Израел без дозвола земал органи и од Палестинци

Член од
18 февруари 2008
Мислења
2.201
Поени од реакции
86
Израел призна дека во текот на 90-те години од минатиот век израелските патолози земале органи од тела, меѓу кои и на Палестинци, без согласност на семејствата на мртвите.
Прашањето излезе во јавноста, откако во 2004 година шведскиот весник „Афтонбладет“ објави материјал, во кој го обвинува Израел, дека убивал Палестинци за да им ги земе органите. Израел тогаш категорично ги отфрли обвинувањата.
Американски универзитетски професор минатата година објави интервју, направено во 2000 година, со тогашниот директор на израелскиот Институт за криминалистика „Абу Кабир“, доктор Јехуда Хис, во кое тој признава дека израелските патолози земале органи од мртви луѓе, но оти Израел никогаш не убивал луѓе за таа цел. Делови од интервјуто беа објавени во текот на викендов од израелските медиуми.
„Почнавме да собираме очна рожница. Се што правевме беше строго неофицијално. Не беше побарана дозвола од семејствата на загинатите“, изјави Хис во интервјуто.
Израелските патолози во ’90те години земале кожа, рожница, срцеви делови и коски од тела од израелски војници, израелски граѓани, Палестинци и странски работници, најчесто без дозвола на роднините.
„Оваа пракса заврши пред цела деценија и повеќе не се применува“, соопшти командата на израелската армија.
Хис тврди дека праксата на земање органи почнала на почетокот на 90-те години и завршила во 2000 година.
Голем дел од деталите околу скандалот излегоа на виделина во 2004 година, кога Хис беше разрешен од Институтот поради нерегуларности околу користењето на органите.
Главниот обвинител на Израел сепак го отфрли обвинението кон него и Хис се уште работи во Институтот како главен патолог. Тој стана директор на Институтот во 1987 година.
http://a1.com.mk/vesti/default.aspx?VestID=117764

Како за држава која цел живот глуми невиност и жртва ќе треба да сум изненаден.Ама некако не сум....
 

Hello Kitty

Soft Kitty, Warm Kitty
Член од
14 август 2006
Мислења
38.708
Поени од реакции
63.945
Албанците земаа органи од живите, па никому ништо.
 
Член од
18 февруари 2008
Мислења
2.201
Поени од реакции
86
Ајде сега чекаме албанците да ти вратат и уште една тема ,,чие е Косово,,.......невозможни сте!
 

Hello Kitty

Soft Kitty, Warm Kitty
Член од
14 август 2006
Мислења
38.708
Поени од реакции
63.945
Ајде сега чекаме албанците да ти вратат и уште една тема ,,чие е Косово,,.......невозможни сте!
Тука на неколку километри од тебе, пред неколку години, се земаа органи од живи луѓе! Никој не му беше гајле. (освен можеби на роднините на исчезнатите Македонци)
Сега треба да се потресувам што некој у Израел или било каде далеку земал од мртви?

и нема врска чиво е Косово со оваквите античовечки дејства.
 
Член од
18 февруари 2008
Мислења
2.201
Поени од реакции
86
Па кој ти рече да се потресуваш?Ако веќе не те интересира мора ли да рипнеш одма на темава и да отвориш некои муабети кои 1000 пати се повторувани на исто толку теми?Ако те интересира нешто на темата коментирај ако не скокни ја.Веќе преку к*р од балкански муабети.Отвори или најди ја темата за органите во Косово и пиши таму аман да го еб*м и косово и србија па веќе......го отруа цел свет со нивниве расправии.
 
Член од
14 декември 2007
Мислења
3.271
Поени од реакции
705
Тука на неколку километри од тебе, пред неколку години, се земаа органи од живи луѓе! Никој не му беше гајле. (освен можеби на роднините на исчезнатите Македонци)
Сега треба да се потресувам што некој у Израел или било каде далеку земал од мртви?

и нема врска чиво е Косово со оваквите античовечки дејства.
bilo kade vo svetot ako vaka se zemaat organi treba da se zagrizis ako si covek
 
B

Borg_Drone

Гостин
......Хис тврди дека праксата на земање органи почнала на почетокот на 90-те години и завршила во 2000 година.......
Јас сум сигурен дека сеуште го прават истото; дека ништо не е променето и дека има уште луѓе кои го прават тоа на црно.Тука кои пари лежат кого лаже овој дека веќе не се прави ова кај нив?! :)
Права за Палестинци (во тој дел од светот) не постојат, за нив Палестинците се парче месо кое може да се сече и да се земе орган од него за да се спаси некој богат Евреин.
 

Hello Kitty

Soft Kitty, Warm Kitty
Член од
14 август 2006
Мислења
38.708
Поени од реакции
63.945
Па кој ти рече да се потресуваш?Ако веќе не те интересира мора ли да рипнеш одма на темава и да отвориш некои муабети кои 1000 пати се повторувани на исто толку теми?Ако те интересира нешто на темата коментирај ако не скокни ја.Веќе преку к*р од балкански муабети.Отвори или најди ја темата за органите во Косово и пиши таму аман да го еб*м и косово и србија па веќе......го отруа цел свет со нивниве расправии.
Па незнам дали е прашање само на Србија и Косово. Нека кажат каде се телата на "исчезнатите" Македонци.

Сепак, ОК. Во право си во врска со техничкото прашање за off-topic, па веќе не навлегувам.

Само можеш и да ми одговориш со фактот, дека доколку правиме споредба, на една страна имаме меѓународно призната држава, која преку своите иституции извршува кражба на органи (мора да се истакне - од мртви луѓе). А на друга страна имаме официјално нелегални структури кои тоа го прават (додуше врз живи луѓе). Тоа што тие структури веднаш по конфликтот стануваат официјални (влегуваат во власта и на Косово и во Македонија), само додава на тежина.
 

Human

Explorer
Член од
10 октомври 2009
Мислења
11.168
Поени од реакции
3.509
Па сакале луѓето да профитираат......Палестинците секако биле мртви.....јбг, и тие би го направиле истото...во војна лесно можеш да изгубиш се што имаш или да се збогатиш...
 
Член од
18 февруари 2008
Мислења
2.201
Поени од реакции
86
Па незнам дали е прашање само на Србија и Косово. Нека кажат каде се телата на "исчезнатите" Македонци.

Сепак, ОК. Во право си во врска со техничкото прашање за off-topic, па веќе не навлегувам.

Само можеш и да ми одговориш со фактот, дека доколку правиме споредба, на една страна имаме меѓународно призната држава, која преку своите иституции извршува кражба на органи (мора да се истакне - од мртви луѓе). А на друга страна имаме официјално нелегални структури кои тоа го прават (додуше врз живи луѓе). Тоа што тие структури веднаш по конфликтот стануваат официјални (влегуваат во власта и на Косово и во Македонија), само додава на тежина.


Е па видиш токму заради фактот што една меѓународно призната држава направила овакво нешто и ја поставив темата.На некоку теми до сега пробувавме да навлеземе малку подлабоко во корените на проблемот со исламскиот фундаментализам во кој редовно ,,невината,, жртва и јагненце беше Израел,арно ама ете изгледа дека не е баш се така розово како што Буш и компанија сакаа да прикажат нели?Така да се додека и ние сме дел од проблемот т.е додека нашите војници се директно вмешани ова е и наш проблем.
А за споредби нема да коментирам оти едноставно знам како ќе заврши темава ако воопшто и само се спомне макар и како оффтопик Србија или Косово.Најди ја темата која се занимаваше со тоа прашање и со задоволство ке ја продолжам дискусијата таму.Макар што и не би кажал ништо ново што не би го рекол тука.Да се обеси секој кој имал било каква врска со тоа.Макар да е и председателот или премиерот.
 
B

Borg_Drone

Гостин
Подобро и за нас да сме со тие што се прикажуваат како невини, жртвени јагниња, или со една реченица:подобро за нас да си го гледаме сопствениот интерес, доста од наивност.
 

CHELSEA_SR

SAXON
Член од
27 март 2009
Мислења
73
Поени од реакции
2
па израелците со своето искуство кое е богато што го стекнале во втората светска бојна од германците кој занает вешто го краделе посебно од менгеле сега го применуваат врз палестинците за "добробит"................
 
S

smart ass

Гостин
Видете,израел стварно е жртва...соседните диктаторски режими многу пати се обидоа да го уништат....сирија и иран отворено поддржуваат тероризам,значи кога ти убиваат деца,жени лоботомирани терористи-мораш да возвратиш-тука израел е во право...докажа како се брани држава повеќе пати.(патем повеќе зло на арапите нанесоа Режимите во соседните земји-видете абу граиб што се случувало додека беше Садам,па тука е Иран Сирија...се проценува дека 20 милиони арапи(минимум) се жртви на државен тероризам и прекршување на човечките права. поточно они се поискусни-од живи курди вадат органи-не од мртовци:toe:
Но овој чин е за осудувањенарочито од државата ако е спроведен....а тие "хирурзи" треба да бидат судени и државата да им плати отштета на семејствата.-ова е нонсенс,израел кој стварно има демократија...види што прави...ова е катастрофа.

П.С инаку тука е и сирија,Иран...и они така прават,ама ај Иран-Првосвештенство владее...за разлика од ове земји каде вадат органи од живи курди,затвореници... Израел барем е почист-од мртви тела ваделе органи..

Па сакале луѓето да профитираат......Палестинците секако биле мртви.....јбг, и тие би го направиле истото...во војна лесно можеш да изгубиш се што имаш или да се збогатиш...
Ма го прават бе...тоа не е тајна,исто и во боливија и венецуела е-богатите буквално киднапираат лице и вадат органи-зошто да не и хезболах...или..
 
?

..........

Гостин
Видете,израел стварно е жртва...соседните диктаторски режими многу пати се обидоа да го уништат....сирија и иран отворено поддржуваат тероризам,значи кога ти убиваат деца,жени лоботомирани терористи-мораш да возвратиш-тука израел е во право...докажа како се брани држава повеќе пати.(патем повеќе зло на арапите нанесоа Режимите во соседните земји-видете абу граиб што се случувало додека беше Садам,па тука е Иран Сирија...се проценува дека 20 милиони арапи(минимум) се жртви на државен тероризам и прекршување на човечките права. поточно они се поискусни-од живи курди вадат органи-не од мртовци:toe:
Но овој чин е за осудувањенарочито од државата ако е спроведен....а тие "хирурзи" треба да бидат судени и државата да им плати отштета на семејствата.-ова е нонсенс,израел кој стварно има демократија...види што прави...ова е катастрофа.

П.С инаку тука е и сирија,Иран...и они така прават,ама ај Иран-Првосвештенство владее...за разлика од ове земји каде вадат органи од живи курди,затвореници... Израел барем е почист-од мртви тела ваделе органи..Ма го прават бе...тоа не е тајна,исто и во боливија и венецуела е-богатите буквално киднапираат лице и вадат органи-зошто да не и хезболах...или..
Сепак не ги оправдува тоа што ваделе од мртви тела.
Требало Хитлер и рембрант да ги истребат евреите, сите до еден, и ке немаше сега криза на блискиот исток.......како шо рекол Сталин ......нема луге нема проблеми...
 
S

smart ass

Гостин
Албанците земаа органи од живите, па никому ништо.
Ехх да беа само они...


Тоа е црн бизнис....на Глобално ниво,корупција,никаква етика...катастрофа.

Сепак не ги оправдува тоа што ваделе од мртви тела.
.
А каде ГИ ОПРАВДАВ,ова не било само во израел....ова е на СВЕТСКО ниво...јужна америка,балканот,русија....плаќаат некогаш за орган,ако не прифатиш....киднапирање.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom