ИТ фирми и пракси во Скопје

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.649
Поени од реакции
34.918
Објавуваат оглас за Back End или Full Stack developer.
А после ти даваат таскови што немаат ништо код за пишување.
Нека нагласат во огласот што квалификации им треба, нема што тие мене да ми менуваат кариерен правец.
Таман работа фирмата да ти менува кариерен правец :)

Едноставно е, ако не ти се исполнети очекувањата, си ги собираш парталите и одиш на друго место, нема лутење. Исто е и од другата страна, ако не им се допаѓаш може да те поздрават во секое време.
 
Член од
2 август 2022
Мислења
192
Поени од реакции
119
Таман работа фирмата да ти менува кариерен правец :)

Едноставно е, ако не ти се исполнети очекувањата, си ги собираш парталите и одиш на друго место, нема лутење. Исто е и од другата страна, ако не им се допаѓаш може да те поздрават во секое време.
Тоа е исто како да запознаеш некој транвестит, и во последен момент да сватиш дека меѓу нозе има црево.
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.649
Поени од реакции
34.918
Тоа е исто како да запознаеш некој транвестит, и во последен момент да сватиш дека меѓу нозе има црево.
Мисијата ќе се смета за успешна ако сфатиш :D
 
Член од
17 август 2011
Мислења
9.758
Поени од реакции
17.457
Таман работа фирмата да ти менува кариерен правец :)

Едноставно е, ако не ти се исполнети очекувањата, си ги собираш парталите и одиш на друго место, нема лутење. Исто е и од другата страна, ако не им се допаѓаш може да те поздрават во секое време.
Ме интересира како е пракса со ова. Колку што знам нашиот закон прилично добро ги штити вработените на неопределено. Гледам дека доста од ИТ фирмиве даваат такви у старт.
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.649
Поени од реакции
34.918
Ме интересира како е пракса со ова. Колку што знам нашиот закон прилично добро ги штити вработените на неопределено. Гледам дека доста од ИТ фирмиве даваат такви у старт.
Откажување на договорот од деловни причини (технолошки), или ако ја загазил апла причината поради која го поздравуваш.
 
Член од
17 август 2011
Мислења
9.758
Поени од реакции
17.457
Откажување на договорот од деловни причини (технолошки), или ако ја загазил апла причината поради која го поздравуваш.
Затоа ме интересираше дали имало некој пример. Колку што знам без црно на бело тешко е да избркаш вработен кај нас. Знам за луѓе што тужеле и добиле.
Нашите познати фирми не даваат решенија по 5-6 години ради ова.
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.649
Поени од реакции
34.918
Затоа ме интересираше дали имало некој пример. Колку што знам без црно на бело тешко е да избркаш вработен кај нас. Знам за луѓе што тужеле и добиле.
Нашите познати фирми не даваат решенија по 5-6 години ради ова.
Да, покомплексно е од давање на договор на определено, али има начини.
Добиваат ако изреагирал менаџментот импулсивно, ако се консултирал со адвокат и ги поздравил стратешки е покриен.
 
Член од
2 август 2022
Мислења
192
Поени од реакции
119
Затоа ме интересираше дали имало некој пример. Колку што знам без црно на бело тешко е да избркаш вработен кај нас. Знам за луѓе што тужеле и добиле.
Нашите познати фирми не даваат решенија по 5-6 години ради ова.
На газди како тој што го реплицираш кога ќе му избега некој клиент, мора технолошки да му даде на вработениот.
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.649
Поени од реакции
34.918
На газди како тој што го реплицираш кога ќе му избега некој клиент, мора технолошки да му даде на вработениот.
Ххахахахаха, јако некој ти го повредил егото, т.е извини те закочиле во напредокот :pos:
Не сме бркале ние, напротив се шириме турбо и во повеќе држави, и со клиенти и со вработени.

Инаку за тие што сте со бизнис во оваа област во Македонија: ве охрабрувам да пробате и со кадар од надвор!
Минатата година тука ме правеа будала кога зборував дека користам и кадар од Азија. Епа после година и кусур работа со нив досега статистиката вика 42% поголем профит од тој тим во однос на тукашниот, минимални проблеми, и ако имате добра стратегија и план се наоѓа прилично квалитетен кадар.
 
Член од
2 август 2022
Мислења
192
Поени од реакции
119
Ххахахахаха, јако некој ти го повредил егото, т.е извини те закочиле во напредокот :pos:
Не сме бркале ние, напротив се шириме турбо и во повеќе држави, и со клиенти и со вработени.

Инаку за тие што сте со бизнис во оваа област во Македонија: ве охрабрувам да пробате и со кадар од надвор!
Минатата година тука ме правеа будала кога зборував дека користам и кадар од Азија. Епа после година и кусур работа со нив досега статистиката вика 42% поголем профит од тој тим во однос на тукашниот, минимални проблеми, и ако имате добра стратегија и план се наоѓа прилично квалитетен кадар.
Ги чекаш Индиците да станат од спиење,
6:21 е кај нив.
Оди дремни малку.
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.649
Поени од реакции
34.918
Ги чекаш Индиците да станат од спиење,
6:21 е кај нив.
Оди дремни малку.
Очигледно ти чекаш некого, јас си пиуцкам утринско кафе и се спремам за на плажа :D
 
Член од
26 јануари 2009
Мислења
11.612
Поени од реакции
18.058
Каква петарда, а имав високо мислење за него, па дури и дека е паметен човек.


On Friday, Musk sent an email summoning remaining employees who “actually write software” to meet him at the Twitter headquarters.
“Before doing so, please email me a bullet point summary of what your code commits have achieved in the last ~6 months, along with up to 10 screenshots of the most salient lines of code,” Musk wrote.
About 20 minutes after his first email, Musk sent a follow-up to address remote workers. He directs them to “email the request below” and he will perform “short, technical interviews” over video. Only those who cannot physically get to Twitter HQ or “have a family emergency” are excused, Musk said.
Then, several minutes after the second email, Musk sent a third email asking employees to fly to SF to be present in person if they can.
“I will be at Twitter HQ until midnight and then back again tomorrow morning,” Musk wrote.

Ова е бонус од вчера :pos:

Screenshot from 2022-11-19 10-04-49.png
 

Kajgana Shop

На врв Bottom