Измама со мобилни телефони на Реклама5

Член од
10 февруари 2010
Мислења
819
Поени од реакции
290
Има некој искуство со измами на (пре)продавачи на телефони преку интернет огласник?
Мене тоа ми се деси денес и не знам како да постапам.
Фала.
 

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
84.962
Поени од реакции
195.489
Има некој искуство со измами на (пре)продавачи на телефони преку интернет огласник?
Мене тоа ми се деси денес и не знам како да постапам.
Фала.
Пријави во полиција, ќе го пронајдат преку IP адресата.
 
Член од
10 февруари 2010
Мислења
819
Поени од реакции
290
2 мобилни бројчиња од Lycamobile имам само

и не е достапен (нели, 100% намерно) а денес ми го даде телефонот кој кога го зедов работеше штом дојдов дома престана да работи не се ни вклучува. Пробав се.

Полиција може нешто да направи?
Се јавив во Lycamobile, човекот таму беше сосема изгубен ништо не знаеше да ми каже/пренесе искуство[DOUBLEPOST=1527513192][/DOUBLEPOST]
Пријави во полиција, ќе го пронајдат преку IP адресата.
дали можат преку мобилен е работата, пошо дадов мн пари и го снема
 

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
84.962
Поени од реакции
195.489
2 мобилни бројчиња од Lycamobile имам само

и не е достапен (нели, 100% намерно) а денес ми го даде телефонот кој кога го зедов работеше штом дојдов дома престана да работи не се ни вклучува. Пробав се.

Полиција може нешто да направи?
Се јавив во Lycamobile, човекот таму беше сосема изгубен ништо не знаеше да ми каже/пренесе искуство[DOUBLEPOST=1527513192][/DOUBLEPOST]

дали можат преку мобилен е работата, пошо дадов мн пари и го снема
Ако ставил таму оглас, системот ги прибира сите информации за сите досега што ставиле огласи и ги чува. Не можеш скроз да ги тргнеш, ќе го видат огласот од ликот и да го избришал и кај операторот ќе видат од таа IP во тоа време кој го ставил огласот или комуницирал на сајтот.

Истото е и со телефонот, ќе одат тие во операторот и ќе им дадат информации за ликот. Не можеш кај нас да земеш број без лични податоци со последните измени од законот.
 
Член од
10 февруари 2010
Мислења
819
Поени од реакции
290
Ако ставил таму оглас, системот ги прибира сите информации за сите досега што ставиле огласи и ги чува. Не можеш скроз да ги тргнеш, ќе го видат огласот од ликот и да го избришал и кај операторот ќе видат од таа IP во тоа време кој го ставил огласот или комуницирал на сајтот.

Истото е и со телефонот, ќе одат тие во операторот и ќе им дадат информации за ликот. Не можеш кај нас да земеш број без лични податоци со последните измени од законот.
знам тоа, ама од полиција викаат немаме надлежност оди преку адвокат
 

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
84.962
Поени од реакции
195.489
знам тоа, ама од полиција викаат немаме надлежност оди преку адвокат
Така де, тие само за казни пишување имаат надлежност. Кретени, не знам другар, нека преземе од тука некое правно лице од форумов, не го разбирам ова јас натака :(
 
Член од
10 февруари 2010
Мислења
819
Поени од реакции
290
од МВР само со пријава веројатно може да заврши и толку
 

PsychoalieN

Омлет мастеР
Член од
12 јули 2009
Мислења
1.703
Поени од реакции
1.411
Има некој искуство со измами на (пре)продавачи на телефони преку интернет огласник?
Мене тоа ми се деси денес и не знам како да постапам.
Фала.
Иди во полиција, нека ти направат еден записник за примање на пријава, опиши го настанот од а до ш, пријави што материјални докази имаш или сведоци, а ако не превземат нешто по службена должност, нека ти дадат копија од записникот и иди ао приватна кривична пријава, како што кажа @Ilumious има IP адреси, имаш бројчиња, побарај ги на google бројчињата може да има уште некој оглас објавено со нив, еден принтскрин и терај. Штом велиш дека се големи пари ич не му ја мисли.
 

Torte Mobile

Модератор
Член од
29 ноември 2007
Мислења
7.098
Поени од реакции
1.885
За што телефон се работи и колку пари? Ако не е тајнс
 
Член од
1 јуни 2011
Мислења
25.909
Поени од реакции
41.872
И што ако го најдат? Телефонот бил исправен кога му го продал и самиот лично се уверил во тоа. Како ќе докажеш дека ти не си го расипал?
Има некоја гаранција со него?

Следен пат гледајте од каде купувате скапи телефони. Ај да е евтино да се ризикува и да се земе од вакви препродавачи без гаранција, ама поскап....
Од каде знаеш може е украден.





Sent from my Mi A1 using Tapatalk
 
Член од
8 ноември 2012
Мислења
30
Поени од реакции
18
Има некој искуство со измами на (пре)продавачи на телефони преку интернет огласник?
Мене тоа ми се деси денес и не знам како да постапам.
Фала.
знаеш шо можишво оваа посрана држава? Ништо д аму се фатиш само можиш е толку
ни закони функционираат ни ништо едино функционира ако треба државата од тебе да земе пари
бетер од Тексас е
 
Член од
8 јануари 2012
Мислења
9.904
Поени од реакции
14.595
од МВР само со пријава веројатно може да заврши и толку
Зависи тоа што ќе наведиш кога пријавуваш во полиција. Можи полицаецот да те сослуша, и да го квалификува делото по некој член каде се гони по приватна тужба. Ти инсистирај да го пријавиш како ,,Измама,, кое се гони по службена должност.

Имаат тука полицајците простор за дриблање. После тоа МВР прелогот го испраќат до обвинител и судија во предходна постапка кои му наредуваат на мобилниот оператор и одговорниот на сајтот да им дадат податоци за личноста.
Слободно оди после тоа и кај обвинителот и досаѓај им до каде е предметот
 
Член од
4 јануари 2008
Мислења
2.330
Поени од реакции
4.895
Се додека Reklama5 и останати огласници не воведат профили со податоци од членовите и Feedback листа на продадени купени предмети ќе постојат такви измами.

Не можеш кај нас да земеш број без лични податоци со последните измени од законот.
Сигурен си? Lycamobile дава неактивирани SIM карти кои ги активираш со праќање на 2 СМС пораки Едната со Име Презиме и другата со ЕМБГ......Случајно во компјутер имам еден Excel документ со 3000 имиња и презимиња и нивни ЕМБГ......

Полиција не се масира со ситни превари освен ако немаш врски. Дури и во тој случај не вреди да го трошиш џокерот. Мене ме сјебаа со телефон од 8000ден. Кога прашав што можам да превземам. Одговорот беше "Биди повнимателен"

Тоа е, бидете свесни дека во оваа држава не постојат закони и не важат правила. Тоа некои го искористуваат и го експлоатираат.

Да беше оваа држава саглам ќе ги стегнеше и Реклама5 и Пазар3 и цела таа мафија која оперира таму. Почнувајќи од препродажба на расипани мобилни телефони, автомбили со "Документите ми се загинале, дај ми ти капар". "Ама оваа е од Бугарија донесена така", врбување бело робје по Англија бебистерки келнери и ветување леб и топли сомуни. Фирми кои бараат 200-300€ за да ти средат за работа во странство па се до Масажите со хепи ендинг. Е тоа нема кој да го среди. Не банана, тиква држава ти е ова.
 

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
84.962
Поени од реакции
195.489
Се додека Reklama5 и останати огласници не воведат профили со податоци од членовите и Feedback листа на продадени купени предмети ќе постојат такви измами.


Сигурен си? Lycamobile дава неактивирани SIM карти кои ги активираш со праќање на 2 СМС пораки Едната со Име Презиме и другата со ЕМБГ......Случајно во компјутер имам еден Excel документ со 3000 имиња и презимиња и нивни ЕМБГ......

Полиција не се масира со ситни превари освен ако немаш врски. Дури и во тој случај не вреди да го трошиш џокерот. Мене ме сјебаа со телефон од 8000ден. Кога прашав што можам да превземам. Одговорот беше "Биди повнимателен"

Тоа е, бидете свесни дека во оваа држава не постојат закони и не важат правила. Тоа некои го искористуваат и го експлоатираат.

Да беше оваа држава саглам ќе ги стегнеше и Реклама5 и Пазар3 и цела таа мафија која оперира таму. Почнувајќи од препродажба на расипани мобилни телефони, автомбили со "Документите ми се загинале, дај ми ти капар". "Ама оваа е од Бугарија донесена така", врбување бело робје по Англија бебистерки келнери и ветување леб и топли сомуни. Фирми кои бараат 200-300€ за да ти средат за работа во странство па се до Масажите со хепи ендинг. Е тоа нема кој да го среди. Не банана, тиква држава ти е ова.
Не разбирам, кога одиш да купиш број од Лајка не оставаш лични податоци или оставаш?

Може ова да се реши преку адвокати ама држи вода и постот на @Forza Milan!!!
 
Член од
4 јануари 2008
Мислења
2.330
Поени од реакции
4.895
Не разбирам, кога одиш да купиш број од Лајка не оставаш лични податоци или оставаш?
Nope, Еве ја продавам во дуќан кај мене има оставено 5-6 SIM карти празни со нула денари кредит и неактивирани. Moжам да ти дадам една од тие картичките, нит те знам нит те познавам, идеш ти дома, кршиш mini/micro/nano SIM, Ставаш на телефон и прво што те пречекува "Почитувани за активирање на оваа СИМ картица пратете порака на XXXX со.... Регистрираш некој Петко од Свирипичино и почињаш со дишење по телефони!!!
 

Kajgana Shop

На врв Bottom