Игор Стефановски - најдобриот македонски автомобилист кој стана централно-европски шампион

zocc

911
Член од
9 мај 2011
Мислења
2.912
Поени од реакции
1.678
95% од луѓето влегуваат во кривина на погрешен начин.Треба многу да се знае за да се вози во тркачко темпо.на европските тркалишта кој сака да плати и да вози тркачка кола,прво два дена му држат теоретски предавања за возење,па после тоа му се дава волан во рака.све е обратно него обичното возење.начин на кочење,траекторија,момент на давање на туража,....на ваквите тестови скоро сите што прв пат фатиле тркачки волан ја прават истата грешка-прекасно кочат за во кривина,и касно влегување.Тоа резултира со поминување на кривината како да се вози `како за Охрид`.

Иначе сум правел муабет со Бркиќ од Србија која имаше слична кола како Иџе,и рече дека само мењачот го платил тогашни 80 000 марки,а свеќиците коштале 200 марки една
Многу јасно. Но како што читаш погоре до колата било не било до шоферот. :ROFLMAO:

Е ова се случува со "јака" кола а "тапа" шофер .......

 
Член од
21 септември 2012
Мислења
1.308
Поени од реакции
1.443
Не бе далеку од замарање колку да се убие досада. Не ни очекувам да сфати нешто премногу комплицирано за него е ова :D

Боки ако ти е досадно, да ставиме бензин и да возиме на водно ? :D Пали југцето !
 

B_O_K_I

RACING maniac
Член од
30 април 2008
Мислења
1.931
Поени од реакции
725
А бе стручњак кога може секоја цепаница во денечно време да стане добар фотограф со апарат кој вреди 5000евра тогаш секој кој има чувство околу возењето со кола која вреди 150 000евра ке стане автомобилист.Јас не го потценувам дечкото,секоја чест од кај нас некој да се најде и да им покаже дека и ние имаме луге кои можат да се носат рамо со рамо на Европско ниво,ама немој да мислиш дека никој тука на форумот не знае да вози во тој стил...
Како прво не знаеш со кого разговараш и која личност е позади тастатурата......
Во денешно време треба да поседуваш 3 работи за да бидеш автомобилист...
1.Многу пари
2.Некој да те форсира
3.Да имаш малку осет кога возиш
Останатото е како е возилото подготвено за трка....

Нормално ке влезам во кривина со 140км/ч кога знам дека имам тркачко подвозје,гуми предвидени за таа патека.
А тоа дали некој се сере кога ке влезе во тркачко југо,тие приказни за мали деца д аму ги казжуавш на некој друг.......
Сакаш да кажеш сега да ти донесеме едно ево пред врата ке го фатиш времето на иџе ?
лупни тоа главата малце и почни да размислуваш за промена серка ме фаќа од вашите глупи муабети :гомце:
А бе село едно,ај прочитај го постот убаво,,,,Напишав секоја чест за него,ама текстот се однесува за еден стучњак кој мисли дека знае да вози ама за жал не е така.

И за крај од кај знаеш со кого разговараш и кој е позади тастатурата,а????
Ај прочитај ги уште еднаш постовите и посочи кај сум пишал дека знам да возам или нешто слично ? Не сум тука да мерам кур на форум за разлика од тебе !
Ај не сери.
Што мајка ти ?

Ти ако си таков лигло јас не сум,и не ме цитирај више.Се качил у некое Југо од 300 евра и го повозиле и мисли Бог е.Чао-Пријатно.И за крај,ете џамовите му се ЕЛЕКТРОНСКИ :)
Не е важно што сум возел како сум возел. Важно е дека цел живот сум во автомобилизам и знам колку е трнлив патот да се успее во нешто. И за разлика од тебе знам колку треба да ти бидат големи јајцата за да се тркаш и колку тренинг талент и извозени трки ти требаат за да успееш. И да ке те цитирам колку сакам никој тоа нема да ми го забрани. Ако сакаш може да се исклучиш од дискусија и така нема да те цитираат веќе (да ти појаснам како функционира форум зашто не ги капираш работиве гледам нешто)
 

Acohipmk

Манипулативна кокошка.
Член од
3 ноември 2008
Мислења
1.449
Поени од реакции
2.000
И јас да имам таква кола,и јас би возел.Не е голема филозофија.Му направиле кола од 30.000 евра и вози.
Чудно како еден коментар ваков, никаков, краток и непромислен може да ја сврти темата од нејзината цел. Не можев да не ти реплицирам. Кога го видов коментаров прво ме облеа гнев и ми дојде ладна пот...Тоа е најверојатно затоа што долго време ја следам автомобилската сцена во Македонија и добро знам колку еден автомобилист за да успее во Македонија треба да жртвува.
Иџе е еден од нив. Секој што ја прати неговата кариера знае низ што се поминал тој и целото негово семејство вклучувајќи ги и блиските пријатели за да може да дојде до она што е денес и кон она што се стреми. Непроспиени ноќи, спиење во шатори и комбиња, далеку од децата, од сопругата, од родителите...да не спомнуваме за огромните средства кои се издвојуваат од сопствен џеб.
Пропатувани илјадници километри и кога ќе дојде време за настап на трка откажал менувачот. Но Иџе затоа секогаш ги има неговиот брат Џани и неговиот механичар Зуби(Тихо) кој е како што вели и Иџе, можеби најзаслужниот за неговите успеси. Сето тоа е еден тим, екипа. Во ваквите напреварувања не можеш сам да успееш, секогаш ти треба поддршка и луѓе на коишто можеш да се потпреш.
Иџе почна пред некаде десетина години со Југо, потоа со Пежо 106, па Хонда Сивик и последниот Mitsubishi lancer кој не чини 30 000 евра, туку многу повеќе, исто средства обезбедени од сопствениот џеб. Ниту државата му помогнала, ниту некоја агенција, ниту федерација.
Со Хондата имаше одлични резултати. Со неа и го заработи познатиот прекар на балканов "Летечкиот Македонец", но Иџе знаеше дека може многу повеќе. Годинава го набави шампионскиот Лансер од пред две години шампионот во Европа Петар Јурена. Автомобилот е навистина спремен, тука нема сомневање. Исто како што се спремни и автомобилите од конкуренцијата. Но, не секој вози како Игор и не секој поставува времиња на патеката како неговите.
Со малку среќа и поголем буџет, да се надеваме дека следната година ќе настојува за врвот во европа. Сакаше и оваа година да вози, но немаше доволно средства. Па возеше само неколку трки од овогодинешниот шампионат колку да имаат претстава другите што ги чека до година. :)
И за крај, кому не му е јасно кој е Игор Стефановски Иџе, нека се послужи со Youtube, таму има доволно докази за неговите успеси.
--- надополнето: 25 септември 2013 во 03:21 ---
 

STEALTH

God is a DJ
Член од
25 ноември 2011
Мислења
10.654
Поени од реакции
14.506
Многу јасно. Но како што читаш погоре до колата било не било до шоферот. :ROFLMAO:

Е ова се случува со "јака" кола а "тапа" шофер .......


Пријателе, постов ти нема врска, Информирај се зашто Ламборџинито е слупано на сликава, а не само да се ставаат слики како Еве, само глупи возачи возат јаки коли
 

zocc

911
Член од
9 мај 2011
Мислења
2.912
Поени од реакции
1.678
Пријателе, постов ти нема врска, Информирај се зашто Ламборџинито е слупано на сликава, а не само да се ставаат слики како Еве, само глупи возачи возат јаки коли
Сликата ми беше само за пример, ја одбрав по случаен избор. Не реков дека глупи возачи возат јаки коли, значи вадиш од контекст, сигурно читаше погоре па појасно ти е. Ама да се пишело нешто. :)
 

STEALTH

God is a DJ
Член од
25 ноември 2011
Мислења
10.654
Поени од реакции
14.506
Не не, убаво си кажа ти, јака кола- тапа шофер. Нема потреба да те вадам од контекст, сам се извади
 
Член од
21 мај 2009
Мислења
876
Поени од реакции
466
Сакаш да кажеш сега да ти донесеме едно ево пред врата ке го фатиш времето на иџе ?
лупни тоа главата малце и почни да размислуваш за промена серка ме фаќа од вашите глупи муабети :гомце:


Ај прочитај ги уште еднаш постовите и посочи кај сум пишал дека знам да возам или нешто слично ? Не сум тука да мерам кур на форум за разлика од тебе !

Што мајка ти ?


Не е важно што сум возел како сум возел. Важно е дека цел живот сум во автомобилизам и знам колку е трнлив патот да се успее во нешто. И за разлика од тебе знам колку треба да ти бидат големи јајцата за да се тркаш и колку тренинг талент и извозени трки ти требаат за да успееш. И да ке те цитирам колку сакам никој тоа нема да ми го забрани. Ако сакаш може да се исклучиш од дискусија и така нема да те цитираат веќе (да ти појаснам како функционира форум зашто не ги капираш работиве гледам нешто)

А бе мајсторе не сакаш да разбереш една работа.Никој не го оспорува она што го направи дечкото секоја чест.Ама не го величи многу.Се знае во МК во автомобилскиот спорт како се успева........

Ти може си цел живот во автомобилизам ама по се изгледа не си научил ништо.Јас ти гарантирам дека мегу сите возачи ма деца кои имаат м*да да возат,ама............

За крај пак ке речам не знаеш со кого разговараш и кој е позади тастатурата.....Толку
 

B_O_K_I

RACING maniac
Член од
30 април 2008
Мислења
1.931
Поени од реакции
725
А бе мајсторе не сакаш да разбереш една работа.Никој не го оспорува она што го направи дечкото секоја чест.Ама не го величи многу.Се знае во МК во автомобилскиот спорт како се успева........

Ти може си цел живот во автомобилизам ама по се изгледа не си научил ништо.Јас ти гарантирам дека мегу сите возачи ма деца кои имаат м*да да возат,ама............

За крај пак ке речам не знаеш со кого разговараш и кој е позади тастатурата.....Толку
Јасно ми е мене како се успева сум осетил на сопствена кожа ама пак не сум тука кур да мерам. И ти ако се разбираше толку многу ќе знаеше од таа генерација кој биле топ возачи и колку им биле проблем парите и кај се сеа тие. Не викам дека немаат другите муда сите имаат чим седнале во тркачки автомобил (има сеа и исклучоци да не се разбереме погрешно). Ама муабет од типот дај ми F1 болид ке види Алонсо кој сум ми се најсељачки муабети и таквите знам дека незнаат да возат.

И за крај по незнам кој пат ке ти речам ич не боли стојко кој е позади тастатура. Исто и ти не знаеш па што правиме сеа да си ќутиме ако не :tapp:
 

zocc

911
Член од
9 мај 2011
Мислења
2.912
Поени од реакции
1.678
Не не, убаво си кажа ти, јака кола- тапа шофер. Нема потреба да те вадам од контекст, сам се извади
Добро, можеби се пронајде во предходно пишуваното, па затоа вака реагираш. :) Шала на страна, пример за "тапа" шофер, многу просто : На "Бузетски дани" (Бузет, Хрватска :) ) имаше многу болиди и автомобили кои возеа во појака класа од Иџе, со помоќни машини и тимови па не беа ни приближно блиску до неговото време. Е сега дали се глупи (како што пиша или ги разбираш), тоа оставам ти да кажеш, како експерт. Фрустрации на страна. ;)
 

Kajgana Shop

На врв Bottom