Идеална возраст за брак

PIRATIC

diplomiran klozetar
Член од
26 јануари 2012
Мислења
7.857
Поени од реакции
6.494
Секој што има макар и мали познавања од биологијата и медицината знае дека си во потполно право ........... арно ама на кого ќе/да му докажеш ........ на Пастирот .............. :X3:
 
Член од
23 август 2012
Мислења
40
Поени од реакции
13
Пишав еднаш поодамна на темава ама ај пак пошто гледам многу глупи мислења има дека раѓање после 30 е висок ризик и со лоши последици за детето па ај мажете се пред 30 за да ви се здрави децата. ВРСКА НЕМА!!!

Протекувањето на бременоста и развивањето на плодот зависи пред се' од општото здравје на жената, а секоја жена е различна, ако е на 20, прост пример, ако има слаб имунитет, или слаба крв многу јасно дека бременоста ќе е поризична, и шо фајде дека има 20, шо помага тоа??? Додека жена, пример на 35, совршено здрава, слободно ќе си износи и роди совршено здраво бебенце.

Пред 60-70 години кога жените немаа појма од здрава храна, ниту па можеа да си ја купат, хранети претежно само со домати, пиперки и каши и притоа во висока бременост работеа по ниви со стомакот до нос И ПАК раѓаа здрави деца и тоа многу деца, раѓаа до 45 и повеќе, и беа здрави, и живееа до 80 и кусур.

Се разбира дека играат улога уште многу фактори, но глупостите дека бременост после 30 е ризична и детето ќе излезе не знам си какво па мора да се мажиме и да раѓаме пред 30 оти ако нешто не е во ред со детето жената е крива оти не е на 22, ај задржете си ги за себе, затоа шо се страшно срање во боја.

Немав намера да севклучувам во темава но вакви ср*ња тешко се пречутуваат.

За првото болдирано стварно појма немаш што зборуваш девојче
Да те преформулирам Пред 60-70 години кога жените немаа појма од нездрава храна , ниту па можеа да си ја купат (затоа што нездрава храна не постоела )
Денес има нездрави додатоци во скоро секоја храна штоја јадеме така да ти треба хемиска анализа за да знаеш што г***а јадеш.
А така наречената свежа и здрава храна од пазарите истотака генерално е дебело збогатена со разни форми на хемикалии што од воздух или земја или намерно за да изгледа здраво.
За генетски модифицирана храна која по западов веќе е неизбежна уста да не ти отворам (земи читни малку литература девојче се гледа дека си младо и треба да научиш пред да лупнеш нешто дури и анонимно на форум )
За една работа си само во право а тоа е дека храната и нездравиот начин на живот имаат многу голем удел во зачнувањето и бременоста.

За второто болдирано е исто така многу погрешно односно по 30 години ризикот дефинитивно се зголемува и тоа е факт .
Не прават џабе лекарите бриски во клинички во кои земаат во предвид годиштето и начинот на живот .
(кога ќе станеш мајка очигледно на многу касни години ќе ги знаеш овие работи ).
Главната поента е дека не дека не ги сваќате последиците од подоцнежната бременост и брак туку едноставно не сакате да се носите со проблемите што ги носат истите .

Односно БЕГАТЕ ОД ОДГОВОРНОСТ и се криете зад хипотези кои вас ви одговараат.

Али је** га форуме е секој има право да си го каже своето мислење.
 

PIRATIC

diplomiran klozetar
Член од
26 јануари 2012
Мислења
7.857
Поени од реакции
6.494
Ризично било жената да биде бремена во 30ите години, како да не...
Познавам десетици жени што имаат родено здрави и прави деца после 30ата година ........... дури и на 36/37/38/39... па и на 40 год. ............... ОК не викам дека треба да се претера, после 40ката да ризично е за жените, но после 30ката не ......... до 35/36 скоро и да не постои никаков ризик !
А што се однесува до нас мажите ............... мажите се плодни дури и после 50ата год. ............... има мажи што пазете затруднуваат девојки/жени а имаат и по 60 па и повеќе од 60 год. сигурно знаете за некој таков пр. ги има доста ........... така да не гледам ништо лошо и ризично во тоа на пр. мажот да се ожени на 35-40 год. а жената на 30-35 год. ......... шансите да имаат дете/деца им се сеуште добри !
Инаку пазете баба ми која е доста стара накај 90 год. ми има кажувано дека порано во селата жените раѓале здрави и прави деца дури и на 45 год. ............ што лично ме зачуди, добро ај да речеме дека тогаш начинот на живот бил поинаков, како и исхраната која била 100% природна, а денеска е 70% вештачка... но сепак да се каже дека бременоста била ризична после 30ата година е смешно, па и некоја бременост да се погоди ризична денеска медицината чуда прави, не е како порано, денеска се прават ин-витро-а и триста други ствари, недоносените бебиња се чуваат во инкубатори, смртноста кај новороденчињата денеска е доста намалена, за разлика од порано !
 
Член од
12 март 2008
Мислења
1.027
Поени од реакции
706
О'Ристе, а ти да не си бараш колективна согласност за некој твој погрешен избор за да го оправдаш истиот како исправен? Пошо те глеам вака доста жолчно и распалено атакуваш на све што нејќе да се мажи или жени пред 30 години.
 
Член од
10 јануари 2011
Мислења
238
Поени од реакции
306
Немав намера да севклучувам во темава но вакви ср*ња тешко се пречутуваат.

За првото болдирано стварно појма немаш што зборуваш девојче
Да те преформулирам Пред 60-70 години кога жените немаа појма од нездрава храна , ниту па можеа да си ја купат (затоа што нездрава храна не постоела )
Денес има нездрави додатоци во скоро секоја храна штоја јадеме така да ти треба хемиска анализа за да знаеш што г***а јадеш.
А така наречената свежа и здрава храна од пазарите истотака генерално е дебело збогатена со разни форми на хемикалии што од воздух или земја или намерно за да изгледа здраво.
За генетски модифицирана храна која по западов веќе е неизбежна уста да не ти отворам (земи читни малку литература девојче се гледа дека си младо и треба да научиш пред да лупнеш нешто дури и анонимно на форум )
За една работа си само во право а тоа е дека храната и нездравиот начин на живот имаат многу голем удел во зачнувањето и бременоста.

За второто болдирано е исто така многу погрешно односно по 30 години ризикот дефинитивно се зголемува и тоа е факт .
Не прават џабе лекарите бриски во клинички во кои земаат во предвид годиштето и начинот на живот .
(кога ќе станеш мајка очигледно на многу касни години ќе ги знаеш овие работи ).
Главната поента е дека не дека не ги сваќате последиците од подоцнежната бременост и брак туку едноставно не сакате да се носите со проблемите што ги носат истите .

Односно БЕГАТЕ ОД ОДГОВОРНОСТ и се криете зад хипотези кои вас ви одговараат.

Али је** га форуме е секој има право да си го каже своето мислење.
Рики ај оди одмори и не ме убедувај дека не знам, затоа шо ЈАС учев медицина, ЈАС завршив, ЈАС има диплома и ЈАС ЗНАМ шо зборам, ти си тој шо лупа историски сфаќања, ај чао и не ме цитирај веќе
 
Член од
12 март 2008
Мислења
1.027
Поени од реакции
706
Ама не, озбилно. Финтата е шо живееме у срање држава у којашто со години треба да штедиш за да купиш половна кола, а не па да средиш станбено прашање. И преку такво ми е коа некој ме убедува поинаку и го извитоперува тој факт за да на крај испадне дека младите не сакаат да се женат/мажат. Им се лумпувало. Ма немој молимте. А за да склопиш брак, МОРА да имаш решено минимум станбено прашање. Од шо ќе живееш? Кај ќе живееш? Храна и засолниште, тоа се елементарните услови од коа постои човекот. Ако немаш бе бачко кај да живееш и стабилни примања, љубовта у бракот ќе ја снема, гарантирам значи гарантирам, уште у првата година.
 

PIRATIC

diplomiran klozetar
Член од
26 јануари 2012
Мислења
7.857
Поени од реакции
6.494
Тоа се само глупи изговори на поединци кога некој/некои ќе речат ех вие младите сакате да лумпувате, да скитате, шетате, пиете... и затоа не сакате навреме да се мажите/жените, бидејќи бегате од одговорности !
Која глупа ствар, како прво не секој млад човек е оддаден на скитање, лумпување, пиење и сл.
Познавам многумина млади(меѓу кои спаѓам и јас) кои ниту се кафански луѓе, ниту пак тераат некојси ноќен живот... Причините се сосема други и немаат врска со тоа бегање од одговорност !
 
Член од
23 август 2012
Мислења
40
Поени од реакции
13
Што се распаливте толку дечки да не се пронајдовте некаде меѓу редови,
Млади сте овие работи не се кажуваат односно објаснуваат додека не се доживеат.

Мацо си учела медицина но очигледно не си доучила , И НЕ СЕ СЕКИРАЈ понатаму нити ќе те цитирам нити ќе те читам а недај боже ако работиш некаде во здравство да налетам на тебе СОВЕТ ДА МИ ДАДЕШ ЗА ЗДРАВЈЕ.О'Ристе, а ти да не си бараш колективна согласност за некој твој погрешен избор за да го оправдаш истиот како исправен? Пошо те глеам вака доста жолчно и распалено атакуваш на све што нејќе да се мажи или жени пред 30 години.
Види Кент како за Супер човек многу ти е страв да полеташ во непознатото .
Јас небарам нити колективна согласност нити ме интересираат и водат мислења на анонимуси особено не по форуми , доказ за тоа е што немам 2000 мислења и 1000 допаѓања од непознати луѓе кои поминуваат денови на ПС и виртуелно се хранат и исполнуваат од коментарите на други луѓе кои не ги познаваат вистински .
Сакам да се дружам старомодно (да го гледам човекот во лик кога разменувам мислења ).
И ти посакувам да си ја најдеш твојата вистинска Луис Лејн што поскоро па храбро заедно да полетате во брак .
Доколку несакаш па и немораш ожени се на 50/60 и ти посакувам да бидеш среќен и тогаш .
И не се жолчам да ве разубедувам во нешто што можеби не го сакате , само си го бранам мојот став базиран на моето искуство.
Бидете ми поздравени навистина немам намера да ви наметнувам никакви мислења кои очигледно не ви лежат а воедно на себеси да си одземам време во млатење слама на форумов (времето ќе и го посветам на мојата фамилија ) и затоа нема да се вклучувам во расправата понатаму без разлика што ќе напишете.
 
Член од
12 март 2008
Мислења
1.027
Поени од реакции
706
Што се распаливте толку дечки да не се пронајдовте некаде меѓу редови,
Млади сте овие работи не се кажуваат односно објаснуваат додека не се доживеат.

Мацо си учела медицина но очигледно не си доучила , И НЕ СЕ СЕКИРАЈ понатаму нити ќе те цитирам нити ќе те читам а недај боже ако работиш некаде во здравство да налетам на тебе СОВЕТ ДА МИ ДАДЕШ ЗА ЗДРАВЈЕ.

Види Кент како за Супер човек многу ти е страв да полеташ во непознатото .
Јас небарам нити колективна согласност нити ме интересираат и водат мислења на анонимуси особено не по форуми , доказ за тоа е што немам 2000 мислења и 1000 допаѓања од непознати луѓе кои поминуваат денови на ПС и виртуелно се хранат и исполнуваат од коментарите на други луѓе кои не ги познаваат вистински .
Сакам да се дружам старомодно (да го гледам човекот во лик кога разменувам мислења ).
И ти посакувам да си ја најдеш твојата вистинска Луис Лејн што поскоро па храбро заедно да полетате во брак .
Доколку несакаш па и немораш ожени се на 50/60 и ти посакувам да бидеш среќен и тогаш .
И не се жолчам да ве разубедувам во нешто што можеби не го сакате , само си го бранам мојот став базиран на моето искуство.
Бидете ми поздравени навистина немам намера да ви наметнувам никакви мислења кои очигледно не ви лежат а воедно на себеси да си одземам време во млатење слама на форумов (времето ќе и го посветам на мојата фамилија ) и затоа нема да се вклучувам во расправата понатаму без разлика што ќе напишете.
Ако, фала на желбите и се надевам дека ќе е така. Не те нападнав, само сакам да ти кажам дека од рационална перспектива мора да има одредени предуслови за да се влезе во брак. Живеалиште, доволно паричка итн.
 
M

Macedonian-Sun

Гостин
Според мене мислам дека 25 - 30 е најидеалната возраст за брак. Имам слушано од многу луѓе дека ако порано се влезе во брак ќе се има проблеми : во готвење ( да бидеме искрени не секоја млада тинејџерка знае да готви) , со заедничкиот живот ( перење, пеглање, гледање деца).
Со 18 или порано немаме нерви за брак. Тоа е. А и со 18 сеуште не сме созреани да знаеме кој е вистинскиот партнер за брак.
 
N

NikolaMKD91

Гостин
Според мене мислам дека 25 - 30 е најидеалната возраст за брак. Имам слушано од многу луѓе дека ако порано се влезе во брак ќе се има проблеми : во готвење ( да бидеме искрени не секоја млада тинејџерка знае да готви) , со заедничкиот живот ( перење, пеглање, гледање деца).
Со 18 или порано немаме нерви за брак. Тоа е. А и со 18 сеуште не сме созреани да знаеме кој е вистинскиот партнер за брак.
Заборави да напишеш дека на 18 сеуште незнае пита да му меси, зелник да му прави.

Сериозно ти мислиш дека живееш во Белгија ? Да не живееш у Белимбегово, сум слушал дека таму имало некое место го викале мала Белгија . :facepalm:
 
Член од
6 декември 2011
Мислења
2.027
Поени од реакции
3.357
Како што оди финансиската ситуација во државава, за некое време идеалната возраст за брак на македонците ќе биде над 40 години со тенденција на зголемување кон никогаш. Среќа што имаат реклами ставено од влатата кои на некој начин балансираат преку пропаганда, односно им ги перат мозоците на старите од типот: Ние сакаме внуци, ние немаме многу време, или мајка ти ќе купи креветче а мајка ми количка и среќни ќе умриме...па на некој начин многу од младите (90% претпоставувам) не се чуствуваат спремни но сепак се онадат, мислам се мажат/женат.
Се од ова горенаведеното, сите причини за не онадење се од финансиски аспект, а не од што македонците се распрдени и изиграваат швеѓани.
 

.Sky.

Заменик министер без титула
Член од
15 февруари 2013
Мислења
6.857
Поени од реакции
7.241
Тетка ми се оженила на 17 и е успешна жена си има фирма две деца пупу да не ги урочам живи здрави и маж.Како тоа не е брак ? Секој си има право.Ме нервираат вакви предрасуди кои се тотално неосновани.
Ај овде ќе се надоврзам.

Прво Не е предрасуда туку мое мислење со повеќе случаеви. Ако реално ги земеме работите во раце ќе видиме дека разликата од пред 50 год и сегашноте 18-19 година и различното воспитување на денешните деца што е огромна разлика од тогаш до сега. Јас имам вујна која се мажи на 17 год но таа има почитување и ред други работи за кои денешните тинејџери можат да сонуваат за тоа моабетот ми е што денешните бракови кои најчесто се склопуваат на рани год 17-19 год кои најчесто се зимаат поради тоа што девојчето забременило па како и да е мора да се земат. Имам читано дека таквите бракови најчесто резултираат со развод. Да не биде демек само од читање е работата јас лично познавам доста такви бракови кои се случиле на брзина и кои после некое време откако ќе созреат тие веќе сфаќаат дека тоа било од занес. Секоја чест и рака на срце за тие кои што имаат брак прекрасен но пак ке кажам дека малку се шансите за во денешно време да успеат таквите бракови.
 
M

Moon Child

Гостин
Јас пред да се омажам незнаев јајце да спржам, пржев јајце без зејтин и кога бев дома сама, гладував затоа што незнаев сама да си спремам. Никогаш немав потреба да учам да готвам, затоа што цел живот живеев со мајка ми и баба ми.
Додека бев што би рекла баба ми, мома, мојата соба беше во константен хаос, плакарот ми беше неуреден и не здиплен, фрлав чорапи кај стасам, се соблекував и џиткав партали по фотељите да висат со денови, додека не ги облечам пак, и целиот мој ден го поминував во пижами.
Да се разбудев во 12 ми беше рано. Значи будење пред 12 никако, и легнување пред 5 наутро беше светско чудо.
Исто кога пушев цигари, седев по цела ноќ на компјутер, пепељарата полна, ме мрзеше да станам да ја истресам, само ја ставав во фиока и затварав фиоката да не смрди, па утредента кога ќе се разбудев ги фрлав или не.
Кога ќе станев од кревет, го оставав неуреден како сум станала така останал додека не си легнам пак.

Сега знам да готвам се. Научив за месец дена релативно да се снаоѓам во кујна, сега веќе ми е научено да готвам и повеќе од добро.
Куќата ми е уредна, се на свое место, прашина избришана, садеви измиени. Плакарот, како аптека. Се е сортирано посебно маици на кратки ракави, плетени блузи, Маици на долги ракави, посебно хеланки, посебно фармерки.Се на свое место. Креветот редовно затегнат, постелнината секое утро излуфтирана на тараса. Се ми е цакум пакум, и покрај тоа што секој ден сум на работа, без слободен ден, дома ми свети се, имам и ручек зготвено, и се по ред.
Сакам да кажам, се во животот си бара прилагодување, и се си доаѓа на свое место во времето во кое ќе си дојде.
Мене мајка ми секогаш ми викаше, од тебе оџак не чури, еве сега сите се чудат. Како си доаѓаат обрвските, така мораш да учиш и да се се носиш со се во животот.
Се омажив на 24 полни.:)
 

Kajgana Shop

На врв Bottom