Измама со мобилни телефони на Реклама5

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
84.962
Поени од реакции
195.489
Nope, Еве ја продавам во дуќан кај мене има оставено 5-6 SIM карти празни со нула денари кредит и неактивирани. Moжам да ти дадам една од тие картичките, нит те знам нит те познавам, идеш ти дома, кршиш mini/micro/nano SIM, Ставаш на телефон и прво што те пречекува "Почитувани за активирање на оваа СИМ картица пратете порака на XXXX со.... Регистрираш некој Петко од Свирипичино и почињаш со дишење по телефони!!!
Уствари што ме чуди, во државава се креираат тендери како склопени за одреден оператор само да ги исполни условите па за кршење на едно дело :) Неверојатно.
 
Член од
1 јуни 2011
Мислења
25.909
Поени од реакции
41.872
Зошто измама? Кога се случила продажбата телефонот бил исправен.
Не знам како ќе се одбраниш и ќе докажеш.
Измама е ако однапред дадеш пари, а ништо не добиеш или добиеш нешто сосема различно од она што претходно го имаш видено на огласот.

Сајтовите за огласување ве предупредуваат на што треба да внимавате и да пријавите ако некој не сака лично да се сретнете, бара да испрати по карго или однапред ви бара пари. Им е гајле нив за тебе ако нешто ти се расипало, а претходно било во исправна состојба.

Однеси го на сервис и види што му и е.

Sent from my Mi A1 using Tapatalk
 
Член од
10 февруари 2010
Мислења
819
Поени од реакции
290
Сигурен си? Lycamobile дава неактивирани SIM карти кои ги активираш со праќање на 2 СМС пораки Едната со Име Презиме и другата со ЕМБГ......
Ова е навистина така, луѓето што работат таму појма немаат. Се јавив и таму.
СИМ можеш да активираш со кој било матичен број. Така да, нема врска активација и слично.

Полиција не се масира со ситни превари освен ако немаш врски. Дури и во тој случај не вреди да го трошиш џокерот. Мене ме сјебаа со телефон од 8000ден. Кога прашав што можам да превземам. Одговорот беше "Биди повнимателен"
Идентично.
Идентично.
Отидов, кај инспектор и вика нема никакви основи за измама и пази шо праиш следно. Буквално. Ме сослуша и се ама ништо не запиша ниту направи. Ми бараше договор за купопродажба. Ништо немам на писмено. Ништо.
И сконтав дека е само обичен правник таму кој појма нема од животот и ја јаде платата и бенефицираниот стаж.[DOUBLEPOST=1527572685][/DOUBLEPOST]
Однеси го на сервис и види што му и е.
Епа типов ставил термална паста на веке оштетен процесор на матичната плоча за да работи додека е тој таму.
По пола саат ни пастата веќе немаше ефект.[DOUBLEPOST=1527572801][/DOUBLEPOST]
Зошто измама? Кога се случила продажбата телефонот бил исправен.
Процесорот фаличен и се решил краткотрајно со термална паста. Пишав веќе.
Кога се случила продажбата телефонот НЕ бил исправен. Со мала финта и за кратко време го направил да личи дека е исправен.[DOUBLEPOST=1527573021][/DOUBLEPOST]
Иди во полиција, нека ти направат еден записник за примање на пријава, опиши го настанот од а до ш, пријави што материјални докази имаш или сведоци, а ако не превземат нешто по службена должност, нека ти дадат копија од записникот и иди ао приватна кривична пријава, како што кажа @Ilumious има IP адреси, имаш бројчиња, побарај ги на google бројчињата може да има уште некој оглас објавено со нив, еден принтскрин и терај. Штом велиш дека се големи пари ич не му ја мисли.
LOL, човече каде живееш?
Ништо од ова не се праи.
Правото на факултет, ова во РЛ не се дешава!
 
Последно уредено:

Кико Д.

ULTRAS - way of life
Член од
26 јануари 2010
Мислења
11.435
Поени од реакции
9.676
Ништо не можиш да напрајш пошо и продажбата е нелегална па можи по некоја пријава да добиете.
 
T

Terroir

Гостин
Затоа се купува телефони само од веќе докажани продавници кај нас кој нема да си рушат репутација со вакви финти, по огласиве кај нас врие од дефектни телефони па дури и копии на кои лесно може да падне некој што не се разбира во телефони. А дека полицијата или било кој друг ќе ти помогне со случајов нема шанси..
 

Torte Mobile

Модератор
Член од
29 ноември 2007
Мислења
7.098
Поени од реакции
1.885
Претпоставувам дека е самсунг ... кажи кој модел ќе побарам плоча, бидејќи се скапи екраните може да се најде плоча
 
Член од
4 јануари 2008
Мислења
2.336
Поени од реакции
4.925
Претпоставувам дека е самсунг ... кажи кој модел ќе побарам плоча, бидејќи се скапи екраните може да се најде плоча
Не е Самсунг, LG e гарант. Едно LG здраво нема...
@Amateur Што телефон е G3? G4? G5?
 
Член од
1 јуни 2011
Мислења
25.909
Поени од реакции
41.872
Ако е LG G4 па и многу не му лапнале, едно 120-150 евра. :D
Ама не кажува, голема тајна е тоа што мобилен зел и колки пари.


Sent from my Mi A1 using Tapatalk
 
Член од
1 јуни 2011
Мислења
25.909
Поени од реакции
41.872
Претпоставувам дека е самсунг ... кажи кој модел ќе побарам плоча, бидејќи се скапи екраните може да се најде плоча
Не барај штом не кажува. Ете пишаа дека многу ни е гајле за каков телефон се работи. Сам нека си најде. ;)

Sent from my Mi A1 using Tapatalk
 
Член од
10 февруари 2010
Мислења
819
Поени од реакции
290
LG e гарант. Едно LG здраво нема...
Не те знам, ама вака ми се допаѓаш, едино твоите реплики држат вода.
Да, LG.[DOUBLEPOST=1527660489][/DOUBLEPOST]
Претпоставувам дека е самсунг ... кажи кој модел ќе побарам плоча, бидејќи се скапи екраните може да се најде плоча
во туѓата неприлика некој ќе најде прилика ;)[DOUBLEPOST=1527660603][/DOUBLEPOST]
Не барај штом не кажува. Ете пишаа дека многу ни е гајле за каков телефон се работи. Сам нека си најде. ;)
Види наслов на темата. Off-topic муабет и не е баш океј.
 

Torte Mobile

Модератор
Член од
29 ноември 2007
Мислења
7.098
Поени од реакции
1.885
Не те знам, ама вака ми се допаѓаш, едино твоите реплики држат вода.
Да, LG.[DOUBLEPOST=1527660489][/DOUBLEPOST]
во туѓата неприлика некој ќе најде прилика ;)[DOUBLEPOST=1527660603][/DOUBLEPOST]
Види наслов на темата. Off-topic муабет и не е баш океј.
O боже јас прашувам и се трудам да помогнам ама џабе изгледа ... мислев по колеги да барам плоча да комплетираш ... не ме свати добронамерно ... толку од темава поздрав
 
Член од
10 февруари 2010
Мислења
819
Поени од реакции
290
O боже јас прашувам и се трудам да помогнам ама џабе изгледа ... мислев по колеги да барам плоча да комплетираш ... не ме свати добронамерно ... толку од темава поздрав
Не не, фала, LG e.
Како што разбрав, 99% матични плочи оттаму се ужасни.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom