Иднината на Фиат Валутите

Член од
19 декември 2017
Мислења
258
Поени од реакции
319
Ова е за сториџ, не ми одговори што правиме со самата P2P трансакција, кој ќе ја валидира?
Пример ти ми праќаш 1 БТЦ, се одбива до твојот wallet, јас ја примам сумата, ми легнува на сметка и веднаш ја сторнирам. Како ќе докажеш дека веќе си ми пратил 1 БТЦ?
Неможе да се сторнира транакција на Биткоин мрежата ако немаш 51% од вкупниот hash rate од мрежата т.е. да ја контролираш појше од пола енергијата што се троши низ цел свет за мајнање Биткоин, со среќа во тоа. Сите конфирмирани транакции можеш да ги видиш на public blockchain и нема пу пу неважи банката ќе ми ги врати.
 

Xibalba

Corona Australis
Член од
24 јануари 2012
Мислења
6.069
Поени од реакции
11.434
Сите конфирмирани транакции можеш да ги видиш на public blockchain
Пак ќе прашам, кој ја конфирмира трансакцијата во P2P свет? За да биде на public blockchain мора некој да го потврди направениот комит. Кој го прави тоа, а да не е централизиран систем?
 
Член од
19 декември 2017
Мислења
258
Поени од реакции
319
Пак ќе прашам, кој ја конфирмира трансакцијата во P2P свет? За да биде на public blockchain мора некој да го потврди направениот комит. Кој го прави тоа, а да не е централизиран систем?
Има математички проблем кој мора да биде решен за да се најде блок, колку повеќе процесинг сила имаш што решава проблеми или hash rate толку е поголема шансата да го решиш проблемот. Секој може да се поврзе со Биткоин Протоколот и да копа дури и ти на лаптоп и ако имаш билионска среќа да најдеш блок што валидира транакции и да бидеш награден. Денес се користат Mining Pools каде што се собираат мајнери од цел свет и ја делат наградата за да има помал Randomnes во наградите. Пример ако на 10мајнери им треба 100 дена да добие награда ќе се соберат 100 мајнери ќе добијат награда секој ден и ќе ја делат наградата секој ден на 100. Мајнерите не ги интересира кој на кого праќа пари итн нив ги интересира да ја одржуваат мрежата и валидираат транакции за да добиваат награда, нема политика.
 

Xibalba

Corona Australis
Член од
24 јануари 2012
Мислења
6.069
Поени од реакции
11.434
Одговорот нема врска со прашањето.
Што имаат врска мајнерите во приказната ако јас како Стојко ти праќам криптовалута на тебе како Станко во P2P трансакција?
 
Член од
19 декември 2017
Мислења
258
Поени од реакции
319
Одговорот нема врска со прашањето.
Што имаат врска мајнерите во приказната ако јас како Стојко ти праќам криптовалута на тебе како Станко во P2P трансакција?
Мајнерите ги валидиираат сите трансакции а тие се децентрализирани низ цел свет. За да може да имаме дискусија би било добро да се запознаеш подобро како Биткоин фундментално функционира, неизградени критики не заслужуваат одговор.
 

MSE

Член од
13 мај 2017
Мислења
261
Поени од реакции
332
Пак ќе прашам, кој ја конфирмира трансакцијата во P2P свет? За да биде на public blockchain мора некој да го потврди направениот комит. Кој го прави тоа, а да не е централизиран систем?
Минерите ја потврдуваат трансакцијата.
Има прилична децентрализираност, пошто еве на пример конкретно Биткоин, минерите се од различни држави и како што пробаа да ти објаснат другите, потребни се милијарди средства за да се изведе 51% напад.
Нема "сторнирање" и слично :D
Автоматски споено мислење:

Инаку, во однос на темата, си има потреба и од фиат, од stableкоини па и од крипто.
Нит долар ќе пропадне, а за БТЦ ете си тера 11 години и сега за сега добро му иде.
BTC е нешто како модерно злато, ако добро размислите ни златото нема некоја употребна вредност денес па ете има колку беа 8Т ? Со тоа што BTC, етер и сл., си има некои предности пред златото како:
- сигурност од лопови (златото ќе ти го дигнат од дома, а BTC си имаш "приватен клуч" (сега, може да ти стави некој пиштол на глава ама затоа нема да лаеш наоколу што поседуваш)
- преносливост (некој богаташ многу полесно ќе пренесе милијарди вредност бтц или стаблекоини отколку милијарди вредност злато)
- трошоци за чување, обезбедување сл..
 
Последно уредено:

smihajlo

Superposition, Relentless
Член од
11 август 2010
Мислења
3.668
Поени од реакции
4.397
Ќе се навратам на твојот пост малку подоцна, со тебе може реално да се дискутира, за разлика од децава кои се уфилмале дека се Сатоши факин Накамото. Само да те демантирам за овие две точки:

ПС1 2019
Прегледај го приврзокот 228297


ПС2
Applications
The Sycamore quantum computer is fully programmable and can run general-purpose quantum algorithms. Since achieving quantum supremacy results last spring, our team has already been working on near-term applications, including quantum physics simulation and quantum chemistry, as well as new applications in generative machine learning, among other areas.

We also now have the first widely useful quantum algorithm for computer science applications: certifiable quantum randomness. Randomness is an important resource in computer science, and quantum randomness is the gold standard, especially if the numbers can be self-checked (certified) to come from a quantum computer. Testing of this algorithm is ongoing, and in the coming months we plan to implement it in a prototype that can provide certifiable random numbers.
Баш за овој дел мислам дека си во заблуда која е поентата да имаш децентрализиран систем ако им ги даваш податоците на овие ако може така да ги наречам централни „берзи“.

Џабе е и најсофистициран систем ако имаш глупа особа што лозинката и пасвордот ќе ги даде на трета особа особено каде што нема потреба.

Од хакови признавам само оние кои успеале да го хакнат самиот биткоин т.е blockchain-ot како што се деси во 2014 ако не се лажам.

Од друга страна ова со берзиве ми е како да имам дома сеф со десет вооружени војници, а јас му ја давам цела заштеда на перо комшијата да ми ја чува кој знае да ја остави вратата од домот отклучена.

Во врска со вториот дел, да квантните компјутери се иднината, но новинарите се сензационалисти далеку од реалноста. Еве како за пример од кога се родив 1000 пати најдоа лек за рак, а луѓево сеуште умираат од рак.

Кај квантните компјутери се прави доста голем прогрес, но тоа е процес кој трае и треба време додека не најдеме реално решение.

Инаку и ако немаме веќе енкрипција ќе се сјебе и цел финансиски сектор тоа е веќе обемна тема надвор од оваа дискуција.
Освен тоа голем дел од парите и во класичните банки се виртуелни т.е постојат само на хартија, а немаат залихи во трезор.

П.С Не мислам дека крипто-валутите во блиска иднина би ги замениле стандардните валути, а тоа во глобала не е поради некакви сигурносни пропусти туку повеќе поради т.н доцнење на трансакции, со централизираниот систем ефикасноста е далеку поголема.

Интересно е што доколку во блиска иднина се усовршат квантните компјутер и крипто валутите можат да станат меинстрим.

П.С Додека за крипто валутите има мешани мислења повеќето експерти се согласни дека blockchain технологијата има иднина некои интересни примени се т.н паметни смарт договори, дигитално гласање, дигитални лични карти и др,
Автоматски споено мислење:

Минерите ја потврдуваат трансакцијата.
Има прилична децентрализираност, пошто еве на пример конкретно Биткоин, минерите се од различни држави и како што пробаа да ти објаснат другите, потребни се милијарди средства за да се изведе 51% напад.
Нема "сторнирање" и слично :D
Автоматски споено мислење:

Инаку, во однос на темата, си има потреба и од фиат, од stableкоини па и од крипто.
Нит долар ќе пропадне, а за БТЦ ете си тера 11 години и сега за сега добро му иде.
BTC е нешто како модерно злато, ако добро размислите ни златото нема некоја употребна вредност денес па ете има колку беа 8Т ? Со тоа што BTC, етер и сл., си има некои предности пред златото како:
- сигурност од лопови (златото ќе ти го дигнат од дома, а BTC си имаш "приватен клуч" (сега, може да ти стави некој пиштол на глава ама затоа нема да лаеш наоколу што поседуваш)
- преносливост (некој богаташ многу полесно ќе пренесе милијарди вредност бтц или стаблекоини отколку милијарди вредност злато)
- трошоци за чување, обезбедување сл..
Златото има доста голема употреблива вредност се користи и во медицина и во доста од електрониката али се согласувам дека надуената вредност е повеќе како резултат на субјективниот поглед кон него како back-up валута.
 
Последно уредено:

MSE

Член од
13 мај 2017
Мислења
261
Поени од реакции
332
Од хакови признавам само оние кои успеале да го хакнат самиот биткоин т.е blockchain-ot како што се деси во 2014 ако не се лажам.
Може линк на што точно мислиш? каков хак?
 

Morgan Freeman

Немодератор
Член од
23 април 2010
Мислења
2.922
Поени од реакции
4.370
Валута чија цена зависи само од: копањето и побарувачката на берзата каде инвеститорите со една реклама на интернет можат да се испишманат и да искешираат се што купиле не ми изгледа како решение за промена на фиат валутите.
Јас тргував 2018та со овие и за влакно спасив дупе да не се изгорам, среќа имаше добар раст и кога направив 20% раст од цената која ја купив ги продадов, не бев лаком плус не сум некој експерт за економија и бев задоволен со 20% заработка. Не поминаа 2 седмици откако ги шитнав и се си еба матер, имаше енормен пад, скоро се преполови цената и на биткоинот и на етереумот, а со нив и сите останати ситни валути.
А колку е стабилен еве ти:
https://www.nytimes.com/2018/06/13/technology/bitcoin-price-manipulation.html
(https://www.it.mk/visokata-tsena-na-bitcoin-e-predizvikana-od-manipulatsija/)
Со криптовалутите има простор за поголема манипулација отколку со фиат валутите, не е бекапиран од банки, влади, ниту пак имаш добра контрола на сите берзи и компании кои никнуваат како печурки во овој бизнис.
Ова беше добар проект за тие што имаат многу пари и матни пари да ги исперат и да направат уште неколку милиони набрзина.
Ни јас не сум некој експерт, но со малку читање можеш да воочиш дека државните фиат валутите се само легално принтање на пари и подлежат на инфлациија.
Се согласувам околу контролата, тоа е нешто што верувам дека ќе се подобри. Сепак криптовалутите постојат едвај една декада. Валутите пак неколку векови. Само се надевам дека побрзо ќе се подобрат тие аспекти.
 

kano

Farang
Член од
27 ноември 2014
Мислења
12.309
Поени од реакции
22.593
Vistinskata mok e kaj toj sto go kontrolira oruzjeto. Drzavnite aparati imaat vojski... Ako mislite deka politicarite i drzavite ke se odkazat od nesto sto kontroliraat za nekoj "majneri" da si igraat bankari vie ste site ludi. Ova si e eden obicen meur koj se duva i puka kako i koga im odgovara i nisto poveke. Deka moze da se napravi pari od ova moze, ama na kraj pak sve merite vo dolari/evra i koristite bas toa.
 

Xibalba

Corona Australis
Член од
24 јануари 2012
Мислења
6.069
Поени од реакции
11.434
Баш за овој дел мислам дека си во заблуда која е поентата да имаш децентрализиран систем ако им ги даваш податоците на овие ако може така да ги наречам централни „берзи“.

Џабе е и најсофистициран систем ако имаш глупа особа што лозинката и пасвордот ќе ги даде на трета особа особено каде што нема потреба.

Од хакови признавам само оние кои успеале да го хакнат самиот биткоин т.е blockchain-ot како што се деси во 2014 ако не се лажам.

Од друга страна ова со берзиве ми е како да имам дома сеф со десет вооружени војници, а јас му ја давам цела заштеда на перо комшијата да ми ја чува кој знае да ја остави вратата од домот отклучена.
Дури и да ги занемариме централните берзи кои само лани изгубиле 300 милиони долари заради кражби, самиот децентрализиран систем ја прави криптовалутата инхерентно несигурна, од каде знаеш дека некој код што се извршува во Бангладеш не содржи малициозен дел кој може да доведе до резултат ти да изгубиш при одредена трансакција.

Во врска со вториот дел, да квантните компјутери се иднината, но новинарите се сензационалисти далеку од реалноста. Еве како за пример од кога се родив 1000 пати најдоа лек за рак, а луѓево сеуште умираат од рак.

Кај квантните компјутери се прави доста голем прогрес, но тоа е процес кој трае и треба време додека не најдеме реално решение.

Инаку и ако немаме веќе енкрипција ќе се сјебе и цел финансиски сектор тоа е веќе обемна тема надвор од оваа дискуција.
Освен тоа голем дел од парите и во класичните банки се виртуелни т.е постојат само на хартија, а немаат залихи во трезор.
Квантните компјутери се понапред од тоа што го знаеме, сигурно NSA нема во јавност да каже дека веќе имаат операбилен general purpose алгоритам за декрипција на податоци, тоа ќе излезе во јавност после 10-15 години откако ќе се декласифицира. А всушност и не им ни треба нешто што е со општа примена бидејќи најпогодна примена за таков компјутер е токму декодирање/декрипција каде повеќе итерации на кодот може да се извршуваат во паралела.

П.С Додека за крипто валутите има мешани мислења повеќето експерти се согласни дека blockchain технологијата има иднина некои интересни примени се т.н паметни смарт договори, дигитално гласање, дигитални лични карти и др,
За ова се слагаме, blockchain технологијата има иднина преку други примени кои имаат edge над класичните методи, некои од нив и ти сам ги наброја. Крипто валутите не нудат ништо повеќе од фиат освен анонимност, а анонимност ти треба ако правиш нелегални активности, додека во нормални околности е ирелевантна.
 

smihajlo

Superposition, Relentless
Член од
11 август 2010
Мислења
3.668
Поени од реакции
4.397
Дури и да ги занемариме централните берзи кои само лани изгубиле 300 милиони долари заради кражби, самиот децентрализиран систем ја прави криптовалутата инхерентно несигурна, од каде знаеш дека некој код што се извршува во Бангладеш не содржи малициозен дел кој може да доведе до резултат ти да изгубиш при одредена трансакција.



Квантните компјутери се понапред од тоа што го знаеме, сигурно NSA нема во јавност да каже дека веќе имаат операбилен general purpose алгоритам за декрипција на податоци, тоа ќе излезе во јавност после 10-15 години откако ќе се декласифицира. А всушност и не им ни треба нешто што е со општа примена бидејќи најпогодна примена за таков компјутер е токму декодирање/декрипција каде повеќе итерации на кодот може да се извршуваат во паралела.



За ова се слагаме, blockchain технологијата има иднина преку други примени кои имаат edge над класичните методи, некои од нив и ти сам ги наброја. Крипто валутите не нудат ништо повеќе од фиат освен анонимност, а анонимност ти треба ако правиш нелегални активности, додека во нормални околности е ирелевантна.
Лично не верувам дека такво нешто можеш да скриеш со оглед на тоа што првиот што би ги изнел(квантните компјутери) би станал мулти милијардер преку ноќ.

Во врска со децентрализираните системи и блокчаинот, сигурноста е во леџерот кој треба да се хакне за да се изврши малициозен код, а тоа без квантни компјутери е скоро невозможно т.е далеку поголема е шансата класична банка да хакнеш и/или ограбиш отколку блокчаинот.

Накратно вака функционира системот, трансакциите се запишуваат во леџерот т.е виртуелен дневник и со помош на енкрипција се внесуваат внатре генијалноста е што за да ја измениш т.е хакнеш трансакцијата треба да ги хакнеш сите претходни трансакции на милион дисперзирани системи што е практично невозможно освен ако не го хакнеш самиот блокчаин.

Енкрипцијата се базира на пар клучеви приватен и јавен клуч со што крајните корисници се заштитени оваа шема е иста и кај класичните банки и еден куп друг апликации.

Пак ќе кажам сигурноста/несигурноста не се главниот проблем на крипто валутите. Релативната комплексност и некои технични ограничувања се далеку побитни проблеми за меинстрим прифатеност.
Автоматски споено мислење:

Може линк на што точно мислиш? каков хак?
Искрено не ми текнува на името. Ако не се лажам во 2014 имаше некој хак на самиот блокчаин и тогаш вредноста нагло падна. Не ме фаќај за збор не сум некој следач на крипто валутите и немам тргувано со нив.
 
Последно уредено:

kano

Farang
Член од
27 ноември 2014
Мислења
12.309
Поени од реакции
22.593
utre ako toj go kontrolira oruzje i fiat valutite (vladite) kazat deka BTC i site drugi sranja koristat za perenje pari i se donese zakon za sekoj BTC da se lezi godina zatvor, sto mislite ke se sluci? sto ke se sluci ako donesat zakon za na primer smrtna kazna? Kina toa moze i da go donese so ogled deka BTC na veliko se koristi za zatajuvanje danok vo HK, Macao i Kina, se koristi i za perenje pari i za protivzakonsko vadenje kapital od PRC. Prasanje na vreme e koga ke prestane da im odgovara i ke resat da go odjebat...

Bez drzavna potkrepa nisto od se ova, dzabe si pravite filmovi. Moze da e najbezbeden koncept, najsiguren i najeftin i kako bilo AMA bez amin od pogolemite drzavi NEMA da pomine. Posle oruzjeto najbitno e koj gi kontrolira (stampa/kopa/raste/izmisluva) parite a ako mislite deka the fed so site nivni alatki na raspolaganje ke dozvolat vie da si igrate so NIVNIOT veke vospostaven sistem vie ste ludi...
 
Член од
19 декември 2017
Мислења
258
Поени од реакции
319
utre ako toj go kontrolira oruzje i fiat valutite (vladite) kazat deka BTC i site drugi sranja koristat za perenje pari i se donese zakon za sekoj BTC da se lezi godina zatvor, sto mislite ke se sluci? sto ke se sluci ako donesat zakon za na primer smrtna kazna? Kina toa moze i da go donese so ogled deka BTC na veliko se koristi za zatajuvanje danok vo HK, Macao i Kina, se koristi i za perenje pari i za protivzakonsko vadenje kapital od PRC. Prasanje na vreme e koga ke prestane da im odgovara i ke resat da go odjebat...

Bez drzavna potkrepa nisto od se ova, dzabe si pravite filmovi. Moze da e najbezbeden koncept, najsiguren i najeftin i kako bilo AMA bez amin od pogolemite drzavi NEMA da pomine. Posle oruzjeto najbitno e koj gi kontrolira (stampa/kopa/raste/izmisluva) parite a ako mislite deka the fed so site nivni alatki na raspolaganje ke dozvolat vie da si igrate so NIVNIOT veke vospostaven sistem vie ste ludi...
Никој неможе да го банира Биткоин, само државата може да се банира од него. Биткоин е Глобален феномен секогаш ќе има место каде ќе биде прифатен како што е и денес. Има застарени регулативу што ги сметаат за нелегални, има Држави што направија специјално правна структура за да привлечат крипто капитал во нивните земји и таков тип на технологија. Биткоин е antifragile ја едвај чекам некоја голема земја да го забрани да видиш колку по-популарен ќе стане и колку повеќе луѓето ќе се заинтересираат за него, нема лош публицитет за Биткоин.
Автоматски споено мислење:

За ова се слагаме, blockchain технологијата има иднина преку други примени кои имаат edge над класичните методи, некои од нив и ти сам ги наброја. Крипто валутите не нудат ништо повеќе од фиат освен анонимност, а анонимност ти треба ако правиш нелегални активности, додека во нормални околности е ирелевантна.
Биткоин нуди многу повеќе од фиат како прво има дефлациона природа, што значи има кодирана математичка реткост во тоа колку може да постојат. А не машина за печатење на пари која има нелимитирана инфлација на твоите фиат валути.
 

Xibalba

Corona Australis
Член од
24 јануари 2012
Мислења
6.069
Поени од реакции
11.434
Биткоин нуди многу повеќе од фиат како прво има дефлациона природа, што значи има кодирана математичка реткост во тоа колку може да постојат. А не машина за печатење на пари која има нелимитирана инфлација на твоите фиат валути.
Бројот на ископаните Биткоин постојано се зголемува, а исто така и бројот на самите криптовалути (ваљда сега ги има стотина, поправи ме ако грешам). Ова контрадиктори со самата дефиниција за дефлација.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom