ИТ фирми и пракси во Скопје

Член од
7 јануари 2021
Мислења
37
Поени од реакции
68
И во двата случаи нема да ги добијат парите :)
Автоматски споено мислење:


Не сум слушнал за таа фирма, вака изгледаат ок, америчка компанија... Не мора ти да слушаш искуства и да влезеш у фирмата со предрасуди. Можеби тој што ќе ти пише не го примиле и ќе збори лошо за фирмата или го избркале. И да не ти чини ќе излезеш и ќе си најдеш друга работа. Не се замарај со туѓи искуства, тоа е субјективна работа.
ti blagodaram na odgovorot
 
Член од
8 мај 2013
Мислења
11.198
Поени од реакции
35.747
Што правите кога ќе ви понудат договор со отказен рок од 90 дена?
 
Член од
26 јануари 2009
Мислења
11.598
Поени од реакции
18.021
Им кажуваш да го намалат на 30 или не потпишуваш (ова во случај да имаш други сигурни опции).
 

Hurin

Pokerface bastard
Член од
3 јуни 2009
Мислења
8.537
Поени од реакции
14.670
Имаше голем бум 2021 во scalefocus.
Има некој таму да сподели импресии како му оди?
Имаа голем влезен бонус па ме интересира како се снаоѓаат луѓето
 

Dani

1 + 1 = 10
Член од
22 јуни 2010
Мислења
24.047
Поени од реакции
57.271
Имаше голем бум 2021 во scalefocus.
Има некој таму да сподели импресии како му оди?
Имаа голем влезен бонус па ме интересира како се снаоѓаат луѓето
Мислам дека и реферал бонусите им се големи. Па така ако има некој таму сигурно ќе те убеди дека е топ! :icon_lol:
 
Член од
8 мај 2013
Мислења
11.198
Поени од реакции
35.747
Ако е лесно заменлив може да има потешкотии да најде фирма што би го чекала три месеца.
Pain in the ass е отказен рок од три месеци во ситуација кога 90% од фирмите бараат човек за вчера. Се осеќам прилично ограничен со ваква работа, ама па не знам како ќе го сфатат моето негодување за ова одма на почеток.
 
Член од
26 јануари 2009
Мислења
11.598
Поени од реакции
18.021
Pain in the ass е отказен рок од три месеци во ситуација кога 90% од фирмите бараат човек за вчера. Се осеќам прилично ограничен со ваква работа, ама па не знам како ќе го сфатат моето негодување за ова одма на почеток.
Јас бев во таква ситуација на моето второ работно место и две-три фирми се откажаа понатака од интервјуа со мене кога слушнаа колкав ми е отказниот рок. Не дека си им потребен до толку или не можат да најдат друг па три месеца отказен, туку колку да се откажат тие што би имале план да те регрутираат.
 
Член од
17 август 2011
Мислења
9.747
Поени од реакции
17.453
Pain in the ass е отказен рок од три месеци во ситуација кога 90% од фирмите бараат човек за вчера. Се осеќам прилично ограничен со ваква работа, ама па не знам како ќе го сфатат моето негодување за ова одма на почеток.
Искрено ако не планираш да шалташ фирми, не глеам зашто е ова проблем. Од тоа што сум слушнал, стандардна пракса е.
И фирмите не праеле проблем да те почекаат.
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.629
Поени од реакции
34.888
Pain in the ass е отказен рок од три месеци во ситуација кога 90% од фирмите бараат човек за вчера. Се осеќам прилично ограничен со ваква работа, ама па не знам како ќе го сфатат моето негодување за ова одма на почеток.
Голем дел од фирмите го имаат во договорите, некаде пишува дека е фиксен 90 денови, а некаде е по барање на фирмата дека може да те држат до 90 денови. Со второво баш свежо ми е примерот на блиска особа, таму се договорија со газдата за 30 денови да може да замине, но без одмор во тие денови, туку комплет да ухода нов човек во работата, и да спремне документација.
Можеш да пробаш да се пазариш, но ако станува збор со поодговорна работа, тешко да ти се согласат, а другата фирма ако навистина и требаш ќе те чека и 5 месеци :D
 
Член од
24 март 2010
Мислења
15.145
Поени од реакции
25.573
Ако е лесно заменлив може да има потешкотии да најде фирма што би го чекала три месеца.
Досега апсолутно никој не ми рекол дека му е проблем да ме чека 3 месеци. Ниту па кога интервјуираме сениор ни е чудно ако каже дека има 3 месеци отказен.
 

jamajka

mode: Calm
Член од
28 април 2007
Мислења
18.560
Поени од реакции
26.073
3 месеци отказен рок во договор е ок според мене. Но исто така сум бил сведок луѓе што за џабе примале плата 3 месеци :)
 
Член од
26 јануари 2009
Мислења
11.598
Поени од реакции
18.021
Досега апсолутно никој не ми рекол дека му е проблем да ме чека 3 месеци. Ниту па кога интервјуираме сениор ни е чудно ако каже дека има 3 месеци отказен.
Во случајов не знаеме дали се работи за сениор. Што ако реши да смени работно место за година дена?
 

jamajka

mode: Calm
Член од
28 април 2007
Мислења
18.560
Поени од реакции
26.073
Што правите кога ќе ви понудат договор со отказен рок од 90 дена?
Зошто да не потпишам таков договор на пример? Тоа кажува дека сум сериозен да работам за таа фирма. А ако сакам да си одам на друго место, 3 месеци не е нешто што не се дочекува или па некој работодавец ќе се откаже од мене. Според мене, доколку се побуниш за намалување на отказниот рок, делуваш несериозно. Многу е по-ОК да побараш временски договор, на 3 или 6 месеци да видиш како ќе се вклопиш во фирмата.

Некако ептен сте ги сватиле работите како непријатели да сте со работодавците :) Одма на зуб, уште од потпишување на договорот. Малце треба релакс...

3 месеци отказен рок колку е лошо за тебе, лошо е и за работодавците. Јас мислам дека не повеќе од 20% од вработените кога си одат за фирмите е пожелно отказниот рок да е 90 дена.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom