ИТ фирми и пракси во Скопје

Член од
26 јануари 2009
Мислења
11.570
Поени од реакции
17.969
Лично немам ништо против интровертни особи.
Генијални умови постојат како кај екстровертни, така и кај интровертни личности. Тука нема дискусија.

Генерално проблемот лежи што претежно интровертните личности одбиваат да се држат по работни правила, од аспект на пропишано работно време, пауза, секојдневно физичко присуство на работа, како и редовна лице во лице комуникација со претпоставените.
Едноставно отворено кажуваат -јас така не можам.

Ние велиме океј, уште еднаш длабоко процени се себе си и кажи. Можеш да работиш на класичен начин со физичко присуство на работа или не. Кандидатот инстантно ти одговара НЕ. Тука завршува интервјуто, очигледно дошол на погрешно место. Му посакуваме среќа да си пронајде поуспешна работа во фриленс светот.

Генерално тоа е и причината што длабоко затворените личности претежно работат фриленс, бидејќи се сами пред дисплеј, не присуствуваат физички на работа, никој не им пречи околу нив, немаат ограничувања во однос на работно време, немаат службени разговори лице во лице итн. со што го постигнуваат својот максимум на деловен план на свој начин, во својот свет.

Кај нас од никого не се бара да изиграва кловн. Се бара да се работи, да си ја извршува зададената работна задача во определениот временски рок, да комуницира отворено со тимот во однос на службениот дел, да репортира редовно моментален статус на претпоставениот.
Секако, секојдневно присутен на работа во точно определеното работно време. Муабети надвор од службениот дел во текот на работното време нема. Дисциплината во Германија е на високо ниво, така да за тоа нема збор.
Не е точно. Еве ја сум тежок интроверт, потежок тешко дека ќе сретнеш, ако едно нешто ме возбудува е работа, и ако со било кој за било што можам да разговарам е код. Тоа што ти го опишуваш се мрзливи луѓе и нема врска дали се интроверти или екстроверти. Не знам само зошто умеша ремоут работа, пола работно време ми е состаноци и комуникација со други луѓе. Она што интроверти не го сакаат е она што америте го нарекуваат small talk, да не ја ширам што и како е тоа. Ама еве ја тежок интроверт почињам пак нова работа од Февруари (по богзнае кој пат) и се бара од мене да бидам физички присутен у канцеларија, ја сум искрено среќен, среќен сум да упознавам нови колеги и све тоа поврзано со работа. Цела среќа на интервју не ми викнаа психолог да ме анализира пошто ќе мислев нешто не е у реду со фирмата.
 
Член од
9 февруари 2016
Мислења
1.240
Поени од реакции
3.137
Тоа hr (и психолози и економисти) ја би ги укинал, врска немаат, научиле некоја мантра и ќе анализирале. Учеле на факс за родови идентитети и расна толеранција. Сега ќе сере демек овој е депресивен не го земаме, оваа се чеша дур зборува не ја бива и слично. Што ќе анализира со 70 iq да ја ебам. Па и некој да е депресивен или трема го фаќа не значи дека не го бива. Нека измислуваат игрици да се осеќаат корисно. Ретко нормални во ХР.
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.514
Поени од реакции
34.557
Лично немам ништо против интровертни особи.
Генијални умови постојат како кај екстровертни, така и кај интровертни личности. Тука нема дискусија.

Генерално проблемот лежи што претежно интровертните личности одбиваат да се држат по работни правила, од аспект на пропишано работно време, пауза, секојдневно физичко присуство на работа, како и редовна лице во лице комуникација со претпоставените.
Едноставно отворено кажуваат -јас така не можам.

Ние велиме океј, уште еднаш длабоко процени се себе си и кажи. Можеш да работиш на класичен начин со физичко присуство на работа или не. Кандидатот инстантно ти одговара НЕ. Тука завршува интервјуто, очигледно дошол на погрешно место. Му посакуваме среќа да си пронајде поуспешна работа во фриленс светот.

Генерално тоа е и причината што длабоко затворените личности претежно работат фриленс, бидејќи се сами пред дисплеј, не присуствуваат физички на работа, никој не им пречи околу нив, немаат ограничувања во однос на работно време, немаат службени разговори лице во лице итн. со што го постигнуваат својот максимум на деловен план на свој начин, во својот свет.

Кај нас од никого не се бара да изиграва кловн. Се бара да се работи, да си ја извршува зададената работна задача во определениот временски рок, да комуницира отворено со тимот во однос на службениот дел, да репортира редовно моментален статус на претпоставениот.
Секако, секојдневно присутен на работа во точно определеното работно време. Муабети надвор од службениот дел во текот на работното време нема. Дисциплината во Германија е на високо ниво, така да за тоа нема збор.


Да се работеше за поинаков профил на ИТ компанија, зошто да не. Ќе примавме и фриленсери на определено време. Па нека се колку сака интровертни, само нека си ја извршуваат задачата.
Но кај нас е поинаков случај, гледано од тој аспект.

Во однос на психилогот. Да, дипломиран психолог е од високорангиран универзитет со долгогодишно работно искуство. Чисто за информација, психологот разговара на само со кандидатите подолг период од 30 мин. со што донесува точна основна проценка за истите, досега нема погрешено. Тоа е политика на многу компании овдека.

Мислам дека доволно разјаснување беше од моја страна, со што ја напуштам дискусијата. Се извинувам доколку некој се почувствува навреден на било кој начин.
Пријатна вечер на сите :)
Ако сте од тој тип на компанија каде мора да му правиш метании на сите, овие што не сте ги примиле треба да одат и да слават.

Еве јас не сум хард кор интроверт, ама никогаш не сум сакал да одам во канцеларија, и тоа само поради што си го почитувам своето време, и јас одбирам со кого би сакал да разговарам во слободно време.

Зошто да трошам по 1-2 часови секој ден во сообраќај?
Зошто да си ставам дополнителен стрес со возење до работа, па дури и екстра ризик за повреди и сл?
Зошто да мора да се разболувам уште неколку пати во годината?
Зошто да мора да слушам бош муабети од луѓе кои во други услови не би ги дружел ни минута?
Зошто да ми заостане работата поради што некој изиграва кловн во канцеларијата?
Зошто да ми заостане работата со тоа што ќе треба да му ги решавам проблемите на луѓе што ги мрзи да побараат на гугл?

Најскапото нешто што не може да го купи секој од нас е ВРЕМЕТО, ако некој ме плаќа за 8 часови треба и да ме гледа 8 часови.
Како што имаш инфлација на валутите кои ги користиме, така имаш инфлација на твојот живот со времето поминато во патување до работа, а не платено.
 
Член од
8 мај 2013
Мислења
11.148
Поени од реакции
35.693
Здраво луѓе, дали работите со некој којшто постојано (цело работно време) зборува и вика, под зборување не мислам за зборување за работа, туку секојдневни муабети ко за на чешма од старите приказни. Ако не зборува, пее, ако не пее, тогаш свирка. Неколку пати од другите колеги од канцеларијата му е укажано дека смета и аргументите му се од типот на: „стајте си слушалки“, „дајте ми статистики дека работите повеќе јас ко ќе не зборувам“, „прилагодете се на мене“ итн. Обичен девелопер е којшто нема никаков авторитет за да се однесува така. Како се справувате со ваквите луѓе (ако сте наишле) без никаква свест за своите постапки?
Кажи му: Трајче доста свиркаш, да не дојдам да ти го свирнам у инструментот.
 
Член од
30 декември 2022
Мислења
2
Поени од реакции
0
Не е лично за мене, се работи за брат на пријатели и ајде да прашам тука.
Фала во секој случај.
Најверојатно за авотматизација или нешто слично аплицирал.
Постар е постот но сега го видов па ти одговорам лично од моето искуство. Славчо Накев или (Slavcho Nakev) како што ти е напишан погоре е невидено ѓубре од човек и газда на Ник Системи. Милува да го викаат директоре. Работев таму многу кратко време, човекот ти е толку самобендисан, дрзок и безобразен. Обеќа брда а дава трошки во кратки црти. На огласите нуди астрономски плати ама тие се за 2-3 месеца, не се за еден :) Нормални луѓе кај него не седат повеќе од 2-3 месеци. Ги вика на интервју колку да му пројде време и после не прима никого. Платата секогаш е минималец на сметка, а остатокот на рака и не е редовен. Ако си одиш од кај него обавезно ти останува должен. Многу тежок е за давање пари. Не почитува никаков закон. Било кого да прашате за него нема ништо добро да ви каже.
 
Член од
2 август 2022
Мислења
192
Поени од реакции
119
Постар е постот но сега го видов па ти одговорам лично од моето искуство. Славчо Накев или (Slavcho Nakev) како што ти е напишан погоре е невидено ѓубре од човек и газда на Ник Системи. Милува да го викаат директоре. Работев таму многу кратко време, човекот ти е толку самобендисан, дрзок и безобразен. Обеќа брда а дава трошки во кратки црти. На огласите нуди астрономски плати ама тие се за 2-3 месеца, не се за еден :) Нормални луѓе кај него не седат повеќе од 2-3 месеци. Ги вика на интервју колку да му пројде време и после не прима никого. Платата секогаш е минималец на сметка, а остатокот на рака и не е редовен. Ако си одиш од кај него обавезно ти останува должен. Многу тежок е за давање пари. Не почитува никаков закон. Било кого да прашате за него нема ништо добро да ви каже.
 
Член од
4 февруари 2023
Мислења
1
Поени од реакции
0
Здраво дечки. Ми треба совет. Студент сум на ФИНКИ пред дипломирање. Минатата година ме примија на пракса во една компанија каде што се работи Dynamics 365. После тоа ме вработија ама некако нема многу програмирање и мислам дека не учам многу од поглед на девелопмент. Сега не знам дали да го продолжам договорот овде (условите и платата се солидни) или да напуштам па да барам пракса за некој погенерален девелопмент. Dynamics 365 е многу специфична технологија и знаењето од тука мислам дека не би можел да го применам за други технологии. Сакам да имам и опции за работа во странство во иднина па не знам која е подобра опција сега.
 

Amaterasu

123123113
Член од
17 април 2012
Мислења
1.127
Поени од реакции
1.061
Здраво дечки. Ми треба совет. Студент сум на ФИНКИ пред дипломирање. Минатата година ме примија на пракса во една компанија каде што се работи Dynamics 365. После тоа ме вработија ама некако нема многу програмирање и мислам дека не учам многу од поглед на девелопмент. Сега не знам дали да го продолжам договорот овде (условите и платата се солидни) или да напуштам па да барам пракса за некој погенерален девелопмент. Dynamics 365 е многу специфична технологија и знаењето од тука мислам дека не би можел да го применам за други технологии. Сакам да имам и опции за работа во странство во иднина па не знам која е подобра опција сега.
Со самото тоа што си го напишал тука веќе си го знаеш одговорот. Првите години во оваа индустрија се годините каде што највеќе учиш. Треба да најдеш работа што ќе ти овозможува да учиш и развиваш во насоките што ги сакаш. Ако сакаш да програмираш, треба да најдеш работа што ќе ти овозможи да програмираш. Не треба да се лажеш со плата или бенефиции. После неколку години, искуството/знаењето ќе ти вреди многу повеќе од било кои пари што ќе ги заработиш во тие неколку години.
 
Член од
31 август 2019
Мислења
270
Поени од реакции
23
Темава ја прочитав од страна 1 до последна страна и можам слободно да кажам дека само притисокот ми се покачи :D
 
Член од
8 ноември 2022
Мислења
7
Поени од реакции
0
Zdravo decki. Ako moze sovet od poiskusni. Imam moznost da se nasocam vo dve razlicni nasoki, potocno embedded so C i microsoft dynamics mb500 so x++. Sto e podobar izbor vo odnos na ponatamosen razvoj kako programer?
 
Член од
8 мај 2013
Мислења
11.148
Поени од реакции
35.693
Дајте да направиме некој трач муабет. Ќе ја преживеат ли HTEC и Symphony.is годинава? Има вистина во муабетиве дека се во криза?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom