Идеален Лаптоп за ПРОГРАМИРАЊЕ

Член од
26 јануари 2009
Мислења
11.826
Поени од реакции
18.514
Збориш како опција за лаптоп со монитори? Да, секако. Муабетот ми беше, дека на програмер мобилноста не му е баш пресудна кога работи, му требаат повеќе монитори секако, без разлика дали е на лаптоп или десктоп машина.
Па зависи, ако има службен лаптоп и треба да работи од дома, тогаш е пресудна.
 
Член од
24 март 2010
Мислења
15.217
Поени од реакции
25.977
Па зависи, ако има службен лаптоп и треба да работи од дома, тогаш е пресудна.
Да, затоа фирмите се одлучуваат на лаптопи, за полесно да овозможат работа од дома. Ама мислам дека темава е отворена за некој што сака дома да програмира. За тоа, поефтина опција е десктоп. Лаптоп, со иста конфигурација, би чинел значително поскапо.
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.969
Поени од реакции
35.927
Збориш како опција за лаптоп со монитори? Да, секако. Муабетот ми беше, дека на програмер мобилноста не му е баш пресудна кога работи, му требаат повеќе монитори секако, без разлика дали е на лаптоп или десктоп машина.
Ако почне во некоја помала фирма, може и да треба да си го носи лаптопот од дома (особено за практиканти голем дел од фирмите не им даваат лаптопи).
Подобра опција е да си земе лаптоп, далеку си пофлексибилен да го шеташ ако ти затреба да отидеш некаде, а цената горе-доле е иста.
Еве ти лаптоп што со плус 12 000 денари на старт за уште SSD 1TB +16гб меморија ќе биде доволен за следните 2-3 години, дури и да не ги стави меморијата и дискот на почеток може да функционира првава година, а следната со тие 200 евра ќе си купи минимум дополнителни 2 години.
Само 1 дополнителен монитор може да врзе и без докинг на хдми, а ако сака дополнителни 2 поголеми монитори ќе мора да си бара докинг (не знам дали има на лагер кај нас).
 
Член од
26 јануари 2009
Мислења
11.826
Поени од реакции
18.514
Ако почне во некоја помала фирма, може и да треба да си го носи лаптопот од дома (особено за практиканти голем дел од фирмите не им даваат лаптопи).
Подобра опција е да си земе лаптоп, далеку си пофлексибилен да го шеташ ако ти затреба да отидеш некаде, а цената горе-доле е иста.
Еве ти лаптоп што со плус 12 000 денари на старт за уште SSD 1TB +16гб меморија ќе биде доволен за следните 2-3 години, дури и да не ги стави меморијата и дискот на почеток може да функционира првава година, а следната со тие 200 евра ќе си купи минимум дополнителни 2 години.
Само 1 дополнителен монитор може да врзе и без докинг на хдми, а ако сака дополнителни 2 поголеми монитори ќе мора да си бара докинг (не знам дали има на лагер кај нас).
Па дури и тоа не мора ако најде type C монитори или па HDMI to usb type C
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.969
Поени од реакции
35.927
Дали би била огромна разликата ако би земал i7 а 8гб рам или r5 а 8гб рам, или да барам конкретно i7 со 16гб рам или пак r5 со 16гб рам?
Ова зависи од многу фактори, пред се за што планираш да го користиш.
Рам меморија ќе ти треба за се и гледај да си над 8гб (не дека нема да работи и со ова, ама ќе знае да ти углави), процесор зависи што ќе програмираш.
Поефтина варијанта ѕирни го овој:
или овој ако му ставиш уште една плочка рам
***и двата имаат една меморија на плоча, на едниот со 16гб веќе имаат ставено втора плочка, на другиот ќе треба да си ставиш самиот (овластениот сервис).
 
Член од
1 февруари 2021
Мислења
10
Поени од реакции
1

LepiDzoni

Profesionalen ulichen cigan
Член од
25 јули 2014
Мислења
1.361
Поени од реакции
3.519
U zivot nemam kupeno laptop na novo. Prviot laptop sto si go kupiv za na fakultet bese T61 i me kostase okolu 5k na staro, posle cenkanje. So Core2Duo i 4GB RAM mozese komotno da krene xampp server so webpack/nodemon plus chrome debugger i nekoe poskromno IDE kako Sublime bez da se oseti lag vo performance. Potoa otkako se vrabotiv najdov i si kupiv eden mnogu pojak W530, isto na staro so 16GB RAM, i7 treta generacija, 2GB Nvidia, SSD itn koj sto go koristam do den denes.
Stariot T61 seuste vrti i go koristam kako lubuntu server za licni potrebi.

Ako epten mora da kupuvam laptop na novo, bi zemal od novite MBP so M1, 13" varijanta.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom