Изработка на бизнис план!

Член од
8 јуни 2012
Мислења
39
Поени од реакции
10
Има ли некој изработено бизнис план? Би можел ли некој да прати пример јас треба да направам но би сакала да имам нешто што би ми служело како пример бидејќи ги знам деловите кои треба да ги содржи но не знам како би изгледало тоа?
 

Acid

Frontman
Член од
22 јануари 2005
Мислења
35.185
Поени од реакции
34.416
Има ли некој изработено бизнис план? Би можел ли некој да прати пример јас треба да направам но би сакала да имам нешто што би ми служело како пример бидејќи ги знам деловите кои треба да ги содржи но не знам како би изгледало тоа?
Повеќето што имаат изработено бизнис планови - нема да ти ги пратат за да не им ја украдеш идејата (ако навистина планираат да ја реализираат).
Некој/а пријател/ка од факултет не може да ти го испрати? Патем, ако ги знаеш деловите кои треба да ги содржи, воопшто не е тешко.
 
L

Luki Junior

Гостин
Почнуваш со анализа на пазаро, дали има како твојата идеја и колку е рентабилна.. Напрај си SWOT анализа на идејата. Направи си план за работа, направи си план за трошоците. И накрај пробај у временската рамка (плано) да ги вметнеш нештата шо сакаш да ги прааш, човечко фактор, нивната вредност/цена и за крај споредуваш со SWOT... Може одделно да си ставаш точки низ временскио период за да видеш дали сработеното соодветствува на планираното...
 
Член од
5 јануари 2012
Мислења
9.288
Поени од реакции
4.961
Има ли некој изработено бизнис план? Би можел ли некој да прати пример јас треба да направам но би сакала да имам нешто што би ми служело како пример бидејќи ги знам деловите кои треба да ги содржи но не знам како би изгледало тоа?
Прво го истражуваш пазарот колку би ти бил профитабилен бизнисот , па после за каков бизнис станува збор со колку вработени , па правиш SWOT анализа (јаките страни , слабите страни , можностите и заканите ти се во овааа SWOT анализа) и на крај си правиш табела колку би имал заработка значи вметнуваш цената што би ја дал секој месец за продукти што ти требаат во бизнисот и ја одземаш од цената што би требало да ја заработиш .. ако ти е позитивна тогаш е добар бизнис планот , јас кога правев во средно ич не забележав дека сум заминал во минус значи фирмата ке ми работела со загуба ама и професорот не го виде тоа :)
 

burn84

Говорете Македонски
Член од
4 февруари 2006
Мислења
6.579
Поени од реакции
1.500
Не е лесно, треба труд, време и знаење...ама ни јас нит некој друг ќе ти го покаже својот.
Прогуглај ја темава има еден куп туторијали и семплови како се изработува еден бизис план.
 
Член од
17 октомври 2017
Мислења
10
Поени од реакции
2
Колку наплатувате за изработка на Бизнис планови и дали работите индивидуално?
 
Член од
20 декември 2023
Мислења
132
Поени од реакции
463
Бујрум во порака, имам тим за изработка на врвни бизнис планови. Пишете ми.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom