Израел купи 20 F-35A

Член од
17 март 2005
Мислења
11.493
Поени од реакции
1.584


А може и ние ќе го ќариме еден ден. :wink:


Final Approval for F-35 Purchase

by Maayana Miskin
A ministerial committee headed by Prime Minister Binyamin Netanyahu and Defense Minister Ehud Barak has given its final approval to the purchase of F-35 warplanes from the United States. Senior IDF officials took part in the final decision. ...

http://www.israelnationalnews.com/News/News.aspx/139668
 
F

Frankie Yale

Гостин
Ние ќе земеме еден ПАК ФА, бољи се... Само уште не се готови, треба чекаме да излезат на продажба :):baeh:
 

iksimkd

ШшшШшшШ...
Член од
31 јули 2007
Мислења
5.000
Поени од реакции
2.183
Македонија е мала земја, каде ќе ги летаме тие авиони? На нас ни требаат повеќе хеликоптери и ПВО не ни требаат авиони.
 

Human

Explorer
Член од
10 октомври 2009
Мислења
12.063
Поени од реакции
4.710
Колку што знам тие дваесетте Ф-35ки во Израел треба да бидат испорачани некаде во 2016 година.
 

Drettica

Graxhanin of Severstan
Член од
24 ноември 2008
Мислења
12.625
Поени од реакции
14.931
Македонија е мала земја, каде ќе ги летаме тие авиони? На нас ни требаат повеќе хеликоптери и ПВО не ни требаат авиони.
А Израел е поголема земја од Македонија територијално гледано а?
 

iksimkd

ШшшШшшШ...
Член од
31 јули 2007
Мислења
5.000
Поени од реакции
2.183
А Израел е поголема земја од Македонија територијално гледано а?
My mistake - Македонија е поголема територијално ама тука некаде се.
Но не е само тоа фактор за да се купат авиони, Израел има 200 милијарди долари буџет од кои воениот буџет им е 15 до 20 милијарди, ние имаме 3 - 4 милијарди буџет од кој едвај 300(?) милиони се само за воениот буџет. Каде е разликата? И плус тоа Израел е сила која доминира на Блискиот Исток и пошироко и потребни им се авиони и други вакви скапи воени играчки.
 

Круме

Life, Get One!
Член од
28 март 2010
Мислења
449
Поени од реакции
32
Види што купуе Израел човече... Колку светлосни години се пред нас...
 

Drettica

Graxhanin of Severstan
Член од
24 ноември 2008
Мислења
12.625
Поени од реакции
14.931
My mistake - Македонија е поголема територијално ама тука некаде се.
Но не е само тоа фактор за да се купат авиони, Израел има 200 милијарди долари буџет од кои воениот буџет им е 15 до 20 милијарди, ние имаме 3 - 4 милијарди буџет од кој едвај 300(?) милиони се само за воениот буџет. Каде е разликата? И плус тоа Израел е сила која доминира на Блискиот Исток и пошироко и потребни им се авиони и други вакви скапи воени играчки.
Нема потреба од купување на вакви скапи авиони.Доволно е да имаме неколку поскромни и околу 100 ми-24ки :)
 

iksimkd

ШшшШшшШ...
Член од
31 јули 2007
Мислења
5.000
Поени од реакции
2.183
Нема потреба од купување на вакви скапи авиони.Доволно е да имаме неколку поскромни и околу 100 ми-24ки :)
Ние и да сакаме вакви нема да ни продадат:pos2: А и тие што ги имавме 1-2-3(?) Su-25 од 2001 отидоа за старо железо. Затоа викам дека и не ни требаат авиони, ем се скапи за купување ем се скапи за одржување, поарно ни е да си купиме 1-2 апачи хеликоптери, 3-4 little bird и 1-2 Chinook транспортери заедно со некоја подобра и посовремена ПВО и на коњ сме.
 
Член од
17 март 2005
Мислења
11.493
Поени од реакции
1.584
Македонија е мала земја, каде ќе ги летаме тие авиони? На нас ни требаат повеќе хеликоптери и ПВО не ни требаат авиони.
Како бе каде ќе ги летаме?! Онолкава територтија ни е украдена, 60%, плус сакаме со време да станеме регионална сила... :smir:

Зделкав а е впрочем Американска работа, тие го буткаат овој пакет. Она што мене ми е интересно е како Израел ќе ги модернизира авиониве со своја електроника. Сите израелски F-16 и F-15 имаат свој израелски радари, авионика, системи на нишанење итн.
 

Human

Explorer
Член од
10 октомври 2009
Мислења
12.063
Поени од реакции
4.710
Нема потреба од купување на вакви скапи авиони.Доволно е да имаме неколку поскромни и околу 100 ми-24ки :)
Според мене, доволни се неколку авиони за блиска поддршка како су-25, и 2-3 ловци, нормално доколку дозволува буџетот.
Немаме некоја посериозна закана со која не може Македонската армија да се справи, но голем удел во тоа имаат политичарите... да игравме како Израел што игра, во 2001 година немаше да се потпишуваат никакви договори.... ама јбг.

Инаку за хеликоптериве.... не мора 100тина Ми-24.....доволни се 10тина Ми-28ки. :)
 

iksimkd

ШшшШшшШ...
Член од
31 јули 2007
Мислења
5.000
Поени од реакции
2.183
Според мене, доволни се неколку авиони за блиска поддршка како су-25, и 2-3 ловци, нормално доколку дозволува буџетот.
Немаме некоја посериозна закана со која не може Македонската армија да се справи, но голем удел во тоа имаат политичарите... да игравме како Израел што игра, во 2001 година немаше да се потпишуваат никакви договори.... ама јбг.

Инаку за хеликоптериве.... не мора 100тина Ми-24.....доволни се 10тина Ми-28ки. :)
Буџетот не дозволува да се купат авиони, бидејќи не е само да се купат, после треба да се одржуваат, наоружат, да се снабдат со гориво итн. а тоа кошта многу пари. Воениот буџет е се на се 250-300 милиони евра ( што е смешно за воен буџет ) ама толку ни се можностите. Да се надеваме дека ако и кога ќе влеземе во НАТО можеби ќе може да се купат вакви играчки. :smir:
 

Human

Explorer
Член од
10 октомври 2009
Мислења
12.063
Поени од реакции
4.710
Буџетот не дозволува да се купат авиони, бидејќи не е само да се купат, после треба да се одржуваат, наоружат, да се снабдат со гориво итн. а тоа кошта многу пари. Воениот буџет е се на се 250-300 милиони евра ( што е смешно за воен буџет ) ама толку ни се можностите. Да се надеваме дека ако и кога ќе влеземе во НАТО можеби ќе може да се купат вакви играчки. :smir:
Точно, со денешниот буџет не можеш да одржуваш авиони...
 

Kajgana Shop

На врв Bottom