Издавање фактури- физичко лице, фирма (отворање на фирма)

Член од
20 јули 2016
Мислења
7.645
Поени од реакции
4.945
Јас сум физичко лице но, разговарав со британска компанија да работам за нив преку интернет. Тие ми барат да им дадам invoices - фактури мислам добар е преводот. Колку што знам физичко лице неможе во мк да издава фактури. Значи треба или да отворам фирма или преку постоечка да им фактурирам. Совети мислења...што да се прави. Фала...што е процедура за отворање фирма или може преку постоечка или некоја финта како физичко лице да може.
 
Член од
19 август 2010
Мислења
975
Поени од реакции
1.890
Јас сум физичко лице но, разговарав со британска компанија да работам за нив преку интернет. Тие ми барат да им дадам invoices - фактури мислам добар е преводот. Колку што знам физичко лице неможе во мк да издава фактури. Значи треба или да отворам фирма или преку постоечка да им фактурирам. Совети мислења...што да се прави. Фала...што е процедура за отворање фирма или може преку постоечка или некоја финта како физичко лице да може.
Немаш случено договор со нив?
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.651
Поени од реакции
34.928
Сеуште не преговараме...ми барат фактури. Јас им викам да склучиме хонорарен договор или договор на дело несакаат.
Епа барај некој пријател што има фирма со слична дејност, нека му исплатат него, па тој ќе ти ги извади парите тебе, ако не се големи пари може и во кеш за потребите на фирмата, ако се поголеми тогаш договор за деловно техничка соработка со тебе и ќе си платите на ујп :)
 
Член од
4 август 2017
Мислења
40
Поени од реакции
22
Конзултирај се со некој правник или счетоводител.
јас сум таков во Болгариа и ке ти кажам дека европските држави барат фактури.
Во БГ тие ФЛ коишто се свободни професии(free lance) зодолжително издаваат фактури.
Кога се работи за европски фирми во БГ се бара регистрација по VAT.
Не се одржува и плашта ВАТ но требва регистрациа.
Мислам дека парите, коишто ке ти ги платат са добри и требва да се потрудиш малце и по правната и счетоводна страна на проблемот.
Прашај ги британците да ти ипроводат образ на INVOICEкаков тие сакат да изгледува.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom