Изнесување на пари

Дискусија во форумот 'Право и закони' започната од SoulflY, 17 август 2016.

 1. SoulflY

  SoulflY

  Член од:
  2 јули 2007
  Мислења:
  465
  Допаѓања:
  26
  Има некој искуство со пренос на пари преку граница,прочитав некаде дека може да се изнесат само 2000е од човек и дали има некоја процедура со која може да се изнесат повеке т.е да се пријави дека носиш повеке кеш и дали се плака нешто.
   
 2. AlternativeF

  AlternativeF госпожата од втори

  Член од:
  1 мај 2006
  Мислења:
  4.427
  Допаѓања:
  6.158
  Google? Не? Ајде еве и сервирано ако не ти се ни клика...
  ИЗНЕСУВАЊЕ НА ЕФЕКТИВНИ СТРАНСКИ ПАРИ
  РЕЗИДЕНТИ
  Резидентите можат слободно да изнесуваат од Република Македонија ефективни странски пари и чекови кои гласат на странски пари во противвредност до 2.000 евра.
  Резидентите можат од Република Македонија да изнесат ефективни странски пари и чекови кои гласат на странски пари во противвредност од 2.000 до 10.000 евра, само доколку при преминот на државната граница кај надлежните царински органи го пријават износот на ефективни странски пари и чекови кои гласат на странски пари што го изнесуваат.
  Ефективните странски пари од став (2) резидентите ги изнесуваат врз основа на потврда од овластена банка или менувачница за купување на странски ефективни пари или врз основа на потврда од банка за подигање на девизи (странски ефективни пари) од сопствена девизна сметка.
  Потврдата од став (3) на овој член важи до првото преоѓање на границата, а најдоцна 90 дена од денот на издавањето.
  Резидентите не смеат да изнесуваат ефективни странски пари и чекови кои гласат на странски пари во противвредност над 10.000 евра.
   
 3. Mister No

  Mister No

  Член од:
  5 ноември 2012
  Мислења:
  1.683
  Допаѓања:
  3.613
  Јас сум чул дека може и 700.000 евра. Зависи кој пренесува
  Има и процедура сигурно, и да, се плаќа процент....
   
 4. Curious

  Curious пичкин дим

  Член од:
  24 јули 2007
  Мислења:
  1.616
  Допаѓања:
  1.870
  Баш ме интересира темава... Што ако се отселам на пример и сакам се што имам да го пренесам во друга држава. Како би одела постапката, како ќе ги изнесам парите?
   
 5. gurman2

  gurman2

  Член од:
  16 декември 2012
  Мислења:
  1.445
  Допаѓања:
  965
  Преку банка, секоја сума што е над дозволеното
   
  На Сталкерот му/ѝ се допаѓа ова.
 6. SoulflY

  SoulflY

  Член од:
  2 јули 2007
  Мислења:
  465
  Допаѓања:
  26


  Го имам прочитано тоа ама не го разбирам баш најдобро. Значи парите ги имам во кеш,ги ставам во банка па по некое време ги вадам и со документот кој ми го издаваат т.е уплатницата или слично го прикажувам на царина или ?
   
 7. risto traktoristo

  risto traktoristo

  Член од:
  5 август 2016
  Мислења:
  454
  Допаѓања:
  292
  порано банките издаваат патнички чекови, сега мислам дека забрането е издавање на било какви чекови.
  патнички чекови се купуваат, и одма се разменуваат било каде во светот.

  но сега со дебитните и кредитните картички, мислам дека најдобра опција е од банкомат во странство да извадиш пари директно од твоја сметка.
   
 8. AlternativeF

  AlternativeF госпожата од втори

  Член од:
  1 мај 2006
  Мислења:
  4.427
  Допаѓања:
  6.158
  Ако ги имаш во денари купуваш евра и од банката или менувачницата бараш бордеро на кое пишува твое име и презиме и број на пасош.
  Ако ги имаш во евра не знам како би одело. Теоретски можеби да ги уплатиш на твоја девизна сметка и после да си ги повлечеш од сметката (мислам дека не наплаќаат за тоа) за да имаш документ дека ти се повлечени од банка.
  Друга идеја немам, ако некој знае нека пише.
  Ако патуваш со кола на граница има цариници и нив ќе им кажеш дека изнесуваш таа сума пари и имаш бордеро или потврда од банка, ќе им ја покажеш таа потврда и толку. На аеродром исто така пред пасошката контрола има еден шалтер и таму ќе пријавиш.
   
 9. nervoza

  nervoza

  Член од:
  22 октомври 2014
  Мислења:
  1.168
  Допаѓања:
  689
  Da uredni dokumenti i se ali i ne mora dokolku ne te prasaat.Bas pred nekoe vreme citav od MK od 2000-10000 so dokument od banka mozes da izneses.Megutoa veke Srbija nagore drugite granici do 10000 bez dokument.Nasive i retko prasaat i da te prasaat sekogas imas opcija da kazes deka ne si znael deka treba da prijaves a pritoa prilozuvas soodveten dokument.Do sega redovno iznesuvam okolu 4000 funti so mene nikoj ne me soprel na aerodrom da me pita.
   
 10. RedStarFan

  RedStarFan

  Член од:
  12 декември 2010
  Мислења:
  4.343
  Допаѓања:
  3.749
  Според гугл може по човек да се внесат 10 000 евра од странство. Дали некој има искуство со ова? Во случај да сакам да внесам 50 000 евра, дали тоа значи дека можеме во една кола 5 души да ги поделиме по 10 000 и тоа да значи дека легално ги внесуваме? Би правеле ли проблем?
   
 11. gurman2

  gurman2

  Член од:
  16 декември 2012
  Мислења:
  1.445
  Допаѓања:
  965
  Можете да ги поделите и внесете
   
  На RedStarFan му/ѝ се допаѓа ова.
 12. RedStarFan

  RedStarFan

  Член од:
  12 декември 2010
  Мислења:
  4.343
  Допаѓања:
  3.749
  Фала. :)
   
 13. Srcee

  Srcee Unforgettable

  Член од:
  29 април 2008
  Мислења:
  5.265
  Допаѓања:
  3.471
  Кај се вади ваква потврда? Сакам да изнесам пример 8.000 евра.
   
 14. Nekojx

  Nekojx

  Член од:
  22 јули 2016
  Мислења:
  1.749
  Допаѓања:
  744
  Под 10 000 евра кеш можеш да пренесеш и никому ништо.
  До 2 000 евра можеш и без да пријавиш.
  Од 2 000 до 10 000 ќе си ги пријавиш, ќе земеш извод-уплатница од банката од кај што си ги извадил, за секој случај.
  Над 10 000 со банкарска трансакција од сметка на сметка, кошта околу 5-7% од сумата...
   
  На Srcee му/ѝ се допаѓа ова.

Сподели преку: