Идеја за сопствен бизнис

Xibalba

Corona Australis
Член од
24 јануари 2012
Мислења
6.062
Поени од реакции
11.411
Гледам за потрошувачки кредит до 10000 евра во стопанска банка е без жиранти.
До 5.000 евра е без жиранти, а со оглед на висината на платата поголем износ тешко дека би ти одобриле без жирант.
 
Член од
24 септември 2016
Мислења
497
Поени од реакции
679
Здраво на сите. Гледам за потрошувачки кредит до 10000 евра во стопанска банка е без жиранти.
Дали би ми одобриле ова со моја плата од 14400? Искуство некој да сподели
Da ne bide offtopic, sakam da ti odgovoram na prasanjeto, imas vo KB kredit do 30.000 eur bez ziranti, bez notarski trosoci i bez zivotno osiguruvanje, minimalna plata 12.000 mkd. Odi rasprasaj se ednas.
 
Член од
8 февруари 2013
Мислења
76
Поени од реакции
14
Abe aman kredit od NLB dozvoleno bez ziranti na 14400 plata 110 000 maksimum mi davaat. Katastrofa ump[DOUBLEPOST=1560971051][/DOUBLEPOST]Gazdive nasi za to i ne dupat, zemam plata nad 20000 a na smetka 14. Ostatokot na raka. Rabotis ko za badijala idi da ne mozis nisto da napravis. Posle begale stranstvo mladite
 
Член од
8 октомври 2009
Мислења
753
Поени од реакции
356
Еве една идеја.
Во Македонија има многу млекари ама (јас колку што знам) ниедна не произвдеува Кефир, иако кефирот е многу покорисен да се пие од јогуртот.
 
Член од
5 март 2011
Мислења
840
Поени од реакции
819
Еве една идеја.
Во Македонија има многу млекари ама (јас колку што знам) ниедна не произвдеува Кефир, иако кефирот е многу покорисен да се пие од јогуртот.
Скапа инвестиција тешко да набавиш квалитетно млеко незнам нашите луѓе колку се навикнати да конзумираат малку поинакви продукти од стандардните (ама тоа и нема да ти биде најголем проблем) еден од поголемите проблеми ке ти биде работна рака и добра конекција со инспекциите и тнт...
 
L

Löwe

Гостин
Еве една идеја.
Во Македонија има многу млекари ама (јас колку што знам) ниедна не произвдеува Кефир, иако кефирот е многу покорисен да се пие од јогуртот.
Има кефир по маркети.
 
Член од
23 јуни 2011
Мислења
10.341
Поени од реакции
3.846
Скапа инвестиција тешко да набавиш квалитетно млеко незнам нашите луѓе колку се навикнати да конзумираат малку поинакви продукти од стандардните (ама тоа и нема да ти биде најголем проблем) еден од поголемите проблеми ке ти биде работна рака и добра конекција со инспекциите и тнт...
Сум пробал кефир од Веро и го фрлив одма после првата голтка.
 
Член од
8 октомври 2009
Мислења
753
Поени од реакции
356
Има кефир по маркети.
Колку што се сеќавам во нашиве маркети имам видено само хрватски кефир од Дукат.


Сум пробал кефир од Веро и го фрлив одма после првата голтка.
Имам пиено во странство и мислам дека беше многу сличен на јогурт ама за организмот е многу покорисен.
 
Член од
11 јули 2011
Мислења
1.723
Поени од реакции
1.994
Здраво, дали некој знае колку и какви давачки има околу купување и продавање на нива, градежно земјиште и слично?
На пример наоѓам нива, се пазарам со сопственикот и ја купувам за 10.000 евра ... Потоа ја користам таа нива или еве успеам за некое време да ја продадам 12.000 евра... Колкави и какви давачки би имал ... Знам тука иде нотар, па трчање по општина катастар и слично...
 
Член од
30 јули 2014
Мислења
5.037
Поени од реакции
15.627
Имам идеја, ама мислам дека кошта 100 000 евра. Од каде да најдам толку пари?
 
Член од
29 јуни 2014
Мислења
23.361
Поени од реакции
38.335
Здраво, дали некој знае колку и какви давачки има околу купување и продавање на нива, градежно земјиште и слично?
На пример наоѓам нива, се пазарам со сопственикот и ја купувам за 10.000 евра ... Потоа ја користам таа нива или еве успеам за некое време да ја продадам 12.000 евра... Колкави и какви давачки би имал ... Знам тука иде нотар, па трчање по општина катастар и слично...
Освен ако не е земјиште покрај пат што е погодно за градба нема да ја продадеш поскапо, тоа ти е пропала инвестиција. Никој во оваа држава не работи веќе.
 
Член од
27 јуни 2019
Мислења
14
Поени од реакции
0
А што мислите за бизнисот „пазарџија“, земеш роба на кванташки и после ја препродадеш има ли заработувачка од тоа, планирам со тоа да се занимавам затоа прашувам, ако има некој некакви искуства со тоа нека пише. Според мене тоа е најевтин бизнис.
 
Член од
23 јуни 2011
Мислења
10.341
Поени од реакции
3.846
А што мислите за бизнисот „пазарџија“, земеш роба на кванташки и после ја препродадеш има ли заработувачка од тоа, планирам со тоа да се занимавам затоа прашувам, ако има некој некакви искуства со тоа нека пише. Според мене тоа е најевтин бизнис.
Немаш многу ќар од тоа.
 
Член од
11 јули 2011
Мислења
1.723
Поени од реакции
1.994
Немаш многу ќар од тоа.
Многу му помогна на човекот...
Доколку имаш навистина искуство во таа област пиши му нешто повеќе на човекот... Тоа немаш многу ќар е релативно, доколку му дадеш поопширно објаснување за него можеби ќе биде и доволно... Вака твоево мислење беше само колку да се пише нешто...
Иначе многу зависи и пазарот каде би го работел тоа (на пример како што имам слушнато на некој од пазарите е многу тешко да се земе тезга, јас познавам луѓе што одат на кванташки и работат таму купуваат топтан роба, потоа одма таму ја продаваат, колку како имаат заработка не знам, меѓутоа воопшто не е лесна работа ... Одат касно навечер т.е ептен рано на сабајле за да фатат место и после седат додека не се продаде...
Можеби подобро решение (меѓутоа поголем влог бара) ти е да отвориш пиљара во некоја населба кај што нема во близина пазарче...
 

Kajgana Shop

На врв Bottom