Избришана од евиденција на невработени во агенцијата за враборување

Член од
9 јули 2019
Мислења
3
Поени од реакции
0
Здраво, дали некој имал искуство да биде избришан од евиденција на невработени во бирото за враборување? Дури после една година можам повторно да се пријавам. Значи ли тоа дека цела година не можам никаде да се вработам?
 

Mr.47

Juve Fan
Член од
29 јули 2008
Мислења
8.925
Поени од реакции
4.854
Ова е најверојатно затоа што си била активен барател на работа, и не си отишла да ти удрат печат и заверат во систем, иако тоа требало да го правиш еднаш месечно. Зошто не си го сторила тоа, не си била да ти удрат печат?
Правилото им е такво, и ако е така направен системот, ќе си седиш дома една година, евентуално да работиш по договор на дело, или слично.
А дали може нешто да се смени, можеби само преку врски, ако системот(софтверот) дозволи.
 
Последно уредено:
Член од
11 ноември 2009
Мислења
2.797
Поени од реакции
2.603
Здраво, дали некој имал искуство да биде избришан од евиденција на невработени во бирото за враборување? Дури после една година можам повторно да се пријавам. Значи ли тоа дека цела година не можам никаде да се вработам?

toa nema vrska so vrabotuvanjeto
 
Член од
9 јули 2019
Мислења
3
Поени од реакции
0
Ова е најверојатно затоа што си била активен барател на работа, и не си отишла да ти удрат печат и заверат во систем, иако тоа требало да го правиш еднаш месечно. Зошто не си го сторила тоа, не си била да ти удрат печат?
Правилото им е такво, и ако е така направен системот, ќе си седиш дома една година, евентуално да работиш по договор на дело, или слично.
А дали може нешто да се смени, можеби само преку врски, ако системот(софтверот) дозволи.
Бев активен барател на работа и на секои месец дена треба да се оди за пријава а последниов месец заборавив и не отидов... Ми рече човекот таму, да пробам жалба да поднесам со некоја причина поради која не сум можела да отидам, тоа ми останува да пробам:([DOUBLEPOST=1562706103][/DOUBLEPOST]
toa nema vrska so vrabotuvanjeto
Па и јас тоа се размислував, сите ме испаничија дека е поврзано. Претпоставувам дека единствено кога ќе има некое работно место соодветно за мене нема да има кој да ме извести, а ако си најдам работа нема да имам проблем да склучам довор нели?
 

Syn

^ Фабричка грешка
Член од
23 декември 2007
Мислења
25.512
Поени од реакции
25.207
Здраво, дали некој имал искуство да биде избришан од евиденција на невработени во бирото за враборување? Дури после една година можам повторно да се пријавам. Значи ли тоа дека цела година не можам никаде да се вработам?
Не, не значи, вработи се некаде и фирмата ќе те пријави, ова со заводот за вработување е чисто да те имаат во евиденција ко официјално невработен/а и притоа да '' ти помогнат '' во процесот за барање на работа или пак да ти понудат некоја работа што никад нема да се деси, организираат и некои работичници кур се тресе у ладна вода и ти праќаат пораки као демек мора да учествуваш таму или ќе те избришат, значи тотално најнепотребната ствар за тебе у животот, демек имаш некаков бенефит од тоа со понуди за работа или некои курсеви, и всушност тоа го губиш, а не можноста да се вработиш..

Ништо страшно со други зборови, и никад не се ни пријавувај само ќе губиш време и ќе се замараш да идеш секој месец, а во меѓувреме барај си работа аплицирај на огласи и се надевам ќе имаш успех во тој процес, во моментот кога ќе најдеш, местото каде што се вработуваш ги средува сите потребни работи за да тебе и официјално ти започне работниот стаж, или истиот да продолжи во случај да ти бил прекинат.
 
Член од
9 јули 2019
Мислења
3
Поени од реакции
0
Не, не значи, вработи се некаде и фирмата ќе те пријави, ова со заводот за вработување е чисто да те имаат во евиденција ко официјално невработен/а и притоа да '' ти помогнат '' во процесот за барање на работа или пак да ти понудат некоја работа што никад нема да се деси, организираат и некои работичници кур се тресе у ладна вода и ти праќаат пораки као демек мора да учествуваш таму или ќе те избришат, значи тотално најнепотребната ствар за тебе у животот, демек имаш некаков бенефит од тоа со понуди за работа или некои курсеви, и всушност тоа го губиш, а не можноста да се вработиш..

Ништо страшно со други зборови, и никад не се ни пријавувај само ќе губиш време и ќе се замараш да идеш секој месец, а во меѓувреме барај си работа аплицирај на огласи и се надевам ќе имаш успех во тој процес, во моментот кога ќе најдеш, местото каде што се вработуваш ги средува сите потребни работи за да тебе и официјално ти започне работниот стаж, или истиот да продолжи во случај да ти бил прекинат.
И јас така мислев, џабе се нервирав. Фала ти многу (y)
 
Член од
16 јануари 2013
Мислења
1.946
Поени од реакции
2.529
Вие само не се замарајте и ладете си се, кога ќе прикажат на телевизија невработеност од 5% помала од Германија и најдобри економии, Цацко ќе ни биде крив!!!
 

Шкорпион

Corvus oculum corvi non eruit?
Член од
16 октомври 2009
Мислења
7.217
Поени од реакции
7.370
Здраво, дали некој имал искуство да биде избришан од евиденција на невработени во бирото за враборување? Дури после една година можам повторно да се пријавам. Значи ли тоа дека цела година не можам никаде да се вработам?
Те бришат и ако утнеш 2-3 дена од наведената дата. Не рачунаат празници/неработни денови и се случува да дојдеш после нив и да видиш дека те избришале.

Како што рекоа другите, се прават дека се некаков фактор во државава, затоа вака "строго" си ги применуваат правилата нивни, а во суштина реално ретко кој нашол некаков бенефит од нив. Можеби маргинализирани/социјални случаи да најдат некое сурово underpaid работно место, за се останато се само замаранција. Без разлика какво и CV да оставиш таму, и да си работел во Банка, понудите се од типот "магационер, возач, столар".

Не се замарај, и бркај си работа сама. Шансите се на твоја страна дека сама ќе најдеш поубава работа него ли на нив ако чекаш.
 
Член од
2 март 2016
Мислења
187
Поени од реакции
98
Не, не значи, вработи се некаде и фирмата ќе те пријави, ова со заводот за вработување е чисто да те имаат во евиденција ко официјално невработен/а и притоа да '' ти помогнат '' во процесот за барање на работа или пак да ти понудат некоја работа што никад нема да се деси, организираат и некои работичници кур се тресе у ладна вода и ти праќаат пораки као демек мора да учествуваш таму или ќе те избришат, значи тотално најнепотребната ствар за тебе у животот, демек имаш некаков бенефит од тоа со понуди за работа или некои курсеви, и всушност тоа го губиш, а не можноста да се вработиш..

Ништо страшно со други зборови, и никад не се ни пријавувај само ќе губиш време и ќе се замараш да идеш секој месец, а во меѓувреме барај си работа аплицирај на огласи и се надевам ќе имаш успех во тој процес, во моментот кога ќе најдеш, местото каде што се вработуваш ги средува сите потребни работи за да тебе и официјално ти започне работниот стаж, или истиот да продолжи во случај да ти бил прекинат.
Штом од АВРМ стават забрана за 1 година, после не ќе може да ја пријави работодавачот се додека не помине рокот од забраната.
Преостанува да работи само со договор за дело за таа еднa година.
ФЗОМ веќе не е поврзано со АВРМ па ќе си биде здравствено осигурана таа една година по истиот основ дека е невработена.
 

Syn

^ Фабричка грешка
Член од
23 декември 2007
Мислења
25.512
Поени од реакции
25.207
Штом од АВРМ стават забрана за 1 година, после не ќе може да ја пријави работодавачот се додека не помине рокот од забраната.
Преостанува да работи само со договор за дело за таа еднa година.
ФЗОМ веќе не е поврзано со АВРМ па ќе си биде здравствено осигурана таа една година по истиот основ дека е невработена.
Не е точно, и од мое искуство ти кажувам, и од искуство на други.
 

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
79.202
Поени од реакции
169.241
Штом од АВРМ стават забрана за 1 година, после не ќе може да ја пријави работодавачот се додека не помине рокот од забраната.
Преостанува да работи само со договор за дело за таа еднa година.
ФЗОМ веќе не е поврзано со АВРМ па ќе си биде здравствено осигурана таа една година по истиот основ дека е невработена.
Грешка си, пред неполн месец вработивме колега што никогаш не ни бил пријавен во АВРМ.
 

мкд владе

Гостин
Член од
21 ноември 2009
Мислења
11.089
Поени од реакции
7.149
Те бришат и ако утнеш 2-3 дена од наведената дата. Не рачунаат празници/неработни денови и се случува да дојдеш после нив и да видиш дека те избришале.

Како што рекоа другите, се прават дека се некаков фактор во државава, затоа вака "строго" си ги применуваат правилата нивни, а во суштина реално ретко кој нашол некаков бенефит од нив. Можеби маргинализирани/социјални случаи да најдат некое сурово underpaid работно место, за се останато се само замаранција. Без разлика какво и CV да оставиш таму, и да си работел во Банка, понудите се од типот "магационер, возач, столар".

Не се замарај, и бркај си работа сама. Шансите се на твоја страна дека сама ќе најдеш поубава работа него ли на нив ако чекаш.
Pa kako nevraboten sto popametna rabota imas pa da ne mozes da odis i da si se prijavis na zadadeniot datum. Znaci si sloboden geometar koj nema dve banki vo djebot ii normalno ako ne odis racunaat deka si nekade vraboten na crno, rabotis privatno na svoja raka itn itn i zatoa te brisat i i treba da te brisat. Baska tuka se plavite kartoncinja ili so drugi zborovi se lecis na tovar na drzavata a ne pridonesuvas za toa. Sekoj eden vraboten sto si plakja zdravstveno treba da bidi srekjen koga nekoj sto raboti na crno ili zarabotuva privatno go izbrisat od evidencija i go vodat kako vraboten.
 

Вокерка

Модератор
Член од
29 јануари 2006
Мислења
6.237
Поени од реакции
4.577
Ова со одењето во АВРМ секој месец ми е огромна фрустрација. За еден факинг потпис од неспособни што не знаат да ги најдат буквите на тастатура. Се создава огромна гужва и нервоза оти они кулираат цел ден. Ко да не може да се направи некаква апликација со локатор онлајн да се пријавуваме. Ама како инаку ќе земаат плата за Solitare што играат на компјутерите таму.

Инаку, не мораш да се пријавиш точно на датата, има толеранција од некои 15-тина дена, но како и да е знаат да те избришат од системот. Мој пријател имаше проблем со ова, најде работа во државна институција и не можеа да го пријават оти беше избришан кај нив и не стоеше како активен барател на работа. Си почека една година за да може да се пријави со сите нишани.

Затоа, ако веќе сте ја избрале опцијата активен пробувајте да одите ко што е предвидено. Инаку, одамна размислувам за тој предлог со апликацијата, но не знам кој е одговорен за тоа и дали преку петиција или некоја друга опција да допрам до нив за да го реализираат.
 
Последно уредено:

мкд владе

Гостин
Член од
21 ноември 2009
Мислења
11.089
Поени од реакции
7.149
Ова со одењето во АВРМ секој месец ми е огромна фрустрација. Ко да не може да се направи некаква апликација со локатор онлајн да се пријавуваме. Ама како инаку ќе земаат плата административците цел ден Solitare што играат на компјутерите таму.

Инаку, не мораш да се пријавиш точно на датата, има толеранција од некои 15-тина , но како и да е знаат да те избришат од системот. Мој пријател имаше проблем со ова, најде работа во државна институција и не можеа да го пријават оти беше избришан кај нив и не стоеше како активен барател на работа. Си почека една година за да може да се пријави со сите нишани.

Затоа, ако веќе сте ја избрале опцијата активен пробувајте да одите ко што е предвидено. Инаку, одамна размислувам за тој предлог со апликацијата, но не знам кој е одговорен за тоа и дали преку петиција или некоја друга опција да допрам до нив за да го реализираат.
Fintata e tamu da odis licno i personalno a ne od doma da si se prijavis. Prethodno i obrazloziv zosto.
 

Шкорпион

Corvus oculum corvi non eruit?
Член од
16 октомври 2009
Мислења
7.217
Поени од реакции
7.370
Штом од АВРМ стават забрана за 1 година, после не ќе може да ја пријави работодавачот се додека не помине рокот од забраната.
Преостанува да работи само со договор за дело за таа еднa година.
ФЗОМ веќе не е поврзано со АВРМ па ќе си биде здравствено осигурана таа една година по истиот основ дека е невработена.
Забраната важи дур не најдеш работа, да не можеш таму да се водиш во евиденција како невработен/а, ако најдеш во меѓувреме работа после тоа работодавецот тебе те пријавува.
 
На врв Bottom