Излез од државава со двојно државјанство?

Член од
21 септември 2008
Мислења
267
Поени од реакции
82
Ми треба информација доколку некој знае, сакам да резервирам авионска карта со немакедонски пасош, а на излез од државава на граничната полиција да им го покажам македонскиот, дали е можно ова?
Исто така дали прават проверка на авионската карта со кој пасош е резервирана/купена или нема ваква контрола?
 
Член од
10 септември 2016
Мислења
9.286
Поени од реакции
18.840
Ми треба информација доколку некој знае, сакам да резервирам авионска карта со немакедонски пасош, а на излез од државава на граничната полиција да им го покажам македонскиот, дали е можно ова?
Исто така дали прават проверка на авионската карта со кој пасош е резервирана/купена или нема ваква контрола?
За првото можно е да, кога ќе се качуваш кај нас го покажуваш нашиот пасош а резервацијата направи си ја со еу пасосшот.

Нема проверка, тука си го покажуваш македонскиот пасош а кога ќе слеташ таму го покажуваш ЕУ пасошот.
 
Член од
14 април 2012
Мислења
31.812
Поени од реакции
63.427
Ми треба информација доколку некој знае, сакам да резервирам авионска карта со немакедонски пасош, а на излез од државава на граничната полиција да им го покажам македонскиот, дали е можно ова?
Исто така дали прават проверка на авионската карта со кој пасош е резервирана/купена или нема ваква контрола?
Секако ке ги носиш и двата пасоша. Авиокомпанијата не ја занима со кој пасош си поминал на "граница", ниту пак во авионската карта пишува број на пасош. Ако идеш во држава во која треба Виза, на пример Дубаи, Англија етц, полицаецот ке ти побара Виза или да покажеш втор пасош, ако со вториот пасош можеш да влезеш во Дубаи, Англија, САД без виза.

Единствен проблем е ако се обидеш да излезеш од Македонија со вториот пасош.
 

DonExo

Apex
Член од
1 ноември 2012
Мислења
454
Поени од реакции
291
Кога прв пат пробав да излезам од Македонија со вториот пасош - полицаецот дури ми се налути и ме праша „Немаш бе МК пасош?!“
- Имам.
- Па дај ми го тој -.-'

Од тогаш веќе си ја научив лекцијата, како што објаснија погоре.
 

пунтер

betfair trader
Член од
21 март 2011
Мислења
5.061
Поени од реакции
8.289
Кога прв пат пробав да излезам од Македонија со вториот пасош - полицаецот дури ми се налути и ме праша „Немаш бе МК пасош?!“
- Имам.
- Па дај ми го тој -.-'

Од тогаш веќе си ја научив лекцијата, како што објаснија погоре.
и мене слично ми се случи кога влегував во мк со странски пасош, му реков дека поминат ми е македонскиот, кога ме праша зашто не сум извадил, му реков дека немав време, сега во иднина немам ни намера да вадам северџански документ.
 

kano

Farang
Член од
27 ноември 2014
Мислења
12.473
Поени од реакции
22.898
Ми треба информација доколку некој знае, сакам да резервирам авионска карта со немакедонски пасош, а на излез од државава на граничната полиција да им го покажам македонскиот, дали е можно ова?
Исто така дали прават проверка на авионската карта со кој пасош е резервирана/купена или нема ваква контрола?
da mozno e... nema vrska so koj pasos si rezerviral karta dokolku go imas dokumentot so sebe. sekogas za vlez/izez od MKD pokazuvas MKD pasos. Ako pokazes stranski imas ogranicen prestoj vo MKD i tretman na stranec dur si vo MKD taka da treba da se ebavas so prijavuvanje u policiska i slicni gluposti koj realno se protiv EU zakoni ama ete ako ti se pogodi nekoj seljak na iskacanje moze da te zeza za toa.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom