Изглед на ноктите

Мари

...
Член од
31 декември 2005
Мислења
1.109
Поени од реакции
0
Јас мн. ги грицкам ноктите..Едноставно тоа го правам уште од 9 години...Не можам да се одвикнам..Едно време реков абе не ги грицкам ќе почекам да ми пораснат ама чим си го видам пораснат ноктот одма го грицкам...Иначе добро е да имаш убави нокти но да ти прилегаат..Не големи го пиперки но не ни мали како исечени..:)
 

schtranga

Кратовчанче
Член од
7 август 2005
Мислења
1.295
Поени од реакции
18
noktite se onoj del od teloto na koi najmnogu obrnuvam vnimanie :pipi: sekojdnevo si gi sreduvam,so sebe vo tasna nosam eden kup razni gluposti za nokti :) inaku imam prirodni dolgi nokti blagodarenie na nivnata cvrstinata , nokti ne grickam , bidejki mi se mnogu cvrsti ne mozam zab ke skrsam :) a i sekogas se sredeni so french manikir da ti e zal zab da stais na niv :pos: a znam ponekogas da gi grickam tie nervite sto se naogaat okolu noktite
 

love

The one and only
Член од
2 мај 2006
Мислења
716
Поени од реакции
1
Imam dolgi nokti i mnogu obrnuvam vnimanie na nivniot izgled,ako mi se lakirani site da mi bidat lakirani,a ne eden izbrisan,eden lakiran.Nikogas ne gi grizam,ama mnogu se nerviram koga ke mi se skrsi nokt,oti mora site da gi podnamalam.Isto,ne podnesuvam eden mal nokt ,dva dolgi,dva kratki...Ima periodi koga ne mi se krsat,ama i periodi koga mnogu mi se krsat,sigurno poradi nekoj nedostig na vitamini.
 
С

Сатори

Гостин
Колку само си ги сакам ноктите.Не ми се случило да не бидат средени зш. мразам не средни нокти.Големи ми се, ама не мн. така два/три сантиметри над месото.Колку само си ги средувам ноктите ... опсесија ми се на моменти.
 
Член од
6 мај 2006
Мислења
1.890
Поени од реакции
4
јас моите нокти не ги негувам ги сечам :):):)
еднаш пуштив само на малиот прст и ми се скрши и толку ми помина после тоа
 

*LiL Mermaid*

part of our world...
Член од
3 јули 2007
Мислења
352
Поени од реакции
6
ufff slaba tocka:pipi: nema neso po gnasno od devojka so nesredeni nokti..pod nesredeni podrzbiram izgrickani,neisturpirani ili pa bez oblik,so poluizbrisan lak...jas licno preferiram frenc ili krf crven lak,a dolzinata ne mn dolga:toe:
 

Мар мар

Take me to paradise
Член од
9 август 2006
Мислења
1.294
Поени од реакции
11
Порано многу ги грицкав ноктите ама сега фала богу се одвикнав од то и имам долги нокти шо не можам да замислам да не ми се средени. Или со француски или со некој сребреникаво-бел лак или ако ме мавнит некоја точка ставам потемен. Или пак некогаш ко ќе имам појќе време си цртам цветчиња едно друго и ко ќе си ги видам така убо средени не ни помислувам да ги грицнам. :nokti:
 

Terebellum Sagittarii

Несопирлива
Член од
25 јули 2007
Мислења
1.194
Поени од реакции
578
Јас грицкав нокти до 8мо одделение.Од дома жива ме јадеа оти ги грицкам.И најпосле,ме натераа да носам ракавици нон стоп,освен кога јадам.И не можев да си ги грицкам ноктите и почнаа да ми растат....Е од тогаш,веке 8 години,не сум грицкала,па ни сум сечела нокти.Само со турпија,ги обликувам,и ги лакирам во нежни светли нијанси, најчесто нечисто бело или сите нијанси на розово.Црни,не ми се допаѓаат,некако на нечисто ме потсекаат.ПОнекогаш одам на маникир,па тогаш ми ги шараат со повеќе бои.
Веке и не можам да си ги исечам ноктите.Ако некогаш ми се скрши нокт,а тоа е многу ретко,не можам да го употребувам тој прст,оти кожата на врвовите на прстите не сум ја употребувала со години,и сега е многу нежна и ме боли кога работам несто.

Сепак треба од време на време да се сечат.
А да. На школо кога ми викаа професорите за ноктите,викав дека на доктор ми рекле да ги пуштам долги,оти ќе ме болеле инаку.хахаха
 

Emma

Supergirl.
Член од
7 јуни 2006
Мислења
3.045
Поени од реакции
157
Мразам несредени нокти. Мразам дооолги нокти, и мразам изгрицкани нокти. Никогаш не сум ги грицкала или корнела (побогу, другарка ми ги двои на слоеви од врвот! :shok:), а должината им` е околу 2 – 3 мм подолга од врвот на прстот, и повеќе сакам коцкаст облик отколку заоблен, иако и такви и такви ми биле.
Често ги лакирам, или се бели (а имам милион варијанти на белиот лак, различни нијанси), или фр. маникир. По темните бои не сум баш... Пр. црвен лак имам, а бог знае зошто го купив, кога не сум го ни отворила. :pos:

Единствениот проблем што го имам со ноктите, е што понекогаш ми се лупи по малку бојата на врвот (клавири, тастатури, баскети...), а бидејќи ми се темни кога ќе ги видам такви, веднаш ги корегирам. :pipi:
 

ПрИтИ_гРл

Unforgivable ♥
Член од
6 јуни 2006
Мислења
2.554
Поени од реакции
21
МРазам и јас несредени никти, а па кога ќе видам девојка со кал под ноктите уффф гад!
Моиве се стандардни, најчесто ги лакирам со сјај, или бели али не вар бело туку нежна бела. Ако не и така, кога не ме мрзи си праам француски. Така ми се најсредени!
 

Slatka mala

*** unique ***
Член од
10 јули 2007
Мислења
652
Поени од реакции
2
Ноктите ми се многу долги. Секогаш сум имала мерак да имам долги и убаво средени нокти, ама доста долго време, додека одев на пракса од школо (поради контактот со бебиња,возрасни) не ни дозволуваа.
Е сега конечно можам да си уживам во тоа задоволство, кога можам да си ги средувам нон-стоп.
Инаку, највеќе ми се допаѓа кога ми се направени со француски маникир и најчесто такви и ги правам, а кога ке ме фати некоја мрза ги поминувам со седефаст нежен бел лак.
Многу ми изгледа лошо кога ќе видам девојка со несредени нокти, изгрицкани или со пола паднат лак од нив
 

***freak***

И да волиш до неба, и да прашташ кад треба [x]
Член од
9 февруари 2007
Мислења
383
Поени од реакции
1
Porano gi grickav, a sega veke podolgo vreme mi se sredna dolzina, crni taka da...
 

ANDZI

Fashion is my opsession
Член од
5 февруари 2007
Мислења
833
Поени од реакции
6
Јас секој ден си ги средувам ноктите...не ми се многу долги и најчесто ми се направени со француски маникир или пак некогаш ставам џиш црвен лак...Исто така користам крема за зајакнување на ноктите бидејки немам баш цврсти нокти...Што се однесува до грицкањето нокти ќе кажам едно големо НЕ,никогаш не сум грицкала нокти...
 

Kajgana Shop

На врв Bottom