Идеја за бизнис

Anco

За солун ДА, ЗА срем НЕ
Член од
1 ноември 2011
Мислења
8.061
Поени од реакции
15.286
Smeniv profesija od denes (inaku kolku da znaete mandarinite na kvantaski 12-15 denari)
Bev na Dukandgik vo dukanite za tekstil na golemo. I kupiv i prodadov vednas nekoe parce.
Ne krijam (kAKO SITE DRUGI) sega salam zaladi a kaj da e ke pustat penzija za moja generacija i..
eve vi idea da im zemete od tie pari.Toa i jas go rabotam sega pa do vodici.
-------
nabavna cena...................prodazna cena............................kar
volneni corapi 35 d..........................50 d...........................15.d.
Volneni elek 100 d..................150-200 d.............................50 d.
Zivri...........100 d...................150 d..................................50 d
Termo standard 20 d.................3 za 100 d............................40 d.
pojas za kicma 60-70 d...............100-120 d ...........................40 d.
Termo dokolena 30 d..................60 d..................................30 d
rakavici obicni 30 d....................50-60 d .............................20 d
moze i kapi..(jas do sega ne sum kupil)
cenite se vo site dukani-magacini isti...pa so sreka
 
Член од
22 мај 2016
Мислења
53
Поени од реакции
58
Ретко добар кајгана одговор е ова, ова е суровата реалност. Јас сум во адвокатура веќе 5 години, прво во канцеларија си работев па у амбасада , па потоа во владина институција 4 години. Директен ќе бидам, секој во оваа држава сака да го живее тоа што јас го живеам, работа од 8 до 4 , работичка , платичка 500 еур, работа имаш ефективни 45 мин , после тоа драпање муда за бубрези, викендче, пиченце, костимче ... Дечки знаете како се вика тоа ? Шупље у празно, такви има 150 илјади во државава. За претприемачки дух односно за пари да заработите треба гзот да го испотите, да станувате во 4 сабајле, нај битно е да ја задржите вербата дека ќе успеете, пошто како што вели господинов со термос или 10 денари е , не е како мојве иде у Калабалак па увторник зашто не јадел крофна со авокадо им се дере на вработените. За овој необразован народ кој е препуштен на своите хедонистички пориви ПРИМЕНЕТЕ го ова што ви го напиша човекот и ќе имате пари, значи све контра правете. Прво работете, второ да не ви бидат број еден хедонистичките задоволства као викендче у Солун, кафенце, додека вие сте на кафе некој како стока работи, константно учете , не плашете се да прашувате не е срамно да не знаете, постоано истражувајте и подобрувајте го и производот и себе и услугата. Карактерот е тој што ќе ве однесе до успехот. Јас имам држено фирма од мојата 16та до 21 година пред да се посветам на студиите, и ова се го имам преживеано и проживеано, и се е на место, најголема грешка ми беше што се фатив за факс, ИМАМ сигурност сега, но немам моќ, тоа е исто како онаа пословицата српска - Љубав ти даје криља али ускрачује их, значи се е пазар, што мењаш за што ? работиш ит и администрација ? трампаш време за пари , работел не работел ти се парите си зимаш. Бизнис трампаш СВЕ за пари, али колку си способен толку зимаш ...
Дечко алал да ти е за погоре напишано и се се сложувам и да бог да даде да успееш уште повеќе
Право Македонче си. Не ти доаѓа на крај памет извоз, производство. Само како да се увезе нешто од негде, да го купиш поефтино, да го продадеш на некој поскупо, да лапнеш некое денарче и да го испиеш или изедеш после. Све док трљате раце ко мува пред да слета на гомно (сте виделе, знаете како трља раце мува) нема да биде ништо од никого. Мислите глупа е Кина што гради економија врз основа на производство. А вие ковајте шеми како да нарачате од алибаба и да продадете преку фејсбук.

Sent from my Redmi Note 8 using Tapatalk
 
Член од
4 ноември 2012
Мислења
22
Поени од реакции
30
Право Македонче си. Не ти доаѓа на крај памет извоз, производство. Само како да се увезе нешто од негде, да го купиш поефтино, да го продадеш на некој поскупо, да лапнеш некое денарче и да го испиеш или изедеш после. Све док трљате раце ко мува пред да слета на гомно (сте виделе, знаете како трља раце мува) нема да биде ништо од никого. Мислите глупа е Кина што гради економија врз основа на производство. А вие ковајте шеми како да нарачате од алибаба и да продадете преку фејсбук.

Sent from my Redmi Note 8 using Tapatalk
Чим спомна за алибаба дали има начин да се прескокни царината за поголема количина на производи оти производ+царина+патни трошоци=поскапо од овде ќе кошта производот .
 
Член од
22 мај 2016
Мислења
53
Поени од реакции
58
Чим спомна за алибаба дали има начин да се прескокни царината за поголема количина на производи оти производ+царина+патни трошоци=поскапо од овде ќе кошта производот .
Има, ти да го произведеш. Па ако се здобиеш со компетентна цена на финалниот производ, нема дистрибутер кој нема да се нафати да ти го продаде.

Sent from my Redmi Note 8 using Tapatalk
 
Член од
4 ноември 2012
Мислења
22
Поени од реакции
30
Абе јас барам некоја идеја за со помал капитал за идеја за цела производстевна линија имам
 
Член од
22 мај 2016
Мислења
53
Поени од реакции
58
Абе јас барам некоја идеја за со помал капитал за идеја за цела производстевна линија имам
Епа купи 1 хектар земја доле у Дојран за 7.000€ и подигни насад лешници или бадеми за 3.000€ и за 10 бона готов си. Па за 4 години ке почне да ти раѓа :D
За помал од тоа капитал, рачунаат само оние шо мислат дека со Лајонес (100€ инвестиција) ке станиш фирма.

Sent from my Redmi Note 8 using Tapatalk
 

ahil

м-р
Член од
11 јули 2005
Мислења
608
Поени од реакции
608
Епа купи 1 хектар земја доле у Дојран за 7.000€ и подигни насад лешници или бадеми за 3.000€ и за 10 бона готов си. Па за 4 години ке почне да ти раѓа :D
За помал од тоа капитал, рачунаат само оние шо мислат дека со Лајонес (100€ инвестиција) ке станиш фирма.

Sent from my Redmi Note 8 using Tapatalk
Дечко, ги читам цело време твоите постови производство, производство...Што точно произведуваш ти и дали воопшто некогаш нешто имаш произведено?
Лешници, 10К инвестиција што ќе ја чекаш да ти се врати 6 години (на четврата ќе си покриеш трошоци само за таа година), наредните ќе си ја враќаш за вложените.
Тоа ти е инвестиција на долг рок, за огромни хектари, каде можеш да си купиш и механизација.
И како да преживее тој додека да почнат асално да раѓаат?
Поената е дека со таква инвестиција од 1-2К евра можеш да имаш бизнис ако имаш некој занает (ама се ќе зависи од тебе, без тебе нема бизнис), можеш нешто ситно купи-продај (пилјара, семкара или некој ситни џиџи-миџи работи) ама за да извадиш плата ќе се окозиш и без реинвестирање нема да успееш на долг рок.
 
Член од
4 октомври 2018
Мислења
2.859
Поени од реакции
7.147
Дечко, ги читам цело време твоите постови производство, производство...Што точно произведуваш ти и дали воопшто некогаш нешто имаш произведено?
Лешници, 10К инвестиција што ќе ја чекаш да ти се врати 6 години (на четврата ќе си покриеш трошоци само за таа година), наредните ќе си ја враќаш за вложените.
Тоа ти е инвестиција на долг рок, за огромни хектари, каде можеш да си купиш и механизација.
И како да преживее тој додека да почнат асално да раѓаат?
Поената е дека со таква инвестиција од 1-2К евра можеш да имаш бизнис ако имаш некој занает (ама се ќе зависи од тебе, без тебе нема бизнис), можеш нешто ситно купи-продај (пилјара, семкара или некој ситни џиџи-миџи работи) ама за да извадиш плата ќе се окозиш и без реинвестирање нема да успееш на долг рок.
Ако веќе сака производство подобро нека произведе пиперки па ајвар нека прави, поголеми се шансите да ги продаде како домашен производ во сезона :)

Лешници, ореви и сл нема никаква економска логика на мали површини, јас би рекол минимум 5ха па и 10+ сепак треба скапа механизација за обработка и
собирање на истиот па уште ако додадеме системи за наводнување/бунари и купување на земја нема баш мала да биде почетната инвестиција
 
Последно уредено:
Член од
22 мај 2016
Мислења
53
Поени од реакции
58
Ако веќе сака производство подобро нека произведе пиперки па ајвар нека прави, поголеми се шансите да ги продаде како домашен производ во сезона :)

Лешници, ореви и сл нема никаква економска логика на мали површини, јас би рекол минимум 5ха па и 10+ сепак треба скапа механизација за обработка и
собирање на истиот па уште ако додадеме системи за наводнување/бунари и купување на земја нема баш мала да биде почетната инвестиција
Ете ја пишува почетната инвестиција. Прочитај пак. За ајвар праење имаме Мамас од премиерот

Sent from my Redmi Note 8 using Tapatalk
 
Член од
22 мај 2016
Мислења
53
Поени од реакции
58
Дечко, ги читам цело време твоите постови производство, производство...Што точно произведуваш ти и дали воопшто некогаш нешто имаш произведено?
Лешници, 10К инвестиција што ќе ја чекаш да ти се врати 6 години (на четврата ќе си покриеш трошоци само за таа година), наредните ќе си ја враќаш за вложените.
Тоа ти е инвестиција на долг рок, за огромни хектари, каде можеш да си купиш и механизација.
И како да преживее тој додека да почнат асално да раѓаат?
Поената е дека со таква инвестиција од 1-2К евра можеш да имаш бизнис ако имаш некој занает (ама се ќе зависи од тебе, без тебе нема бизнис), можеш нешто ситно купи-продај (пилјара, семкара или некој ситни џиџи-миџи работи) ама за да извадиш плата ќе се окозиш и без реинвестирање нема да успееш на долг рок.
Прво и основно - а ти колку сакаш да ја чекаш инвестицијата? 2 месеца? Ждртен гз многу ти се 4-5 години? Со среќа тогаш

Иначе иди влези у пиљара и кажи ми дали му се искинати алиштата на тој внатре, па дојди и напиши пак дека има пари у тоа.

Како што кажав, кој сака со 100€ бизнис да праи нека се јави кај Зоран Витанов, кој сака човек да биде нека се заозбили и нека појде 5-6 месеца у странство и нека напраи скапани 10.000€. Ни тоа чак не е капитал некој али ај

Sent from my Redmi Note 8 using Tapatalk
 

@Fluffy_bunny

Зајко кокорајко
Член од
24 декември 2020
Мислења
1.373
Поени од реакции
1.850
Абе ве читам и ви се чуду на памет. Да беше такој л'ко свите ќе почнале свој бизнис. Прво треба да имаш визију и да знаеш с'с што сакаш да работиш. Не е само да почнеш и да гу закецаш работу. Колко људи знам што почнале с'с бурекчилницу или с'с некој друг бизнис и заглавиле затој што не анализирале како што треба и после триста проблеми им испаднале. Затој прво убаво размисли и упознај се с'с регулативе и све останато што га прати бизнис. И не очекуј профит од старт, не е тој пљукни залепи и они паре сами доодив.
 
Член од
22 мај 2016
Мислења
53
Поени од реакции
58
Абе ве читам и ви се чуду на памет. Да беше такој л'ко свите ќе почнале свој бизнис. Прво треба да имаш визију и да знаеш с'с што сакаш да работиш. Не е само да почнеш и да гу закецаш работу. Колко људи знам што почнале с'с бурекчилницу или с'с некој друг бизнис и заглавиле затој што не анализирале како што треба и после триста проблеми им испаднале. Затој прво убаво размисли и упознај се с'с регулативе и све останато што га прати бизнис. И не очекуј профит од старт, не е тој пљукни залепи и они паре сами доодив.
Епа ете прочитај горе, реков лешник 5 години го чекаш - одма опозиција.
Да кажев 3 дена и миљон ке направиш одма ке ме распрашаше некој што како.

Sent from my Redmi Note 8 using Tapatalk
 

@Fluffy_bunny

Зајко кокорајко
Член од
24 декември 2020
Мислења
1.373
Поени од реакции
1.850
Епа ете прочитај горе, реков лешник 5 години го чекаш - одма опозиција.
Да кажев 3 дена и миљон ке направиш одма ке ме распрашаше некој што како.

Sent from my Redmi Note 8 using Tapatalk
Не беше за тебе него за член што гу отворил тему. Не се брецај одма. :)
 
Член од
4 октомври 2018
Мислења
2.859
Поени од реакции
7.147
Ете ја пишува почетната инвестиција. Прочитај пак. За ајвар праење имаме Мамас од премиерот

Sent from my Redmi Note 8 using Tapatalk
Не пишуваш механизација уште 5-6к, капка по капка систем 2к, бушење бунар со солар уште 5-6к барем и имаш уште 12-14к на твоите 10к значи 20-25к вкупно и пак те очекува најтешкиот дел ако нема во близина некој поголем насад да ти завршат работа - а тоа е машина за собирање на лешниците

На премиерот ајварот е ок ама не е домашен, и е доста солен со цена така да има простор за конкуренција :) а пиљара му е подобра опција отколку 1ха лешник..

Епа ете прочитај горе, реков лешник 5 години го чекаш - одма опозиција.
Да кажев 3 дена и миљон ке направиш одма ке ме распрашаше некој што како.

Sent from my Redmi Note 8 using Tapatalk
Па затоа е форум, да дискутираме дали држи “вода“ предлогот за бизнис, оти од теорија за исплатливост до реалност има многу
 
Последно уредено:

Kajgana Shop

На врв Bottom