Изгоре Нотр Дам во Париз

Член од
28 март 2015
Мислења
5.428
Поени од реакции
11.336
Дното на човештвото се овие што викаат ако им е, нека изгорат цели. Луѓе што во животот не успеваат па поради тоа другите им се криви. Ништо поразлични од терористите од ИСИС зошто и тие идат со логика им убивале луѓе пред 100год ќе убиваат и сега они невини. Така и овие нас ни гореле црквите нека горат и нивните.
Друга работа е што Нотр Дам е светско чудо, не е некоја француска рандом катедрала па да не му е гајле на светот. Исто како денес да го снема Таџ Махал или Софија во Истанбул. И кај нив сигурно имало во последние години уништени цркви за кој ние поима немаме исто како што они не знаат за нашите цркви. Ама битно македонче да се изнасити дур гори.
 
Член од
18 јануари 2018
Мислења
334
Поени од реакции
246
Shto tolku si go tupite mozokot za Geyrancija, sega da gi prashash ke neznaat MK da ja najdat na kartata:zloo:
 
Член од
19 септември 2009
Мислења
5.081
Поени од реакции
4.932
Па во тоа време и немаше социјални мрежи. Не дека не се жалеше и тогаш, ама ај.

Па и прават споредба и со некој манастир кој е стар исто толку години и се распаѓа, а никој не се грижи за него колку за другите културни наследства. Споредба и со Палмира, а сите гуглаат каде е тоа и што се случило таму и до пред војната не знаеа каде е Сирија.

Не дека и тоа нема вредност, ама не се споредува со Нотр Дам, нешто што е светско и годишно со над 10 милиони посетители

Sent from my Mi A1 using Tapatalk
Да де да, Нотр Дам е највисоко достигнуќе во културата и традицијаата на цивилизација па неможе да се споредува со Љевишка која е и постара од него и никако сее нема рааспаѓано , туку беше уништен од варвари и тоа е само еден пример во 2004 беа запалени повеќе од 30 цркви исто така стари како Нотр Дам, али за тоа не е модерно да се жали, јбг....
 
Член од
1 јуни 2011
Мислења
25.909
Поени од реакции
41.872
Да де да, Нотр Дам е највисоко достигнуќе во културата и традицијаата на цивилизација па неможе да се споредува со Љевишка која е и постара од него и никако сее нема рааспаѓано , туку беше уништен од варвари и тоа е само еден пример во 2004 беа запалени повеќе од 30 цркви исто така стари како Нотр Дам, али за тоа не е модерно да се жали, јбг....
Па највисоко е и ај направи споредба и со изгорената трска во Струга.
Никој не бара да плачете, ама барем правете разлика во она што е малку вредно и она што е бесценето, а Богородичната црква е бесценета.

Ако нешто е старо исто толку години не значи дека исто и вреди. И на баба ми куќата е стара, па не вреди ништо.




Sent from my Mi A1 using Tapatalk
 
Член од
19 септември 2009
Мислења
5.081
Поени од реакции
4.932
Па највисоко е и ај направи споредба и со изгорената трска во Струга.
Никој не бара да плачете, ама барем правете разлика во она што е малку вредно и она што е бесценето, а Богородичната црква е бесценета.

Ако нешто е старо исто толку години не значи дека исто и вреди. И на баба ми куќата е стара, па не вреди ништо.




Sent from my Mi A1 using Tapatalk
Тој е тој, како народ сме сведени на толку ниско ниво на самопочитување па секогаш колективно ке паѓаме во несвест за туѓа несреќа, додека за нашите вредности самите не си ги почитуваме а бараме друг да не почитува.
Овој твој посто е школски пример за аутошовинизам, која што се повеќе е изразен и како колективна свест.
 
Член од
1 ноември 2005
Мислења
2.142
Поени од реакции
1.256
U Parizu je u plamenu nestao toranj Notre-Dame. Gorela je Notr Dam, čitav je svet gledao visoki plamen, svatko tko u svetu danas nešto znači pustio je suzu. Čak i Tramp.

Kladila bih se da nikad nije čuo za Katedralu. Šta je Notr Dam? To je fenomenalna gotička, to je bila fenomenalna gotička katedrala. Dragulj u kruni koja krasi glavu Zapada.

Civilizovani ljudi su izvan sebe. Jedna je novinarka izjavila: „Činilo mi se kao da je pokraj mene pala bomba.“ Kako ona zna kakav je osećaj kad pokraj tebe padne bomba?




Strahovalo se da je KRUNA OD TRNJA izgorela, a onda je u NOTR DAM uleteo NEUSTRAŠIVI SVEŠTENIK

Neka otputuje u Libiju, Afganistan, Irak, Palestinu, Siriju, tamo ljudi znaju kako je to kad pokraj tebe padne bomba. Sve te bombe koje padaju delom Kugle baca Zapad.

Pritom se Francuskoj, Americi, Engleskoj, Italiji i ostalima živo je*e kako će se osećati oni dole. Deca će umirati u najstrašnijim mukama, ostajati bez ruku, nogu, očiju, njihovi roditelji izgubiće i kuće i kućišta. Goeće minareti, nestajaće gradovi stari hiljade godina.

ZAŠTO? U ime demokratije, naravno. Ko plače nad Libijom i ostalim spaljenim zemljama? Je*e mi se što se u Parizu srušio toranj.

Da su radnike koji su obnavljali Katedralu bolje plaćali, možda bi još stajao na mestu? Da Zapad troši onoliko para na gradnju koliko troši na razaranje, Notr Dam ne bi ostala bez tornja.

Za mene je mokro pariško zgarište simbol trulog Zapada. U jednom danu može tuđe zemlje pretvoriti u prah i pepeo, uništiti sudbine miliona ljudi, a nije u stanju ugasiti toranj u plamenu.

Svi smo čuli kako će jedan od najbogatijih ljudi na svetu, težak je nekoliko milijardi nečega, donirati 100 milona evra da bi Notr Dam postala još starija i lepša. Pridružiće mu se mnogi njemu slični.

Odakle pare, gospodo? Koliko je ljudi pobijeno, koliko je zemalja razvaljeno da bi JEDAN čovek mogao imati milijarde dolara? Je*eni licemeri
 
Член од
12 мај 2009
Мислења
5.821
Поени од реакции
2.911
А кое е постаро Нотр дам или Лешочки манастир што УЧК го дигна во воздух?? Ме заболе НотрДам ама ми е жал за Есмералда


Sent from my iPad using Tapatalk
 

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
84.962
Поени од реакции
195.489
А кое е постаро Нотр дам или Лешочки манастир што УЧК го дигна во воздух?? Ме заболе НотрДам ама ми е жал за Есмералда


Sent from my iPad using Tapatalk
Ок и јас сум со муабетот дека се паѓа во несвест од шуто и рогато за Нотр Дам ама не заебавај, цела Македонија се крена за Лешочкиот манастир. Имам потекло од тоа село и знам што зборам, имаше и одвишак помош, што од логистика, градба, па се до реставрација.
 
Член од
12 мај 2009
Мислења
5.821
Поени од реакции
2.911
Ок и јас сум со муабетот дека се паѓа во несвест од шуто и рогато за Нотр Дам ама не заебавај, цела Македонија се крена за Лешочкиот манастир. Имам потекло од тоа село и знам што зборам, имаше и одвишак помош, што од логистика, градба, па се до реставрација.
Друго ми беше мислата


Sent from my iPad using Tapatalk
 
Член од
19 септември 2009
Мислења
5.081
Поени од реакции
4.932
Не е тоа туѓо, светско е.

Sent from my Mi A1 using Tapatalk
И црквите на косово се под заштита на унеско, така да и тие се светски не само српски, па додека беа спалувани никој не кукаше од французиве, плус имаа дури и воен контигент кој во 2004 требаше да ги штити баш од уништување.
 
Член од
4 јануари 2008
Мислења
2.340
Поени од реакции
4.951
Класичен балкански менталитет.

Првин треба да ви е јасно дека Франција е дел од тој Нов светски поредок, и сите знаменитости се подеднакво значајни за тој дел од земјината полутопка. Секако дека САД, Англија Германија и др. длабоко ќе жалат за таму некое си грандиозно архитектонско дело кое пркосело на времињата 850год.

Истово да и се случеше на Големата Џамија во Мека CNN и BBC немаше да имаат live coverage ама па затоа од Турција до Јужна Африка и од Мароко до Индонезија ќе кукаа и ќе отвараа фондови.

И каде се тука овдешните малодушници? Добро се сеќавам кога ги рокнаа Кулите Близначки 2001год. тоа беше Септември, овде Августот се потпиша Охридски Рамковен Договор. Пола Македонија се ситеше што САД осетила малку "војна" да видат како е кога ќе им гинат чеда како нас што ни гинеа на Карпалак.
Е тоа е тој менталитет. Ама што да се очекува од кретеноиди.. Што кога ќе се деси сообраќајка и кога ќе се дознае националноста се вика... "Ух шуќур не се наши"
 

Bodhidharma

Avatara
Член од
17 септември 2011
Мислења
10.783
Поени од реакции
15.397
Што правиме со сите оние раселени, гладни, болни и други на кои им треба помош?
Ок, градбава е чудо, ама што правиме со чудото наречено живот?
 
Член од
12 мај 2009
Мислења
5.821
Поени од реакции
2.911
Што правиме со сите оние раселени, гладни, болни и други на кои им треба помош?
Ок, градбава е чудо, ама што правиме со чудото наречено живот?
Тоа да го прашаш Заев што постојано вели ЗА ЖИВОТ


Sent from my iPad using Tapatalk
 

Kajgana Shop

На врв Bottom