Извод

Член од
24 март 2009
Мислења
16
Поени од реакции
1
Здраво,
јас сум родена во Австрија, треба да извадам извод од матичната книга на родени, може ли некој да ми каже како и каде да се обратам, и дали може по електронски пат да се добие извод?
Благодарам
 

PsychoalieN

Омлет мастеР
Член од
12 јули 2009
Мислења
1.703
Поени од реакции
1.411
Здраво,
јас сум родена во Австрија, треба да извадам извод од матичната книга на родени, може ли некој да ми каже како и каде да се обратам, и дали може по електронски пат да се добие извод?
Благодарам
Преку Австриска амбасада, конзуларно одделение таму детално ќе ти ја објаснат постапката. тел 3083-400
 

Струмикс

Еден...не го знаеш!
Член од
9 декември 2005
Мислења
13.811
Поени од реакции
3.342
Здраво,
јас сум родена во Австрија, треба да извадам извод од матичната книга на родени, може ли некој да ми каже како и каде да се обратам, и дали може по електронски пат да се добие извод?
Благодарам
Преку Австриска амбасада, конзуларно одделение таму детално ќе ти ја објаснат постапката. тел 3083-400
Чекај малце... не ја објаснуваш ситуацијата од каде сакаш да извадиш извод...
Дали од Македонија, или од Австрија...
Ако е Австрија, ќе постапиш според она што го пиша @PsychoalieN
Од друга страна, секој македонски државјанин треба да биде запишан во матичните книги во Македонија, иако е роден во странство, па така, треба да вадиш извод од тука, по место на живеење на родителите :)
Ако сакаш македонски извод, ќе се обратиш до Управата за водење на матични книги:

http://www.uslugi.gov.mk/UslugaDetali.aspx?UslugaID=D33CCC538D204BBF9B67B18D0AD36794
 
Член од
24 март 2009
Мислења
16
Поени од реакции
1
Преку Австриска амбасада, конзуларно одделение таму детално ќе ти ја објаснат постапката. тел 3083-400
Blagodaram[DOUBLEPOST=1453570820][/DOUBLEPOST]
Чекај малце... не ја објаснуваш ситуацијата од каде сакаш да извадиш извод...
Дали од Македонија, или од Австрија...
Ако е Австрија, ќе постапиш според она што го пиша @PsychoalieN
Од друга страна, секој македонски државјанин треба да биде запишан во матичните книги во Македонија, иако е роден во странство, па така, треба да вадиш извод од тука, по место на живеење на родителите :)
Ако сакаш македонски извод, ќе се обратиш до Управата за водење на матични книги:

http://www.uslugi.gov.mk/UslugaDetali.aspx?UslugaID=D33CCC538D204BBF9B67B18D0AD36794
Родена сум во Австрија ,ивеам овде во МК , стом можи и од тука да се извади извод, во ред
Благодарам
 
Последно уредено:

Kajgana Shop

На врв Bottom