Израел и се заканува на Русија

  • Креатор на темата oon
  • Време на започнување

oon

Член од
3 ноември 2008
Мислења
2.726
Поени од реакции
983
ОТКАКО РУСИЈА РЕШИ ДА И ИСПОРАЧА РАКЕТЕН СИСТЕМ НА СИРИЈА

30 мај 2013
Израел и се заканува на Русија
Израелската Влада се закани дека ќе го бомбардира рускиот ракетен систем С-300 доколку тој биде инсталиран на сириската територија.

- Испораката на руското оружје не е почната и се надевам дека таа, сепак, нема да се изврши. Но ако ракетите се најдат во Сирија тогаш ние ќе знаеме што да направиме, изјави во Тел Авив, израелскиот министер за одбрана Моше Јалон.

Заканата од Израел доаѓа по завчерашното соопштение од Москва дека руската Влада одлучила на Сирија да и биде испорачан софистицираниот одбранбен ракетен систем С-300, кое уследи веднаш по одлуката на ЕУ да не ги продолжи санкциите за испорака на оружје на бунтовничките групи во Сирија.

Имено, рускиот заменик-министер за надворешни работи Сергеј Рибаков за испораката на ракетниот систем рече дека тоа решение е "стабилизирачки фактор" во сегашната ситуација во Сирија, каде две години се води војна меѓу армиските сили и бунтовниците кои настојуваат да го соборат претседателот Башар ал Асад. Соопштувајќи ја одлуката на Москва, на Дамаск да му се испорачаат ракетите за одбрана од воздушен напад, Рибаков рече дека тие ќе помогнат да се спречи странска воена интервенција, како и дека ќе одвратат "некои запалени глави" од намерата да се вплеткаат во сириската војна.
Израелската Влада, меѓутоа, смета дека поставувањето на софистицираното руско оружје на сириска територија ќе го наруши сегашниот баланс во регионот на Блискиот Исток и ќе претставува закана за Израел и за израелскиот воздушен простор.

http://www.vecer.com.mk/?ItemID=EA8A0AEF8D45FF458D942AFD95C7E581


A од друга страна

Русија не се откажува од испораката на ракети за Сирија

http://www.dw.de/русија-не-се-откажува-од-испораката-на-ракети-за-сирија/a-16842408
 

acetetovo

Македонец!
Член од
1 мај 2007
Мислења
3.996
Поени од реакции
2.368
Нека не ја чепкаат мечката со сламка!
 
Член од
20 јануари 2013
Мислења
366
Поени од реакции
400
Па незнам дали баш Русија уште е мечка и ако е мечка е некоја стара,дебела,огромна неподвижна...
 
Член од
13 април 2013
Мислења
73
Поени од реакции
72
Веднаш потоа следеше и наредба од Премиерот на Израел со која им забранува на сите министри да даваат изјави во врска со системите С-300.
Зошто издал таква забрана?;):confused:
 

MajMyH

EngineereD Fr0m DarknesS proTected by Divini✞Y ☤
Член од
11 септември 2011
Мислења
2.630
Поени од реакции
2.254
Израел се доста подготвена земја на воен план, имаат многу модерно наоружување колку што имам читано, но да се чепкаш со земја како Русија или пак како северна кореја што скока против американците е исто ко да одиш по сламка на 100кат на зграда и да очекуваш дека нема да паднеш. И грузијците се исилија ама за помалку од 1 ден станаа пепел. И конечно што ми е целта: абе дај нека се проверуваат психички оние кои се поставени да водат држава, се будало до будало поради некои такви народ гини
 

M.O.P.

Niggaz were born to kill
Член од
27 јануари 2012
Мислења
1.447
Поени од реакции
1.297
ако сакаат Евреите конечно да бидат избришани нека го рчкаат чичко Путин , да видиме до каде ке стигнат
 

Sussaro

Southern comfort, southern sun
Член од
27 декември 2005
Мислења
4.114
Поени од реакции
7.977
ако сакаат Евреите конечно да бидат избришани нека го рчкаат чичко Путин , да видиме до каде ке стигнат

Се у реду, само чик погоди кој му е еден од ''најдобрите другарчиња'' на Путин? Ќе ти дадам хинт, многу пари има и фудбалски клуб во Англија. Како беше она-Војната ја организираат луѓе кои меѓусебе добро се познаваат а не се убиваат додека на фронотот војуваат луѓе кои не се познаваат а се убиваат. Како и секогаш Сирија е уште едно профит залаче на демек спротиставените сапортери од двете страни.
 

M.O.P.

Niggaz were born to kill
Член од
27 јануари 2012
Мислења
1.447
Поени од реакции
1.297
Се у реду, само чик погоди кој му е еден од ''најдобрите другарчиња'' на Путин? Ќе ти дадам хинт, многу пари има и фудбалски клуб во Англија. Како беше она-Војната ја организираат луѓе кои меѓусебе добро се познаваат а не се убиваат додека на фронотот војуваат луѓе кои не се познаваат а се убиваат. Како и секогаш Сирија е уште едно профит залаче на демек спротиставените сапортери од двете страни.
точно е тоа ,ама ако се почитува ни Америте или НАто не треба да испраќаат оружје,Русија сака да ја задржи сегашна Сирија заради Воената соработка Русија дава оружје ,они милијарди на Русија
 
Член од
11 ноември 2009
Мислења
2.797
Поени од реакции
2.605
Првата пратка руски ракети пристигна во Сирија
Сирија веќе ја доби првата пратка современи руски противавионски ракети С300, изјави сирискиот претседател Башар Ал Асад во интервју за една либанска телевизија

Русија вети дека ќе започне да ги испраќа тие одбранбени системи во Сирија, набрзо по одлуката на ЕУ да не го обнови ембаргото на испорака на оружје на сириската опозиција.
-Сирија ја доби првата пратка помош од руски ракети С300- рече Асад.
Пратката предизвикува страв од понатамошно заострување на односите со Израел, со оглед на тоа дека Сирија соопшти дека директно ќе одговори ако Израел изврши било какви понатамошни напади на сириска територија.
Исто така, се стравува дека тие ракети би можеле да ги загрозат напорите за одржување на мировните конференции за Сирија во јуни во Женева.
Сирискиот министер за надворешни работи Валид Муалем, вчера изјави дека сириските вооружени сили повторно се во офанзива.
Лидерот на бунтовниците Селим Идриш, порано рече дека Хезболах врши инвазија на Сирија, потврдувајќи дека повеќе од седум илјади борци на либанското шиитско движење учествуваат во нападите на градот Кусаир кој е под контрола на бунтовниците.
Рускиот министер за надворешни работи, Сергеј Лавров во изјавата за руските медиуми рече дека постои влијание, радикалната опозиција прави се што може да предизвика воена интервенција.
-Националната коалиција и нејзините регионални спонзори прават се што можат во настојувањето да спречат почеток на политичките процеси и ги користат сите начини, вклучувајќи и „перење мозок„ на Западот со цел, предизвикување на воена интервенција. Таквите постапки ги сметаме за недопустливи- рече Лавров.
-Веруваме дека Националната коалиција не е единствен претставник на сирискиот народ и дека во опозицијата постојат и други сериозни групи- додаде Лавров и нагласи дека Коалицијата нема никаква конструктивна платформа.

http://www.novamakedonija.com.mk/DetalNewsInstant.asp?vestInstant=19131
 
M

Muranyi

Гостин
Насловот не кореспондира со текстот,сепак закана кон Русија не е упатена.Не се глупави Израелците,знаат до каде им се простира чергата.
Додека пак,одлуката за достава на С-300 за Сиријците падна после одлуката на ЕУ да го укине ембаргото за достава на оружје на терористите.Ќе биде "весело",во секој случај.
--- надополнето: 30 мај 2013 во 12:42 ---
Па незнам дали баш Русија уште е мечка и ако е мечка е некоја стара,дебела,огромна неподвижна...
Баш затоа и ја викаат "заспаната мечка",прв впечаток е дека е стара,дебела,огромна и неподвижна,но со мечка ако се закачиш и ако ти се намерачи да те ликвидира,како што кажаа на една емисија на National geographic,ниту најсофистицираното оружје нема да ти помогне.
Премногу,премногу и повторно премногу ја потценувате моќта на Русија.
 

M.O.P.

Niggaz were born to kill
Член од
27 јануари 2012
Мислења
1.447
Поени од реакции
1.297
Насловот не кореспондира со текстот,сепак закана кон Русија не е упатена.Не се глупави Израелците,знаат до каде им се простира чергата.
Додека пак,одлуката за достава на С-300 за Сиријците падна после одлуката на ЕУ да го укине ембаргото за достава на оружје на терористите.Ќе биде "весело",во секој случај.
--- надополнето: 30 мај 2013 во 12:42 ---

Баш затоа и ја викаат "заспаната мечка",прв впечаток е дека е стара,дебела,огромна и неподвижна,но со мечка ако се закачиш и ако ти се намерачи да те ликвидира,како што кажаа на една емисија на National geographic,ниту најсофистицираното оружје нема да ти помогне.
Премногу,премногу и повторно премногу ја потценувате моќта на Русија.
па нормално Русија не се фали какО САД со филмовине ,знаеш како викаат ќути си дупи си
 
Член од
4 април 2006
Мислења
9.181
Поени од реакции
3.066
Па незнам дали баш Русија уште е мечка и ако е мечка е некоја стара,дебела,огромна неподвижна...

Колку си сигурен во ова ? :)

Тоа што не креваат чалам ко Американциве не значи дека ништо не планираат

 

M.O.P.

Niggaz were born to kill
Член од
27 јануари 2012
Мислења
1.447
Поени од реакции
1.297
Колку си сигурен во ова ? :)

Тоа што не креваат чалам ко Американциве не значи дека ништо не планираат

сигурно го гледал Рамбо како ги тепа русите и виетнамците ,а уствари беше обратно и се збунил
 
Член од
6 февруари 2007
Мислења
1.154
Поени од реакции
502
ако сакаат Евреите конечно да бидат избришани нека го рчкаат чичко Путин , да видиме до каде ке стигнат
Евреите не се чепкаат со Русија туку некој друг лажно во нивно име сака да предизвика војна со катастрофални последици.Вистински евреи во Израел кои потекнуваат од оние семејства врз кои се вршеше геноцид во втората светска војна се едвај 20%.Сите останати се новосоздадени или лажни евреи кои се под контрола на Ротшилд и ги вршат наредбите што стигнуваат од Лондон.
--- надополнето: 30 мај 2013 во 14:38 ---
Се у реду, само чик погоди кој му е еден од ''најдобрите другарчиња'' на Путин? Ќе ти дадам хинт, многу пари има и фудбалски клуб во Англија. Како беше она-Војната ја организираат луѓе кои меѓусебе добро се познаваат а не се убиваат додека на фронотот војуваат луѓе кои не се познаваат а се убиваат. Како и секогаш Сирија е уште едно профит залаче на демек спротиставените сапортери од двете страни.
Одлично објаснување даде за војните.На тој начин беа организирани сите војни наназад 300 па и 400 години уште од времето на Наполеон вклучувајки ги и сите до ден денес без разлика каде се водат и со колкави размери.
--- надополнето: 30 мај 2013 во 14:41 ---
точно е тоа ,ама ако се почитува ни Америте или НАто не треба да испраќаат оружје,Русија сака да ја задржи сегашна Сирија заради Воената соработка Русија дава оружје ,они милијарди на Русија
А кој ги команда америте и Нато и каде се наоѓа контролниот објект од каде се испраќаат сите команди за целиот свет?
http://www.ivonazivkovic.net/Izrael posed Rotsilda.htm
 
На врв Bottom