Изведување пенали -чиста среќа?!

Член од
19 септември 2009
Мислења
5.081
Поени од реакции
4.932
Баш за ова некое време размислувам,пеналите на Азар одат ниско по земја и се удари кои ако ги прочита голманот ги фаќа без никаков проблем.Е тука ми е дилемата,како до сега ниту еден не му ја прочитал страната?Сепак иако нема промашување за мене тие се далеку од добри пенали,чиста среќа е голманот да не ја прочита страната.[DOUBLEPOST=1430383264][/DOUBLEPOST]
Бејнс од Евертон мислам дека го промаши првиот оваа сезона,првата утакмица со Јунајтед.

Инаку според мене пеналџија невиден беше Харгривс,кинеше пајажинки во аглите.
Ако си го прател како шутира пенали, ке видиш дека чека д последен момент голманот да тргне на една страна и после само ја пласира ниско на спротивната страна, значи дечкото го има усовршено шутирањето пенали на ниво на уметност, неверувам дека до сега ниту еден промашен пенал да има, а да шутира така лабаво на среќа ако влезе влезе...
 

ManUtdChampions

Lleyton Hewitt
Член од
5 февруари 2009
Мислења
32.372
Поени од реакции
42.563
Ако си го прател како шутира пенали, ке видиш дека чека д последен момент голманот да тргне на една страна и после само ја пласира ниско на спротивната страна, значи дечкото го има усовршено шутирањето пенали на ниво на уметност, неверувам дека до сега ниту еден промашен пенал да има, а да шутира така лабаво на среќа ако влезе влезе...

Е ова е, голманите треба да бидат скроз трпеливи до крај и да не скокаат пред време. :)
 
Член од
19 септември 2009
Мислења
5.081
Поени од реакции
4.932

Е ова е, голманите треба да бидат скроз трпеливи до крај и да не скокаат пред време. :)
Абе да, еден пенал се дешава, али цело време шутира така до сега требаше да го научат голманите
 
W

wicked_1

Гостин

Е ова е, голманите треба да бидат скроз трпеливи до крај и да не скокаат пред време. :)
Не е тоа, требаше да го најдеш и тој против Нордсјеланд, и двата не ги шутираше како шо обично ги изведува. У лига нема промашено, статистички у последни 10 години е најдобар изведувач
 

ManUtdChampions

Lleyton Hewitt
Член од
5 февруари 2009
Мислења
32.372
Поени од реакции
42.563
Абе да, еден пенал се дешава, али цело време шутира така до сега требаше да го научат голманите
Не е тоа, требаше да го најдеш и тој против Нордсјеланд, и двата не ги шутираше како шо обично ги изведува. У лига нема промашено, статистички у последни 10 години е најдобар изведувач
Абе видете, Хазард шутира пенал на финта. Не дека за мене не е јак пеналџија и тоа ти иде психолошка игра со голманот и секоја чест како успева во 98% од случаите да ја добие. Ама јас повеќе поштувам кога некој ќе лупне неодбранлива, како Лампард на пример.. :)
 

Lu5

Som la gent Blaugrana!
Член од
30 ноември 2011
Мислења
4.212
Поени од реакции
7.269
И јас мислам дека добро изведен пенал не се брани.

ОДЛИЧНО изведен пенал

Исклучок се ненормално силните шутеви точно впајаци. Не секој и секогаш има муда така да пуцни, ако голман се фрли од пред време и насреќа ја погоди страната, џабе добро пуцнат.

Среќа е во прашање генерално, врвни играчи се во прашање и сите имаат повеќе од добар скил да дадат пенал, финтата е рулетот како ќе заврти, кој ќе ја погоди страната, кој нема да се сопни итн.
Тука Роналдо од напред знаеше кај ќе пуца а така не се изведува пенал. Мора со едно око да го следиш голманот и ни стотинка не смееш да се двоумиш.
Овие што изведуваат како Нејмар со подзастанување и 20 минути залет имаат многу помали шанси против стабилен голман.
 

Божино

4815162342
Член од
27 јуни 2007
Мислења
8.581
Поени од реакции
13.214
И јас мислам дека добро изведен пенал не се брани.



Тука Роналдо од напред знаеше кај ќе пуца а така не се изведува пенал. Мора со едно око да го следиш голманот и ни стотинка не смееш да се двоумиш.
Овие што изведуваат како Нејмар со подзастанување и 20 минути залет имаат многу помали шанси против стабилен голман.
Не, туку Ноер знаеше Роналдо кај ќе пуца. Матиран беше уште пред изведување.
I always prepare myself for such situations. Our goalkeeping coach, Toni Tapalovic, showed me on his laptop before the match how Ronaldo usually takes his penalties. I learned that Ronaldo prefers to send the ball low to his left. In the penalty shoot-out, I was convinced that he would aim for his favourite spot.

Значи само перфектно изведен пенал не се фаќа (со сета сила впајаци), добро изведен пенал како овај на Роналдо ако голманот се фрли навремено џабе е се.
 

Lu5

Som la gent Blaugrana!
Член од
30 ноември 2011
Мислења
4.212
Поени од реакции
7.269
Не, туку Ноер знаеше Роналдо кај ќе пуца. Матиран беше уште пред изведување.
I always prepare myself for such situations. Our goalkeeping coach, Toni Tapalovic, showed me on his laptop before the match how Ronaldo usually takes his penalties. I learned that Ronaldo prefers to send the ball low to his left. In the penalty shoot-out, I was convinced that he would aim for his favourite spot.

Значи само перфектно изведен пенал не се фаќа (со сета сила впајаци), добро изведен пенал како овај на Роналдо ако голманот се фрли навремено џабе е се.
Значи сепак од напред знаел Роналдо кај да пуца. Ако голмано до последниот момент не е мрднат од средината тогаш не мора ни многу силен да биди шуто, само настрана. Ако има залетано тогаш уште полесно.
 

Lu5

Som la gent Blaugrana!
Член од
30 ноември 2011
Мислења
4.212
Поени од реакции
7.269
Antonin Panenka: "Sretan sam kad vidim da igrači pokušavaju i uspijevaju izvesti panenku. Također, drago mi je vidjeti da novinari dosta pišu o tome, te da navijači uživaju u tome."

"Zidane, Ramos, Totti, svi su oni izveli panenku i uspjeli, no ja se divim načinu na koji je Messi to izveo. Mislim da neću pogriješiti ako kažem da je on to odradio najljepše."
 

Џони Вајсмилер

Don't share my food
Член од
15 февруари 2010
Мислења
15.489
Поени од реакции
15.506
Има играч шо нема промашено пенал у кариера? Под услов да е познат играч кој шутирал доста пенали у кариерата......
Фернандо Јеро поранешниот капитен и легенда на Реал Мадрид мислам дека е најдобар изведувач на пенали од кога јас пратам фудбал..не се сеќавам човекот да имаше промашено пенал иако е дефанзивец..

Иначе најдобрите изведени пенали што ги имам гледано..како што напиша Дани бираш страна,полниш шут до максимум и пукаш..па ако сака Буфон и Нојер нека се на голот
 
W

wicked_1

Гостин
E aj oбјасни ми како шутира? Чека голманот да се фрли на едната, па шутира на другата страна. :)
"Финта" ? Знаеш ли уопште колку е тешко оваа да се изведе и колку концентрација треба да имаш, да пратиш движење на голман до последен момент, и да шутираш у друг агол без да гледаш топка? Тука имаш подетално од Ле Тисие, прочитај.
 

ManUtdChampions

Lleyton Hewitt
Член од
5 февруари 2009
Мислења
32.372
Поени од реакции
42.563
"Финта" ? Знаеш ли уопште колку е тешко оваа да се изведе и колку концентрација треба да имаш, да пратиш движење на голман до последен момент, и да шутираш у друг агол без да гледаш топка? Тука имаш подетално од Ле Тисие, прочитај.
Па кажав дека е одличен изведувач де, само дека повеќе поштувам шут горе под пречка. :)
 
Член од
14 април 2012
Мислења
31.411
Поени од реакции
62.007
Да побарам за Денис Ирвин да видам, мислам дека има многу висок процент на реализирани пенали...
 

Kajgana Shop

На врв Bottom