Изготвување на проект за IPARD средства

kooperativa

Г-ин Пола Милениум
Член од
2 октомври 2012
Мислења
7.633
Поени од реакции
8.601
--- надополнето: 15 ноември 2013 во 14:34 ---
Te molam mozes li malku pokonkterni nasoki za navedonoto sto mi predlagas, ili PP ako sakas, iskreno nemam ni mnogu vreme a i zivci da gi baram, ako imas nekoja konkretna takva kuka po preporaka ili sl.?
Fala
таа што ја знам е жива превара. фаќа работа на 100 места, а после мака се мачиш да ја добиеш на тел, а не на состанок. така да не ти ја препорачувам ама ИЧ. али има други, ако некој знае нека пише .....
 
Член од
9 март 2009
Мислења
25
Поени од реакции
4
Konkretno za IPARD jas sega imam aplicirano po posledniot oglas.Prvicno izgleda strasno so mnogu dokumenti i propratni raboti koj se sam si gi zavrsiv.Delovniot plan se izrabotuva za investicija nad 50000 EUR a do 50000 EUR se pravi tehnicki plan koj e otprilika 4-5 stranici za koj imas detalno upatstvo kako treba da se izraboti(bez potreba od plakanje za konsultacii za izrabotka) Konkretno za podiganje na ovostarnik nemozes da apliciras ima moznost za obnova na ovostarnici.Do sega mozese da se aplicira za dograba na objekti i rekonstrukcija no so posledniot oglas se opfateni i novi gradbo odnosno od temel do najmal straf potreben za taa namena za koja bi apliciral.Za podiganje na nov ovosen nasad treba da apliciras po nacionalnata programa za koi imas upatsva od agencijata za podrska vo zemjodelstvoto.(za samata agencija da ne Vi kazuvam toa e zbir od luge koi neznaat da gi citaat i sproveduvaat zakonite i posebno rokovite so koi se obvrzani da izvestuvaat za site aplikacii).
 

korka

Голтар
Член од
25 септември 2008
Мислења
1.027
Поени од реакции
435
Здраво екипа.Има ли некој инфо или да ме упати за овие фондови каде да се информирам што и како функционира во врска со туризам
 
M

Macedon1um

Гостин
Здраво екипа.Има ли некој инфо или да ме упати за овие фондови каде да се информирам што и како функционира во врска со туризам
Gi imas na sajtot site merki

Momentalno mislam samo 7 merka e vo tek, otvori imas detalno objasneto sto i kako e prifatlivo
 

korka

Голтар
Член од
25 септември 2008
Мислења
1.027
Поени од реакции
435
Gi imas na sajtot site merki

Momentalno mislam samo 7 merka e vo tek, otvori imas detalno objasneto sto i kako e prifatlivo
Мене би ми требала Мерка 6,а таа е во исчекување.
Сам треба да си поднесеш или се прави преку некоја фирма или некој што се занимава со ова??
 
M

Macedon1um

Гостин
Мене би ми требала Мерка 6,а таа е во исчекување.
Сам треба да си поднесеш или се прави преку некоја фирма или некој што се занимава со ова??
Искрено немам сретнато до сега за мерка 6 да имаат отворено, за што конкретно ти треба ако не е тајна ?

За поднесување и правење апликација можеш и сам а можеш и преку консултанска фирма, преку конс фирма како оваа сигурно ќе ти испадне поскапата целата апликација ама веројатно е посигурно. Сам можеш во комбинација со помош од подрачната единица на мз во твојата општина, они ќе ти помогнат и ќе те упатат сигурно што како а ништо чудно некој од таму и сам да ти се понуди да ти ја среди во замена на мал финансиски надомест. Така да бирај што сакаш, реално процедурата не е нешто wow иако треба многу документи, сепак треба многу внимавање оти еден печат потпис и сл да ти фали и ќе те одбијат одма
 

korka

Голтар
Член од
25 септември 2008
Мислења
1.027
Поени од реакции
435
Искрено немам сретнато до сега за мерка 6 да имаат отворено, за што конкретно ти треба ако не е тајна ?

За поднесување и правење апликација можеш и сам а можеш и преку консултанска фирма, преку конс фирма како оваа сигурно ќе ти испадне поскапата целата апликација ама веројатно е посигурно. Сам можеш во комбинација со помош од подрачната единица на мз во твојата општина, они ќе ти помогнат и ќе те упатат сигурно што како а ништо чудно некој од таму и сам да ти се понуди да ти ја среди во замена на мал финансиски надомест. Така да бирај што сакаш, реално процедурата не е нешто wow иако треба многу документи, сепак треба многу внимавање оти еден печат потпис и сл да ти фали и ќе те одбијат одма
За градење нешто во стил на етно село ресторан мал и некоја соба за преспивање.Тоа за финансиски надомест е нормално дека треба да заработат.Било кој и да е да ти заврши тие работи мислам дека ги заслужува во секој случај.
 
M

Macedon1um

Гостин
За градење нешто во стил на етно село ресторан мал и некоја соба за преспивање.Тоа за финансиски надомест е нормално дека треба да заработат.Било кој и да е да ти заврши тие работи мислам дека ги заслужува во секој случај.
И од мерка 7 мислам можеш за такви работи

Промоција на руралниот туризам – (сместување во соби, апартмани, кампови, бунгалови, готвење и служење на храна, соби за дегустација/продажба, рурални музеи, простории за семинари/обуки, едукативни фарми, рекреативни активности за туристите)

Инвестициите во градба/реконструкција за туристички цели во рурални средини мора да го следат традиционалниот стил на градба.

Доколку барателот е физичко лице, инвестициите во градба/реконструкција за туристички цели за сместување и/или ресторански услуги се ограничени на:
  • 10 соби (20 гости);
  • 10 сместувачки единици за сместување на отворено (30 гости);
  • 50 гости за ресторански услуги.
Доколку барателот е правно лице, инвестициите во градба/реконструкција за туристички цели за сместување и/или ресторански услуги се ограничени на:
  • 20 соби (50 гости);
  • 30 сместувачки единици за сместување на отворено (90 гости);
  • 150 гости за ресторански услуги
 

korka

Голтар
Член од
25 септември 2008
Мислења
1.027
Поени од реакции
435
И од мерка 7 мислам можеш за такви работи

Промоција на руралниот туризам – (сместување во соби, апартмани, кампови, бунгалови, готвење и служење на храна, соби за дегустација/продажба, рурални музеи, простории за семинари/обуки, едукативни фарми, рекреативни активности за туристите)

Инвестициите во градба/реконструкција за туристички цели во рурални средини мора да го следат традиционалниот стил на градба.

Доколку барателот е физичко лице, инвестициите во градба/реконструкција за туристички цели за сместување и/или ресторански услуги се ограничени на:
  • 10 соби (20 гости);
  • 10 сместувачки единици за сместување на отворено (30 гости);
  • 50 гости за ресторански услуги.
Доколку барателот е правно лице, инвестициите во градба/реконструкција за туристички цели за сместување и/или ресторански услуги се ограничени на:
  • 20 соби (50 гости);
  • 30 сместувачки единици за сместување на отворено (90 гости);
  • 150 гости за ресторански услуги
Значи да ги контактирам овие и можеби ќе ме упатат.Сепак фала ти за ова
 

Kajgana Shop

На врв Bottom