Изработка на декорации за аквариум

Член од
13 декември 2014
Мислења
12
Поени од реакции
1
Здраво, извинете ако е на погрешно место темата бидејки не знаев дали да ја ставам во хоби или овде бидејки се однесува и на уметност и на домашни миленици. Исто така се извинувам ако е дупликат темата слободно посочете.

Сакав да прашам дали некој има искуство со сопствена изработка на декорации за аквариум со разновидни материјали. Јас по струка сум уметник и обожавам да изработувам мали фигуринки од гипс и глина и би сакал да прашам дали некој може да ми посочи повеќе детали околу видот и третманот на материјали кои би можеле да се користат за изработка, а кои нема да штетат на квалитетот на водата и на самите риби.

Благодарам однапред :)
 
Член од
13 декември 2014
Мислења
12
Поени од реакции
1
https://www.youtube.com/watch?v=RSbUTX0qyzs Ima interesni raboti da napravis od kaj nego na kanalot. Ova nesto mi e stvarno prejako.
Добар е дечкото дава иснпирација иако сум скептичен кога во некои видеа спомнува користење на цемент. Него повеќе ме интересираше дали има некаков посебен третман околу тоа да се приспособи одреден материјал за да не биде токсичен за рибата, да речеме глина и керамика, гипс или стакло, околу тоа какви бои може да се користат при изработка и дали одпосле треба да се помине со со нешто одозгора за да се заштити.

Не сум инаку професионалец кога станува збор за аквариуми само одсекогаш сум сакал мотие творби да ги видам како ќе изгледаат околу десетината караси и тетри што ги имам :)
 

Dr. Wish

Bastard.
Член од
23 септември 2013
Мислења
2.329
Поени од реакции
2.764
Добар е дечкото дава иснпирација иако сум скептичен кога во некои видеа спомнува користење на цемент. Него повеќе ме интересираше дали има некаков посебен третман околу тоа да се приспособи одреден материјал за да не биде токсичен за рибата, да речеме глина и керамика, гипс или стакло, околу тоа какви бои може да се користат при изработка и дали одпосле треба да се помине со со нешто одозгора за да се заштити.

Не сум инаку професионалец кога станува збор за аквариуми само одсекогаш сум сакал мотие творби да ги видам како ќе изгледаат околу десетината караси и тетри што ги имам :)
Jas definitivno neznam da ti kazam nemam akvarium taka da :D Samo probav da ti dam idea. Inace istoto moze da se napravi i so kamen, samo ke ti treba podolgo vreme dur da napravis otvor celosno, vmetnuvanje na crevo koe ke cirkulira vodopadot.
 
Член од
21 август 2009
Мислења
118
Поени од реакции
47
Само керамика, и цементо. Гипс ќе зголемува тврдост на вода. Глината може но печена да биде за да се стврдне

Sent from my SM-J510FN using Tapatalk
 
На врв Bottom