Идеи и дизајн на Кујни

Член од
16 јуни 2017
Мислења
28
Поени од реакции
5
Здраво, планирам да правам кујна за брзо па ако може да споделите слики од вашите кујни,кој ви ги правел (контакт) и горе доле колку ве коштало.
 

Bodhidharma

Avatara
Член од
17 септември 2011
Мислења
10.104
Поени од реакции
13.733
Здраво, планирам да правам кујна за брзо па ако може да споделите слики од вашите кујни,кој ви ги правел (контакт) и горе доле колку ве коштало.
Пушти една скица од основа со обележано довод одвод и струја. И кажи кој облик ќе биде...права/L/П. Што материјал сакаш да биде фронтот....дали дезен сакаш корпус.
 
Член од
26 август 2019
Мислења
237
Поени од реакции
541
Здраво, планирам да правам кујна за брзо па ако може да споделите слики од вашите кујни,кој ви ги правел (контакт) и горе доле колку ве коштало.
Јас би ти препорачала да отвориш на Пинтерест. Најди добар архитект/мајстор, покажи му што сакаш и остај да димензионира. Јас најдов што ми треба, што ми се допаѓа и што ќе ми се вклопи во домот и му пратив слика на архитектот, он димензионира и сега здравје за Нова година чекаме да е се готово. Ова го сакав, само кај мене е малце поголема кујната. CanadianBayMakerMayccDanielFuge_kitchen-island-1170x751.jpg
 
Член од
3 мај 2019
Мислења
9.640
Поени од реакции
3.484
Јас би ти препорачала да отвориш на Пинтерест. Најди добар архитект/мајстор, покажи му што сакаш и остај да димензионира. Јас најдов што ми треба, што ми се допаѓа и што ќе ми се вклопи во домот и му пратив слика на архитектот, он димензионира и сега здравје за Нова година чекаме да е се готово. Ова го сакав, само кај мене е малце поголема кујната. Прегледај го приврзокот 264700
malce pogolema od ova ti e kujnata..uffff, blaze si ti, odsekogas sum sakala golema kujna..ama nemamo_O
ova e mnogu dobro, samo nekako mi e ladna, boite ne mi se dopagaat, narocito belite stolcinja vo kujna,nikako...
 
Член од
16 јуни 2017
Мислења
28
Поени од реакции
5
Пушти една скица од основа со обележано довод одвод и струја. И кажи кој облик ќе биде...права/L/П. Што материјал сакаш да биде фронтот....дали дезен сакаш корпус.
Нешто овој стил со шанкче од напред како што е испланирамо во проектот , со два горни профили и мат сива иверка ,2.6м висина
 

Attachments

Член од
26 август 2019
Мислења
237
Поени од реакции
541
malce pogolema od ova ti e kujnata..uffff, blaze si ti, odsekogas sum sakala golema kujna..ama nemamo_O
ova e mnogu dobro, samo nekako mi e ladna, boite ne mi se dopagaat, narocito belite stolcinja vo kujna,nikako...
Да, на едната страна во Г ќе оди отворени полици во индустриски стил и мал плакар. Шанкот е ист само столиците ќе бидат окер.
 

Bodhidharma

Avatara
Член од
17 септември 2011
Мислења
10.104
Поени од реакции
13.733
Нешто овој стил со шанкче од напред како што е испланирамо во проектот , со два горни профили и мат сива иверка ,2.6м висина
Проблематичен е спојот на тој елементот 1 и 2, доле...плотната со страницата на 1.
И ова длабочината на 1 колку е?
Пишано е 5, претпоставувам 50 cm??
Screenshot_2020-09-02-13-51-19-190_com.miui.gallery.jpg
 
Член од
1 јуни 2011
Мислења
24.181
Поени од реакции
38.373
Еве ти нешто такво, само овие го промашиле фрижидерот, требало да го вградат.


Секој има вкус, ама премногу ладно изгледа и ќе се отепате бришење прашина, додај нешто бело и дрвено. Комбинација од бело, црно/сиво и дрвено изгледа доста подобро.

 
Член од
12 март 2009
Мислења
15.573
Поени од реакции
10.289
Јас би ти препорачала да отвориш на Пинтерест. Најди добар архитект/мајстор, покажи му што сакаш и остај да димензионира. Јас најдов што ми треба, што ми се допаѓа и што ќе ми се вклопи во домот и му пратив слика на архитектот, он димензионира и сега здравје за Нова година чекаме да е се готово. Ова го сакав, само кај мене е малце поголема кујната. Прегледај го приврзокот 264700
каков архитект, какви бакрачи...намештај по мерка е прецизна работа, си има професионалци, дизајнери за намештај...башка професионалците си знаат и матерјалите и се друго...
 
Член од
1 јуни 2011
Мислења
24.181
Поени од реакции
38.373
Абе за вкусови не се дискутира, каков архитект, дизајнер абе што знае он, еј пари ќе му давам он да ми кажува како да ми изгледа домот кога ние сами знаеме и си имаме замислено во нашите глави.

Порано мислев дека не треба, ама на муабет со еден дизајнер ми требаше за балкон добив повеќе идеи, отколку што сам најдов на интернет.

Гледам повеќето се преценуваат и мислат дека се разбираат од се и не им треба совет од друг, затоа гледаме нови станови со скапо платен мебел, а лош распоред, бои итн.
Секоја чест и на некои што сами си го средиле, ама многу избираат мајстор кој не знае да даде совет, туку само тоа што ќе му кажеш.

Кога инвестирате поголема сума и сакате секој простор да е зафатен подобро е со некој што знае.
Секогаш и не може да се ископира од слика.

Скапо е со нив, ама нема како мои пријатели пола кујна да ја стават на балкон по што навреме не размислија за фрижидерот. Сега наместо кујна во Г имаат само права и 500 евра фрлени во вода.
Може да сменат ама одлучиле да не е Г по што тој дел немало да се гледа.
 
Член од
26 август 2019
Мислења
237
Поени од реакции
541
каков архитект, какви бакрачи...намештај по мерка е прецизна работа, си има професионалци, дизајнери за намештај...башка професионалците си знаат и матерјалите и се друго...
Мојот архитект е специјалист за ентериери, си има фирма која му изработува и сосема му верувам бидејќи од сработеното гледам така. Во сегашниот стан имам кујна која ми е скроз промашена, катастрофа, а ми ја правеше дизајнер на мебел, ми ја изведуваше, се он ми праеше. Засега архитектов што има сработено се спие. Готова е спалната, предсобјето, едната бања и собата на ќерка му на дечко ми, а денес ќе монтираат уште една детска соба, трпезарија и библиотека, експедитивни, чисти, брзи. Му дадовме рок до Нова година бидејќи тогаш сакаме да се вселиме, а и дел од елементите за кујна, работна соба и утилити треба да дојдат кон крај на ноември. Според него таму ќе славиме Божик (католички), мисли дека до 20ти ќе заврши. Не е работата само нареди мебел и после чукај си глава со недостатоци, кога вложувам многу пари сакам да спие се, да не мислам што кај ми стои и да претурам по кутии или да купувам парчиња мебел нахнадно.
 
Член од
12 март 2009
Мислења
15.573
Поени од реакции
10.289
Мојот архитект е специјалист за ентериери, си има фирма која му изработува и сосема му верувам бидејќи од сработеното гледам така. Во сегашниот стан имам кујна која ми е скроз промашена, катастрофа, а ми ја правеше дизајнер на мебел, ми ја изведуваше, се он ми праеше. Засега архитектов што има сработено се спие. Готова е спалната, предсобјето, едната бања и собата на ќерка му на дечко ми, а денес ќе монтираат уште една детска соба, трпезарија и библиотека, експедитивни, чисти, брзи. Му дадовме рок до Нова година бидејќи тогаш сакаме да се вселиме, а и дел од елементите за кујна, работна соба и утилити треба да дојдат кон крај на ноември. Според него таму ќе славиме Божик (католички), мисли дека до 20ти ќе заврши. Не е работата само нареди мебел и после чукај си глава со недостатоци, кога вложувам многу пари сакам да спие се, да не мислам што кај ми стои и да претурам по кутии или да купувам парчиња мебел нахнадно.
има 2 работи, функционалност и квалитет
а кај функционалноста има 2 методи, муштеријата да кажува што сака или да му препушти се на дизајнерот...
зборот ми е дека архитектите не знаат да земат прецизни мерки... не кујна, еве кај синот во зградата изведувачот пуштил архитект да земе мерки од отворите за вратите; каси и врати вградија, ама на 80% не можеа да се стават первази од надвор, па накнадно кршеа, ги зголемуваа отворите.. дури некаде и арматура сечеа, незаконска работа...прашина се креваше а луѓето веќе беа вселени...
А лично имам блиски дизајнери, утепани се од работа, многу нарачки имаат..
 

Bodhidharma

Avatara
Член од
17 септември 2011
Мислења
10.104
Поени од реакции
13.733
1599130889343.png
@kvoda158
Нешто вака би било најлесно за изведба. Ѕидот(со плави плочки обележен) и просторот помеѓу висечките и подните може да се затвори со стакло во боја. Елементот со садоперот да биде со слепа врата...негде 150 mm зависи од диензиите на ѕидот(столбот).
 

Attachments

Последно уредено:
Член од
26 август 2019
Мислења
237
Поени од реакции
541
Не најдов тема апарати за домакинство, ај совет за кујнски апарати, Горење Симплисити или Електролукс? Фабер и Нарди се наоѓа кај нас уште? Архитектов ми советува Фабер и Нарди, со оглед на тоа што кујната ја нарачувам од Натуци они работат со италијански материјали па нормално е да препорачуваат италијански квалитет, ама во претходниот стан кај што живеев имав аспиратор нивни и не бев задоволна. Беко-меко не иде во предвид. Бош ми ги препорачаа, а Миеле знам дека се врв, ама и цените им се врв, нејќам да се тресам над нив.
 
Член од
15 јануари 2008
Мислења
3.781
Поени од реакции
7.178
Не најдов тема апарати за домакинство, ај совет за кујнски апарати, Горење Симплисити или Електролукс? Фабер и Нарди се наоѓа кај нас уште? Архитектов ми советува Фабер и Нарди, со оглед на тоа што кујната ја нарачувам од Натуци они работат со италијански материјали па нормално е да препорачуваат италијански квалитет, ама во претходниот стан кај што живеев имав аспиратор нивни и не бев задоволна. Беко-меко не иде во предвид. Бош ми ги препорачаа, а Миеле знам дека се врв, ама и цените им се врв, нејќам да се тресам над нив.
Јас имам лошо искуство со Фабер и Нарди.. Земав комбинирана плотна со плин и посебна фурна и се покажа под просек. Тие што ги имам пред Фабер од Горење беа многу подобри. После две години користење се изнервирав и си земав се Бош.. Нема утка.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom