Избор на крема за сончање

edin4o

Продуцент
Член од
4 април 2010
Мислења
1.419
Поени од реакции
461
Значи вака...
Мене кожата многу брзо ми се зацрвенува на сонце и после ме пече недела и повеќе дена. Кога ќе заврши печењето почнува да ми се лупи и ништо не останува црно.

Почнав да користам една крема, што тетин ми ми ја даде на користење, една Coppertone за бебиња со 50+ SPF...Откога таа ја ставив, бев црн и не горев, дури и неколку часа директно изложен бев на сонце (+ се бањав) .

Е сега, немам доволно пари да ја купам таа (800 и кусур денари е отприлика секаде цената), па мислам некоја друга за бебиња со 50 SPF... Препорачајте ми некоја. Јас мислев Бекутан (210 денари 70мл), или една од Кам маркет што ја има и е околу 230 денари со 200мл... Исто така постои опција Chicco која е 600 денари..

btw - фората ми е само да се заштитам од сонце, поцрнување нема потреба...Него Coppertone само онака ја спомнав дека е навистина добра, али неам шушки за неа...
Ваша препорака? Ако е навистина исплатливо тогаш да купам некоја поскапа.. ?
 

Steam.

wat
Член од
1 октомври 2008
Мислења
1.462
Поени од реакции
624
praj se nigger, YOLO.

шала на страна, Ambre Solaire, garnier.
 
Член од
23 јуни 2011
Мислења
10.341
Поени од реакции
3.846
Со уље за сончање си пробал?
 

NelTu

Coffee addict
Член од
1 август 2011
Мислења
2.370
Поени од реакции
7.013


Ја ваква крема користам повеќе од 15 тина години. Ја неам гајле црна си сум, ама братми има ептен проблеми бидеќи кожата му е многу осетлива , со оваа ич си нема мака. 100% проверено ако ја има на залиха, земаја оваа.
Мислам 350 ден дека беше.
 
Член од
26 март 2011
Мислења
659
Поени од реакции
667
било која крема со фактор 50 ќе ти заврши работа. Бекутан ти е милион пати докажана до сега (па сите бебиња ги мачкаат со неа :D) само што многу тешко се размачкува. Можеш да земеш и од новите на фитофарм што се имаш и 40 и 50 фактор. SUN се вика колекцијата.
Инаку ако ти се појавуваат ситни црвени точкичиња од сонце би ти препорачала обавезно да си понесеш и масло од кантарион или невен и навечер после сончање да се мачкаш со него (немој на плажа да се мачкаш како рак ќе се направиш, на плажа само последниот ден ;)).
 

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
84.962
Поени од реакции
195.489
И јас го имам истиот проблем, светол тен и под фактор 50 никако. Еднаш дури во Турција напалкав и фактор 60 и супер ми беше. Без 50ка не излагај и гледај да нема каротен зошто може да си алергичен на тоа. Глеј да е анти алергенско, треба да пишува на него.
 

мкд владе

arch-enemy
Член од
21 ноември 2009
Мислења
17.769
Поени од реакции
21.178
Незнам за другите или пак јас имам посебна кожа, ама тактиката ми е многу проста и ефективна. Неколку дена припазувам , не се изложувам многу на сонце, ке си ставам маица ова она. Е тоа е се додека не фатам кора, или малце од малце да се исунчам. После..... е после ни крема ни бутур, можам комотно цело време да се печам како гуштер и гајле си немам. Не дека немам крема или не користам, туку мрза сум и кој ке се заебава сега и со кремата:).
 

Hiperaktiv

Султан :P
Член од
16 февруари 2012
Мислења
1.590
Поени од реакции
923
Дефинитивно производите од Фитофарм,лично знам дека се на природна база направени,кокос млеко мед и што уште не ли има во нив,штом имаш осетлива кожа земи спф 40+ од нив,и земи крема од нив за после сончање,криза немаш и двете би требало да те коштаат околу 500 денари :D
 

Џои

КИНЕКТиран
Член од
1 февруари 2007
Мислења
8.406
Поени од реакции
2.076
Кај читав не знам и колку е тоа вистина и тоа незнам но беше вака.

50 фактор - 50 минути изложен на сонце со едно премачкување.
30 фактор - 30 мин....
12 фактор - 12 мин...


Што значи тие се исти само за подолг/пократок период.
 

NelTu

Coffee addict
Член од
1 август 2011
Мислења
2.370
Поени од реакции
7.013
Дефинитивно производите од Фитофарм,лично знам дека се на природна база направени,кокос млеко мед и што уште не ли има во нив,штом имаш осетлива кожа земи спф 40+ од нив,и земи крема од нив за после сончање,криза немаш и двете би требало да те коштаат околу 500 денари :D
Супер се ако се направени од природна база, но ако мирисаат на кокос од искуство ти кажувам место сонце оси ќе ти се лепат по телото. Купив ја еднаш нз како се викаше ама знам дека на кокос мирисаше, осите од цела плажа по мене трчаја. :D :D
 
Член од
23 март 2011
Мислења
626
Поени од реакции
323
Black Up земи си од Алкалоид...дупло поефтино од орифлеим и другине,а и стопати подобро од нив....:)
 

Cannabinoid

Cannabinologist, MMD
Член од
18 јануари 2008
Мислења
597
Поени од реакции
466
Член од
9 ноември 2009
Мислења
325
Поени од реакции
56
Дали може овие креми да се ставаат на лицето ???
Мислам дека не е проблем, али како да сум слушнал некој дека не се ставаат на лице.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom