ИТ фирми и пракси во Скопје

Член од
17 август 2011
Мислења
9.758
Поени од реакции
17.457
Прво нешто што ми текнува на нив е договорот на 3 години што го даваат. Ако се немаат променето.
За почетник, за ИТ сектор, неприфатливо.
Dali e zakonski toa voopsto
 
Член од
13 април 2022
Мислења
2
Поени од реакции
0
Прво нешто што ми текнува на нив е договорот на 3 години што го даваат. Ако се немаат променето.
За почетник, за ИТ сектор, неприфатливо.
ХММ....Не знам изгледа се имаат променето :rolleyes::rolleyes:
 
Член од
16 мај 2010
Мислења
6.135
Поени од реакции
5.240
Прво нешто што ми текнува на нив е договорот на 3 години што го даваат. Ако се немаат променето.
За почетник, за ИТ сектор, неприфатливо.
Се немаат променето од аспект на договорите, пред да се вмешам во фамилијарниот бизнис решив да идам да видам што се дешава во други фирми чисто од менаџмент аспект како се поставени работите, практично скенирање да видам како една фирма што прави приход од неколку милиони евра годишно функционира.

Иницијално ми пратија договор 1 месец тест период ама тој тест период важи само за фирмата не и за тебе. Избоксував да може да се раскине двострано без пенали. Иначе ако го раскинеш договорот после тест периодот враќаш 6 последни плати. А у меѓувреме они можат да го раскинат без проблем.

Среќа па у меѓувреме рандом фирма преку линкдин ме исконтактира да им се придружам како консултант па тука ми се отвори шансата да се вмешам и во фамилијарниот бизниси да си ги терам овие две работи напоредно што од оваа гледна точка ми прави мило што не заглавив таму.
 
Член од
8 мај 2013
Мислења
11.208
Поени од реакции
35.778
Враќање на плати ако раскинеш договор е апсолутно незаконска работа. Максимален откачен рок е 3 месеци и се над тој период е незаконско и ништовно.

Не ми е јасно кој во ИТ секторот би потпишал такви договори. Тоа го нема ниту во многу полоши индустрии во Македонија.
 

LepiDzoni

Profesionalen ulichen cigan
Член од
25 јули 2014
Мислења
1.334
Поени од реакции
3.276
Mene ne mi e jasno kako nextsense voopsto doturkaa do 2022 godina bez da popijat edna ubava kolektivna tuzba od istite predatorski finti. Celo vreme istite taktiki, demnat svezi diplomci od fakultet sto ne videle bolje. Koristat pretezno saemi za vrabotuvanje na finki, izbegavaat oglasi vo grupite na fejsbuk.
Igraat na karta deka sirotite nema ni da pomislat da se tuzat so prvata "seriozna" firma shto gi vrabotila nego fino lepo ke si istrpat 3-4-5 godini za 300e mesechno.

Inache news flash: niti postoi zakonska moznost da se soglasish da vrakjash plata posle otkaz, niti pak ke te tuzat ako ne ostanesh 3 meseci vo otkazen rok.
Najlosho shto mozat da ti napravat e da te odjavat od AVRM ako ne se pojavish tri posledovatelni dena na rabota i ke ti stoi vo AVRM deka si izbegal od otkazen rok sto ke go vidat site idni firmi sto ke te prijavuvaat. Ne velam deka jas bi izbegal od otkazen rok, nitu pak deka mu dolikuva na profesionalec, megjutoa cisto da si znaete deka vo nieden moment ne ve drzat za jajca.

A za ova so penalite na nextsense, jas garantiram deka ako dojde do sud rabotata sudijata ke si go izbrishe gazot so dogovorot. Toa se predatorski finti koi ne se dozvoleni vo zakon tuku se nishtovni sekogash koga se pishani vo dogovor.
 
Член од
16 мај 2010
Мислења
6.135
Поени од реакции
5.240
Т.Е. они го имаат дефинирано да не враќаш плати него да платиш пенали у износ на 6 плати, тоа се тие "мангупски" фори.

Израснат со двајца родители што имаат свои фирми и никад не го сфаќав муабетот газдите се лоши затоа што како пример сум ги имал нив двајца кои увек играле фер и наивно мислев дека секаде е така. Кога завршив факс и се развртев у околина да видам што се дешава ми стана јасно од каде фрустрациите.

Иначе немаат попиено казна затоа што нон стоп се работи со државни тендери и институции. А кај нас штом соработуваш со такви се знае како иде процедурата и што и како се дешава

Од друга страна пак не можам да кажам дека прелошо третираат вработени од тоа малку време што поминав таму. Има политика како и у секоја фирма треба да си знаеш со кого што како може и треба ама им купија на неколку вработени нови коли, има милион бенефити за вработени практично у лептокарија у сите ресторани имаш 20-30% попуст. Дури и у Опел ако си купуваш нова кола имаш попуст. Не е се така лошо ама ова со договориве е ептен феудално
 
Член од
23 септември 2019
Мислења
3
Поени од реакции
0
Мислење за Seavus компанијата? повикана сум на интервју а на телефонскиот разговор ми спомнаа само за пеналите што треба да се плаќаат доколку раскинам потпишан договор.. Да не прашав самата нема да добиев одговор за што всушност нуди праксата. Прв пат ми е да одам на техничко тестирање па што да очекувам?
 
Член од
20 јули 2008
Мислења
3
Поени од реакции
3
Не знам на што работиш али некогаш и само на еден проект се заглавува 16 часа. Ќе те стават на поголем проект со 15 - 20 микросервиса, нема да знаеш кај ти е гзот, кај ти е главата. А тоа со 16 саата на ден (ко норма) ти е самоубиство, и повеќе лошо ќе направиш одошто добро. Не дека не е изводливо, само по некоја година на дијазепами ќе завршиш. Ја на пример мелатонинче си пијам (на природна база е), пошто инаку страдам од хронична несоница.
stvarno zavrsiv na diezapami brat :):):) jebesh pari.... balans treba. ke rabotis kako konj nekoj period i posle za lecenje ke gi frlis parite...
 
Член од
20 јули 2008
Мислења
3
Поени од реакции
3
Мислење за Seavus компанијата? повикана сум на интервју а на телефонскиот разговор ми спомнаа само за пеналите што треба да се плаќаат доколку раскинам потпишан договор.. Да не прашав самата нема да добиев одговор за што всушност нуди праксата. Прв пат ми е да одам на техничко тестирање па што да очекувам?
Shoznam... prva rabota mi bese tamu, samo ushte diplomska mi ostana od faxot, aj vikam da se probam. epten slabo me platija, da ne recam bedno, me zloupotrebija, koga ke se potsetam sega depresija me fakja, ali toa e koga nemas iskustvo, baraaat onakvi svezo diplomirani sho ke prifatat za eftino da rabotat, mada ima poveke takvi firmi u skopje xD. EPTEN se formalni, EPTEN. koristat onakvi karticki za kucnuenje koga ke vlezes u firmata, i znaat kolku vreme si sedel na rabota, i da kasnis bukvalno sekunda tamu u sistemot ke im javi crveno, i si kasnev ja taka bukvalno po nekoja minuta nedela dena i mi mrcea za toa kancerite... Pauza imas 30 minuti i sve gledaat toa, da ne kasnis, abe mi go podua takvoto... Ali sea remote rabotat valda. Tie menadzerite/teamleadovite pogolemi gazolizaci na shefovite ne sum videl xD, i mnogu dvolicni. Vidov i sakati luge doagaat da rabotat tamu maus sho neznaat da drzat, gi piknale nekako preku vrski, cudno mi bese toa ali sea koga smeniv nekolku mesta svativ deka i na drugi mesta takvi vrabotuele. Epten CRINGE mi bese atmosverata. Pa nekoj bezveze predavanja ke imate site svezo vraboteni vo prvite 6 meseci, godina, za soft skills... Pa imale "bonusi" po 5% popusti na nekoj mesta veze so nemaat. Imaa masivni otpustanja na celi sektori refresh pavea xD, nez seuste dali idat so tie taktiki. Ali generalno me iskalija ubavo xD. Nauciv kako da bidam formalen. Pa na sekoj 6 meseci performance review ti praat kako si se pokazal tie 6 meseci, kao najstresen period mi bese toa xDDD, te vikaat u kancelarija so menadzerot i shefot da vidat kako si rabotel. i na kraj pokacuenje ebani 50 eura hahahhah, ne samo mene i site kolegi so gi imav... Ima dosta vraboteni firmata okolu 400 togas imase pred nekolku godini niz poveke drzavi... imase dosta luge po 10+ godini soo rabotele u firmata, verojatno i prva rabota im bilo... Ne sum bil u druga golema kompanija ali mislam slicno funkcioniraat... endava primer i ostali...U pomalive firmi nisto od gorenavedenovo nema da vidis. Polabavi se i mislam deka se po darezlivi...

Dole u firmata na prviot sprat kucinja cuvaa... nekako cudno mi bese toa i seuste mi e, ali mirni bea, nekoj hibridni bea ni da laaat ni nisto, si iskaca na shiber vrata kao covek...
Nemaa dress code pa bukvalno kako sakas mozese da ides na rabota, uste po bikini da idea. Mnogu mi dojde kulturen shok...

Za intervjuto prvo ke ti pustat eden senior da te ispita tehnicki, pa poslem so menadzerot ke napravis muabet nesho angliski ke te testiraat, pa poosle so psiholog ke pravis muabet i ke ti dadat eden test da proverat dali si sakat/a onakvi so kocki krugchinja, na koe mesto treba da bide kockata, kaj odgovara krugcheto, logichki. i na kraj shefot i ke ti ponudi plata i dogovor da potpises. 300000 listovi ke potpises.
 
Член од
8 април 2021
Мислења
6
Поени од реакции
9
pa poosle so psiholog ke pravis muabet i ke ti dadat eden test da proverat dali si sakat/a onakvi so kocki krugchinja, na koe mesto treba da bide kockata, kaj odgovara krugcheto, logichki. i na kraj shefot i ke ti ponudi plata i dogovor da potpises. 300000 listovi ke potpises.
:pos::pos::pos::pos::pos::pos::pos::pos:
 
Член од
6 декември 2021
Мислења
35
Поени од реакции
39
Дали има некој инфо како се движат платите за проект менаџер (зависно од искуство секако), кај подобрите ИТ фирми кај нас?
Секое инфо е добредојдено!
 
Член од
15 август 2009
Мислења
2.023
Поени од реакции
4.872
Дали има некој инфо како се движат платите за проект менаџер (зависно од искуство секако), кај подобрите ИТ фирми кај нас?
Секое инфо е добредојдено!
Од 1500 нагоре.
 
Член од
6 декември 2021
Мислења
35
Поени од реакции
39
Од 1500 нагоре.
Тежок ли е влезот без конкретно ПМ искуство во други области и работа на други проекти, а да не се стрикно ИТ?

Даваат ли шанса и ако има некој совет кој курс/сертифакт може да помогне?

Тенкс,
 
Член од
17 август 2011
Мислења
9.758
Поени од реакции
17.457
Тежок ли е влезот без конкретно ПМ искуство во други области и работа на други проекти, а да не се стрикно ИТ?

Даваат ли шанса и ако има некој совет кој курс/сертифакт може да помогне?

Тенкс,
Многу колеги од моја струка се префрлија без никакво Ит искуство, меѓутоа со пониска плата од тоа.
Сепак зависи од фирма и од човекот како се продал (некој беа доста искусни менаџери),сумите што ги слушав беа над 700-800е.
За колку е тешко, неам претстава.
 
Член од
13 јуни 2021
Мислења
5
Поени од реакции
0
Здраво.
Размислувам за пракса во областа на data science па би сакала да прочитам некои ваши видувања/искуства во таа област или можеби поперспективно е да се насочам повеќе кон development.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom