Изгубени сведителства од средно

Член од
9 август 2015
Мислења
2
Поени од реакции
0
Би ве замолил за помош. Со селење ги имам изгубено(меѓу другите документи ) сведителствата за средно образование. Со оглед на тоа дека имам завршено пред 20 - сетина години,
дали некој знае од каде да почнам?
 
Член од
9 август 2015
Мислења
2
Поени од реакции
0
Дали они имаат толкава архива? Се работи за повеќе од 20 години.
 
Член од
1 јуни 2011
Мислења
25.909
Поени од реакции
41.872
На страната на службен весник пријави дека ти се изгубени.
https://euslugi.slvesnik.com.mk/Default.aspx

Иако е пред 20 години, они мoра да ја чуваат главната книга. Оди во училиштето и ќе ти кажат колку треба да уплатиш за повторно вадење на нови свидетелства.
 

wot

њ
Член од
20 мај 2008
Мислења
19.504
Поени од реакции
33.661
Дали они имаат толкава архива? Се работи за повеќе од 20 години.
Obicno da, ako e bitno I ake raspolozen odgovorniot, ke otvorat knigite I ke ti napisat novi.
Po 50ce racunaj edno svidetelstvo.
 

OmarSpears

Stelar
Член од
11 декември 2009
Мислења
1.371
Поени од реакции
3.128
Obicno da, ako e bitno I ake raspolozen odgovorniot, ke otvorat knigite I ke ti napisat novi.
Po 50ce racunaj edno svidetelstvo.
50че - денари или евра? Мене ми треба диплома - дупликат, баш се мислев шо пари ќе ми бараат.
 
Член од
9 април 2011
Мислења
810
Поени од реакции
1.043
Дали они имаат толкава архива? Се работи за повеќе од 20 години.
Главната книга е документ од трајна вредност, така да онаму каде што имаш завршено таму ќе ти издадат копија.
 
Член од
29 август 2017
Мислења
134
Поени од реакции
67
Здраво. Е вака да прашам. Факултетот веќе втора година ми е ставен во мирување, но додека не се отпишеш или завршиш, свидетелствата и дипломата од средно образование остануваат таму. Без нив не можам да се пријавам во регистар во центарот за вработување (бидејќи за пријавување се потребни лична карта и оригиналот диплома, односно свидетелство за завршено средно образование), а со самото тоа не можат да ме евидентираат како активен барател на работа.

Ми излезе прилика за супер работа, но единственот проблем е што фирмата сака да те осигура на 8 работни часа, а за да бидеш осигуран мора да се пријавуваш.

Дали може да се извади нова диплома и свидетелства од училиштето каде што завршив средно? И како оди процедурата за сето тоа? Доколку некој имал слично искуство нека ми објасни малку подетално. Anyone?
 
Ф

Флеш

Гостин
Здраво. Е вака да прашам. Факултетот веќе втора година ми е ставен во мирување, но додека не се отпишеш или завршиш, свидетелствата и дипломата од средно образование остануваат таму. Без нив не можам да се пријавам во регистар во центарот за вработување (бидејќи за пријавување се потребни лична карта и оригиналот диплома, односно свидетелство за завршено средно образование), а со самото тоа не можат да ме евидентираат како активен барател на работа.

Ми излезе прилика за супер работа, но единственот проблем е што фирмата сака да те осигура на 8 работни часа, а за да бидеш осигуран мора да се пријавуваш.

Дали може да се извади нова диплома и свидетелства од училиштето каде што завршив средно? И како оди процедурата за сето тоа? Доколку некој имал слично искуство нека ми објасни малку подетално. Anyone?
Јас имав сличен проблем или имам сличен проблем ....И на мене ми е ставен на мирување факултетот .Можам да ти кажам шо направив пред неколку години дејство беше .....Појдов до нотар и да ми направат оргинал неколку копии од средно дипломата ....Од завод не ми рекоа никаков збор зошто баш ја немав "оргиналната" диплома од средно .....Појди до нотар,завери неколку копии,за секој случај ќе се најдат за нешто ....Бев под завод,работев,пак скоро бев под завод и сега пак работам,нема проблем ...Мислам ќе нема проблем ....
 
Член од
29 август 2017
Мислења
134
Поени од реакции
67
А дали таа диплома без разлика оргинал или заведена на нотар останува во заводот, или ја бараат само при пријавувањето за да имаат евиденција што и каде си завршил и после ти ја враќаат?

Можеби е малку смешно и банално прашањево, ама поима си немам од овие работи пошто никад се немам пријавувано досега.

Инаку, фала ти. Може да пробам така како тебе, со заверени на нотар. Прашав дали ја задржуваат, за во случај да не ми ги признаваат заверените, да ги земам на реверс документите од факс и да им ги вратам следниот ден.
 
Член од
14 октомври 2010
Мислења
5.124
Поени од реакции
15.950
А дали таа диплома без разлика оргинал или заведена на нотар останува во заводот, или ја бараат само при пријавувањето за да имаат евиденција што и каде си завршил и после ти ја враќаат?

Можеби е малку смешно и банално прашањево, ама поима си немам од овие работи пошто никад се немам пријавувано досега.

Инаку, фала ти. Може да пробам така како тебе, со заверени на нотар. Прашав дали ја задржуваат, за во случај да не ми ги признаваат заверените, да ги земам на реверс документите од факс и да им ги вратам следниот ден.
Можеш да ја земеш од факултет чисто да ја завериш. Ќе им ја вратиш, нека не се секираат.

Во агенција не се замараат со оригинали, и заверената ќе заврши работа. Не се сеќавам дали ја земаат заверената, мислам дека не. За секој случај, направи си две копии за да имаш понатака ако ти затреба.
 
Ф

Флеш

Гостин
Не земаат,бараат за проверка само ....Ќе те пријават и ќе те прашаат дали си за активен или неактивен барател,сега зависи ако имаш и работа како шо кажа,шанса за работа ... Ќе те пријават,веројатно ако имаш некое работно минато искуство,ќе извадиш образец м1м2 за фирмата ....
 

wot

њ
Член од
20 мај 2008
Мислења
19.504
Поени од реакции
33.661
Здраво. Е вака да прашам. Факултетот веќе втора година ми е ставен во мирување, но додека не се отпишеш или завршиш, свидетелствата и дипломата од средно образование остануваат таму. Без нив не можам да се пријавам во регистар во центарот за вработување (бидејќи за пријавување се потребни лична карта и оригиналот диплома, односно свидетелство за завршено средно образование), а со самото тоа не можат да ме евидентираат како активен барател на работа.

Ми излезе прилика за супер работа, но единственот проблем е што фирмата сака да те осигура на 8 работни часа, а за да бидеш осигуран мора да се пријавуваш.

Дали може да се извади нова диплома и свидетелства од училиштето каде што завршив средно? И како оди процедурата за сето тоа? Доколку некој имал слично искуство нека ми објасни малку подетално. Anyone?
mozes i do srednoto, nekad e tamu i pobrzo
plakas po 100 od svidetelstvo, takvo nesto, te naogaat u arhiva i nekoj od administracijata tamu gi popolnuva
 

AlternativeF

госпожата од втори
Член од
1 мај 2006
Мислења
4.830
Поени од реакции
7.574
А дали таа диплома без разлика оргинал или заведена на нотар останува во заводот, или ја бараат само при пријавувањето за да имаат евиденција што и каде си завршил и после ти ја враќаат?

Можеби е малку смешно и банално прашањево, ама поима си немам од овие работи пошто никад се немам пријавувано досега.

Инаку, фала ти. Може да пробам така како тебе, со заверени на нотар. Прашав дали ја задржуваат, за во случај да не ми ги признаваат заверените, да ги земам на реверс документите од факс и да им ги вратам следниот ден.
Според новиот закон документите веќе не треба да се чуваат на факултет така што секако можеш и треба да си ги подигнеш документите. Нотарски заверената копија е со иста валидност како оригиналот и би требало да ја прифатат секаде исто како оригиналот.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom