Идеална возраст за брак

R

Randy

Гостин
Секако, само што изборот ќе и биде многу тесен а и не се сите 20-годишни спонзоруши.

За женско се еден битен критериум без разлика што никој нема да признае.
А демек машките со 35+ години се нешто посебно па можат да пребираат. Тие што можат да најдат помлада како што ти велиш прашање е дали се 10%. На останатите 90% цената им е колку што им е на женските во тие години. И затоа реков ќе си се погодат по возраст да се приближно исто стари, а и ќе имаат слични интереси што е сосема во ред.
Инаку да се разбереме кога велам возраст за брак мислам и на возраст за основање семејство и имање деца. Значи плус некоја година до имање деца и заеднички живот. Бракот како брак односно потписот не значи ништо. Може партнерите да се познаваат од 25 години, па ете на 35 после 10 години да се одлучат за брак, но потписот пред матичар како потпис нема ништо да промени.
Муабетот ми беше дека треба и некои работи човек да ги направи пред бракот како на пример образование, да најде работа, да напредува во кариера, да заработи некој денар, да прошета низ светот малку да се позабавува. И тоа е некаде до 35-40 години.
А не ожени се/омажи се што побрзо направи ги децата и после тоа до крај на живот лупи пиперки за ајвар и нервирај се дали ќе ги платиш сметките и ќе имаш за леб до крај на месецот. И до крај на живот си осуден да не видиш ништо од животот.
Проблемот е во тоа што се некои граници се наметнати и се тотално нереални во денешно време. Недај боже да си помал град веќе одма после дипломирање на 25 единствениот муабет што ќе го слушаш од постарите е кога ќе те жениме / мажиме...
 

Kaiser

Hidden Fortress
Член од
6 мај 2011
Мислења
3.202
Поени од реакции
2.443
А демек машките со 35+ години се нешто посебно па можат да пребираат. Тие што можат да најдат помлада како што ти велиш прашање е дали се 10%. На останатите 90% цената им е колку што им е на женските во тие години. И затоа реков ќе си се погодат по возраст да се приближно исто стари, а и ќе имаат слични интереси што е сосема во ред.
Инаку да се разбереме кога велам возраст за брак мислам и на возраст за основање семејство и имање деца. Значи плус некоја година до имање деца и заеднички живот. Бракот како брак односно потписот не значи ништо. Може партнерите да се познаваат од 25 години, па ете на 35 после 10 години да се одлучат за брак, но потписот пред матичар како потпис нема ништо да промени.
Муабетот ми беше дека треба и некои работи човек да ги направи пред бракот како на пример образование, да најде работа, да напредува во кариера, да заработи некој денар, да прошета низ светот малку да се позабавува. И тоа е некаде до 35-40 години.
А не ожени се/омажи се што побрзо направи ги децата и после тоа до крај на живот лупи пиперки за ајвар и нервирај се дали ќе ги платиш сметките и ќе имаш за леб до крај на месецот. И до крај на живот си осуден да не видиш ништо од животот.
Проблемот е во тоа што се некои граници се наметнати и се тотално нереални во денешно време. Недај боже да си помал град веќе одма после дипломирање на 25 единствениот муабет што ќе го слушаш од постарите е кога ќе те жениме / мажиме...
За најголем дел си во право ама женско што чека после 30-атта за партнер и фамилија има големи шанси да се зезне. Прашај другарки што се 30+ колку им е лесно да најдат компатибилен за озбилно.

За другото да не спориме, се разбравме.
 
Член од
21 јуни 2012
Мислења
65
Поени од реакции
84
Во последно време е и премногу модерно да се склучуваат бракови после 30-35 па и 40 години па затоа и наставничките во училиштата се често збунети дали детето го чека "тато" или дедо. :)
Според мене ок е од 25 до 28
 

Let 3

The Nipple Erector
Член од
13 јули 2008
Мислења
30.911
Поени од реакции
31.229
Ако е за деца, најдобро да опнеш некоја тинјеџерка. Тука нема промашување, дури и да сакаш.
Еден ден ќе пореаснеш ќе изгубиш невиност, ќе се ожениш, ќе станеш и татко, и тогаш ќе му речеш на ќерка ти тинејџерка “нек те опне некој, нема промаш“
 
R

Randy

Гостин
Еден ден ќе пореаснеш ќе изгубиш невиност, ќе се ожениш, ќе станеш и татко, и тогаш ќе му речеш на ќерка ти тинејџерка “нек те опне некој, нема промаш“
Мислиш не е вистина дека нема промаш?
 
Член од
21 јуни 2012
Мислења
65
Поени од реакции
84
Кога еден ден ќе имаш ќерка ( ако немаш ) нека ти текне на темава и врати се да ми кажеш дали би ти било сеедно кога некој креле нема да ја промаши :)
 
R

Randy

Гостин
Пробај бе, имај ќерка тинејџерка и подај му ја на некој и види дал ќе има или нема промаш
Од твоја уста во Божји уши. Дај боже да се менат времињата да можиме да му ги утуриме некому, ама и да прифатат. Ова момиве модерни се нешто сакале сами да бираат. И ич не поштоваат совети од постари. Се знае порано кој кажувал како, со кого и кога. Татко не е заебанција.
 

Marchelo93

Дипломиран Џаболебар
Член од
10 јули 2011
Мислења
1.931
Поени од реакции
1.995
Тато ми вика:Сине,јас одма штом се вработив ја побарав мајка ти,да чекавме и она да најде работа,па да напредуваме у кариера,па свет да шетаме тебе немаше да те има.Заврши си факс,најди работа и ако си имаш девојче за озбилно земи си го за жена .А сеа дали ќе го послушам..:D
 
N

NikolaMKD91

Гостин
Идеална возраст за брак е во оние години кога ќе бидеш материјално обезбеден и психо - физички зрел . Кај некој тоа е на 20, кај некои на 35+, а некои не го постигнуваат тоа ни во текот на целиот живот ... затоа се вели идеална возраст. Мада јас би се женел на 25, онака идеално ми звучат тие години, како златна средина, иако незнам што ми носи судбината, може да биде и порано, а може и подоцна . :)
 

leandra

Модератор
Член од
25 јануари 2007
Мислења
23.627
Поени од реакции
38.527
Ма, немој.... Ако за женското се важни годините, зошто не би биле и за мажите?
Зошто он може за 2000ки да си купи албанче невинко :)
И тоа со посредник!
 
Член од
26 декември 2011
Мислења
449
Поени од реакции
278
Зошто он може за 2000ки да си купи албанче невинко :)
И тоа со посредник!
а ти како дикриминирана ?!...демек за мажите ергени решен проблем, има албанки...ама муабетот е што со вас??
 

Kajgana Shop

На врв Bottom