Идеја и понуда

Статус
Затворена за нови мислења.
Член од
9 април 2007
Мислења
11
Поени од реакции
0
Андроник напиша:
Замислата од авторот на темава е следна: Слушнало детете од некаде за некој бизнис модел расправан на кафанска маса каде во 15 минути се спомнуваат едно 2 и пол милиони евра низ бизнис ситуации (и на крај од говорниците се нема да се собери 100 денари за да се плати кафето) и малиов (со право називов, судејќи по несериозноста во размислувањето) си рекол дај бе јас ќе го направам тоа, ако немам благе везе од компјутер а камоли програмирање. И става пост на јавен форум, каде не сака да ја објави идејата да не му ја украде некој, а воедно се рекламира за да најде програмери за да ја оствари истата. :) Бидејќи воопшто не знае што се е потребно да се направи таква програма, го нуди џепарлакот како плата со замисла потоа од проектот да ги извади оние 2 и пол милиона :), а во реалниот свет, ни почетник кој не знае пола програмски јазик нема да се нафати за 50-100 евра месечно да програмира дос игра, а не нешто вакво, и наместо тоа, ќе фати една метла и ќе чисти улици, повеќе пари ќе заработи.

За сите останати кои го тапшате по рамо малиов срам да ви е бидејќи му давате лажна надеж, а и самите знаете дека никогаш не би се нафатиле на вакво детско размислување.

Во првиов пост малиов рече добра заработувачка, огромен проект, прв пат виден кај нас, а потоа па дајте да седнеме да направиме нешто ние сами. Извини, овде нема никој време да седне и да работи за Црвен Крст во името на ваков безделничарски проект. Тоа не е моето мислење, тоа е реалноста. Ако некој поинаку ја сфаќа, да го видам, нека биде маж да се пријави и нека работи за доброто на фактот и "ние да имаме виртуелен кафич". Дрн дрн јариња. :)
Се гледа каков клошар си без мозок! Малиов не наслушнал никаква идеја туку ја смислил таа идеја и мене ме заболе кур дали ке имам профит од идејата или не! А тоа што некој сака да направи нешто добро за лугето, нешто различно и интересно ако тебе ти смета (веројатно ти смета што не си капацитет да ти текне нешто такво) можеш слободно да се откачиш од темава...И незнам колку пати да повторам дека проектот има екипа се бараат 2-3 ситни програмери кој би завршиле дел од работата за 50-100 евра мислам незнам како тоа да ти го кажам на друг начин! ЗНАЧИ ЕКИПА ИМА, ПРОЕКТОТ Е ВО ИЗРАБОТКА И ЈАС ТУКА ПРЕЗЕНТИРАМ ИДЕЈАТА И КАЖУВАМ ШТО КЕ БИДЕ Т.Е СЕ ПРОМОВИРАМ! А АКО ТЕБЕ ТИ Е ТЕШКО ДА ГО УКАПИРАШ ТОА...ТВОЈ ПРОБЛЕМ!:tv:
 

Jane

Кајганџија
Член од
5 февруари 2006
Мислења
3.394
Поени од реакции
114
Dj ToXiC напиша:
Се гледа каков клошар си без мозок! Малиов не наслушнал никаква идеја туку ја смислил таа идеја и мене ме заболе кур дали ке имам профит од идејата или не! А тоа што некој сака да направи нешто добро за лугето, нешто различно и интересно ако тебе ти смета (веројатно ти смета што не си капацитет да ти текне нешто такво) можеш слободно да се откачиш од темава...И незнам колку пати да повторам дека проектот има екипа се бараат 2-3 ситни програмери кој би завршиле дел од работата за 50-100 евра мислам незнам како тоа да ти го кажам на друг начин! ЗНАЧИ ЕКИПА ИМА, ПРОЕКТОТ Е ВО ИЗРАБОТКА И ЈАС ТУКА ПРЕЗЕНТИРАМ ИДЕЈАТА И КАЖУВАМ ШТО КЕ БИДЕ Т.Е СЕ ПРОМОВИРАМ! А АКО ТЕБЕ ТИ Е ТЕШКО ДА ГО УКАПИРАШ ТОА...ТВОЈ ПРОБЛЕМ!:tv:
Една работа не ми е јасна.
Имаш до сега најдено 50-60 програмери и ти фалат уште 2-3 програмери или планираш 2-3 праграмери за 50-100 да ја испорграмираат целата замисла?
 

Мистичен

Човек
Член од
23 јануари 2005
Мислења
13.578
Поени од реакции
1.097
Dj ToXiC напиша:
Се гледа каков клошар си без мозок!
Оп, навреда. Недела дена бан, рачунај го како опомена. Нареден пат, кога ќе го навредиш директно Андроник или било кој член на форумов, одиш на перманент.
Dj ToXiC напиша:
Малиов не наслушнал никаква идеја туку ја смислил таа идеја и мене ме заболе кур дали ке имам профит од идејата или не! А тоа што некој сака да направи нешто добро за лугето, нешто различно и интересно ако тебе ти смета (веројатно ти смета што не си капацитет да ти текне нешто такво) можеш слободно да се откачиш од темава...И незнам колку пати да повторам дека проектот има екипа се бараат 2-3 ситни програмери кој би завршиле дел од работата за 50-100 евра мислам незнам како тоа да ти го кажам на друг начин! ЗНАЧИ ЕКИПА ИМА, ПРОЕКТОТ Е ВО ИЗРАБОТКА И ЈАС ТУКА ПРЕЗЕНТИРАМ ИДЕЈАТА И КАЖУВАМ ШТО КЕ БИДЕ Т.Е СЕ ПРОМОВИРАМ! А АКО ТЕБЕ ТИ Е ТЕШКО ДА ГО УКАПИРАШ ТОА...ТВОЈ ПРОБЛЕМ!:tv:
Да, да, секако "се бараат само 2-3 ситни програмери, кои би завршиле само дел од работата" (тоа пошто главното сте го завршиле и останало само ситното). Приказни за мали деца. Шетла.
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom