Извршителите тропаат на врата за сметки стари и по 15 години

  • Креатор на темата Hip.Hop_MKD
  • Време на започнување

Silvio

Strength And Honor
Член од
21 јануари 2009
Мислења
311
Поени од реакции
166
Приговор за застареност
 
Член од
4 март 2011
Мислења
699
Поени од реакции
704
слушав ја и други како се жалат. јас мислам дека таквите сметки се застарени по сите основи. поготово ако лежеле во судски фиоки 20 год и не биле активирани.
многу луѓе не го знаат ова. извршителите мислам дека одат на АПП (ако пројде, пројде)
ако 20 години никој ништо не повлекол за стара сметка и ако нема известување за заостанат долг - нема шанси да ви ги земат парите...
Точно е дека ако не тужеле тогаш е застарено, а тоа дали има или нема известување за заостанат долг воопшто не е битно, само тужбата го запира застарувањето.
Меѓутоа проблемот е што се поднесено тужби (со предлог за издавање на платен налог) до судот пред 5, 6, 10 и повеќе години, а судот тек сега врши достава на истите, а тоа не е застарено.
--- надополнето: 19 декември 2012 во 00:58 ---
Било која сметка ако не се плати до една година и ако не дојде до судски спор таа смаетка за наплата застарува
Не се работи за застарени сметки, туку за тужби
--- надополнето: 19 декември 2012 во 01:06 ---
едно прашање, не е за сметки...странки А и Б имаат меѓусобни предмети .. странка А добила прва но неможе да наплати бидејќи странката Б нема сметка или и е блокирана... подоцна, странката Б добива друг предмет и сака да го наплати своето побарување преку ополномоштен адвокат ... има ли во законот ограничување да неможеш да наплатиш индиректно ако му должиш на тој истиот субјект ??... независно дали се работи за главен долг или за судски трошоци, во денешно време и тие се големи...
..некој кажуваат дека некогаш имало судски порамнувања ...
Постои институтот вонсудско порамнување (кога странките ќе се спогодат вон судот), но доволно е во приговорот на налогот за извршување (се разбира пред да биде извршено) да истакнеш изјава за компензација и извршителот мора да изврши порамнување на двете побарувања и да се наплати остатокот (доколку и по компензацијата се уште должиш)
--- надополнето: 19 декември 2012 во 01:22 ---
е сега првата постапка е завршена, а има проблем, не е дадена на извршител., лицето нема сметка и имот во РМ. Сега трае друга постапка, ако сега добије должникот од првиот предмет, може ли странката која добила во првиот спор, со истото лице да побара судско порамнување ??
Посебно, има ли закон што ги штити странките од РМ при овакви ситуации, барем кога споровите се кај нас би требало ?? .. Мислам во други држави неможеш никако да земеш пари од домицилна странка ако ти самиот имаш долг таму према нејзе, а ние сме како овчички за стрижење...
.. патем, што ако судот треба да наплати од странка, некоја казна или такса, а таа странка нема сметка и имот во РМ, тогаш ќе го одрапаат неговиот адвокат или ќе биде папала маца ??
По мене небитно е главен долг или трошоци, и трошоците се плаќаат на странката,(имам видено такво барање) адвокатот треба предходно да ги наплати... во спротивно ако адвокатот работи бадијала тој е сомнителен , т.е. парничен рекетар. Друго е ако странката му отстапила се, тогаш самиот адвокат е странка... можно е тука да има и недореченост ??
Само за болдираното:
Не може, ниту пак некој има право да наплтаќа долг од некој што не должи, во конкретниот случај од адвокатот. Адвокатурата е јавна служба загарантирана со Устав, адвокатот се обврзува да ги штити интересите на својот клиент за одреден надоместок, но нема обврска да ги плаќа долговите на клиентите. Тоа би било апсурд!
Не ретко адвокатите работат и бесплатно (односно pro bono), тоа не е нешто невообичано ниту во РМ, ниту пак во странство. Бесплатното работење може да биде од повеќе причини, а секако и по договор со странката. А страначката способност не може да се пренесува, како што велиш ти, адвокатот само е ополномоштен да ја застапува својата странка и да превзема дејства за име и за сметка на својата странка. И што ти значи тоа адвокатот би бил „парничен рекетар“??? Прво не постои тој термин, а второ како би можел некој да биде рекетар ако работи за бадијала?
--- надополнето: 19 декември 2012 во 01:24 ---
За сите спорови кои не се решени за помалку од 5 години, може да се поднесе барање до Врховниот суд за судење во неразумен рок и да се бараа соодветен надоместок за тоа
 
Член од
12 март 2009
Мислења
19.797
Поени од реакции
15.710
За сите спорови кои не се решени за помалку од 5 години, може да се поднесе барање до Врховниот суд за судење во неразумен рок и да се бараа соодветен надоместок за тоа

Па тука лежи зајакот. Ги влечеа предметите по 4-5 години, да дојде до абсолутна застара на кривичните дела , посебно на нотарите, кај обични странки измамата застарува и побргу, мислам 2 - 3 години максимум.
Всушност проблемот е што самите адвокати одбегнуват да тужат за измама, посебно многу тешко се решаваат да тужат нотар , можеби поради тоа што зад секој измамнички нотарски договор стои и некој колега, -друг адвокат.
Е сега има позитивни исклучоци, П.С. од Прилеп дури по службена должност поднесе кривична на туристичката агенција за измама. Еве сега има во медиумите и за мега аферата Фиком има некој позитивни моменти, да сочекаме каква ќе биде конечницата.
Сепак останува проблем со прости предмети од мала вредност а кој се влечат многу.
 
Член од
4 март 2011
Мислења
699
Поени од реакции
704
За сите спорови кои не се решени за помалку од 5 години, може да се поднесе барање до Врховниот суд за судење во неразумен рок и да се бараа соодветен надоместок за тоа

Па тука лежи зајакот. Ги влечеа предметите по 4-5 години, да дојде до абсолутна застара на кривичните дела , посебно на нотарите, кај обични странки измамата застарува и побргу, мислам 2 - 3 години максимум.
Всушност проблемот е што самите адвокати одбегнуват да тужат за измама, посебно многу тешко се решаваат да тужат нотар , можеби поради тоа што зад секој измамнички нотарски договор стои и некој колега, -друг адвокат.
Е сега има позитивни исклучоци, П.С. од Прилеп дури по службена должност поднесе кривична на туристичката агенција за измама. Еве сега има во медиумите и за мега аферата Фиком има некој позитивни моменти, да сочекаме каква ќе биде конечницата.
Сепак останува проблем со прости предмети од мала вредност а кој се влечат многу.
Адвокат не може да тужи по службена должност. Не постои таква работа. Адвокатот само ги застапува странките кои го ангажираат.
По службена должност може и треба да гони обвинителството, а зошто во одредени случаи обвинителите тоа не го прават, а се занимаваат само со некои тривијални работи (како кражби на туршии од подруми, сеча на 1 кубик дрва и сл.) не ми е јасно и е жалосно и срамно.
Инаку апсолутна застареност кај кривични дела настапува откако ќе помине двојно време од запретената максимална казна. И во право си (повторно за жал) дека многу судии ги чуваа(т) предметите во фиока со цел истите да застарат.
 
Член од
12 март 2009
Мислења
19.797
Поени од реакции
15.710
Адвокат не може да тужи по службена должност. Не постои таква работа. Адвокатот само ги застапува странките кои го ангажираат.
По службена должност може и треба да гони обвинителството, а зошто во одредени случаи обвинителите тоа не го прават, а се занимаваат само со некои тривијални работи (како кражби на туршии од подруми, сеча на 1 кубик дрва и сл.) не ми е јасно и е жалосно и срамно.
Инаку апсолутна застареност кај кривични дела настапува откако ќе помине двојно време од запретената максимална казна. И во право си (повторно за жал) дека многу судии ги чуваа(т) предметите во фиока со цел истите да застарат.
da se ispravam, mislev na drugo, po službena dolžnost tužela P.S.= policiska stanica, Prilep...taka barem pišuvaše vo mediumite, (za onaa taze afera so turističkaza kompanija, Severen Kipar) ...
.. a toa što naveduvaš gore za nerabotenje na obvinitelite, drži 100%...

a može i treba da goni i po službena dolžnost i koga se ošteteni građani, ne samo državata, ama državen advokat, kaj nas nema takvi. Vo Hrvatska ima i DORH i Uskok. DORH ima poveće odelenija, ima i oddel za građanski predmeti, verojatno povrzani so protivzakonski dejstvija vo katastar i državni službi kade može da dojde edno fizičko lice so pomoš na mito na državen službenik da ošteti drugo....Uskok e operativna edinica, za krupni slučai koga državata e oštetena, tie odma apsat... e takvo nešto ima i kaj nas
 
Член од
4 мај 2011
Мислења
1.282
Поени од реакции
563
од кога ќе дојде до извршување, колку време (год.) има извршителот да преземе средства и после тој период да не смее да извршува? значи, да е завршен случај без да се наплати?
како и каде може да се види дали има решение за извршување против тебе?
 
Член од
4 март 2011
Мислења
699
Поени од реакции
704
од кога ќе дојде до извршување, колку време (год.) има извршителот да преземе средства и после тој период да не смее да извршува? значи, да е завршен случај без да се наплати?
како и каде може да се види дали има решение за извршување против тебе?
Откако извршителот ќе го добие барањето за извршување од доверителот (и правосилната и извршна пресуда) треба веднаш да пристапи кон извршување. Извршувањето (претпоставувам дека мислиш на парични средства) од жиро сметката, односно од трансакциската сметка на должникот и може веднаш да се наплати (доколку има доволно пари), а може да трае и подолго време со блокирање на истата додека не се наплати побарувањето на доверителот во целост (и на трошоците за извршувањето плус каматите). Значи извршувањето не застарува.
 
Член од
28 декември 2012
Мислења
12
Поени од реакции
7
Точно е дека ако не тужеле тогаш е застарено, а тоа дали има или нема известување за заостанат долг воопшто не е битно, само тужбата го запира застарувањето.
Меѓутоа проблемот е што се поднесено тужби (со предлог за издавање на платен налог) до судот пред 5, 6, 10 и повеќе години, а судот тек сега врши достава на истите, а тоа не е застарено.
--- надополнето: 19 декември 2012 во 00:58 ---

Не се работи за застарени сметки, туку за тужби
--- надополнето: 19 декември 2012 во 01:06 ---

Постои институтот вонсудско порамнување (кога странките ќе се спогодат вон судот), но доволно е во приговорот на налогот за извршување (се разбира пред да биде извршено) да истакнеш изјава за компензација и извршителот мора да изврши порамнување на двете побарувања и да се наплати остатокот (доколку и по компензацијата се уште должиш)
--- надополнето: 19 декември 2012 во 01:22 ---


Само за болдираното:
Не може, ниту пак некој има право да наплтаќа долг од некој што не должи, во конкретниот случај од адвокатот. Адвокатурата е јавна служба загарантирана со Устав, адвокатот се обврзува да ги штити интересите на својот клиент за одреден надоместок, но нема обврска да ги плаќа долговите на клиентите. Тоа би било апсурд!
Не ретко адвокатите работат и бесплатно (односно pro bono), тоа не е нешто невообичано ниту во РМ, ниту пак во странство. Бесплатното работење може да биде од повеќе причини, а секако и по договор со странката. А страначката способност не може да се пренесува, како што велиш ти, адвокатот само е ополномоштен да ја застапува својата странка и да превзема дејства за име и за сметка на својата странка. И што ти значи тоа адвокатот би бил „парничен рекетар“??? Прво не постои тој термин, а второ како би можел некој да биде рекетар ако работи за бадијала?
--- надополнето: 19 декември 2012 во 01:24 ---
За сите спорови кои не се решени за помалку од 5 години, може да се поднесе барање до Врховниот суд за судење во неразумен рок и да се бараа соодветен надоместок за тоа


Eve sovet od mene i moe iskustvo.. Bidete vnimatelni ako dobiete izvestuvanje od Javnite Pretrpijatija (Vodovod, Chistota) za postoecki dolgovi od pred poveke godini kade ve povikuvaat da sklucite dogovori za isplata na rati so cel da izbegnat sudski trosoci i kamati... So samoto sklucuvanje na dogovor za isplata na rati go priznavate dolgot koj shto mozebi e zastaren t.e. ne e utuzen na vreme. Eve vi realen primer: Pred 2 godini so edno lice (so ogled da istoto tvrdese deka nema neisplaten dolg no ne gi chuva platenite smetki, a do sega nema dobieno nikakva tuzba) otidovme vo Javnoto pretprijatie da ja vidime tuzbata i da go zememe brojot na predmetot so cel da mozeme da ja podigneme tuzbata od sudot i da ja razgledame. Sluzbenoto lice vo JP ni ja pokaza tuzbata na koja imase samo delovoden broj na organot, megjutoa nemase priemen pecat od sudot i koga prasavme za brojot pod koj predmetot e zaveden vo sudot sluzbenoto lice go pokaza delovodniot broj. Se obidovme da objasnime deka toa ne e broj na sudski predmet, a na prasanje dali prikazanata tuzba e orginal sluzbenoto lice odgovori deka toa e originalot... Na prasanje: kako gi dostavuvaat tuzbite do sudot, dali direktno vo sudot ili eventualno po posta, ni odogovri deka gi dostavuvaat direktno vo sudot. Togas prasavme, zoshto tuzbata nema priemen sudski pecat so datum na priem kako bi znaele dali navedenite iznosi se navremeno utuzeni t.e dali ima zastarenost... Izjavivme deka delovodniot broj nam nisto ne ni znaci, a sluzbenoto lice rece ako sakate sklucete dogovor ako ne cekajte ja tuzbata. Potoa otidovme vo sudot da proverime dali se vodi nekakva postapka vo koja stranka e toa lice. Kompjuterski prebaruvaa vo sudot so ime i prezime pri shto izleze deka nema predmet vo koj toa lice se javuva kako stranka. Do den deneska liceto nema dobieno nikakva tuzba, nitu pak izvrsen akt. Verojatno tuzbata postoi samo vo JP, no ne i vo sudot... A ovoj primer ukazuva na toa da JP manipuliraat so gradjanite koi od strav od izvrsiteli i pogolemi trosoci sklucuvaat dogovori za isplata na rati na zastareni i nepostoecki dolgovi. Ne sklucuvajte nikakov dogovor za isplata na dolg na rati bez da vidite verodostojna tuzba so sudski priemen pecat!!!
 
Член од
4 март 2011
Мислења
699
Поени од реакции
704
Eve sovet od mene i moe iskustvo.. Bidete vnimatelni ako dobiete izvestuvanje od Javnite Pretrpijatija (Vodovod, Chistota) za postoecki dolgovi od pred poveke godini kade ve povikuvaat da sklucite dogovori za isplata na rati so cel da izbegnat sudski trosoci i kamati... So samoto sklucuvanje na dogovor za isplata na rati go priznavate dolgot koj shto mozebi e zastaren t.e. ne e utuzen na vreme. Eve vi realen primer: Pred 2 godini so edno lice (so ogled da istoto tvrdese deka nema neisplaten dolg no ne gi chuva platenite smetki, a do sega nema dobieno nikakva tuzba) otidovme vo Javnoto pretprijatie da ja vidime tuzbata i da go zememe brojot na predmetot so cel da mozeme da ja podigneme tuzbata od sudot i da ja razgledame. Sluzbenoto lice vo JP ni ja pokaza tuzbata na koja imase samo delovoden broj na organot, megjutoa nemase priemen pecat od sudot i koga prasavme za brojot pod koj predmetot e zaveden vo sudot sluzbenoto lice go pokaza delovodniot broj. Se obidovme da objasnime deka toa ne e broj na sudski predmet, a na prasanje dali prikazanata tuzba e orginal sluzbenoto lice odgovori deka toa e originalot... Na prasanje: kako gi dostavuvaat tuzbite do sudot, dali direktno vo sudot ili eventualno po posta, ni odogovri deka gi dostavuvaat direktno vo sudot. Togas prasavme, zoshto tuzbata nema priemen sudski pecat so datum na priem kako bi znaele dali navedenite iznosi se navremeno utuzeni t.e dali ima zastarenost... Izjavivme deka delovodniot broj nam nisto ne ni znaci, a sluzbenoto lice rece ako sakate sklucete dogovor ako ne cekajte ja tuzbata. Potoa otidovme vo sudot da proverime dali se vodi nekakva postapka vo koja stranka e toa lice. Kompjuterski prebaruvaa vo sudot so ime i prezime pri shto izleze deka nema predmet vo koj toa lice se javuva kako stranka. Do den deneska liceto nema dobieno nikakva tuzba, nitu pak izvrsen akt. Verojatno tuzbata postoi samo vo JP, no ne i vo sudot... A ovoj primer ukazuva na toa da JP manipuliraat so gradjanite koi od strav od izvrsiteli i pogolemi trosoci sklucuvaat dogovori za isplata na rati na zastareni i nepostoecki dolgovi. Ne sklucuvajte nikakov dogovor za isplata na dolg na rati bez da vidite verodostojna tuzba so sudski priemen pecat!!!
Потполно се согласувам со горе наведеното. Во некои случаи дрскоста на јавните претпријатија одат дотаму што со самите фактури доставуваат и тужби, кои не се поднесени во суд (бидејќи побаруваат застарени долгови), се со цел да ги заплашат луѓето.
 

Струмикс

Еден...не го знаеш!
Член од
9 декември 2005
Мислења
13.811
Поени од реакции
3.343
Потполно се согласувам со горе наведеното. Во некои случаи дрскоста на јавните претпријатија одат дотаму што со самите фактури доставуваат и тужби, кои не се поднесени во суд (бидејќи побаруваат застарени долгови), се со цел да ги заплашат луѓето.
Има тука уште еден момент:
Ако ЈП (кое и да било) се согласи да ги отпише застарените долгови, тогаш на износот на отпишаната сума ќе мора да плати данок на добивка од 10%.
Тоа ним не им одговара.
Затоа, го заплашуваат народот на начин опишан погоре, по системот ако пројде - пројде!
И, си останува на сметката графата „заостанат долг“ која ни на еден начин не ја прекинува застареноста.

И, ако веќе толку има некој мерак да е чист спрема одредено ЈП или сл. нека си поднесе една тужба за утврдување на долгот и барање истиот да биде отпишан поради застареност.
 

Zaptija Stojkov

Комунист
Член од
23 февруари 2010
Мислења
3.127
Поени од реакции
2.765
Не се криви Извршителите. Криви се тие што донесоа закон (во 2010) кој ДОЗВОЛУВА еден обичен извршител да одлучува да ти бара пари за платени сметки и за свои трошоци (кои не ни требал да ги направи) и да ти ја блокира трансакциската сметка во УЈП. А за да докажеш дека си во право треба да ги тужиш (да платиш адвокат, да чекаш на правда 4-5 години). Многу ќе се откажат. Тие извршители ги бира власта и ги инструира да прибираат пари од народот по секоја цена ( а потоа 50% да уплати во партијата). Ненаситност и сиромаштија, тоа е сега Македонија.

Извршителите тропаат на врата за сметки дури и од 1986 година. Имаше случај каде што на некој човек сметка од 1986 година не му била платена, и сега после толку години му праќаат опомена дека не ја платил. Кај го има тоа после 26 години ти бараат да платиш долг, па нели и да имаш долг застарува тој? И судот ако воопшто не те викнал на рочиште???

Што ќе се случело, ако луѓево не ги чувале сметките до пред 10 години? Сега јас стравувам бидејќи ги фрлив оломнанските, а не тек од пред многу години. Дома архив ли треба да имам?. Не дај боже ако тие згрешат, како ќе докажам дека сум платил. Страшно. Страшно.
 
Член од
13 февруари 2007
Мислења
12
Поени од реакции
0
Ke ве замолам за малку помош. Блокирана сум од извршител за долг од Македонски Телеком за мобилен телефон. Станува збор за долг направен декември 2001 год., јануари и фебруари 2002 год. Најтешкото е што јас во тој период не го користев телефонот, го имав дадено една година претходно на еден роднина кој што го користеше некои 2 год. мегутоа немав направено никаков договор и го немав префрлено телефонскиот број на негово име ( во тоа време кога излегоа мобилните и кога имаш 20 год. не размислуваш на такво нешто). Сметките се тужени, меѓутоа ние веќе не живеевме на таа адреса, така што не ни знаевме што се случува. Прво ме интересира, зарем тие сметки не се застарени, поминато е повеќе од 11 години, а второ, дали постои законска можност таа личност да го превземе долгот, поточно да се тргне блокадата од мојата сметка и да се префрли на неговата (ако успеам да излезам на крај со него)
 
Член од
13 март 2012
Мислења
64
Поени од реакции
2
ИТНО ИТНО ИТНО!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Вака, намам време да читам можеби е некаде одговорено.Ми стигна денес налог за извршување врз основа на пресуда донесена од 15.12.2009 година од доверител Стопанска банка.Дали побарувањето за извршување е застарено.Колку време има банката да поднесе извршување на донесената Пресуда.Ве молам за итно за да не го пропуштам рокот за приговор.
 
Член од
7 ноември 2011
Мислења
2.960
Поени од реакции
3.665
ИТНО ИТНО ИТНО!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Вака, намам време да читам можеби е некаде одговорено.Ми стигна денес налог за извршување врз основа на пресуда донесена од 15.12.2009 година од доверител Стопанска банка.Дали побарувањето за извршување е застарено.Колку време има банката да поднесе извршување на донесената Пресуда.Ве молам за итно за да не го пропуштам рокот за приговор.
Побарувањето не е застарено. Од донесувањето на извршната исправа (во овој случај пресудата) доверителот има рок од 10 години да ја даде на извршување. Иди договори се да плаќаш на рати кај извршителот. Не троши на приговори.
--- надополнето: 23 ноември 2013 во 01:23 ---
Ke ве замолам за малку помош. Блокирана сум од извршител за долг од Македонски Телеком за мобилен телефон. Станува збор за долг направен декември 2001 год., јануари и фебруари 2002 год. Најтешкото е што јас во тој период не го користев телефонот, го имав дадено една година претходно на еден роднина кој што го користеше некои 2 год. мегутоа немав направено никаков договор и го немав префрлено телефонскиот број на негово име ( во тоа време кога излегоа мобилните и кога имаш 20 год. не размислуваш на такво нешто). Сметките се тужени, меѓутоа ние веќе не живеевме на таа адреса, така што не ни знаевме што се случува. Прво ме интересира, зарем тие сметки не се застарени, поминато е повеќе од 11 години, а второ, дали постои законска можност таа личност да го превземе долгот, поточно да се тргне блокадата од мојата сметка и да се префрли на неговата (ако успеам да излезам на крај со него)
Штом работата стигнала до извршител неможе да се прави муабет за застареност на сметките. На застареност може да се повикаш во постапката при донесување на извршната исправа (пресуда, платен налог, дозвола за извршување....) Извршителот постапува врз основа на извршна исправа, пресудена работа, и тука неможеш да се повикаш на застареност. Практично не постои начин да се префрли долгот кон оној на кого си го дал телефонот па сега тој да биде должник наместо тебе. Теоретски е можно долгот да премине на него но за тоа треба да склучите договор вие двајца и Телеком како доверител кој ке се согласи со промената, но тоа практично е неизводливо и не троши енергија на тоа. Плати си го долгот за да не се зголемува и друг пат умот во главата.
--- надополнето: 23 ноември 2013 во 01:45 ---
Не се криви Извршителите. Криви се тие што донесоа закон (во 2010) кој ДОЗВОЛУВА еден обичен извршител да одлучува да ти бара пари за платени сметки и за свои трошоци (кои не ни требал да ги направи) и да ти ја блокира трансакциската сметка во УЈП. А за да докажеш дека си во право треба да ги тужиш (да платиш адвокат, да чекаш на правда 4-5 години). Многу ќе се откажат. Тие извршители ги бира власта и ги инструира да прибираат пари од народот по секоја цена ( а потоа 50% да уплати во партијата). Ненаситност и сиромаштија, тоа е сега Македонија.

Извршителите тропаат на врата за сметки дури и од 1986 година. Имаше случај каде што на некој човек сметка од 1986 година не му била платена, и сега после толку години му праќаат опомена дека не ја платил. Кај го има тоа после 26 години ти бараат да платиш долг, па нели и да имаш долг застарува тој? И судот ако воопшто не те викнал на рочиште???

Што ќе се случело, ако луѓево не ги чувале сметките до пред 10 години? Сега јас стравувам бидејќи ги фрлив оломнанските, а не тек од пред многу години. Дома архив ли треба да имам?. Не дај боже ако тие згрешат, како ќе докажам дека сум платил. Страшно. Страшно.
Се гледа дека не си правник и многу од оваа материја не ти е познато. Широка е темата........
Спомнуваш ОБИЧЕН извршител? Каков е тој обичен извршител? Спомнуваш блокада на сметка во УЈП?! Каква е таа сметка во УЈП? Каква е таа блокада?
Какви се тие инструкции!!! да се прибираат пари од народот? Не постојат инструкции туку само извршни исправи (пример пресуди) во кои се утврдило дека некому должиш или некој ти должи и тој долг треба да се наплати. Ако некој ти должи и покрај судската пресуда не сака да ти плати, што ке правиш ако нема извршител на таа пресуда?
Во законот се утврдени роковите за застареност и како тие рокови течат и незначи дека ако долгот е од 86 е застарен. Тој долг сигурно по извршна исправа (пресуда или сл) која е донесена кога долгот не бил застарен или должникот не се повикал на застареност и потоа е дадена на извршување каде согласно законот практично е неизводливо да настапи застареност. Дали е исправно да не се плаќаат сметките, долговите? Како ке функционираме ако нема орган кој ке ги извршува одлуките на судот? Никој нема да почитува никаков закон и никој нема да плаќа за ништо. А може лчи така да се функционира? Извршувањето не е нешто ново, тоа постои од секогаш. До 2006 година беше во надлежност на судовите кои имаа извршни одделенија а со законот за извршување премина кај приватните извршители кои постапуваат по горе- доле истите правила по кои постапуваше и судот. Практично разликата е само во извршните трошоци кои треба да се платат кои се многу поголеми одколку кога извршувањето го спроведуваше судот. Ајде стави се во ситуација да си доверител, имаш побарување од некого и тој да не сака да ти плати. Пример си работел цела година и тој не ти платил за изработеното. Си го тужел и судот пресудил должникот да ти плати 200 000 денари. Должникот и покрај пресудата не сака да ти плати. Физички е понадмоќен од тебе:) Што ке правиш ако не се извршителите?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom