Извршителите тропаат на врата за сметки стари и по 15 години

  • Креатор на темата Hip.Hop_MKD
  • Време на започнување
Член од
23 октомври 2013
Мислења
817
Поени од реакции
170
ne se sekiraj ni vo EU ne e podobro. Vid politika na bankite vo Germanija. Jas pred 3 godini bev vo Germanija i trebase da si kupam kola. Imav USD na smetka na prijatel tamu. Bankata raboti do 15:00 ama vo 14:30 ne primaat nikogo. 14:45 bese recisi pred zatvoranje. Pri vadenje od smetka na dolarite mi naplatija nadomestok na transakcija 2-3% mislam bese i sekako rekoa za dolari (nad 1000) sledniot den ke bide isplatata. A posto trebase da se dadat pari na raka i ne mozese da se ceka im rekov vednas. Za zabrzana usluga mi naplatija 1% plus i sekako na kraj slagot na tortata bese deka nemaat dolari i mora da zemam evra. A kaj niv kursot USD/EUR bese 10% polos otkolku da odev vo druga banka. Ama tamu kojznae kakvo iznenaduvanje nemase da me ceka.
e toa e EU. Isto sekade.
A ako imas dolg vo zemjite na EU i e nad odredena suma, ne si go platil i sakas da ja napustis sengen zonata, izlezot ke ti bide sprecen i avtomatski ke si na crna sengen lista dodeka ne ja isplatis sumata + kazni.
 
G

Gjoksi

Гостин
prvo ke vi ja blokiraat smetkata pa posle idete i raspravajte se. Koj vi e kriv koga navreme ne ste si plakjale smetki.
Јас лично познавам случај каде што едно комунално претпријатие тужеше граѓанин (корисник на услуги) за веќе ПЛАТЕНИ сметки. Среќа што тужениот уредно си ги ЧУВАШЕ платените сметки. Ами, што правиме ако не ги чувал сметките?
 
Член од
7 ноември 2011
Мислења
2.935
Поени од реакции
3.625
А како се постапува при следни случаеви
Извршител блокирал сметка во банка каде се префрла платата која веќе има третина задршки врз друг основ (рата за кредит која обврска настана пред извршувањето) и ги собрал преостанбатите 2 третини и платата е сега нула денари. Пишано и јавено му е на извршител - да врати парите дека по закон повеќе од 1 третина без дозвола на примателот на платата не смее да задржува.. никаков одговор. И сега треба да се тужи извршителот и 4-5 години да се плаќа адвокати и судски трошоци за правда??

Еднаш месецо му иди но колегата дека на одредена дата ќе идат за попис на работите на име на извршување. Луѓето тој ден не одат на работа, или излегуваат порано, им се кини плата, или денови од одмор, седат ддома, дремат - извршители не идат... тоа се случило веќе 4 пати. И сега дали е тоа иживљавање, притисок и малтретирање? дали има извршителот право и еднаш неделно да ти праќа дека ќе ти иди а да не иди? Се дур газдата не го избрка работникот од работа ради чести отсуства и излегувања.
Должникот има право на прииговор за одстранување на неправилности сторени од страна на извршителот. Тој приговор се поднесува до претседателот на судот каде се спроведува извршувањето и тоа во рок од 3 дена од добивањето на налогот или најдоцна во рок од 15 дена од дознавањето за сторената неправилност. Претседателот е должен да донесе решение по приговорот во рок од 72 часа а на тоа решение незадоволната страна има право на жалба до апелација.
Ако должникот приговарал на налогот и кон приговорот приложил потврда за тоа дека е вработен односно дека прима плата на сметка судот секако ке го ставел налогот вон сила. Е сега ке речеме од каде странката да знае за ова право? Таа или било која странка плаќа се и сешто а ретко кој сака да плати и да се консултира со адвокат, некако не ни се даваат парите за адвокат, некако како ние самите се да знаеме, самите сме доктори, адвокати, механичари, електричари.... се додека не ни згусти толку да веке и стручњак да неможе да ја оправи работата...
И за вториот дел од прашањето, околу пописот.... има каде да се реагира на такво однесување на извршителот само треба да се знае каде и како а за тоа треба адвокат.... извршителите се под надзор на министерството за правда и комората на извршители како и на претседателите на судовите...
--- надополнето: 25 ноември 2013 во 22:41 ---
Не сум правник па што ми фали? А ти случајно правник да не си?



Нам државата од 1996 година ни должи 5.000 евра...Од познатата Охридска фабрика Застава мама има за земање акции и отпремнина севкупно во вредност од 5.000 евра... И судот вика: Па тоа од 1996 година е веќе застарено дело.

Значи имаме двојни стандарди: Aко ти должи нешто тебе државата од пред неколку години тогаш имаме застарено дело, а ако ти нешто должиш на државата од пред децении е тогаш застарено дело не важи...
Правник сум. И не велам дека нешто ти фали ако не си правник, напротив верувам дека во твојата професија си успешен и секако многу постручен од мене. Неможе човек да биде се, едно ке биде.
Ако побарувањето на мајка ти било утужено навреме, пред да настане застареноста, и пресудата била дадена на време на извршување, тоа побарување и денес немало да биде застарено. Најверојатно не е утужено на време па застарело. Било чии побарувања ако не се утужат и дадат на извршување ке застарат, независно дали доверител е државата, фирма или физичко лице, законот за застарување на побарувањата важи исто за сите.
Незнам дали имаш пресуда која е дадена на извршување.
Е сега, застареност не е исто со неможност да се наплати односно немање имот на страната на должникот од кој би се наплатило побарувањето. Незнам што стана со фабриката за која зборуваш ама голема е веројатноста таа фирма веке да не поседува никаков имот (или целиот имот и е во залог) или дури и да е отидена во стечај па и ликвидирана во кој случај најверојатно го изел волкот магарето.
Ако имаш за земање од државата многу лесно извршителот наплаќа од неа ама според кажаното од тебе на мајка ти не и должи државата туку фирмата Застава.
Исто е и со физички лица кои немаат имот од каде да се наплати и во тој случај нивниот доверител (независно дали тоа е државата, фирма или друго физичко лице) ке извиси.
 
Член од
12 март 2009
Мислења
19.719
Поени од реакции
15.594
Должникот има право на прииговор за одстранување на неправилности сторени од страна на извршителот. Тој приговор се поднесува до претседателот на судот каде се спроведува извршувањето и тоа во рок од 3 дена од добивањето на налогот или најдоцна во рок од 15 дена од дознавањето за сторената неправилност. Претседателот е должен да донесе решение по приговорот во рок од 72 часа а на тоа решение незадоволната страна има право на жалба до апелација.
Ако должникот приговарал на налогот и кон приговорот приложил потврда за тоа дека е вработен односно дека прима плата на сметка судот секако ке го ставел налогот вон сила. Е сега ке речеме од каде странката да знае за ова право? Таа или било која странка плаќа се и сешто а ретко кој сака да плати и да се консултира со адвокат, некако не ни се даваат парите за адвокат, некако како ние самите се да знаеме, самите сме доктори, адвокати, механичари, електричари.... се додека не ни згусти толку да веке и стручњак да неможе да ја оправи работата...
И за вториот дел од прашањето, околу пописот.... има каде да се реагира на такво однесување на извршителот само треба да се знае каде и како а за тоа треба адвокат.... извршителите се под надзор на министерството за правда и комората на извршители како и на претседателите на судовите...
--- надополнето: 25 ноември 2013 во 22:41 ---

Правник сум. И не велам дека нешто ти фали ако не си правник, напротив верувам дека во твојата професија си успешен и секако многу постручен од мене. Неможе човек да биде се, едно ке биде.
Ако побарувањето на мајка ти било утужено навреме, пред да настане застареноста, и пресудата била дадена на време на извршување, тоа побарување и денес немало да биде застарено. Најверојатно не е утужено на време па застарело. Било чии побарувања ако не се утужат и дадат на извршување ке застарат, независно дали доверител е државата, фирма или физичко лице, законот за застарување на побарувањата важи исто за сите.
Незнам дали имаш пресуда која е дадена на извршување.
Е сега, застареност не е исто со неможност да се наплати односно немање имот на страната на должникот од кој би се наплатило побарувањето. Незнам што стана со фабриката за која зборуваш ама голема е веројатноста таа фирма веке да не поседува никаков имот (или целиот имот и е во залог) или дури и да е отидена во стечај па и ликвидирана во кој случај најверојатно го изел волкот магарето.
Ако имаш за земање од државата многу лесно извршителот наплаќа од неа ама според кажаното од тебе на мајка ти не и должи државата туку фирмата Застава.
Исто е и со физички лица кои немаат имот од каде да се наплати и во тој случај нивниот доверител (независно дали тоа е државата, фирма или друго физичко лице) ке извиси.
ne e baš taka.. za 10 godini zastaruva i Izvršuvanje... eve jas imam nalog za izvršuvanje od 2006. Imeno firmata ne mi imaše plateno pridonesi i po pismena preporaka na glavniot trudov inspektor na RM tužev za pridonesite i otpremnina...dobiv vo leto 2006 so Priznanie na firmata. Advokat mi beše od SSM. Toj otide na odmor i ne primetil deka sudijata vo presudata go izostavil delot od tužbata kade baram Kamata. Aj batali kamata, nekade vo septemvri 2006 nekako so spogodba so kompenzacija mi isplatija otpremnina, no ostana glavnoto, ostanaa pridonesite , toa ne možea bidejći smetkata beše blokirana ( i den denes e). Vo oktomvri 2006 dadov na izvršitel, se priklučiv na nekolku doveriteli kon istata firma. Ne se sećavam točno koga, no na predlog od nekoj pogolem doveritel izvršitelkata izvrši prodažba na eden objekt na firmata. No ništo od toa, državata se umeša, demek bila najgolem doveritel i Zabrani bilo kakvo otuđuvanje na imot od taa firma. No državata ni den denes ne gi isplati site nalozi za izvršuvanje, demek koga firmata će ja prodale na stranski kupuvač će imalo pari na smetka i će se izvršuvale dolgovite. Sreća samata država gi plati site pridonesi vo 2009, i na tie što ne tužele, inaku ništo ne praevme. No ostana da mi platat sudski trošoci i trošok za izvršuvanje, a posebno toj na samiot Izvršitel. No kako odi ništo od toa, će pominat 10godini. Državata sega izvadi zakon za stečaj ama samo za mnogu stari raboti, ova koj znae koga će dojde na red....
B.T.W., zatoa imaše na mediumi i samite izvršiteli propađaat, firmite so godini rabotaat so blokirani smetki, muva ne gi laze
 
Член од
7 ноември 2011
Мислења
2.935
Поени од реакции
3.625
ne e baš taka.. za 10 godini zastaruva i Izvršuvanje... eve jas imam nalog za izvršuvanje od 2006. Imeno firmata ne mi imaše plateno pridonesi i po pismena preporaka na glavniot trudov inspektor na RM tužev za pridonesite i otpremnina...dobiv vo leto 2006 so Priznanie na firmata. Advokat mi beše od SSM. Toj otide na odmor i ne primetil deka sudijata vo presudata go izostavil delot od tužbata kade baram Kamata. Aj batali kamata, nekade vo septemvri 2006 nekako so spogodba so kompenzacija mi isplatija otpremnina, no ostana glavnoto, ostanaa pridonesite , toa ne možea bidejći smetkata beše blokirana ( i den denes e). Vo oktomvri 2006 dadov na izvršitel, se priklučiv na nekolku doveriteli kon istata firma. Ne se sećavam točno koga, no na predlog od nekoj pogolem doveritel izvršitelkata izvrši prodažba na eden objekt na firmata. No ništo od toa, državata se umeša, demek bila najgolem doveritel i Zabrani bilo kakvo otuđuvanje na imot od taa firma. No državata ni den denes ne gi isplati site nalozi za izvršuvanje, demek koga firmata će ja prodale na stranski kupuvač će imalo pari na smetka i će se izvršuvale dolgovite. Sreća samata država gi plati site pridonesi vo 2009, i na tie što ne tužele, inaku ništo ne praevme. No ostana da mi platat sudski trošoci i trošok za izvršuvanje, a posebno toj na samiot Izvršitel. No kako odi ništo od toa, će pominat 10godini. Državata sega izvadi zakon za stečaj ama samo za mnogu stari raboti, ova koj znae koga će dojde na red....
B.T.W., zatoa imaše na mediumi i samite izvršiteli propađaat, firmite so godini rabotaat so blokirani smetki, muva ne gi laze
Извршување застарува за десет години ако 10 години не ја дадеш пресудата на извршител и си ја чуваш дома а има и случаи кога е прифатено дека настапила застареност и од причина што 10 години извршителот (порано судот) не превзел никакво извршно дејствие. Значи ако си ја дал на извршување пресудата и извршителот превзема барем по едно извршно дејствие на секои 10 години (прати обична покана) практично извршувањето нема никогаш да застари.
 
Член од
30 ноември 2010
Мислења
120
Поени од реакции
66
ne e baš taka.. za 10 godini zastaruva i Izvršuvanje... eve jas imam nalog za izvršuvanje od 2006. Imeno firmata ne mi imaše plateno pridonesi i po pismena preporaka na glavniot trudov inspektor na RM tužev za pridonesite i otpremnina...dobiv vo leto 2006 so Priznanie na firmata. Advokat mi beše od SSM. Toj otide na odmor i ne primetil deka sudijata vo presudata go izostavil delot od tužbata kade baram Kamata. Aj batali kamata, nekade vo septemvri 2006 nekako so spogodba so kompenzacija mi isplatija otpremnina, no ostana glavnoto, ostanaa pridonesite , toa ne možea bidejći smetkata beše blokirana ( i den denes e). Vo oktomvri 2006 dadov na izvršitel, se priklučiv na nekolku doveriteli kon istata firma. Ne se sećavam točno koga, no na predlog od nekoj pogolem doveritel izvršitelkata izvrši prodažba na eden objekt na firmata. No ništo od toa, državata se umeša, demek bila najgolem doveritel i Zabrani bilo kakvo otuđuvanje na imot od taa firma. No državata ni den denes ne gi isplati site nalozi za izvršuvanje, demek koga firmata će ja prodale na stranski kupuvač će imalo pari na smetka i će se izvršuvale dolgovite. Sreća samata država gi plati site pridonesi vo 2009, i na tie što ne tužele, inaku ništo ne praevme. No ostana da mi platat sudski trošoci i trošok za izvršuvanje, a posebno toj na samiot Izvršitel. No kako odi ništo od toa, će pominat 10godini. Državata sega izvadi zakon za stečaj ama samo za mnogu stari raboti, ova koj znae koga će dojde na red....
B.T.W., zatoa imaše na mediumi i samite izvršiteli propađaat, firmite so godini rabotaat so blokirani smetki, muva ne gi laze
Твојот случај се однесува најверојатно на ОХИС и фирмите што произлегоаа од ОХИС. Таму објектите се на ОХИС, а земјиштето е државно. Е сега државата своите побарувања што ги имаше кон ОХИС за неплатени даноци, придонеси и сл. ги конвертира во влог во самата фирма што значи дека државата е сосптвеник на ОХИС и затоа го продава.
 
Член од
12 март 2009
Мислења
19.719
Поени од реакции
15.594
да, ама го продава 7 години. И пази сега , и кој тужел и кој не тужел им се платија и неплатени придонеси и разлика во придонеси, а на овие што тужеа не се платени судски и извршителски трошоци. А најновиот случај со Порцеланка даобија само тие што тужеа...

Туку ова е интересно, кривична за извршителка зошто извршила врз имот на фирма што не е под залог ??? ...А како од граѓаните се извршува од било кој имот ???

http://www.dnevnik.mk/default.asp?ItemID=FD8D03CC6C15494D9330EAE2D2F952E2
 
Член од
30 ноември 2010
Мислења
120
Поени од реакции
66
да, ама го продава 7 години. И пази сега , и кој тужел и кој не тужел им се платија и неплатени придонеси и разлика во придонеси, а на овие што тужеа не се платени судски и извршителски трошоци. А најновиот случај со Порцеланка даобија само тие што тужеа...

Туку ова е интересно, кривична за извршителка зошто извршила врз имот на фирма што не е под залог ??? ...А како од граѓаните се извршува од било кој имот ???

http://www.dnevnik.mk/default.asp?ItemID=FD8D03CC6C15494D9330EAE2D2F952E2
Извршителката згрешила за тоа што продала имот кој не бил запишан во нотарскиот акт врз основа на кој го спроведувала извршувањето. Значи во нотарскиот акт бил наведен еден имот, а таа продала друг. Тоа не е дозволено според закон за извршување.
 
Член од
4 мај 2011
Мислења
1.282
Поени од реакции
563
Извршителката згрешила за тоа што продала имот кој не бил запишан во нотарскиот акт врз основа на кој го спроведувала извршувањето. Значи во нотарскиот акт бил наведен еден имот, а таа продала друг. Тоа не е дозволено според закон за извршување.
и сега ќе им го вратат имотот или имотот е купен и готово има нов газда?
 
Член од
12 март 2009
Мислења
19.719
Поени од реакции
15.594
Извршителката згрешила за тоа што продала имот кој не бил запишан во нотарскиот акт врз основа на кој го спроведувала извршувањето. Значи во нотарскиот акт бил наведен еден имот, а таа продала друг. Тоа не е дозволено според закон за извршување.
може да е грешка , а може и должникот измувал и си го пренел имотот што може да се заплени на друга фирма или физичко лице...
.. се додека не се плени имотот на физичко лице оснивач на фирма или во ЗАТВОР да оди, ништо од извршување од квази фирмички
 
Член од
30 ноември 2010
Мислења
120
Поени од реакции
66
може да е грешка , а може и должникот измувал и си го пренел имотот што може да се заплени на друга фирма или физичко лице...
.. се додека не се плени имотот на физичко лице оснивач на фирма или во ЗАТВОР да оди, ништо од извршување од квази фирмички
Должникот и да измувал тоа си е друга постапка, ќе одговара кривично за тоа, ама извршителот не е судија тоа да го води.
Е тоа веќе законски треба да се регулира, ама нешто нашиве пратеници не се расположени тоа да го стват во Закон за трговски друштва.
 
Член од
12 март 2009
Мислења
19.719
Поени од реакции
15.594
Должникот и да измувал тоа си е друга постапка, ќе одговара кривично за тоа, ама извршителот не е судија тоа да го води.
Е тоа веќе законски треба да се регулира, ама нешто нашиве пратеници не се расположени тоа да го стват во Закон за трговски друштва.
кој ти вика дека се одговара кривично ??Па мене уште 2006 ми кажуваше извршител од извршно оделение од судот дека му запленил во кругот на Охис службено возило па морал да го врати бидејќи сите возила Охис ги пренел на мали фирмички. Патем, уште 2007 државата не дозволи стечајна постапка на Охис (покрена турски доверител, имаше во весник). Можно е да му го платија долгот, ама само нему.
А има стотини фирми со блокирани сметки а кој работат преку други фирми, не само што нема кривично гонење, туку не ги бришат ни од регистер, а и брендот не им го земаат; за да се поведе стечајна постапка треба доверителот да искешира, а фирмите се без никаков неподвижен имот, се е префрлен да други фирми или физички лица.
Единствен разлог да ја одблокираат сметката се плаќање на придонесите за да оди некој во пензија. Е тука имаше случаи, вработени 2009 од џеп плаќаа стаж за да исполнат 40/35г стаж преку фирмата, на доверба, ама ако имало налог од извршител парите одеа во бунар. Сега со старосен услов за пензија нема потреба ниту тоа, сметката може да остане блокирана до вечност.
 
Член од
4 април 2006
Мислења
9.179
Поени од реакции
3.072
Ам вие мислевте така се градат споменици ? ... има 3 пати да ги платиме :P
 
Член од
12 март 2009
Мислења
19.719
Поени од реакции
15.594
Туку ова е темата на топикот:

Не фрлајте ги сметките, чувајте ги и по 10 години

http://www.utrinski.mk/default.asp?ItemID=A15B3434B99E9740B8DB1F279AC17A99

што и како е точно треба да се објави по службена должност од надлежното министерство. Има во Македонија и странски фирми и физички лица со престој, ќе дојде некој случај, ќе пукне брука..
 

Kajgana Shop

На врв Bottom