Изведување пенали -чиста среќа?!

Член од
12 јануари 2015
Мислења
1.515
Поени од реакции
1.697
Доколку има ваква тема,нека се спои со претходната.Ако сметате дека треба да иде у канта,во ред :D

Подолго време со другари се расправам на тема "изведување пенали",па дали тоа е чиста среќа или знаењето е во поголем дел,со мала среќа да се постигне погодок.Може ќе се вртиме во круг до бескрај,пошто сите имаме различни мислења,но ме интересира како вие размислувате за истото. :D
 
E

Epsilon

Гостин
Во повеќето случаеви среќа е голманот да ја погоди страната, секако со исклучок на Хандановиќ кој има натприродни способности.
 

Dani

1 + 1 = 10
Член од
22 јуни 2010
Мислења
22.484
Поени од реакции
50.436
Не среќa, знaење!
Пoлниш шут дo крaј, бирaш стрaнa и пукaш. Ибрa стaјл.
 
Џ

Џонтра Волта

Гостин
Оди на Кристијано Роналдо некој нека му одбрани пенал.
Знаење се пеналите, техника на шут.
 

C R E S

Chelsea Fan!
Член од
30 јуни 2006
Мислења
3.498
Поени од реакции
1.254
Оди на Кристијано Роналдо некој нека му одбрани пенал.
Знаење се пеналите, техника на шут.
Не е така добар Роналдо од пенали има доста утнато на битни утакмици како што е со Челзи и Баерн.
 
Член од
22 јули 2010
Мислења
32.316
Поени од реакции
81.966
Оди на Кристијано Роналдо некој нека му одбрани пенал.
Знаење се пеналите, техника на шут.
Видал?

Можеби е субјективно ама Џерард?

Роналдо не ми е некој пеналџија, шо знам...
Иначе, дефинитивно тука е знаење. Никако среќа. Среќа е ако шутираш ко Зидан протиф Италија во 2006та финалето, паненка, па да дадеш повеќе сила и да ти удри во пречка, па за среќа да не се врати назад него да си влезе во гол.
 

Invader

I am not in danger, I am the danger!
Член од
17 ноември 2008
Мислења
17.896
Поени од реакции
22.324
Меси си владее...со промашување :icon_mrgr:
Чиста среќа ако си голман, за играч треба знаење и тренинг.
 
Член од
19 септември 2009
Мислења
4.867
Поени од реакции
4.379
Добро изведен пенал голман нема шанса (под добро изведен пенал рачунам јак удар кој ке оди во страничните делови на мрежата, каков сака нека е голманот и нека појде кога сака тој пенал не се фаќа), инаку според мене најбољи изведувач на пенали до пред некое време беше Лампард, се нас е имаше промашено само 3-4 пенали од незнам тамо колку, ама после ова што го гледам Хазард како изведува пенали е тоа е уметност.
 

Божино

4815162342
Член од
27 јуни 2007
Мислења
8.447
Поени од реакции
12.810
Добар изведен пенал голман не може да го одбрани. Познатата фраза :)
ОДЛИЧНО изведен пенал

Исклучок се ненормално силните шутеви точно впајаци. Не секој и секогаш има муда така да пуцни, ако голман се фрли од пред време и насреќа ја погоди страната, џабе добро пуцнат.

Среќа е во прашање генерално, врвни играчи се во прашање и сите имаат повеќе од добар скил да дадат пенал, финтата е рулетот како ќе заврти, кој ќе ја погоди страната, кој нема да се сопни итн.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom