Израел го менува начинот на војување

Член од
8 мај 2013
Мислења
11.148
Поени од реакции
35.693
Ја само знам дека да беше обратна ситуацијата и Арапиве да беа од позиција на моќ како што се моментално Израелциве кон нив, ќе имаше нула толеранција и ќе им го ебеа мамето како што пробаа во неколку наврати тоа да им го напраат.
Автоматски споено мислење:

Ова што се случува не е дело на Еврејски конзервативни фундаметалисти, туку на Христијански конзервативни фундаменталисти.
Не бе грешка си, Римјаните се вистинските предизвикувачи на овој конфликт и веднаш да се изведат пред лицето на правдата :pos:
 

курајбер

млад, потентен
Член од
29 јануари 2007
Мислења
16.228
Поени од реакции
45.340
Ја само знам дека да беше обратна ситуацијата и Арапиве да беа од позиција на моќ како што се моментално Израелциве кон нив, ќе имаше нула толеранција и ќе им го ебеа мамето како што пробаа во неколку наврати
FB_IMG_1620804448979.jpg

Море...:icon_lol: :icon_lol:
 

Almeida

поет, мрачна сила, гад
Член од
15 февруари 2015
Мислења
7.563
Поени од реакции
19.992
Ја само знам дека да беше обратна ситуацијата и Арапиве да беа од позиција на моќ како што се моментално Израелциве кон нив, ќе имаше нула толеранција и ќе им го ебеа мамето како што пробаа во неколку наврати тоа да им го напраат.
Ова не е конфликт од вчера. Тоа и се случувало порано. Најмирно меѓу себе живееле кога отоманска империја го држела тој дел под управа. И да, палестинците исто би играле, пошо се де-факто исто племе со локалните евреи.
 

Eisenhorn

Lord Inquisitor
Член од
6 мај 2009
Мислења
3.738
Поени од реакции
8.221
A be arapite peski da trgnat ke gi izgazat, mnogu pobrojni se a i ludi se, gajle Im e ako umrat. Izrael ima sano sovremeno oruzje na "lice vo lice" ke Izgubat.
Cel bliski istok im se podanici na Izrael, pocnuvajki od Erdogan. Poinaku nemozam da go razberam nivnoto molcenje, niedna normalna pro islamska zemja ne bi smeela da go trpi judeo fasizam nad palestincite.
Арапите не се способни за современа војна (освен донекаде Хезболах и Хутите) како што се покажа во сите војни со Израел, Ирачно - Иранската војна и еве сега во Јемен каде Хутите со папучи на нозете ги шамараат Саудијците кои се опремени со најмодерното оружје што пари може да го купат.

Кратка но добра анализа.
Фактички Арапските армии се средновековни војски со модерно оружје.
Син на генерал мора да биде генерал, а син на селанец цел живот ќе остане поручник макар бил најдобар на воената академија и следен Ромел.


Nekogash zaprashajte se zosto samo na Izrael mu e dozvoleno ova.
Полека со антисемитизмот :D
Oy vey каква chutzpah имаш.

Ова што се случува не е дело на Еврејски конзервативни фундаметалисти, туку на Христијански конзервативни фундаменталисти.
Донекаде е и на двете групи.

"Избраните" си ја тераат својата агенда а Американските Евангелисти својата т.е. дека кога целата Еврејска дијаспора ќе се врати во Израел ќе се врати и Исус по што Евреите ке го прифатат како спасител (ке станат христијани) или ќе бидат уништени.

Во моментов двете групи имаат заеднички интерес.
 
Член од
8 мај 2013
Мислења
11.148
Поени од реакции
35.693
Ова не е конфликт од вчера. Тоа и се случувало порано. Најмирно меѓу себе живееле кога отоманска империја го држела тој дел под управа. И да, палестинците исто би играле, пошо се де-факто исто племе со локалните евреи.
Не верувам дека ќе беше исто. Да беше обратна ситуацијата и Газа да беше со Евреи а Израел со Палестинци, ќе гледавме масовни колежи, силувања уништувања на верски храмови и слични активности кои ги красат муслиманските племиња.

Израел се служи со најефективниот метод со најдобро дејство против ваков муслимански гамад, а тоа е силата. Една жртва се плаќа со 100 од другата страна. Еден уништен објект се плаќа со десет срамнети згради. Сакаш да ме нападнеш со војска, ќе те тепам и ќе ти го земам Синај и Голанска висорамнина како лекција. Овој муслимански отпад без разлика дали се албанци, палестинци или што и да е, разбира само сила и ништо друго. Тоа Израел одамна го има научено и затоа уште постои и просперира во средина опколен со заостанати муслимански варвари.
 

Almeida

поет, мрачна сила, гад
Член од
15 февруари 2015
Мислења
7.563
Поени од реакции
19.992
Не верувам дека ќе беше исто. Да беше обратна ситуацијата и Газа да беше со Евреи а Израел со Палестинци, ќе гледавме масовни колежи, силувања уништувања на верски храмови и слични активности кои ги красат муслиманските племиња.

Израел се служи со најефективниот метод со најдобро дејство против ваков муслимански гамад, а тоа е силата. Една жртва се плаќа со 100 од другата страна. Еден уништен објект се плаќа со десет срамнети згради. Сакаш да ме нападнеш со војска, ќе те тепам и ќе ти го земам Синај и Голанска висорамнина како лекција. Овој муслимански отпад без разлика дали се албанци, палестинци или што и да е, разбира само сила и ништо друго. Тоа Израел одамна го има научено и затоа уште постои и просперира во средина опколен со заостанати муслимански варвари.
Мислев во исти сразмер на силите, хипотетички, повеќе од аспект на мајндсет, човечки вредности исл. што мене ме фрла повеќе во неутрална позиција и лично го доживувам овој конфликт, вкупно блискоисточниот "нека си е**т мајката". Меѓутоа, страшното во целава ситуација е што тука се кусурат и наши непријатели, Турција на пример е длабоко инволвирана во тој регион и по правило, сферите на интерес и влијание се делат како лубеници на пазар, па страдаат вакви средини, водени од слепци, без дипломатија, одбранбен систем, да не зборам за контраразузнавање и слични научни фантастики.
Левица нешто мафтаат пропалестински...во ред. Кога ќе дојде ситуација да се одлучува за нас, а никогаш не се одлучувало со наша инволвираност, ќе биде: "Еве, овие јадеа го**а контра нас". А и дека безусловна поддршка на Израел би дал, ќе си го прашаме. Тоа се пар екселанс фашисти.
 

faust.mephistopheles

Aga Aganlija
Член од
9 декември 2014
Мислења
715
Поени од реакции
1.520
Арапите не се способни за современа војна (освен донекаде Хезболах и Хутите) како што се покажа во сите војни со Израел, Ирачно - Иранската војна и еве сега во Јемен каде Хутите со папучи на нозете ги шамараат Саудијците кои се опремени со најмодерното оружје што пари може да го купат.

Кратка но добра анализа.
Фактички Арапските армии се средновековни војски со модерно оружје.
Син на генерал мора да биде генерал, а син на селанец цел живот ќе остане поручник макар бил најдобар на воената академија и следен Ромел.



Полека со антисемитизмот :D
Oy vey каква chutzpah имаш.



Донекаде е и на двете групи.

"Избраните" си ја тераат својата агенда а Американските Евангелисти својата т.е. дека кога целата Еврејска дијаспора ќе се врати во Израел ќе се врати и Исус по што Евреите ке го прифатат како спасител (ке станат христијани) или ќе бидат уништени.

Во моментов двете групи имаат заеднички интерес.
Imaat sreka sto ovie megu sebe si ebaa majkata, inaku Izrael moze da frla raketi kolku saka ako prvive imaa zaednistvo I mokna paravojska(a moze da ja formiraat ako se soedinat) Izrael togas mozat da go izbrisat od karta za mnogu kratok period.
Edno e da se boris so raketi, sosema drugo protiv vojska koja so netrpenie ceka da umre.

P. S : Samo da dodadam, vo Palestina zivee i dosta pravoslavno naselenie koi zaedno so muslimanite isto taka trpat neviden teror. Samo ne se pisuva za niv od dobro poznati pricini.
 
Последно уредено:

Eisenhorn

Lord Inquisitor
Член од
6 мај 2009
Мислења
3.738
Поени од реакции
8.221
Imaat sreka sto ovie megu sebe si ebaa majkata, inaku Izrael moze da frla raketi kolku saka ako prvive imaa zaednistvo I mokna paravojska(a moze da ja formiraat ako se soedinat) Izrael togas mozat da go izbrisat od karta za mnogu kratok period.
Edno e da se boris so raketi, sosema drugo protiv vojska koja so netrpenie ceka da umre.

P. S : Samo da dodadam, vo Palestina zivee i dosta pravoslavno naselenie koi zaedno so muslimanite isto taka trpat neviden teror. Samo ne se pisuva za niv od dobro poznati pricini.
Треба комплетниот Арапски менталитет да се смени за да имаат било какви шанси против модерен противник. Мислам што да каже човек кога на пример во една битка во Јом Кипурската војна Египетска механизирана единица не добива артилериска подршке бидејќи командантот на батеријата е од клан кој се мрази со кланот на командантот на механизираната пешадија :facepalm:. Нормално Израелците ја добиваат битката ама битно го посрамил овој непријателскиот клан.

Или во 6 дневната војна персоналот заборава да го наполни авионот со муниција па пилотот приметува дека топовите му се празни во воздух.

Или во воена академија предавачот не смее да испраша син на генерел ако не е сигуран дека телето знае точен одговор бидејќи тоа е автоматски намерно понижување на целата фамилија на генералот.........

Уште многу време ќе пројде за Арапите да напреднат. А и тогаш Америка им го чува грбот на избраните.

На Израелците им е сеедно кој живее во Палестина и од која вера е, тоа се само гојим кои треба да се протераат, по можност во земјите во Европа за да го зголемат диверзитетот нели.
 
Член од
28 декември 2015
Мислења
3.377
Поени од реакции
5.838
Ја само знам дека да беше обратна ситуацијата и Арапиве да беа од позиција на моќ како што се моментално Израелциве кон нив, ќе имаше нула толеранција и ќе им го ебеа мамето како што пробаа во неколку наврати тоа да им го напраат.
Автоматски споено мислење:



Не бе грешка си, Римјаните се вистинските предизвикувачи на овој конфликт и веднаш да се изведат пред лицето на правдата :pos:
Популарна заблуда. Единствено Јом-Кипур 1973 е иницирана од арапите. 1948, 1956, 1969-70, 1982, 2006 сите тие војни се започнати од страна на Израел.
 

Хептаграм XI

Ἱερὸς Γάμος
Член од
13 февруари 2010
Мислења
11.578
Поени од реакции
11.594
Израел постојано војува исто - од времето кога започна да брка нацисти по светот.

Додека IAF и IDF ги рекламираат како ваму или таму нападнале или биле распределени - во позадина одат тајни операции водени од Мосад и Shin Beth.
Со Шин Бет мислам дека нема играње...
Тие ловат и елиминираат високи функционери на било која исламска терористичка организација која има цел да наштети на Израел како држава и народ.
IDF и IAF само го насочуваат пленот, како при лов...

Сето друго е филмско преставување на Израел и неговата моќ.
 
Член од
29 јануари 2010
Мислења
1.619
Поени од реакции
1.551
Izrael ima premnogu mokjno lobi i zatoa mu e dozvoleno da se izivuva vrz odreden narod , bilo kakov i od bilo koja vera . I sekoj normalen covek treba da bide svesen deka e toa taka i deka vo svetot vladee neednakvost i djabe lelemudi svetov i razni ''nevladini'' organizaciii kao demek site se borat i se zaedno pod parolata ''site sme edno'' koga na ovakvi nastani mora da zamizat . Da imase Srbija takvo lobi mislite deka albancive na kosovo 99'ta ke uspea nesto , ili deka sega ke im se kurcat ovaka ? Ke izbrisea patos so niv i do posledna ucka ke bea potepani.

Bez razlika , sakam da im posakam ogromen uspeh vo neutraliziranje na protivnikot na obete strani , da bidat maximalno uspesni i ednite i drugite.
 

Darling

High Value
Член од
5 јуни 2009
Мислења
13.198
Поени од реакции
27.503
Nevladini organizacii kutele na Izrael :vozbud:
He doesn't know :vozbud:
 

Almeida

поет, мрачна сила, гад
Член од
15 февруари 2015
Мислења
7.563
Поени од реакции
19.992
Палестинциве фрлале камења, а овие им враќаат 1:12 на видеово на BBC, кое и не е толку пристрасно и покажува насилства што Израел ги спроведува. Од друга страна, некои пријатели што споделуваат слики, со некои фантастични цифри на испалени ракети од палестински територии кон Израел, кои ги пресретнуваат btw, одвратна пропаганда.
Стварно, многу глупо е да кажеш дека поддржуваш заедница од која произлегува таква багра како хамас, кој вода у очи нема, а принципелно, ова што го прави Израел е геноцид на очи на цел свет.
 
Член од
30 октомври 2020
Мислења
1.465
Поени од реакции
2.931
Палестинциве фрлале камења, а овие им враќаат 1:12 на видеово на BBC, кое и не е толку пристрасно и покажува насилства што Израел ги спроведува. Од друга страна, некои пријатели што споделуваат слики, со некои фантастични цифри на испалени ракети од палестински територии кон Израел, кои ги пресретнуваат btw, одвратна пропаганда.
Стварно, многу глупо е да кажеш дека поддржуваш заедница од која произлегува таква багра како хамас, кој вода у очи нема, а принципелно, ова што го прави Израел е геноцид на очи на цел свет.
Imashe nekoja teorija za ciklusi vo generacii, deka opresirani koi se borat za svoite prava posle nekoja generacija stanuvaat opresorot... crncite zrtvi na rasizam sega se pogolemi rasisti od ugnetuvachot im, evreite sega se nacistite, gaza e logor a palestinci ti se podolna vrsta na zivo sushtevstvo.... ko shto bea oni za hitler....
 

Kajgana Shop

На врв Bottom