Иднината на Фиат Валутите

Член од
19 декември 2017
Мислења
258
Поени од реакции
318
Бројот на ископаните Биткоин постојано се зголемува, а исто така и бројот на самите криптовалути (ваљда сега ги има стотина, поправи ме ако грешам). Ова контрадиктори со самата дефиниција за дефлација.
Сите други Крипто се една голема шпекулација и измама да се соберат пари од неквалификувани инвеститори. Тие се централизирани со голема инфлација и не се Биткоин кој максимум може да има 21мил, моментално има околу 17мил во циркулација и за 5 месеци инфлацијата ќе се намали од 4% на 2%, на секој 4 год се намалува за пола. Биткоин е уникатен по инфраструктура, ликвидност и финансиска рапостранетост, hash безбедност (колку енергија се троши на неговата мрежа), историја на постоење и децентрализација. Сите други се 99% измами, а останатите 1% голема е шансата да пропаднат. Биткоин има уникатни квалитети што ниту една неможе да ги копира.
 

kano

Farang
Член од
27 ноември 2014
Мислења
12.070
Поени од реакции
22.102
Никој неможе да го банира Биткоин, само државата може да се банира од него. Биткоин е Глобален феномен секогаш ќе има место каде ќе биде прифатен како што е и денес. Има застарени регулативу што ги сметаат за нелегални, има Држави што направија специјално правна структура за да привлечат крипто капитал во нивните земји и таков тип на технологија. Биткоин е antifragile ја едвај чекам некоја голема земја да го забрани да видиш колку по-популарен ќе стане и колку повеќе луѓето ќе се заинтересираат за него, нема лош публицитет за Биткоин.
Автоматски споено мислење:


Биткоин нуди многу повеќе од фиат како прво има дефлациона природа, што значи има кодирана математичка реткост во тоа колку може да постојат. А не машина за печатење на пари која има нелимитирана инфлација на твоите фиат валути.


Ne me smej... dovolno e USA da go kriminalizira i pisi propalo... Nikogas nema u takva situacija da vredi poveke od pet pari...

Moze samo na vas sektasive da vi "vredi" togas i da si se tesite i lazete megu sebe ama vo takva situacija za 99.9999% od svetot bi bilo kraj.

Do kaj e libra? Im go kazaa filmot na FB i amerite i eu, i doprva ke gi zdrobat ako vidat i mala opasnost ne pak BTC ili nekoj drugi koini... smeski
 
Член од
19 декември 2017
Мислења
258
Поени од реакции
318
Ne me smej... dovolno e USA da go kriminalizira i pisi propalo... Nikogas nema u takva situacija da vredi poveke od pet pari...

Moze samo na vas sektasive da vi "vredi" togas i da si se tesite i lazete megu sebe ama vo takva situacija za 99.9999% od svetot bi bilo kraj.

Do kaj e libra? Im go kazaa filmot na FB i amerite i eu, i doprva ke gi zdrobat ako vidat i mala opasnost ne pak BTC ili nekoj drugi koini... smeski
Либра е централизиран коин т.е. проект на Фејсбук нормално дека можат да го банираат и shutdown. Биткоин Наближува 200 Милијарди Маркет Капитализација мислиш да можеа да го забранат немаше до сега? Неможат Несопирлив е!
 

kano

Farang
Член од
27 ноември 2014
Мислења
12.070
Поени од реакции
22.102
Либра е централизиран коин т.е. проект на Фејсбук нормално дека можат да го банираат и shutdown. Биткоин Наближува 200 Милијарди Маркет Капитализација мислиш да можеа да го забранат немаше до сега? Неможат Несопирлив е!

ti rekov dovolno e da go kriminaliziraat ako sakaat. seuste ne sakaat. vo momentov koga ke se napravi posledniot pump and dump preku nok ke ja nema cela vrednost a sofisticiranive investitori od banana drazvi ko tebe ke se cudat sto gi snaslo...

nema da e prv pat, tulip mania imalo i predhodno samo sto togas bilo fizicki pazar i dosta limitirano, sega preku net e globalen pa ima poveke ovci za strizenje... taman vi se tamu nekolku miljoni koini i ekonomski mitovi za vrednost na kopanje algoritni na net lol
 
Член од
19 декември 2017
Мислења
258
Поени од реакции
318
ti rekov dovolno e da go kriminaliziraat ako sakaat. seuste ne sakaat. vo momentov koga ke se napravi posledniot pump and dump preku nok ke ja nema cela vrednost a sofisticiranive investitori od banana drazvi ko tebe ke se cudat sto gi snaslo...

nema da e prv pat, tulip mania imalo i predhodno samo sto togas bilo fizicki pazar i dosta limitirano, sega preku net e globalen pa ima poveke ovci za strizenje... taman vi se tamu nekolku miljoni koini i ekonomski mitovi za vrednost na kopanje algoritni na net lol
Шо викаш државите не сакаат да ги дадат машините за печатење пари лесно? Поинтересно им е кога ја девалуриаат вредноста и даночат овците кои гласаат за нив.

Запамти ова ми е последен одговор на ова прашање. Се додека постои интрнетот и Биткоин ќе постои, во суштина ова е мирна револуција на интелигентен начин од внатре за враќање на финансиска одговорност назад кон народот преку креирање на вредност која има вградена реткост и не се печати по потреба. Полека свесноста се менува кај луѓето интернетот го отвори светот.
 

kano

Farang
Член од
27 ноември 2014
Мислења
12.070
Поени од реакции
22.102
Шо викаш државите не сакаат да ги дадат машините за печатење пари лесно? Поинтересно им е кога ја девалуриаат вредноста и даночат овците кои гласаат за нив.

Запамти ова ми е последен одговор на ова прашање. Се додека постои интрнетот и Биткоин ќе постои, во суштина ова е мирна револуција на интелигентен начин од внатре за враќање на финансиска одговорност назад кон народот преку креирање на вредност која има вградена реткост и не се печати по потреба. Полека свесноста се менува кај луѓето интернетот го отвори светот.
cel tvoj koncept za devaluacija e gresen i me mrzi da ti go citiram prviot post i da te pobivam recenica po recenica... fakt e deka denes ziveeme mnogu podobro od pred 50/100/200/300/1000 god koga funtata vrede kolku vikas tamu ili koga se plakalo u zlato.

drzavite sigurno nema da gi dadat masinite moze samo da snema kesh, se da ide elektronski ama pak ke bide kontorolirano od istite banditi.

za toa deka ke postoi bitcoin dur postoi internet, ok. Moneti postoele i pred a ke postojat i posle internetot, kolku vrednost imaat i ke imaat toa e druga rabota...
 
Член од
21 октомври 2011
Мислења
1.718
Поени од реакции
2.523
Сите други Крипто се една голема шпекулација и измама да се соберат пари од неквалификувани инвеститори. Тие се централизирани со голема инфлација и не се Биткоин кој максимум може да има 21мил, моментално има околу 17мил во циркулација и за 5 месеци инфлацијата ќе се намали од 4% на 2%, на секој 4 год се намалува за пола. Биткоин е уникатен по инфраструктура, ликвидност и финансиска рапостранетост, hash безбедност (колку енергија се троши на неговата мрежа), историја на постоење и децентрализација. Сите други се 99% измами, а останатите 1% голема е шансата да пропаднат. Биткоин има уникатни квалитети што ниту една неможе да ги копира.
Кога ќе се ископаат сите биткоини, како ќе се одржува мрежата? Сега ја одржуваат рударите заради заработка. Но потоа како ќе функционира?
 
Член од
19 декември 2017
Мислења
258
Поени од реакции
318
Кога ќе се ископаат сите биткоини, како ќе се одржува мрежата? Сега ја одржуваат рударите заради заработка. Но потоа како ќе функционира?
Сега мајнерите имаат два вида на награда кога ја одржуваат мрежата, копаат Биткоин и наплаќаат провизии кога правиш транакција. Во иднина т.е. 2140 год се очекува последниот Биткоин да биде ископан. Тогаш наградата за мејнерите ќе доаѓа само од провизии. Кога веќе имаш 0% инфлација на коините и не е толку лошо да платиш малку провизија ако сакаш да правиш трансфер.
 
Член од
19 декември 2017
Мислења
258
Поени од реакции
318
According to CoinMarketCap, the total number of cryptocurrencies is just shy of 3,000 – 2,995 to be exact.

Coinlore offers a similar count, listing a total of 2,817 cryptocurrencies. Investing.com is on the same page too, with 2,808 cryptos tracked on their website.
Тука пишав што мислам за сите други shitcoins.

Сите други Крипто се една голема шпекулација и измама да се соберат пари од неквалификувани инвеститори. Тие се централизирани со голема инфлација и не се Биткоин кој максимум може да има 21мил, моментално има околу 17мил во циркулација и за 5 месеци инфлацијата ќе се намали од 4% на 2%, на секој 4 год се намалува за пола. Биткоин е уникатен по инфраструктура, ликвидност и финансиска рапостранетост, hash безбедност (колку енергија се троши на неговата мрежа), историја на постоење и децентрализација. Сите други се 99% измами, а останатите 1% голема е шансата да пропаднат. Биткоин има уникатни квалитети што ниту една неможе да ги копира.
Ова јас го гледам како кога беше dot.com меурот во 2000 и кога имаше 1000 интернет компании кои имаат различни идеи како да го монетаризираат интернетот но сите знаеме од нив колку мал број (amazon, yahoo, google) се успешни денес помалку од 0.5%.
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.514
Поени од реакции
34.557
Тука пишав што мислам за сите други shitcoins.



Ова јас го гледам како кога беше dot.com меурот во 2000 и кога имаше 1000 интернет компании кои имаат различни идеи како да го монетаризираат интернетот но сите знаеме од нив колку мал број (amazon, yahoo, google) се успешни денес помалку од 0.5%.
Наместо во банка или некаков фонд, дали ти би ги ставил сите пари што ги имаш во биткоин?
 

MSE

Член од
13 мај 2017
Мислења
261
Поени од реакции
332
Искрено не ми текнува на името. Ако не се лажам во 2014 имаше некој хак на самиот блокчаин и тогаш вредноста нагло падна. Не ме фаќај за збор не сум некој следач на крипто валутите и немам тргувано со нив.
Сигурно мислиш на случката со Mt.Gox. Јапонска крипто берза.


Mt. Gox was a bitcoin exchange based in Shibuya, Tokyo, Japan.[1] Launched in July 2010, by 2013 and into 2014 it was handling over 70% of all bitcoin (BTC) transactions worldwide, as the largest bitcoin intermediary and the world's leading bitcoin exchange.[2][3][4][5]
In February 2014, Mt. Gox suspended trading, closed its website and exchange service, and filed for bankruptcy protection from creditors.[6][7] In April 2014, the company began liquidation proceedings.[8]
Mt. Gox announced that approximately 850,000 bitcoins belonging to customers and the company were missing and likely stolen, an amount valued at more than $450 million at the time.[9][10] Although 200,000 bitcoins have since been "found", the reasons for the disappearance—theft, fraud, mismanagement, or a combination of these—were initially unclear. New evidence presented in April 2015 by Tokyo security company WizSec led them to conclude that "most or all of the missing bitcoins were stolen straight out of the Mt. Gox hot wallet over time, beginning in late 2011."[11][12]
Автоматски споено мислење:

Do kaj e libra? Im go kazaa filmot na FB i amerite i eu, i doprva ke gi zdrobat ako vidat i mala opasnost ne pak BTC ili nekoj drugi koini... smeski
Либра би бил стаблекоин, веќе ги има еден куп, има и амерички стаблекоини како на пример USDC.
Нема некоја контроверзија околу Либра, нит нешто што веќе нема.
 
Последно уредено:
Член од
17 август 2009
Мислења
3.598
Поени од реакции
5.102
Какви ствари се пишани за Биткоин уопште тие шо тргуваат и мислат милионери ќе станат е страшно нешто.
Еве на темава, идинината на фиат валутите е светла додека е светла економијата која ја крепи таа валута. Едноставно.
Биткоинот на што се темели вредноста? на електричната енергија потрошена за ископување или сложеноста за неговото "нехакнување" ? Па кој ќе ти го хакне доларот у џеб?
Или вредноста му е заради шо нема провизија при транскации и даночење од државата, а без тие даночења немаш ни држави, ни буџет, ни кој да изгради пат/автопат, кој да финансира полиција... анархија а :)
Иам другари шо работат фриленсинг и викаат еј топ не ме даночи за работава државава, ми легнуваат на волет директ немаат поим. Тоа е Ок за еден, двајца или сто души... а сите така да ги исплаќаат ? :)
Друго вика сегде можеш да пристапиш до Биткоинот кај што има компјутер, интернет и струја... за фиат валутите, за златото или др драгоцени метали не ти треба ни нет, ни струја, ни ПС. Мислите стално ќе има совршени услови? едно сечење на каблите за интернет при некоја си војна, или соларна бура со шо ќе си купиш леб ? :)

Башка има теорија, што и држи вода. Дека Биткоин е измислен од тајниве служби за финансирање нивно во секој момент секаде у свет, за брзи акции кога треба ќеш. Нема да мкнат торби долари или да куцаат картички, или да префрлаат огромни пари на трансакциони сметки на некого за да паднат сомнителни и сл. А се финансира се, од поткупи на политичари, трговија на оружје, дрога, луѓе, војни...

Има уште многу што, и за коиниве и за блокчејн, али у друг пост тоа
 

MSE

Член од
13 мај 2017
Мислења
261
Поени од реакции
332
Темава е лошо поставена, во стил крипто иднина, фиат минато, многу е романтичарски поставена, помина таа фаза.
Фиатот ќе си постои како "дигитален", тоа и сега книжните пари и монетите кај ги користиме, ако треба нешто мајстор, чистачка на црно да се плати, значи и сега фиатот си е во дигитална форма а за некој разумен период нема ни да има печатени и ковани пари.
Ова со Либрата само ги забрза плановите на големите држави за воведување на дигитален јуан, евро, долар, со користење на блокчеин технологија.
Строго централизирано, со целосна можност за надгледување каде купуваш, што купуваш, каде се движиш.

Ја би го поставил прашањето за иднината на златото.
Освен тоа што (златото) нешто минимално се користи спомнаа погоре каде, криптото е модерна верзија на златото како store of value.
BTC, како најстара криптовалута, тука го држи приматот.
Поради ограничувањата во бројот на трансакции и fees на трансакциите, наративот за користење како средство за плаќање се отфрла барем додека не се решат некои технички работи и му останува функцијата како store of value.
Може да има 21 милион биткоини и тоа за 100 години отприлика.
Времето едноставно работи за Биткоин(или некое друго крипто евентуално како што ни Myspace сега нигде го нема, но Биткоин сега ја има таа привилегија како најстар држи 70% моментално од маркеткап) а против златото.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom