толку далеку како ѕвездите во бескрајот на вселената“.
 

Ska Maniac

Бараба
Член од
2 октомври 2013
Мислења
9.238
Поени од реакции
22.434
... ... ...
јас си ја сам изделкав, ми можеш нешто, дај иљадарче и твоја е и тоа на орев.
има уште неколку на лагер
„Додека штурниците ја расипуваа тишината, јас го загледувавав чистачот на патеката во паркот, по која други ќе шетаат и размислувава: дали еднаш во светов ќе дојде до еднаквост? Сето тоа ми изгледаше прекрасно, но толку далеку како ѕвездите во бескрајот на вселената“.
Ако е твоја ракотворба , доста добро е изработена. Од уметнички аспект Св. Никола си го погодил 99%.
 

saskon

Член од
22 август 2008
Мислења
2.220
Поени од реакции
5.442
@Tiger311 ако сакаш има и нешто вакво:
ar1.png

Изработено во длабока поткопана резба. Можам да ти дадам контакт со човекот кој ги изработува.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom