Изолација за веќе изграден дом?

Член од
15 јули 2011
Мислења
201
Поени од реакции
117
Поточно за заштита од ладно ваљда се вика тоа топлотна изолација (нуб сум у ова). Дали е најдобро да се изолира од надвор и кој е најдобар материјал за ова според вас?
 
Член од
17 јануари 2009
Мислења
2.814
Поени од реакции
4.665
Поточно за заштита од ладно ваљда се вика тоа топлотна изолација (нуб сум у ова). Дали е најдобро да се изолира од надвор и кој е најдобар материјал за ова според вас?
Абе и јас немам некоја врска со вакви работи, ама сум забележал дека во последно време ваквите изолации често се прават однадвор. Фасадата се покрива со стиропор (така мислам), а луѓето што живеат во вакви куќи и со кои сум правел муабет се задоволни
 

Acid

Frontman
Член од
22 јануари 2005
Мислења
35.169
Поени од реакции
34.281
Поточно за заштита од ладно ваљда се вика тоа топлотна изолација (нуб сум у ова). Дали е најдобро да се изолира од надвор и кој е најдобар материјал за ова според вас?
Какви прозори имаш? :)
 

Олимпија

Македонија во срцето!!!
Член од
26 март 2008
Мислења
5.624
Поени од реакции
9.146
Најдобро ти е да се изолира од надвор со стиропор.
Еве и овде некои други предлози
Не заборавај дека и прозорите и вратите играат голема улога во топлотна/звучна изолација.
 

Noorotic

пецач на риби
Член од
22 февруари 2011
Мислења
892
Поени од реакции
383
со стиропор меѓу цигли ама ако е направена беке ништо
 

Dzish

unlike any other...
Член од
15 февруари 2007
Мислења
13.994
Поени од реакции
2.687
Проѕирни :D Иначе фала македонка.
Оти јас мислев дека темно кафеави ти се?

Сеа ти не дупиш нас или? Те прашват чоечки за да добиеш одговор... татко ми и братми се занимаваат со оваа проблематика (изработка на фасади и внатрешно уредување а.к.а. молер) ама изгледа не заслужуваш да добиеш одговор...
 

Acid

Frontman
Член од
22 јануари 2005
Мислења
35.169
Поени од реакции
34.281
Проѕирни :D Иначе фала македонка.
Пошто се правиш курац ипол (а не си ни четврт), смрзнувај дома. Темата е заклучена, на авторот не очигледно му е потребна помош.

Edit:
Темата е повторно отворена. Нема смисла, ептен е ладно.
 
Член од
15 јули 2011
Мислења
201
Поени од реакции
117
Значи во мојот случај имам најлош вид на изолација што веројатно постои (малку или ич изолација) на вратата (која се граничи со друга соба која е кочан ладно), двојни прозори (кои не дихтуваат), нема изолација на подот, таванот и ѕидовите. Според вас, што би било прво приоритет да се стави за да се заштеди највеќе топлина, нова врата, прозори, изолација на страничните ѕидови, таванот или подот?
 

ShakaZulu

" Тој Сум Бре "
Член од
29 јули 2008
Мислења
3.257
Поени од реакции
3.607
Брат, се треба да изолираш ако веќе сакаш да добиеш квалитет. Инку мое нестручно мислење е дека прво треба да средиш дирекниот влез на ладен воздух. Ако сакас ефтина варијанта има едни како сунгерести траки, полепи по ивици на прозори и врати а ако си за ново тогаш со среќа. ПВЦ е околу 10 евра метро искористен материјал + двојни стакла вклучени а алуминиумските се малку поскапи (ценава е провизорна и прилепска, не знам како е во другите градови). Вратата како врата гледај да нема долу празен простор многу но побитно ти е надворешната влезна врата да е квалитетна и да лепи убаво , да немаш промаја со затворена врата :D
 
Член од
9 декември 2011
Мислења
87
Поени од реакции
15
eve i jas da se priklucam na temata inace sum nov na forumov poz do site clenovi rabotam okolu 10-tina god gips karton moleraj i fasadi i mozam da kazam deka izolacijata na fasada podrazbira da zidovite bidat izolirani i da ne propustaa nikakov stud no i da im ovozmozuvaat na zidovite odnatre da disat i da propustaat parea da ne bi doslo do kondenzacija i stvaranje na muvla(vnatresno) vo slucajov zidovite se izoliraat megutoa treba da se pogrizite vasite prozori i vrati da dihtuvaat dobro i da ne propustaat vozduh isto taka ako tavanot(trska ili gips karton) ne e izoliran istoto da se napravi so staklena volna (za ploca ne vazi) i obavezno da gledate da stavite stropor 10 cm i minimalno 17 kg gustina da ne e pomalku vo posledno vreme mnogu majstori pocnaa da stavaat 5 cm stiropor megutoa kolku podebel stiropor tolku pogolema e zastitata od stud i e pocvrsta fasadata se nadevam deka barem malku vi pomognav okolu ovaa tema :) p.s. ne podlegnuvajte na forata deka 5 cm stiropor e dobar izolator
 

Windfucker

Телемит, Темплар, Масон, Сциентолог во целибат
Член од
30 април 2010
Мислења
8.459
Поени од реакции
15.326
Да не отворам засебна тема да прашам овде, која би ми била најдобра варијанта да ги изолирам ПВЦ цевки за да постигнам звучна изолација, повторувам звучна од причина што делот каде што ми поминуваат цевките од станот над мене сега ќе го затворам со кнауф систем, но се слуша доста гласно течење на водата и фекалиите кај мене во купатилото кога соседите го користат нивното од причина што во моментов цевките се видливи.
Сакам да го искористам моментот и да направам некаква звучна изолација се додека не сум го инсталирал спуштениот таван и не сум ја затворил таа позиција. Во моментов ми текнува тервол или камена волна како некакво решение, ако некој има друг подобар материјал со кој можам да ги обложам ПВЦ цевките нека каже сега или нека молчи засекогаш :D .
 

Kajgana Shop

На врв Bottom