Избодено 16 годишно момче на Рекорд во Скопје

Член од
8 јануари 2013
Мислења
5.052
Поени од реакции
12.936
"Шеснаесетгодишно момче било прободено со нож на автобуската постојка „Рекорд“ во центарот на Скопје. Според информациите од МВР, крвавиот инцидент се случил попладнево, околу 12 и 40 часот. Најпрво З.Т. бил нападнат од две лица, а потоа бил прободен со нож во пределот на стомакот.Со возило на Итна медицинска помош момчето е префрлено во ГОБ „Св.Наум Охридски“. Полицијата работи на расчистување на случајот." - ова е од сајтот на Кајгана, дополнително инфо само најдов дека започнала расправијата во 57 автобус, а надвор откако се симнало детето било прободено. Нешто што ретко беше пренесено по медиумите е и дека зад нападот стојат членови на навивачката група “Шверцери“ од Чаир, и дека детето е нападнато поради тоа што е Македонец и навива за Вардар.

"Пред само неколку месеци, на љубилејната прослава 30 години Комити, на кукавички начин беа нападнати и избодени наши членови на три различни локации, од кои едниот наш член се здоби со убодна рана во пределот на срцето, а другиот нападнат е од зад грб.
Иако идентитетот на некои од сторителите беше познат, како и секогаш, органите на редот останаа глуви, а медиумите беа неми за овие настани. Интензитетот на ваквите немили настани од ден во ден се зголемува, а надлежните се’ потивки." -
извадок од соопштението на Комити за овој настан, да се запознае јавноста за уште неколку настани кои биле успешно заташкани како што веројатно ќе биде и овој. Повеќе прочитајте тука и тука

Ја отварам темава бидејќи сметам дека не е доволно за овој настан да има само една објава во темата “Насилства во Македонија“. Состојбата веќе полека но сигурно ескалира. И воопшто не ме засега тоа што некој ќе изјави нешто од типот “и што да се води дискусија тука, не е дебатливо“, ова ги помина сите граници, и срамота е народот да не е засегнат. Како и секој ваков настан кога се во прашање македонски деца, независно дали се членови на навивачка група или не, медиумите остануваат неми, ќе објават неколку сајтови со по 2-3 реда, полицијата останува на изјавата “се трага по сторителите“ и на тоа останува. Никој со прст не се ни обидува да пипне подалеку од тоа. До кога ќе е вака? Ништо ли не вреди човечки живот во оваа држава? До кога нечии мајки ќе плачат? До кога ќе страдаат нечии животи или пак би имале трајни последици нечии животи по здравјето поради вакви настани? Кажете ми што треба да се случи за ваков настан да има медиумско влијание, и за некој да го рецне 2%? Прободеното дете да е дете на некој функционер од некоја од политичите партии? 16 годишно дете еј... Утре се заташкајте, утре пак објавете кој бил каде на преговори за името, кој политичар кого посетил, ние ќе стравуваме за наша безбедност, во сред центар на главниот град во 12 поручек ќе се бодат со нож деца, ама вие објавете се друго освен ова. За сторителите немам јас никаков коментар, се се враќа се се плаќа. Не би сакал да ширам никаква национална омраза тука, иако имам да пишувам и за тоа толку многу... Ете барем еднаш посакувам ако може од оваа држава да се казнат сторителите и да не работиме на принцип “внук му е/син му е на тој пушти го“, не е ова казна за погрешно паркирање, прободено е дете 3 пати со нож...

Му посакувам брзо закрепнување на момчето, да ги преживее овие мигови во тешка здраствена состојба и да нема трајни последици по здравјето. Посакувам и брзо да се најдат сторителите и најстрого да се осудат, но и ова да е последен ваков случај. Бидејќи знам дека 2 и 3 ми се тешко остварливи желби, барем да се помолиме првата желба да се оствари. Се извинувам доколку на некого му смета оваа тема или нешто пишано од мене, навистина ми е сеедно, веќе ми се смачи да гледам вакви ситуации, за било каква причина, а особено поради тоа што некој бил Македонец.
 
Член од
4 јуни 2009
Мислења
11.329
Поени од реакции
27.873
Џабе отвараш тема. Ќе се дискутира неколку страни, веќе видена дискусија, медиумите ќе молчат, сторителите во бегство, а детето во кома. Приказна веќе видена и добро позната години наназад. Заклучокот сите го знаеме, резултати и подобрување нема.
 
Член од
8 јануари 2013
Мислења
5.052
Поени од реакции
12.936
Џабе отвараш тема. Ќе се дискутира неколку страни, веќе видена дискусија, медиумите ќе молчат, сторителите во бегство, а детето во кома. Приказна веќе видена и добро позната години наназад. Заклучокот сите го знаеме, резултати и подобрување нема.
Тогаш најдобра солуција е да продолжиме со молчење на сите вакви ситуации, што и ти добро знаеш дека не се само тие гореспоменатите туку претходеле и многу други? Да се заташка и ова како и сите други и најголем дел од јавноста воопшто и да не дознае дека се случило нешто и да се продолжи по старо? Мојава тема точно е дека ништо нема да направи, друг треба да превземе нешто во вакви ситуации, а очигледно е од милион примери досега дека ништо не се превзема. Ете барем отворив тема, има некој што не знае што се случува, да се запознае со ситуацијава и секојдневието тука, бидејќи мислам дека е алармантно ова, ако смета бриши и тоа е тоа.
 
Член од
4 јуни 2009
Мислења
11.329
Поени од реакции
27.873
Тогаш најдобра солуција е да продолжиме со молчење на сите вакви ситуации, што и ти добро знаеш дека не се само тие гореспоменатите туку претходеле и многу други? Да се заташка и ова како и сите други и најголем дел од јавноста воопшто и да не дознае дека се случило нешто и да се продолжи по старо? Мојава тема точно е дека ништо нема да направи, друг треба да превземе нешто во вакви ситуации, а очигледно е од милион примери досега дека ништо не се превзема. Ете барем отворив тема, има некој што не знае што се случува, да се запознае со ситуацијава и секојдневието тука, бидејќи мислам дека е алармантно ова, ако смета бриши и тоа е тоа.
Сите се запознаени со ситуацијата и секојдневието, само на повеќето им одговара да се прават на Тошо. Правда на погрешно место бараш, ниту ќе бидат најдени нити осудени. После одредено време целиот случај ќе се заташка и заборави како никогаш да не било.
 
Член од
8 јануари 2013
Мислења
5.052
Поени од реакции
12.936
Сите се запознаени со ситуацијата и секојдневието, само на повеќето им одговара да се прават на Тошо. Правда на погрешно место бараш, ниту ќе бидат најдени нити осудени. После одредено време целиот случај ќе се заташка и заборави како никогаш да не било.
Да, но на некој му одговара баш тоа сценарио, да се заташка и заборави после неколку дена се. Само фамилиите и најблиските за жал да го паметат настанот. Излез и чаре од ситуацијава според тебе нема? Да се помириме дека тоа е реалноста и дека ние или некој наш близок може да е следниот ваков случај? Не барам правда тука, не може тука никаква правда да се добие, ниту нешто да се постигне, јасно ми е тоа, само некако голема и пречеста станава целава оваа работа за да се прави секој на Тошо како што спомна погоре.
 

Black Hok

CRUISE
Член од
11 декември 2012
Мислења
2.346
Поени од реакции
1.215
Го разбирам твојот револт, исто и јас сум со исто мислење како тебе. Ама станавме туѓинци во својата држава. Излез е да ги најдат и да ги затворат.
Ситуацијата излезе од контрола.
Да избодеа Албанец војна ќе имаше.
 
Последно уредено:
Член од
4 јануари 2015
Мислења
1.151
Поени од реакции
512
Лошо многу лошо,пак ли се повторува?? И пак ли на рекорд?? Секогаш на рекорд се случуваат ваквите неубави работи
 

пунтер

betfair trader
Член од
21 март 2011
Мислења
4.913
Поени од реакции
7.833
Pa spored tekovnive nastani dogovor so pederine od jug nema da ima, zatoa vreme e da se aktivira plemevo, zaplasuvanja so destabilizacija I slicni sranja, kako drzavata ke ja snema , demek sega imame drzava.
 

OMG!!

Пилот
Член од
27 февруари 2017
Мислења
2.723
Поени од реакции
2.479
Племето шип.тарско да ом го ебам, све што имаат да гледаат како живо споро им гори... Другар ми е. И тоа доста близок... Останува да се молиме, мада и онака е вонживотна опасност...
 
Член од
14 април 2012
Мислења
31.503
Поени од реакции
62.305
Го разбирам твојот револт, исто и јас сум со исто мислење како тебе. Ама станавме туѓинци во својата држава. Излез е да ги најдат и да ги затворат.
Ситуацијата излезе од контрола.
Да избодеа Албанец војна ќе имаше.
А што сакаш да се случи во држава во која од 120 пратеници во МАКЕДОНСКО сообрание, не ебаваат 15 албански пратеници? Тоа доволно ти покажува колку сме поделени како народ, и не работиме на заеднички цели.

Сами сме си криви.
 
Член од
12 март 2015
Мислења
1.569
Поени од реакции
3.215
случка од пред некој ден....

вртам на непрегледна кривина и во моја лента буквално стои во место кола со струшки таблици.
во другата лента (неговата) нормално се одвива сообраќај...

свирам еднаш кратко за да се тргни бидејќи тесна улица нема од каде да поминам, не се ни помрднува, мува не го лази.
чекам едно 10 секунди (со што загрозувам и моја безбедност ради будалата бидејќи само што свртив на кривина и ако има некој забрзан да врти може салам да ме поткачи), му се обесив на свирка....
црепот не се трга.
му свирнав уште еднаш и го гледам од кола како урла (буквално еден пред друг нос со нос)...
лудакот полека поминува покрај мене отвора врата и јаде гомна нешто на албански...
кренав рачна, извадив појас и тој што беше со мене во кола сфати колку е саат па не ме остави да излезам.

таму ќе почиваше, толку.
со неписмено племе само така можеш да излезиш на крај.

убаво кажа блек хок од погоре, туѓинци во своја држава.
 

Almeida

поет, мрачна сила, гад
Член од
15 февруари 2015
Мислења
7.563
Поени од реакции
19.992
Сеа, да не коментирам негативно, знам дека многу луѓе погрешно ќе ме разберат - ама Комити бараат од свињите нешто да им решат? Па у самата полиција колку се учкари, а и џандар по вокација е прво џандар, па после све друго - скот.
Се знае у вакви ситуации дека решенијата се истите што тие ги спроведуваат, таква е играта.
Сфаќам дека е педерска целава ситуација и се надевам дека момаков ќе го преживее ова, ама ме чуди што очекувате. И да ви кажам дека не е ништо ново ова или од вчера...од кога памтам за себе имало провокации и џандарите ништо не праеле во наша полза (дури зборам и пред рамковното учукување).
 

RebelMk

₪ ₪ ₪
Член од
18 октомври 2010
Мислења
1.680
Поени од реакции
1.019
Пораката е јасна !!
Македонци не ве сакаме во Скопје. Сакаме чиста етничка држава или како Србите на Косово ќе ве исчистиме.
Освен тоа ова е и со цел заплашување. Од дома на секој Вардарец да му биде извршен притисок да не оди повеќе на натпревар за да не биде избоден/тепан.
За жал нашето м(ШВР) е слепо и глуво кога се работи за нападнат Македонец.
 
Член од
16 јули 2010
Мислења
2.933
Поени од реакции
1.914
Сочуство до малиот и целата негова фамилија, нека се оправува брзо.

Самите сме криви за целава ситуација и се што ни се случува во државата. Ниту е МВР ниту се политичарите.
Знаеме како функционира државава, органите и системот за ситиве риби, ако немаш некој голем во таа служба што ти треба да си завршиш работа нема ни да завршиш работа...

Ама проблемот е кај нас Македончето, што е љубоморно, неписмено и само знае да каже дека не се замара не е на татко му.
Они се гето ние сме секој за себе затоа и не кршат лесно и ако така ни треба...
 

Kajgana Shop

На врв Bottom