Идеи за Македонија

Член од
13 мај 2008
Мислења
96
Поени од реакции
2
епа вака да знаеш:Македонија е земја во транзиција...заради сдс е земја во транзиција веке скоро 20 години!
единствена шанса за успех ни е во еу свати го тоа како такво!
ветувањето за влез во еу ке се исполне!
немој да речеш дека доколку на референдум граганите изгласаат дека не сакаат да се смени името, Груевски потфрлил!
а пак ке ти речам алтернативи има!
тоа е висока политика за која ни јас ни ти немаме претстава!
 
Член од
14 јули 2005
Мислења
1.428
Поени од реакции
43
епа вака да знаеш:Македонија е земја во транзиција...заради сдс е земја во транзиција веке скоро 20 години!
единствена шанса за успех ни е во еу свати го тоа како такво!
ветувањето за влез во еу ке се исполне!
немој да речеш дека доколку на референдум граганите изгласаат дека не сакаат да се смени името, Груевски потфрлил!
а пак ке ти речам алтернативи има!
тоа е висока политика за која ни јас ни ти немаме претстава!
Единствена шанса, ама со алтернативи.

Ова е супер! Ама,како да го сфатиме? разбира се, нема потреба да се сфаќа. Тоа е висока политика за која ни тој што ја измислил нема претстава!:vozbud:
 

ABC

“градител“
Член од
24 февруари 2005
Мислења
15.696
Поени од реакции
192
Ние сме во Европа,ама не сме во ЕУ,каде практично е невозможно ни да влеземе,ни со Гвујо ни со Шеќерламинска,доколку не го смениме името.
Значи секој што ви ветува влез,особено брз влез во ЕУ,или ве лаже,или замислата му е да го смени името,зошто друго нема.:toe:
епа вака да знаеш:Македонија е земја во транзиција...заради сдс е земја во транзиција веке скоро 20 години!
единствена шанса за успех ни е во еу свати го тоа како такво!
ветувањето за влез во еу ке се исполне!
немој да речеш дека доколку на референдум граганите изгласаат дека не сакаат да се смени името, Груевски потфрлил!
а пак ке ти речам алтернативи има!
тоа е висока политика за која ни јас ни ти немаме претстава!
Ако мислиш да ми одговориш мене на погорниот текст,би ти напоменал дека и ДПМНЕ учествуваше итоа длабоко во таа транзиција скоро колку и СДС.Тоа е реален факт од кој нема да можете да избегате а за референдум и самите знаете дека Албанците би биле први кој ќе прифатат промена на име заедно со “банана сонцето“.Или на тоа не рачунате во оваа еуфорија за промена на име?
 
Член од
13 мај 2008
Мислења
96
Поени од реакции
2
албанците и банана сонцето се дел од оваа земја, и тие се народ на македонија!
ако имаат слични размислувања како тебе тогаш сигурно ке има промена на името, но сепак ке ти речам дека тоа не зависи од мене, од тебе, од Никола Груевски или од било кој, тоа зависи од народот!
а во таа транзиција ВМРО ДПМНЕ не учествуваше заради тоа што сдс имаше целосна власт на македонија до пред 2 години, и сега очајнички се обидува повторно да добие власт, а ако не може барем да ги зацрни подобрите од нив!
 
Член од
13 јануари 2008
Мислења
570
Поени од реакции
18
Еве една идеја за МАКЕДОНЦИТЕ од Пиринска МАКЕДОНИЈА.

Што мислите да организираме еден протестен собир или марш (како тој за жртвите од Егејска Македонија), по повод последните насилства и малтретирања врз Македонците од Пиринска Македонија!

Мислам дека нашите македонски браќа од Пиринска Македонија, заслужуваат братска поддршка од нас овде. Иако ова е минорно, сепак мислам дека многу ќе им значи кога ќе видат огромен број на Македонци со македонски знамиња како излегле во нивна поддршка!!!

А со ова ќе покажеме и дека, за нас Македонците не важи „билтаералниот договор“ меѓу Љубчо-Бугарчо и Ванчо-Циганчо од 1999 година.

Што мислите, што би требало да направиме?
 

concrete

alte Esel
Член од
22 март 2005
Мислења
12.248
Поени од реакции
1.703
албанците и банана сонцето се дел од оваа земја, и тие се народ на македонија!
ако имаат слични размислувања како тебе тогаш сигурно ке има промена на името, но сепак ке ти речам дека тоа не зависи од мене, од тебе, од Никола Груевски или од било кој, тоа зависи од народот!
а во таа транзиција ВМРО ДПМНЕ не учествуваше заради тоа што сдс имаше целосна власт на македонија до пред 2 години, и сега очајнички се обидува повторно да добие власт, а ако не може барем да ги зацрни подобрите од нив!
se nadevam deka prosecniot Makedonec e neesto malku popameten...ti epten mi ja rusis verbata vo MOJOT NAROD....
 

ABC

“градител“
Член од
24 февруари 2005
Мислења
15.696
Поени од реакции
192
албанците и банана сонцето се дел од оваа земја, и тие се народ на македонија!
ако имаат слични размислувања како тебе тогаш сигурно ке има промена на името, но сепак ке ти речам дека тоа не зависи од мене, од тебе, од Никола Груевски или од било кој, тоа зависи од народот!
а во таа транзиција ВМРО ДПМНЕ не учествуваше заради тоа што сдс имаше целосна власт на македонија до пред 2 години, и сега очајнички се обидува повторно да добие власт, а ако не може барем да ги зацрни подобрите од нив!
Пофторувам уште еднаш на овој форум,за да не дојде до забуна,јас сум за строго држење кон името Македонија,до последен здив,зошто без него здивот ни е веќе однапред одземен.И секоја друга наставка,придавка или додавка на името,значи промена на Македонскиот идентитет,колку и да ве лажат лидерите дека тоа не е така и дека со мала промена на името идентитетот може да остане,сепак тоа е многу дискутативно и проткаено со замки од типот на БРЈМ.Ексклузивно право да се нарекуваат Македонци единствено во светот го имаат луѓето кој се родени на географската територија од Македонија.Сите други тоа можат да го прават и никој не им забранува доколку имаат сопствени чувства и убедувања доколку мислат дека припаѓаат кон Македонскиот ентитет на некој начин.:toe:
 

PIRRO

Walking away
Член од
25 ноември 2007
Мислења
561
Поени од реакции
7
Пофторувам уште еднаш на овој форум,за да не дојде до забуна,јас сум за строго држење кон името Македонија,до последен здив,зошто без него здивот ни е веќе однапред одземен.И секоја друга наставка,придавка или додавка на името,значи промена на Македонскиот идентитет,колку и да ве лажат лидерите дека тоа не е така и дека со мала промена на името идентитетот може да остане,сепак тоа е многу дискутативно и проткаено со замки од типот на БРЈМ.Ексклузивно право да се нарекуваат Македонци единствено во светот го имаат луѓето кој се родени на географската територија од Македонија.Сите други тоа можат да го прават и никој не им забранува доколку имаат сопствени чувства и убедувања доколку мислат дека припаѓаат кон Македонскиот ентитет на некој начин.:toe:
Колку за тоа дека со секоја додавка,придавка на името Македонија македонците ќе го изгубат идентитетот потполно си во право но како прво кажи ми тоа е и целта на Грција нели, промена на името на државава во географски термин со кој термин нема да има било каква поврзаност со антична Македонија односно Македониа,Грција...

Второ, албанците... Зошто албанците не се гордеат со тоа што се Македонци како Косоварите пример... Затоа што под Македонец се подрабира словени бидејќи македонскиот јазик е словенски јазик... Епа ABC античните македонци не биле словени ниту говореле словенски јазик, ниту пак словенските јазици не потекнуваат од античниот македонски јазик... Ова еднаш засекогаш мора да го сфатите... Јас како албанец гордо ќе се чувствувам Македонец кога под Македонец ќе се подразбира граѓанин на територијата на древна Македонија во која низ вековите живееле различни етноси албанци,власи,словени(бугари,срби)... Македонски словенски јазик не постои бидејќи не постои словенски етнос македонци...

Бидејќи темава е идеи за Македонија, јас сум подржувач на идејата државава да стане Швајцарија на Балканот само не знам како би го постигнале тоа кога се има предвид дека не постои швајцарски народ,швајцарски јазик туку постои Швајцарија како нација,германци,французи,италијани,старороманци со четири службени јазици... По таа логика ние би требало во иднина да се викаме ХХХ Македонија, хххмакедонска нација, албанци,власи,срби,бугари,турци,роми со два или повеќе службени јазици,албански,српски,бугарски,влашки,турски,ромски...:toe:
 

ABC

“градител“
Член од
24 февруари 2005
Мислења
15.696
Поени од реакции
192
Македонскиот јазик е директно поврзан со Античкиот Македонски и сите што поинаку мислат треба да ми го докажат тоа.Старогрчкиот битно се разликувал од Античкиот Македонски и тоа може да се докаже иако Грците со векови се обидуваат да го докажат спротивното уништуваќи секаков артефакт кој ќе им допадне до раце во кој се согледува посебноста.Сепак останати се вредни артефакти кој не успеале да ги уништат Грчките националшовинисти,кој се повеќе и повеќе излегуваат во јавност.Инаку дури и Сали Бериша јавно призна дека Албанците немаат историја за своето потекло што е чиста лага со намера да се прикријат некои податоци кој укажуваат дека денешните Албанци потекнуваат од древна но и сегашна Албанија која се наоѓа близу Туркменистан.:toe:
 
Член од
13 јануари 2008
Мислења
570
Поени од реакции
18
Пирро ај не драпај мадина прилепски.

Албанци древен народ. :pos2: ха ха ха. Древен од Кавказ и Хиндустан! :pos2:

Се знае кои се древните Македонци, оние кои и денес го носат нивното име, а не се викаат меѓусебе Shqipetar (баш ме интересира овој збор, дали е „античко албанојско-илирски збор“:pos2: )
 
Член од
14 мај 2008
Мислења
203
Поени од реакции
0
Македонскиот јазик е директно поврзан со Античкиот Македонски и сите што поинаку мислат треба да ми го докажат тоа.Старогрчкиот битно се разликувал од Античкиот Македонски и тоа може да се докаже иако Грците со векови се обидуваат да го докажат спротивното уништуваќи секаков артефакт кој ќе им допадне до раце во кој се согледува посебноста.Сепак останати се вредни артефакти кој не успеале да ги уништат Грчките националшовинисти,кој се повеќе и повеќе излегуваат во јавност.Инаку дури и Сали Бериша јавно призна дека Албанците немаат историја за своето потекло што е чиста лага со намера да се прикријат некои податоци кој укажуваат дека денешните Албанци потекнуваат од древна но и сегашна Албанија која се наоѓа близу Туркменистан.:toe:
Па гледам другар го сменуваш мислењето, па не се сеќаваш дека твојот пулен Кирче на грчката телевизија имаше изјавено дека не потекнуваме од Александар Македонски...
 

ABC

“градител“
Член од
24 февруари 2005
Мислења
15.696
Поени од реакции
192
Па гледам другар го сменуваш мислењето, па не се сеќаваш дека твојот пулен Кирче на грчката телевизија имаше изјавено дека не потекнуваме од Александар Македонски...
Не бе другарчето,само ти го сменуваш твоето мислење за мене,после 70тина прочитани реченици на овој форум.Инаку тоа што изјавил Кирче Едноокиот може да важи исклучиво за него и Нада со децата и внуците,а во никој случај за мене како и за голем број други Македонски граѓани.Исто и тоа што изјавил Гвујо може да важи само за него,но не и за сите Македонци.Ако на пример тој се чувствува како мелез тоа е негова работа,но не може да го тврди тоа и за мене,или за било кој друг Македонец.
Јас уште во 2005 година на овој форум исцрпно го докажував Македонскиот Антички континуитет,спорејќи со Бугари,Срби и голем број Македонци,кој беа занесени како “јајце на кривина“ од некои прогрчки историчари за тоа дека Словените им пришле на Русите од зад Карпатите а не обратно,како што тврдеше дотогашната а и сегашна прогрчка историографија.
На пример можеш да ги најдеш моите ставови окулу пишувањето на ДР.Петар Башески(професор и на Гвујо) кој истражувајќи ги Руските архиви пронајде докази во кој Руските релевантни историчари пишуваат како Словените се населиле од овие простори во просторите зад Карпати.ДР.Баше,познаваќи неколку светски јазици меѓу кој и Рускиот,во Руските архиви кој му биле достапни уште пред 30-35 години,пронашол списи во кој Русите пишуваат некако вака:
“-Славени су нам прихајали од зад Карпатов“!
Прогрчките и пројугословенските историчари тој парадокс го превеле и “буквално“ па го вметнале во современата историја која важеше и се уште(нажалост)важи за Македонија,фатално е и тоа што тој историски парадокс иако очигледно многу штетен за Македонија,особено последниов период стои и во современите Македонски учебници за едукација на младите генерации.Значи нашата современа историја само покажува дека ние сме на некој начин “изгубени во преводот“ што секако треба да се исправи под итно за да нема вакви или слични заблуди.:toe:
 
Член од
14 мај 2008
Мислења
203
Поени од реакции
0
Не бе другарчето,само ти го сменуваш твоето мислење за мене,после 70тина прочитани реченици на овој форум.Инаку тоа што изјавил Кирче Едноокиот може да важи исклучиво за него и Нада со децата и внуците,а во никој случај за мене како и за голем број други Македонски граѓани.Исто и тоа што изјавил Гвујо може да важи само за него,но не и за сите Македонци.Ако на пример тој се чувствува како мелез тоа е негова работа,но не може да го тврди тоа и за мене,или за било кој друг Македонец.
Јас уште во 2005 година на овој форум исцрпно го докажував Македонскиот Антички континуитет,спорејќи со Бугари,Срби и голем број Македонци,кој беа занесени како “јајце на кривина“ од некои прогрчки историчари за тоа дека Словените им пришле на Русите од зад Карпатите а не обратно,како што тврдеше дотогашната а и сегашна прогрчка историографија.
На пример можеш да ги најдеш моите ставови окулу пишувањето на ДР.Петар Башески(професор и на Гвујо) кој истражувајќи ги Руските архиви пронајде докази во кој Руските релевантни историчари пишуваат како Словените се населиле од овие простори во просторите зад Карпати.ДР.Баше,познаваќи неколку светски јазици меѓу кој и Рускиот,во Руските архиви кој му биле достапни уште пред 30-35 години,пронашол списи во кој Русите пишуваат некако вака:
“-Славени су нам прихајали од зад Карпатов“!
Прогрчките и пројугословенските историчари тој парадокс го превеле и “буквално“ па го вметнале во современата историја која важеше и се уште(нажалост)важи за Македонија,фатално е и тоа што тој историски парадокс иако очигледно многу штетен за Македонија,особено последниов период стои и во современите Македонски учебници за едукација на младите генерации.Значи нашата современа историја само покажува дека ние сме на некој начин “изгубени во преводот“ што секако треба да се исправи под итно за да нема вакви или слични заблуди.:toe:
Е па другар кога јас студирав таму Башевски беше веќе во пензија, па и не е тој доволен кадар за да укажува на нечие потекло бидејќи предаваше англиски....И не сакам да се повторувам од кое време е тој професор и нормално со какви идеи е задоен!!!
 
Член од
13 мај 2008
Мислења
96
Поени од реакции
2
zosto ne svakate site deka momentalnite kadri na fakultetite se site do eden od vremeto na bivsa jugoslavija!
a site kadri koi se od bivsa jugoslavija se znae kako se orientirani (pro sds)
pa ke vi kazam deka site studenti koi se orientirani za VMRO DPMNE imaat maka so profesorite na fakultet, a pak site studenti sds orientirani se besprekorno proturkuvani!
ova go zboruvam ne samo za bitola tuku za site fakulteti vo celata drzava!
a najgolemata tragedija e toa sto profesorite mislat deka profesorskoto mesto e nasledno!
ako nemaat deca na taa struka, togas baraat po rodnini prijateli, a sekako site se od sds!
no da znaete deka reformite im disat vo vratot, i deka nema da izdrzat uste mnogu!
 

concrete

alte Esel
Член од
22 март 2005
Мислења
12.248
Поени од реакции
1.703
zosto ne svakate site deka momentalnite kadri na fakultetite se site do eden od vremeto na bivsa jugoslavija!
a site kadri koi se od bivsa jugoslavija se znae kako se orientirani (pro sds)
pa ke vi kazam deka site studenti koi se orientirani za VMRO DPMNE imaat maka so profesorite na fakultet, a pak site studenti sds orientirani se besprekorno proturkuvani!
ova go zboruvam ne samo za bitola tuku za site fakulteti vo celata drzava!
a najgolemata tragedija e toa sto profesorite mislat deka profesorskoto mesto e nasledno!
ako nemaat deca na taa struka, togas baraat po rodnini prijateli, a sekako site se od sds!
no da znaete deka reformite im disat vo vratot, i deka nema da izdrzat uste mnogu!
a be ti javiv za toa brojot na psihijatarot...nikako da se javis..???
aj belkim posle tretmanot ke zabais malku...NE OTECE BRE.....jes da si nas glupco.....ama moj, preku moj.....i dosta sds, sds.. daj nesto popametno....
 

Kajgana Shop

На врв Bottom