Игри на Linux Ubuntu

iksimkd

ШшшШшшШ...
Член од
31 јули 2007
Мислења
4.984
Поени од реакции
2.149
Може ли некој да ми објасни поточно како да инсталирам кантер страјк 1.6 на linux ubuntu? Фала...!:toe::pos2:
 
C

cige

Гостин
корисникот "rosoneri" е мајстор за тетрисот на убунту
има направено преку 200 000 поени
 

Зајче

Бело, и тоа!
Член од
13 септември 2008
Мислења
3.335
Поени од реакции
3.945
Па прават и по 15милиони али со шифри:nenene:
 
Член од
29 јануари 2007
Мислења
217
Поени од реакции
1
Може ли некој да ми објасни поточно како да инсталирам кантер страјк 1.6 на linux ubuntu? Фала...!:toe::pos2:
Има програмче, се вика Wine. Можеш да стартуваш било каква win апликација со него.
 
Член од
29 јануари 2007
Мислења
217
Поени од реакции
1
А ако ви е за на школо, верувај нема да ти успее.. Таму има shit верзија од Linux Edubuntu 7.04 па прво ти треба апдејт до најновата верзија, па дури после ќе можеш да снимиш Wine. Веќе цел месец инсталирам нешто слично на Net Support бидејќи ми бараа професорите.. Но и тоа не оди, апдејтот е околу 300 мб, а бидејќи edubuntu 7.04 нема ни мрежни алатки, не може ни да се копира од комп на комп инсталацијата, па треба секаде да даваш апдејт, така да ако успееш да го апдејтираш системот ќе можеш да играш кантер или дота. А и сите 6 комп кои се приклучени на тоа кукиште, али не се надевај на ЛАН, бидејќи поврзани се со switch.. т.е. една локал адреса со различни порти IP:127.0.0.1:1;2;3;4;5;6 нема да ти даде да играш на лан, само интернет, а колку е само добар интернетот кога се вклучени сите комп во еден кабинет не ми се ни зборува... :tapp:
 

iksimkd

ШшшШшшШ...
Член од
31 јули 2007
Мислења
4.984
Поени од реакции
2.149
Има програмче, се вика Wine. Можеш да стартуваш било каква win апликација со него.
Бидна работа прво се апдејтираше linux-от па потоа слегнав Wine и се инсталираше. Него сега имам еден мал/голем проблем што патем многу ме нервира. Зошто кога ќе си направам сетинзите, никот, серверите сите тие работи на кантерот, и кога ќе излезам од играта и после пак да ја стартувам се ми е вратено како претходно што било ( ниту никот ми стои ни серверите ни контролите ) не ми зачувува ништо освен резолуцијата. Што е проблемот? Така е на линукс или има некоја финта?:uvo:
 

Awake

б.
Член од
30 декември 2007
Мислења
3.198
Поени од реакции
2.628
Дали знаете дали има, и доколку ги има кај да ги најдам оние дефолт игри што ги има самиот Убунту во него, па истите тие да можат на XP да се стаат. Постои таква опција ?
 

Esobar

Македонија над СЕ !
Член од
12 февруари 2008
Мислења
4.895
Поени од реакции
452
аии таа играта atomix со хемија нешо поврзана е така ја има за на хп?
 

iksimkd

ШшшШшшШ...
Член од
31 јули 2007
Мислења
4.984
Поени од реакции
2.149
Може ли некој да ми каже како да наместам Crack за новата James Bond игра?
 

SkyDriver

Would like my bananna ?
Член од
31 јули 2008
Мислења
2.140
Поени од реакции
221
Може ли некој да ми каже како да наместам Crack за новата James Bond игра?
Игри многу не играм, али може да се нареди работава некако.

Најпрвин треба да го инсталираш емулаторот доколку не ти е инсталиран досега, пали терминал и пиши:

Код:
sudo apt-get install wine
П.С. Wine не е емулатор, али ќе помине и така да го наречеме емулатор.

Следен чекор што треба да се направи е:
Преку Windows File Manager-от влези во Windows-от и оди на следнава локација: C:\Program Files\James Bond (или доколку кај тебе е друга локацијата, оди на вистинската локација) од тука копирај го целиот James Bond фолдер и потоа оди на следнава локација на linux-от: Applications > Wine > C:\drive_c > Program Files (/home/username/.wine/drive_c/Program Files) и тука направи му Paste.

Одкако ќе го направиш тоа, обиди се со десен клик на .exe-то со кое ја стартуваш играта и одбери ја опцијата Open with "Wine Windows Program Loader".

Ова мислам дека не е потребно, али за секој сличај провери.
Доколку ни вака несака да се стартува, повторно преку Windows File Managerot-от влези во Windows-от и оди на следнава локација: C:\Documents and Settings\tvojot_windows_user\Application Data (доколку неможеш да го видиш Application Data иди Tools > Folder Options > View, штиклирај го Show Hidden Files and Folders и кликни Apply и ќе можеш да го видиш Application Data ). Провери тука дали има некој фолдер од играта James Bond и доколку има направи му Copy, врати се на Linux-от и постирај го во Application > Wine > C:\driver_c\windows\profiles\All Users\Application Data (/home/username/.wine/drive_c/windows/profiles/All Users/Application Data/)

Одкако ќе го направиш и ова пробај одново да ја стартуваш играта, на .exe-то десен клик и Open with "Wine Windows Program Loader"

Е сеа ни вака ако несака имаш уште неколку чекори да направиш, исто така треба еден од регистрите треба да го екстрактираш во Windows-от и после тоа да го однесеш во Linux домашниот фолдер и да го конвертираш во ASCII формат...

Значи првин на Windows-от кракувај ја играта, потоа префрли се на Linux и само копирај го фолдерот како што ти кажав и мислам дека би требало да се пушти играта, е сеа доколку немаш Windows... не сум сигурен дали ќе можеш така да ја играш играта, пробај исто како на Winsows, копирај го кракот и пастирај го во фолдерот каде што ти е играта и би требало да ја биде :toe:

Напомена: Доколку играта е за Windows ќе треба да имаш емулатор и таму да ти се наоѓа фолдерот на играта (исто како на Windows само тука е /home/username/.wine/drive_c/program files/) и да ја стартуваш преку емулаторот.

Види што ќе направиш па пиши.
 

Адиктус

Дрф.
Член од
26 јануари 2008
Мислења
725
Поени од реакции
33
Инсталирав Ubuntu 9.10 пред 30 минути..
Сакам да прашам, на кој начин да пуштам игри?
Инсталирав Wine, но прочитав на нет дека не е многу добар, и дека не ги поддржува сите игри..
Ми треба wine за
World of Warcraft: Wrath of the Lich King
Call of Duty 4: Modern Warfare

И доколку е некој запознаен, може да работи XFire (Xfire.com) на Ubuntu? Пробав со Wine, инсталирав, но не се пушта...
 

Стефус-Рефус

Jesus Loves Macedonia
Член од
30 август 2009
Мислења
3.452
Поени од реакции
1.207
Инсталирав Ubuntu 9.10 пред 30 минути..
Сакам да прашам, на кој начин да пуштам игри?
Инсталирав Wine, но прочитав на нет дека не е многу добар, и дека не ги поддржува сите игри..
Ми треба wine за
World of Warcraft: Wrath of the Lich King
Call of Duty 4: Modern Warfare

И доколку е некој запознаен, може да работи XFire (Xfire.com) на Ubuntu? Пробав со Wine, инсталирав, но не се пушта...
Vaka Ubuntu i igri ne ti se najdobra kombinacija no imas nekolku opcii
1. Wine super funkcionora lesen e ama mnogu igri ne rabotat na nego.

2. VMware ti e virtuelna masina so najdobra Direct X podrska, i super za igri se funkciora na nea samo sto bara dosata jaka misina zosto resursite gi deli so Ubuntu

3. Dual Boot se se super samo treba restart
:helou:
 

Адиктус

Дрф.
Член од
26 јануари 2008
Мислења
725
Поени од реакции
33
Брз одговор...
1. Сеуште ги немам игрите да ги пробам, би требало да работи..
2.Линк?
3.Значи ке ми треба Windows, па на него да инсталирам сите игри, па повторно сите драјвери, па ке треба на менувам секогаш кога сакам да играм/работам нешто друго. Тоа неможе :)
 

Стефус-Рефус

Jesus Loves Macedonia
Член од
30 август 2009
Мислења
3.452
Поени од реакции
1.207
Брз одговор...
1. Сеуште ги немам игрите да ги пробам, би требало да работи..
2.Линк?
3.Значи ке ми треба Windows, па на него да инсталирам сите игри, па повторно сите драјвери, па ке треба на менувам секогаш кога сакам да играм/работам нешто друго. Тоа неможе :)
1. Procitaj na hqwine.org browse dali ke ti rabotat igrite t.e. sto uspeh imale drugi.

2. http://www.howtoforge.org/how-to-install-vmware-server-2-on-ubuntu-8.10

3. Hehe vo VMware pak windows na virtuel drivot pak kje treba da instalirash ova ti e najlesna i najbolja opcija.

Linux i igri ne se dobra kombinacija :nenene: Jas igram DOTA vo VMware ama Call of Duty MW vo VMware ne bi ni probal zosto treba da imas jak kompijter za toa. Toa ti e kako tvoite hardware resursi da go podelish na pola. Jas sum za dual boot a ako si gamer zeabi Linux.
 
На врв Bottom