Израел купи 20 F-35A

M

.:makedonec:.

Гостин
А Израел е поголема земја од Македонија територијално гледано а?
Територијално не но предност е што имаат море ( Средоземно Море) ....
P.S-Македонија инаку има 25 713 км2 , а Израел 20 770км2 :)

--- надополнето ---

My mistake - Македонија е поголема територијално ама тука некаде се.
Но не е само тоа фактор за да се купат авиони, Израел има 200 милијарди долари буџет од кои воениот буџет им е 15 до 20 милијарди, ние имаме 3 - 4 милијарди буџет од кој едвај 300(?) милиони се само за воениот буџет. Каде е разликата? И плус тоа Израел е сила која доминира на Блискиот Исток и пошироко и потребни им се авиони и други вакви скапи воени играчки.
Буџетот на Македонија е 2 660 000 000 евра:)

--- надополнето ---

Нема потреба од купување на вакви скапи авиони.Доволно е да имаме неколку поскромни и околу 100 ми-24ки :)
Кај ќе ги ставиш тие 100 ми-24 кога иаме едвај два аеродроми и тоа и двата се патнички !
 
T

Tetro

Гостин
Кај ќе ги ставиш тие 100 ми-24 кога иаме едвај два аеродроми и тоа и двата се патнички !
Чудно е кога не знаеме за нашата татковина, а можеме да користиме интернет и да се научиме, нели?


Airports:

14 (2010)
country comparison to the world: 149
https://www.cia.gov/library/publications/the-world-factbook/geos/mk.html
 
M

.:makedonec:.

Гостин
ахахахахахахахах абе човек па тие + 12 на кои се мисле знаеш какви се ???? тие се за да полетуваат тиа шо се авионите за запрашување и не се правени од писа туку од обичен бетон хахаххаахахах не биди смешен знам на кои мислеш го иаме еден таков во Свети Николе ( на Овче Поле ) нема везе !
 
T

Tetro

Гостин
Да бе човек, баш на тава мислеех. За овие авиони не е потребна некоја писта огромна за полетување и слетување, нели? :)
Не е потребен некој огромен аеродром.

п.с. Разгледај ги бројките од линкот, пишува вака:
Airports - with paved runways:
total: 10
2,438 to 3,047 m: 2
under 914 m: 8 (2010)

Airports - with unpaved runways:
total: 4
914 to 1,523 m: 1
under 914 m: 3 (2010)
 

Human

Explorer
Член од
10 октомври 2009
Мислења
12.011
Поени од реакции
4.670
Сега цената почна да им се накачува:

Additional Costs Expected for Lockheed’s F-35 Fighter

http://www.nytimes.com/2010/11/02/business/02plane.html?ref=us
Во тешки ла**а е целиот Ф-35 проект. Ама изгледа ќе го протуркаат некако. Барем колку да не биди за џабе развојот на авионот и парите фрлени за тоа.

Иначе, ептен ми се бендисува кокпитот:



Попросто здравје. :)
 
Член од
5 февруари 2013
Мислења
153
Поени од реакции
249
Буџетот не дозволува да се купат авиони, бидејќи не е само да се купат, после треба да се одржуваат, наоружат, да се снабдат со гориво итн. а тоа кошта многу пари. Воениот буџет е се на се 250-300 милиони евра ( што е смешно за воен буџет ) ама толку ни се можностите. Да се надеваме дека ако и кога ќе влеземе во НАТО можеби ќе може да се купат вакви играчки. :smir:
Мислењево ти е оддамна, но сакам да те поправам, воениот буџет на Р.М изнесува негде 94 милиона евра, што е 3 пати помала цифра од тоа ти што го кажа... Еех, да имавме 300 милиона евра буџет :D
 

Zoran MKD

Мијак на квадрат.
Член од
11 септември 2010
Мислења
2.021
Поени од реакции
1.019
Dosega isporachan samo na Holandija.
 
Член од
10 мај 2010
Мислења
2.727
Поени од реакции
1.970
Види што купуе Израел човече... Колку светлосни години се пред нас...
Израел е опколен од 500 милиони арапи и мора да купува најакото отужје .Најголемите трговци во светот се израелците .....од топ 50 најбогати Американци 30 се Израелци .Не се они како нас каде има албанец сели се од таму (Чист пример Чаир ).Они одат по политиката каде има палестинец таму се сели Израелец .
 

Kajgana Shop

На врв Bottom