Изложби на кучиња

Член од
10 јуни 2013
Мислења
176
Поени од реакции
232
Prochitav na eden forum deka trebalo da se predade kopija na pedigreto, a ne originalot za na izlozhba. Mislenjeto beshe od poodamna, no ne znam dali ushte toa vazhi. Mislenja i iskustva vo vrska so ova?
Ne ti treba nisto osven rabotnata kniska, koga go prijavuvas kuceto elektronski treba da stavis slika od pedigreto za cacib izlozbite ,za cac ni toa ne go baraat
 
Член од
10 јуни 2013
Мислења
176
Поени од реакции
232
Isto taka vikaat deka ne smeelo da se nagraduva kucheto ili da mu se dava hrana dodeka e vo ring. Jas pred malce vidov internacionalno shou vo Japonija lade shto im davaat nagradi na kuchinjata:

http://www.youtube.com/watch?v=2Yi1mIY8bO8&feature=youtube_gdata_player
Rabotata e da mu go privleces vnimanieto za da ostane vo stav kuceto , zemi da gledas kako im privlekuvaat vnimanie na germanskite ovcari na nasite izlozbi ke se puknes od smea, a sega da ti ogovoram na prasanjeto mozes so sakas da mu davas na kuceto vo ring zq dq mu odrzis koncentracija normalno i da ne im smetas na drugite, ima slucai oade sto ligeto nodat piskava igracka i im odzemaat vnimanie na drugite ucesnici samo za da nivnoto kice se namesti ili pak frlaat topcinja na site strani, jas ova voopsto ne go sakam, aj ok e koga samo e kuceto vo ring ali ne i koga grupno se ocenuva, ali znaj deka so se ke se sretnes.
 

Papillon.Papi

Terrierist
Член од
15 јануари 2014
Мислења
764
Поени од реакции
795
Rabotata e da mu go privleces vnimanieto za da ostane vo stav kuceto , zemi da gledas kako im privlekuvaat vnimanie na germanskite ovcari na nasite izlozbi ke se puknes od smea, a sega da ti ogovoram na prasanjeto mozes so sakas da mu davas na kuceto vo ring zq dq mu odrzis koncentracija normalno i da ne im smetas na drugite, ima slucai oade sto ligeto nodat piskava igracka i im odzemaat vnimanie na drugite ucesnici samo za da nivnoto kice se namesti ili pak frlaat topcinja na site strani, jas ova voopsto ne go sakam, aj ok e koga samo e kuceto vo ring ali ne i koga grupno se ocenuva, ali znaj deka so se ke se sretnes.
Chitav za dvoen hendling. Bi trebalo da go zabranat. A inaku Beki ja nauchiv i bez hrana da stoi vo stav i da trcha, ali za sekoj sluchaj kje nosam hrana.
 

Papillon.Papi

Terrierist
Член од
15 јануари 2014
Мислења
764
Поени од реакции
795


Еве сме на ЦАЦИБ 29.08.2015. Беки ја оценија со 5, и и дадоа титула ЦАЦ и ЦАЦИБ.

БИС освои шарпланинец, ма да според мене поубаво беше брадестото коли...

Кандидати од 7ма група немаше.

Битно супер си поминавме на нашата прва изложба.
 
Член од
5 ноември 2010
Мислења
4.841
Поени од реакции
3.873
@Papillon.Papi
Браво и за тебе и за Беки.Кажи ми,имаше други ердели конкуренција,или бевте само вие?
И со ставот да не имавте мака,пошто како да те читав дека не можевте убаво да го совладате?
 

Papillon.Papi

Terrierist
Член од
15 јануари 2014
Мислења
764
Поени од реакции
795
@Papillon.Papi
Браво и за тебе и за Беки.Кажи ми,имаше други ердели конкуренција,или бевте само вие?
И со ставот да не имавте мака,пошто како да те читав дека не можевте убаво да го совладате?
Fala. :) Edinstvena od rasata beshe. Stavot super beshe, se snajdovme. Za sleden pat postrog trening i za nea i za mene.
 

SaltNPepa

Other's envy, owner's pride!!!
Член од
14 септември 2012
Мислења
1.945
Поени од реакции
2.523
Mlada i nadezna :D ke zborime za edno dve godini. Cestitki.

Samo da ti kazam deka vo drugata tema ne e vo red sto so postar taka razgovaras. Jas sum kuckar,a i od dosta drugi sum cula da koristat malinois,pa i jas vo nekoi slucai. Toa e isto kako ti mene da me koregiras za mojot dijalekt. Se znae na koja rasa se misli.
 

Papillon.Papi

Terrierist
Член од
15 јануари 2014
Мислења
764
Поени од реакции
795
Mlada i nadezna :D ke zborime za edno dve godini. Cestitki.

Samo da ti kazam deka vo drugata tema ne e vo red sto so postar taka razgovaras. Jas sum kuckar,a i od dosta drugi sum cula da koristat malinois,pa i jas vo nekoi slucai. Toa e isto kako ti mene da me koregiras za mojot dijalekt. Se znae na koja rasa se misli.
Фала. :)

Значи американците што го викаат Шарпланинецот Сарпланинак е правилно? Не го разбирам ова... :cautious:
 

SaltNPepa

Other's envy, owner's pride!!!
Член од
14 септември 2012
Мислења
1.945
Поени од реакции
2.523
Pa ke go otepame li sega ako ne moze da go izgovori? sto pravime so lugeto sto za go vikaat vucjak ili volcjak?ili za onie sto za minijaturen doberman pincer vikaat pinc? Ne e voopato pogresno sto napisal malinois,ti kazuvam i kuckari go koristat toa. Mnogu pogresno e koga zlaten retriver ke kazat retriver bidejki kazuvaat 6 rasi.

Ke ti dadam samo eden sovet,kako sakas sfati go. Nemoj taka da se istrcuvas za banalni raboti pred povozrasni,a pogotovo vo kuckarskiot svet. Jas bev nesto nalik tebe i jas lekcijata si ja nauciv na poteskiot nacin. Uste nemas pojma sto i kako se deshava vo kinologijata bidejki edna izlozba ne te pravi iskusna.
 

GavolRulz

hippopotomonstrosesquipedaliophobia
Член од
23 март 2008
Мислења
12.602
Поени од реакции
11.144
Кога ќе биде наредната изложба? Би сакал да одам да гледам, да видам како одат тие работи.. :D
 
R

Runner

Гостин
Првата изложба во МК годинава се одржува во Скопје на 13 и 14 февруари - CACIB

еве и линк доколку некој сака да се пријави http://ksm.org.mk/?page_id=150
Ima nekoj info da spodeli na temava kako pokina prviov den (ako se odrza)? Nie sme uste mali i ne sme pominale uste karantin za da odime i da gledame
 

Kajgana Shop

На врв Bottom