Извршителите тропаат на врата за сметки стари и по 15 години

  • Креатор на темата Hip.Hop_MKD
  • Време на започнување
Член од
21 август 2008
Мислења
6.500
Поени од реакции
1.320
revolucija ne biva, nie makedoncite vo kodot ni e needinstvo i kurcenje, taka da toa ne biva posto sme prosta raja edno saraevo se kaj kaj nad nas, koj bend izlegol od tuka Leb i sol luk i voda, no ima individualna revolucija, a izvrsitelite neka tropaat ima edna ednostavna logika NE MOZAT DA TI GO ZEMAT ONA STO GO NEMAS a covek koj nema sto da izgubi e mnoooogu opasen, nikogas ne go potcenuvajte takviot!
 
H

Hip.Hop_MKD

Гостин
На А1 има прилог за сметки постари од 10 години. Реагира организацијата на потрошувачи
Внимание: Се наплаќаат сметки стари по 10 години

http://a1on.mk/wordpress/archives/265290
А, ако е тужен и е постар од 10 години т.е. не успеале да го наплатат? Ова не знам, долгот застарува или не ( си останува наследен )? Правна рамка, Народен Правобранител?!
 
Член од
4 март 2011
Мислења
699
Поени од реакции
704
А, ако е тужен и е постар од 10 години т.е. не успеале да го наплатат? Ова не знам, долгот застарува или не ( си останува наследен )? Правна рамка, Народен Правобранител?!
Ако фактурата е утужена во рок од 1 година од втасаноста, тогаш прекинува рокот за застареност и не може да се смета дека сметката е застарена, но ако сметката (фактурата) е утужена по протек на 1 година од втасаноста на обврската тогаш треба да се повикаш на застареност.
 
Член од
21 август 2008
Мислења
6.500
Поени од реакции
1.320
tu bre sto narod ste, ste se uplasile vas iljadnici siromasni, krpite kraj so kraj, ste se uplasile?? Skim ja zivim?? I posle, drugite ni bile krivi. Da drugite, ako toa se tie drugite koi namesto da se obedinat pa sve lom da napraat oni strav, za sto, za toa deka za 20 g ke umrat od rak posto ne trujat so hrana voda i vozduh, mnogu e ednostavno no tezinata na tie zbrovi e golema MORA SAMO DA SE UMRE NISTO DRUGO NE MORA!!!!
 
Член од
20 септември 2011
Мислења
8.146
Поени од реакции
8.544
Ако фактурата е утужена во рок од 1 година од втасаноста, тогаш прекинува рокот за застареност и не може да се смета дека сметката е застарена, но ако сметката (фактурата) е утужена по протек на 1 година од втасаноста на обврската тогаш треба да се повикаш на застареност.
Точно така
Фактурата кој е утужена во рок практично никогаш не застарува.
За повеќето кривични дела постои застарување, а за фактурите не постои.
Незнам како е ова решено во други земји, но мене ми се чини претерано
Навистина - правото кое не настанало не може ниту да застари - Nondum notae actioni non praescribitur
Општ рок на застареност е пет години тоа е член 360 ЗОО
Член 368 од ЗОО, вели : Дека сите побарувања утврдени со правосилна судска одлука... застаруваат за 10 години
Проблемот е следен:
Доверителот во рок ќе тужи, а тогаш настанува прекин на застарувањето.
Сега судот може се години да го „ влече “ предметот и така можат да се појават побарувања многу постари.
Практично судовите се виновни
Еден мој Познат, за ова напиша претставка до Врховен суд, колку знам не му ни одговорија
 
H

Hip.Hop_MKD

Гостин
Точно така
Фактурата кој е утужена во рок практично никогаш не застарува.
За повеќето кривични дела постои застарување, а за фактурите не постои.
Незнам како е ова решено во други земји, но мене ми се чини претерано
Навистина - правото кое не настанало не може ниту да застари - Nondum notae actioni non praescribitur
Општ рок на застареност е пет години тоа е член 360 ЗОО
Член 368 од ЗОО, вели : Дека сите побарувања утврдени со правосилна судска одлука... застаруваат за 10 години
Проблемот е следен:
Доверителот во рок ќе тужи, а тогаш настанува прекин на застарувањето.
Сега судот може се години да го „ влече “ предметот и така можат да се појават побарувања многу постари.
Практично судовите се виновни
Еден мој Познат, за ова напиша претставка до Врховен суд, колку знам не му ни одговорија
Мое мислење е дека ако се постари повеќе од 7/10 години и не успеале да се наплатат за сите тие години дека треба да се сметаат за застарени и да се избришат. Треба измени, дефинитивно!
 

MiaSanMia

Chipolopolo
Член од
7 април 2012
Мислења
9.974
Поени од реакции
8.682
Затоа кој е паметен ќе си ги захефта сите сметки што постојат,и нека седат дома,не сметаат.
Се деси еднаш да побараат 'неплатена сметка' па си ја добија оригиналната а воедно платена сметка.

Опасни се грујовистиве.
 

Let 3

The Nipple Erector
Член од
13 јули 2008
Мислења
30.896
Поени од реакции
31.267
Мое мислење е дека ако се постари повеќе од 7/10 години и не успеале да се наплатат за сите тие години дека треба да се сметаат за застарени и да се избришат. Треба измени, дефинитивно!
По закон, сметки постари од 12 месеци кои не се тужени - застаруваат, нема потреба од чување на сметка постара од 12 месеци
 
Член од
20 септември 2011
Мислења
8.146
Поени од реакции
8.544
По закон, сметки постари од 12 месеци кои не се тужени - застаруваат, нема потреба од чување на сметка постара од 12 месеци
Тоа е точно така..
Но Топлификација на време тужи, па работава се влече со години и кога ќе стигне за наплата следува астрономска затезна камата. Уште во Leges duodecim tabularum имаше одредба дека камата не може да биде поголема од основниот долг. Односно, штом каматата ќе го го надмине долгот, повеќе нема пресметување камата
XII tabulis sanctum, ne quis unciario fenore amplius exerceret .
Денес таква одредба кај нас нема и Топлификација и другите се збогатија на тој начин. Тие не наплатуваат камата туку затезна камата
Овакви одредби потенуваат од Солон, ама кај нас правниците не се слушаат
Во Leges duodecim tabularum, 18 закон од 8 Таблица гласеше:
Maiores . . . in legibus posiverunt furem dupli condemnari, feneratorem quadrupl
- За крадците двојна казна, а за лихварите четри пати поголем износ
Ама ние сме далеку од правото. Никој не почитува правници. Секој политичар се фали ако го изигра правото
http://www.hs-augsburg.de/~harsch/Chronologia/Lsante05/LegesXII/leg_ta00.html
 

Srcee

Unforgettable
Член од
29 април 2008
Мислења
5.275
Поени од реакции
3.496
По закон, сметки постари од 12 месеци кои не се тужени - застаруваат, нема потреба од чување на сметка постара од 12 месеци
А може на пример да не ти стигне тужбата дома воопшто, а уствари да си тужен? Пошто сите знаеме колку се ажурни поштиве.
 
Член од
20 септември 2011
Мислења
8.146
Поени од реакции
8.544
А може на пример да не ти стигне тужбата дома воопшто, а уствари да си тужен? Пошто сите знаеме колку се ажурни поштиве.
Mоже и не само тоа
Може воопшто да не ти ја пратат а доставувачот да напише дека си одбил да ја примиш и веднаш станува извршна
Достава не врши само поштата туку и самите претпријатија или приватни фирми за достава кои прават вакви далавери
 

Let 3

The Nipple Erector
Член од
13 јули 2008
Мислења
30.896
Поени од реакции
31.267
А може на пример да не ти стигне тужбата дома воопшто, а уствари да си тужен? Пошто сите знаеме колку се ажурни поштиве.
не сум правник, ова со 12 месеци застарување го знам од лично искуство, можеби некој по струка правник може да ни каже што станува со ненавремена или неуредно доставена покана или тужба. Пошто ако 13 сти месец ти не добиеш дека си тужен - мислам дека би требало тужбата да биде отфрлена.
 
Член од
20 септември 2011
Мислења
8.146
Поени од реакции
8.544
не сум правник, ова со 12 месеци застарување го знам од лично искуство, можеби некој по струка правник може да ни каже што станува со ненавремена или неуредно доставена покана или тужба. Пошто ако 13 сти месец ти не добиеш дека си тужен - мислам дека би требало тужбата да биде отфрлена.
Дванаесет месеци е рокот во кој Топлификација може да побара присилна наплата на долгот. Кога ќе побара престанува да тече застарувањето. И понатаму може да трае уште илјада години. Јас се сомневам дека намерно се одолговлекуваат постапките само за да што повеќе наплатат
 
H

Hip.Hop_MKD

Гостин
По закон, сметки постари од 12 месеци кои не се тужени - застаруваат, нема потреба од чување на сметка постара од 12 месеци
Мислев ако е ТУЖЕНА, ама сепак не успеале да наплатат толку време. Има некој дела кој застаруваат нели. Епа треба и ова да застарува по некоја проста логика.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom