Израел го менува начинот на војување

jamajka

mode: Calm
Член од
28 април 2007
Мислења
18.799
Поени од реакции
26.361
Се е точно што пишуваш но јас да сум Палестинец во Газа јас би бил полуден.
Затворен во најголемото гето на планетата со редовни бомбардирања без можност нешто да смениш или мрднеш од тие 365км2 каде си стеснет со 2 милиони полудени сограѓани.

Секој обид за мирно решавање и преговори завршува со Израелски диктат и уште една населба на Еврејски доселеници на Западниот брег каде се одзема Палестинска територија.

А останатите Арапски држеви не ги сакат Палескинците..............ја би рекол дека уште се кротки кога ќе размискиш што им прават.

Еве, утре да се пацифизираат и да ги снема Хамас и Џихадистите што ќе се случи? Да не им ја вратат земјата Израелците?

А во 1950-ите години Америте и Енглезите ги испотепаа или испучирааа сите релативно нормални влади и водачи во државите со муслиманско население и со помош на Саудиска Арабија ги засилуваа екстремистите за да се борат против безбожните комунисти. Епа јебига.......важно не се комунисти.
Газа нема врска со Израел. Тоа во минатото пред 1967 година беше дел од Египет, после Јом Кипур, незнам како ама тој дел остана да виси така во воздух додека не се создаде независна Палестинска држава. На пример, западниот брег и окупираните територии се спорни, додека Газа воопшто не е спорна територија. Најискрено незнам и не сум се распрашал за што им е судирот во моментов. Мислам дека им прават поморска блокада Израелциве, ама не сум баш сигурен. Ајде некој кој знае за што е конфликтов поточно, нека пише.
 

Eisenhorn

Lord Inquisitor
Член од
6 мај 2009
Мислења
3.927
Поени од реакции
8.860
Газа нема врска со Израел. Тоа во минатото пред 1967 година беше дел од Египет, после Јом Кипур, незнам како ама тој дел остана да виси така во воздух додека не се создаде независна Палестинска држава. На пример, западниот брег и окупираните територии се спорни, додека Газа воопшто не е спорна територија. Најискрено незнам и не сум се распрашал за што им е судирот во моментов. Мислам дека им прават поморска блокада Израелциве, ама не сум баш сигурен. Ајде некој кој знае за што е конфликтов поточно, нека пише.

According to a UN report, importation of lentils, pasta, tomato paste and juice has been restricted.[15] Pasta has since been allowed. Sugar has always been allowed.[14] Soda, juice, jam, spices, shaving cream, potato chips, cookies and candy are now permitted.[16] Fruit, milk products in small packages and frozen food products are also allowed.[14] Dry food,[17] ginger and chocolate were at one point barred.[18]

A4 paper,[18] crayons, stationery, soccer balls, and musical instruments have been, at times, banned for import.[17]

According to the Haaretz the following items were banned in 2009: books, candles, crayons, clothing

Ебана леќа и тестенини им ограничувле колку може да внесат во Газа.

Јас скроз би скренал.
 

Staufer

Вардар - Егеј - Пирин: Македонија!
Член од
17 јануари 2008
Мислења
16.348
Поени од реакции
21.849
Колку и да е нехумано ако не можат да издржат нека си одат ете имаат држави кај да одат ама и нивните не ги сакаат туку секогаш се инструментализирани за напад кон Евреите. Како што реков нема друг начин за да се одбранат од нив малку да попуштат Евреиве може скапо да ги чини. Да имале сила уште денес би ги заклале. Око за око заб за заб тоа е единствен јазик кој го разбираат исламските фундаменталисти.

Gesendet von meinem KB2003 mit Tapatalk
 

kano

Farang
Член од
27 ноември 2014
Мислења
12.501
Поени од реакции
22.968
Колку и да е нехумано ако не можат да издржат нека си одат ете имаат држави кај да одат ама и нивните не ги сакаат туку секогаш се инструментализирани за напад кон Евреите. Како што реков нема друг начин за да се одбранат од нив малку да попуштат Евреиве може скапо да ги чини. Да имале сила уште денес би ги заклале. Око за око заб за заб тоа е единствен јазик кој го разбираат исламските фундаменталисти.

Gesendet von meinem KB2003 mit Tapatalk
najbolje u germanija da se doselat dur seuste mozat. sto ima da idat u sosedstvo i onaka germanija pola afrika ja primi... za deca pravenje se odlicni, plus mozat da ziveat na leka i kompiri, taman da pominat mesec so socijalno.

cel svet zabrzano ide u ambis a evropa uste krivi drini isprava
 

Staufer

Вардар - Егеј - Пирин: Македонија!
Член од
17 јануари 2008
Мислења
16.348
Поени од реакции
21.849
najbolje u germanija da se doselat dur seuste mozat. sto ima da idat u sosedstvo i onaka germanija pola afrika ja primi... za deca pravenje se odlicni, plus mozat da ziveat na leka i kompiri, taman da pominat mesec so socijalno.

cel svet zabrzano ide u ambis a evropa uste krivi drini isprava
Имате вие место во Аутбекот. Примете ги. Тамам јаглен ќе копаат.

Gesendet von meinem KB2003 mit Tapatalk
 

Eisenhorn

Lord Inquisitor
Член од
6 мај 2009
Мислења
3.927
Поени од реакции
8.860
Колку и да е нехумано ако не можат да издржат нека си одат ете имаат држави кај да одат ама и нивните не ги сакаат туку секогаш се инструментализирани за напад кон Евреите. Како што реков нема друг начин за да се одбранат од нив малку да попуштат Евреиве може скапо да ги чини. Да имале сила уште денес би ги заклале. Око за око заб за заб тоа е единствен јазик кој го разбираат исламските фундаменталисти.

Gesendet von meinem KB2003 mit Tapatalk
Буквално им дошле и ги исшутирале од домовите и фармите каде живееле со векови ако не и со милениуми.

А фундаментализмот донекаде им е убацен со помош на Саудијците со Амерички амин.
 

jamajka

mode: Calm
Член од
28 април 2007
Мислења
18.799
Поени од реакции
26.361
Буквално им дошле и ги исшутирале од домовите и фармите каде живееле со векови ако не и со милениуми.

А фундаментализмот донекаде им е убацен со помош на Саудијците со Амерички амин.
Како и да е, и На Германците им беше убацен нацизмот којшто во мнозонство го подржаа и затоа го јадеа стапот. Замисли да го исшутираа Хитлер Германците во 1936?
 

Eisenhorn

Lord Inquisitor
Член од
6 мај 2009
Мислења
3.927
Поени од реакции
8.860
Како и да е, и На Германците им беше убацен нацизмот којшто во мнозонство го подржаа и затоа го јадеа стапот. Замисли да го исшутираа Хитлер Германците во 1936?
Вахабизмот и сличните весели глупости цел 20 век најмногу ги шири Саудиското кралство со огромна подршка на ЦИА како противтежа на безбожните комунисти.

Сите прогресивни влади во Муслиманските држави се ипучирани или потепани. Како Мосадик во Иран на пример.

А Палестинците се буквално исшутирани од своите огништа како Егејските Македонци.
 

jamajka

mode: Calm
Член од
28 април 2007
Мислења
18.799
Поени од реакции
26.361
Вахабизмот и сличните весели глупости цел 20 век најмногу ги шири Саудиското кралство со огромна подршка на ЦИА како противтежа на безбожните комунисти.
Значи со тоа што ги подржуваме Хамас и Исламски Џихад, директно ги поддржуваме ЦИА и фундаменталистичките сили во КСА.

Но не е баш така како што си мислиш. Прочитај малце историја и види која држава е мецена на Муслимански браќа во периодот 1960-1990 (баш во екот на, како што велиш, безбожниот комунизам) ? Која држава го имаше на вести секој ден Шеикот Јасин, основачот на Хамас. Тука навлегуваме во многу комплексна историја која нема добри и лоши страни, туку само интереси кои се водат на најбрутални можни принципи.


Сите прогресивни влади во Муслиманските држави се ипучирани или потепани. Како Мосадик во Иран на пример.
Како на пример Хамас што ги потепа Фатах во Газа?
 

Eisenhorn

Lord Inquisitor
Член од
6 мај 2009
Мислења
3.927
Поени од реакции
8.860
Значи со тоа што ги подржуваме Хамас и Исламски Џихад, директно ги поддржуваме ЦИА и фундаменталистичките сили во КСА.

Но не е баш така како што си мислиш. Прочитај малце историја и види која држава е мецена на Муслимански браќа во периодот 1960-1990 ? Која држава го имаше на вести секој ден Шеикот Јасин, основачот на Хамас. Тука навлегуваме во многу комплексна историја која нема добри и лоши страни, туку само интереси кои се водат на најбрутални можни принципи.
Апсолутно се сложувам со тоа дека има само интереси, но Вахабизмот се ширеше со помош на Америте.

А кога сме кај интереси мене во интерес ми е да не се шират исламисти и говнокожци накај Европа а од некоја причина на Израел му е во интерес баш тоа.
 

jamajka

mode: Calm
Член од
28 април 2007
Мислења
18.799
Поени од реакции
26.361
Апсолутно се сложувам со тоа дека има само интереси, но Вахабизмот се ширеше со помош на Америте.

А кога сме кај интереси мене во интерес ми е да не се шират исламисти и говнокожци накај Европа а од некоја причина на Израел му е во интерес баш тоа.
Затоа и јас викам, судирот во Газа не е случајно одбран во овој момент, како што не се случајни ниту провокациите на Азербејџан. Израел е тесно врзан со Русија, и колку и да е владата проамеричка, на народот втор говорен јазик му е Руски. Судирот во Газа ја компликува позицијата на Русија во однос на Иран и Турција, како што судирот во Нагорно Карабах би ја искомпликувал позицијата на Турција спрема Русија.

Така да можеш да сврзеш два и два кои се иницијатори на овие судири, а и зошто Египет и Сирија кои по традиција се најтврди против Израел инсистираат на мир во моментов. Дополнително да повторам Хамас и Исламски Џихад беа Амерички сојузници и во Арапската пролет во Египет и граѓанската војна во Сирија.
 

Eisenhorn

Lord Inquisitor
Член од
6 мај 2009
Мислења
3.927
Поени од реакции
8.860
Затоа и јас викам, судирот во Газа не е случајно одбран во овој момент, како што не се случајни ниту провокациите на Азербејџан. Израел е тесно врзан со Русија, и колку и да е владата проамеричка, на народот втор говорен јазик му е Руски. Судирот во Газа ја компликува позицијата на Русија во однос на Иран и Турција, како што судирот во Нагорно Карабах би ја искомпликувал позицијата на Турција спрема Русија.

Така да можеш да сврзеш два и два кои се иницијатори на овие судири, а и зошто Египет и Сирија кои по традиција се најтврди против Израел инсистираат на мир во моментов. Дополнително да повторам Хамас и Исламски Џихад беа Амерички сојузници и во Арапската пролет во Египет и граѓанската војна во Сирија.

Се ова ти стои 100% но на Израел му одговараат тензии со Палестинците, и бога молат ако може уште порадикални да преземат власт кај ПАлестинците.
 

jamajka

mode: Calm
Член од
28 април 2007
Мислења
18.799
Поени од реакции
26.361
Се ова ти стои 100% но на Израел му одговараат тензии со Палестинците, и бога молат ако може уште порадикални да преземат власт кај ПАлестинците.
Незнам колку во моментов на Израел му одговара ескалација на судирите и не би се сложил дека на Израел му одговараат радикални структури на власт кај Палестинците, поготово во овој момент. Но факт е дека некои структури во Израел ја користат, ако не и ја иницираат целата оваа ситуација под диктат на САД.
 

Eisenhorn

Lord Inquisitor
Член од
6 мај 2009
Мислења
3.927
Поени од реакции
8.860
Незнам колку во моментов на Израел му одговара ескалација на судирите и не би се сложил дека на Израел му одговараат радикални структури на власт кај Палестинците, поготово во овој момент. Но факт е дека некои структури во Израел ја користат, ако не и ја иницираат целата оваа ситуација под диктат на САД.
Мислам дека им одговара, одлично скренува внимание од ширењето на доселеничките населби на западниот брег.

Миц по миц, се ќе си земат. Имаше пред 5-6 години репортажа на Дојче веле мислам или некоја од Франс ТВ како на Палестинско село се ограничува допремање на вода (стриктно камион цистерна со ограничена литража по семејство) додека не неколку километри далечина во доселеничка населба полни базени и фонтани.

Ке видиш дека под радар сега со овој конфликт ќе изгарадат уште некоја доселеничка населба.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom