Изложби на кучиња

SaltNPepa

Other's envy, owner's pride!!!
Член од
14 септември 2012
Мислења
1.945
Поени од реакции
2.523
Кога има и каде се одржуваат изложбите на кучиња кај нас во Македонија?
Еве ти линк до КСМ, може ќе ти покаже нешто као вирус ама им ја хакнаа страната пред некое време. Имаш изложбен календар. Наскоро ќе има кинолошки викенд во Гевгелија мислам. Датуми морам да проверам.
 
Член од
23 јуни 2011
Мислења
10.341
Поени од реакции
3.846
Еве ти линк до КСМ, може ќе ти покаже нешто као вирус ама им ја хакнаа страната пред некое време. Имаш изложбен календар. Наскоро ќе има кинолошки викенд во Гевгелија мислам. Датуми морам да проверам.
Фала многу. Би сакал да присуствувам следен пат на изложба, иако немам куче но сум во план да купам.
 
L

Lu

Гостин
Фала многу. Би сакал да присуствувам следен пат на изложба, иако немам куче но сум во план да купам.
Сега оваа сабота (12 април) ќе има изложба во Скопје, на стадионот ФЦУ-55 во Кисела Вода, од 10 часот почнува :)

 

SaltNPepa

Other's envy, owner's pride!!!
Член од
14 септември 2012
Мислења
1.945
Поени од реакции
2.523
Сега оваа сабота (12 април) ќе има изложба во Скопје, на стадионот ФЦУ-55 во Кисела Вода, од 10 часот почнува :)

Кој ќе оди да знае дека се плаќа влез, за мене искрено една од полошите изложби. Среќно на оние што изложуваат.
 
Последно уредено:
L

Lu

Гостин
Кој ќе оди да знае дека се плаќа влез, за мене искрено една од положите изложби. Среќно на оние што изложуваат.
И за излагачите што ќе учествуваат ли се наплаќа влез ?
Глупости, ние им го правиме шоуто, и притоа еден тон народ доаѓа ради нас (кој што ќе плати влезница), а и самото учество е 20 евра ... па згора на тоа и влезница ние треба да плаќаме :facepalm:
 
L

Lu

Гостин
Денес дефинитивно се уверив во поговорката, вака некако гласеше „Кога најмалце очекуваш - најмногу ќе добиеш“ ;)

Учествував на интернационална изложба за кучиња, и знаев дека на изложбата ќе има ептем јака конкуренција ... и плус тоа кога видов во каталогот какви Добермани ќе учествуваат, шампиони ... од шампионски крвни линии, онака, не дека немав очекувања, али дека ќе направам волку голем успех денеска, ни во најубавиот сон немаше да сонувам :)

И почна судењето, и ... партали, сите можни титули ги собрав (оценка 5 + C.A.C + C.A.C.I.B + B.O.B + B.O.G 2), и од сите пријавени Добермани на изложбата, мојата Доберманка ја освои титулата Best of Breed (првак на раса) ... а се натпреваруваше со шампиони :) и сепак беше прогласена за најубава Доберманка на изложбата.

А ... и ќе заборавев да кажам ... од денес и официјално Астра е Шампион на Р.Македонија ... да се разбереме, за мене Астричка отсекогаш си беше Шампион, она е мојот Шампион :love: , мојата гордост, но еве од денес и официјално заслужено ќе си ја носи титулата :)

Одиме во нови походи, следно учество во листата е на 27 април во Гевгелија.
 
Член од
26 август 2011
Мислења
16
Поени од реакции
9
Денес дефинитивно се уверив во поговорката, вака некако гласеше „Кога најмалце очекуваш - најмногу ќе добиеш“ ;)

Учествував на интернационална изложба за кучиња, и знаев дека на изложбата ќе има ептем јака конкуренција ... и плус тоа кога видов во каталогот какви Добермани ќе учествуваат, шампиони ... од шампионски крвни линии, онака, не дека немав очекувања, али дека ќе направам волку голем успех денеска, ни во најубавиот сон немаше да сонувам :)

И почна судењето, и ... партали, сите можни титули ги собрав (оценка 5 + C.A.C + C.A.C.I.B + B.O.B + B.O.G 2), и од сите пријавени Добермани на изложбата, мојата Доберманка ја освои титулата Best of Breed (првак на раса) ... а се натпреваруваше со шампиони :) и сепак беше прогласена за најубава Доберманка на изложбата.

А ... и ќе заборавев да кажам ... од денес и официјално Астра е Шампион на Р.Македонија ... да се разбереме, за мене Астричка отсекогаш си беше Шампион, она е мојот Шампион :love: , мојата гордост, но еве од денес и официјално заслужено ќе си ја носи титулата :)

Одиме во нови походи, следно учество во листата е на 27 април во Гевгелија.
Честито нека е Lu! Астра блескаше на изложбата! :)
Јас искрено не очекував дека ќе има толку пријавени, со оглед на минатогодишната катастрофална изложба.
Оваа година стварно се потрудиле малку повеќе. Имаше мали недостатоци при организацијата, али во глобала добро помина, башка и добар спонзор нашле (храната е доста солидна му дадов на моето куче од бесплатните примероци кои ги делеа и ја прифати супер).
 
  • Ми се допаѓа
Reactions: Lu
L

Lu

Гостин
Пред саат време се вратив од интернационалната (CACIB) изложба од Гевгелија :)
Олично си поминавме, организацијата беше одлична (освен доцнењето на стартот на изложбата), се друго беше одлично, ринговите многу ми се допаднаа.
Единствена негативност беше тоа што имаше премногу кал поради вчерашниот дожд, али па добро е што буквално ни капка дожд не падна, заразлика од вчера што било вистински хаос на изложбата, врнело + кал.

Инаку се почувствував како да сум отидена во Грција на изложба, а не во Гевгелија :D
Едно добри 80% од сите учесници на изложбата беа Грци.
Имаше прилично убави примероци.
Најголем впечаток ми оставија Дого Канариото, имаше едно 7 - 8 Дого Канарио :love: и прилично многу Ротвајлери, над 10 Ротвајлери имаше, а Best of Breed зеде еден прекрасен Ротвајлер од Грција.
Иначе победник на изложбата (Best in Show) беше повторно големата црна Пудла, што победи и на минатата изложба на 12 април во Кисела Вода.

Ај сеа малце да кажам и за Доберманите :)
Имаше пријавено вкупно 6 Добермани.
Астра повторно владееше во ринговите :) си зеде повторно оценка 5 + титули CAC и CACIB :)
Ова ни беше трето учество на изложба (има учествувано на една CAC и две CACIB изложби) ... а веќе си има титули 3 х CAC + 2 х CACIB + 1 x BOB + 1 х RBOG :)
 
Член од
22 декември 2011
Мислења
1.291
Поени од реакции
1.285
A вучјаков? Или ова беше првиот ден?

10257888_693181514073685_2146575997924736212_n.jpg
 
L

Lu

Гостин
@ZeenaK9 тоа беше вчера кога истури од врнење (за среќа денес буквално капка не падна) ... @wiksa беше вчера, може да сподели повеќе информации за вчерашната CAC изложба во Гевгелија.
 
Член од
11 април 2012
Мислења
4.280
Поени од реакции
4.688
Ајде да споделам и јас како поминавме вчера на изложбата кога веќе ме спомнале. Организацијата како што напиша Лу беше одлична (малку се доцнеше ама тоа е вообичаено кај нас). 80% од учесниците беа од грција, а имаше и од други земји(впечаток ми остави еден Голем Шнауцер мислам дека беа од Чешка, и една голема црна пудла (мислам дека и лу ја спомна, ама јас ја приметив зашто ми беше мн нелогична фризурата која се бара од нив, како намерно да сакаат да ги осакатат па така ги шишаат, за срека вчера истата и немаше некој поголем успех).

Е сеа ако за организацијата може човечки фактор да влијае а кажав дека супер се потрудиле, за временските прилики сепак неможе да се влијае. Па обилните дождови си го направија своето, уште од самото пристигнување теренот беше премногу каллив со огромни вирови. За среќа на почетокот и немаше дожд кога пристигнавме. Па одлично си поминувавме се до пред почетокот на изложувањето во главниот ринг кога започна дождот и буквално не престана се до крајот, интересно беше тоа што како се наближување крајот дождот се повеќе и повеќе се засилуваше. Уште поинтересно е тоа што по самото завршување на изложувањето во главниот ринг дождот прекина.

Сума сумарум од целиот настан: Организација одлична, мн гости од странство(читај грција), премногу дожд и кал и добра забава.
За среќа сето тоа киснење на дождот и тркалање по калта не ни беше залудно. Па така си освоивме (добро де миленикот мој освои мене не ми дадоа ниедна награда :( ) JCAC, JBOB, BOB, RBOG.
 
Член од
24 мај 2014
Мислења
5.295
Поени од реакции
5.860
Kinoloskiov sojuz ni e vo katastrofalna sostojba barem taka izgleda. Na grupata na fejsbuk poveketo iskusni odgleduvaci sirum Makedonija nekoi od niv se i sudii za rasata sto ja odgleduvaat krajno se nezadovolni od sudenjeto na izlozbite. Istite se naluteni krajno i megu sebe a nekoi od niv podolgo vreme ne ni ucestvuvaat po izlozbite. Se zboruva deka pobitnite likovi vo kinoloskiot sojuz mestat prvi mesta i pehari za debeli pari... Kazete vie poiskusnite so od ova e vistina i dali e ? Kako i da e megju lugjeto nisto dzabe ne se zboruva...
 
L

Lu

Гостин
Kinoloskiov sojuz ni e vo katastrofalna sostojba barem taka izgleda. Na grupata na fejsbuk poveketo iskusni odgleduvaci sirum Makedonija nekoi od niv se i sudii za rasata sto ja odgleduvaat krajno se nezadovolni od sudenjeto na izlozbite. Istite se naluteni krajno i megu sebe a nekoi od niv podolgo vreme ne ni ucestvuvaat po izlozbite. Se zboruva deka pobitnite likovi vo kinoloskiot sojuz mestat prvi mesta i pehari za debeli pari... Kazete vie poiskusnite so od ova e vistina i dali e ? Kako i da e megju lugjeto nisto dzabe ne se zboruva...
Во Кинолошкиот сојуз, моментално врие како во некој казан од 1.000 степени ;)
 

Kajgana Shop

На врв Bottom