Изборен закон

Misirkov

Модератор
Член од
17 март 2005
Мислења
11.491
Поени од реакции
1.573
Тукла постираме се’ за Изборниот закон (закони) во Република Македонија.

Моето прашање е дали имало промена во 2006 во Изборниот закон при што сега се потребни минимум 40% гласачи да излезат на изборите, а претходно бројката била 50%?

Претпоставувам оваа бројка е иста како за претседателските така и за локалните избори, или законот прави разлика?
 
Член од
6 септември 2016
Мислења
52
Поени од реакции
6
Дали е дозволено според законот на Македонија,во политичка партија да нема конгрес , лидерот да на партијата да биде доживотен лидер на самата партија според статут,а МК да си функционира со демократско уредување и избори.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom