ИТ фирми и пракси во Скопје

LepiDzoni

Profesionalen ulichen cigan
Член од
25 јули 2014
Мислења
1.333
Поени од реакции
3.265
Пак не можам да преминам преку ова. Имаше газда на фирма што ти понуди плата од 15500? Или некој генијален ти рече толку да побараш? :D
Мислам дека ќе да е нешто до водата тука во Скопје. Којзнае што ставаат внатре. Нема друго објаснување иначе, пола и повеќе деценија не мрднаа од 300-400 евра почетна па уште и се задоволни као, ауууу камо среќа да бев во нетцетера за 375 евра месечно.
Чисто за споредба:



За сениорските плати во Софија па да не праиме муабет, на линкедин фрчат почетни нето понуди од 6к до 7к за релокација. 8к плус за архитекти... Али ете нас никако да ни дојде памет и се јачаме на боја на шечер и јога топки за седење :pos:
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.630
Поени од реакции
34.884
Изгубени се од аспект на цел девелопмент циклус, ама во код добро се снаоѓаат, знаат да искуцаат ствари и има фирми што им даваат 800. Сениори земаат од 1500 (ентри левел, некое поамбициозно дете) до 2500 (баш сениори). Ако покрај кодирање има и менаџерски или лидерски одговорности од 2000 нагоре, до колку договориш.

И ова не е само во една фирма или една технологија. Знам доста луѓе што работат во .NET и Java, во различни фирми со слични рангови.

Кај нас не е дозволено да не се погоди, зошто не сакаме да отпуштаме луѓе.

Ама ок, дури и да е така, ако се погоди, ќе мора после тие 3 месеци да му дадат повеќе од 300, инаку ќе замине, нели? Ако не се погоди, јебига, на кој му е гајле?
2500 нето? o_O Јас сум слушнал само за еден човек дека доби ваква плата, ама беше после многу натегање и даден отказ на сред проект каде фирмата имаше огромни пенали ако доцни со деливери.

Инаку ова е 240 000 ден. бруто плата што се грубо 3900 евра месечно или годишна преку 45 000 евра. Од менаџмент аспект, ако го ренташ овој човек горе треба да вади минимум 5000 евра за да ти се исплати да го чуваш (1 месец го немаш, а обично горе не ти плаќаат додека тој е на одмор, нормално зборувам ако ренташ на саат, ако е на проект е друга математиката).
 
Член од
25 март 2019
Мислења
59
Поени од реакции
216
Пак не можам да преминам преку ова. Имаше газда на фирма што ти понуди плата од 15500? Или некој генијален ти рече толку да побараш? :D
:kuracc:

Никој не ми рече толку да побарам, напротив, ме советувавте да барам повеќе (25000, ако добро памтам). Збориме за период кога 800 евра се уште се сметаа за сениорска плата во добар дел од секторот, големите фирми само што почнуваа да го размрдуваат пазарот тогаш.

Бидејќи бев тазе дипломирана и без никакво искуство, решив првите 3 месеци да ги гледам како платена пракса наместо како вработување, побитно ми беше да учам и да имам добра околина за учење, нешто што во тој момент фирмата за среќа ми го нудеше. И мислам дека ми се исплатеше на долг рок. Со една година искуство бев на 600 евра, со 2 години искуство на дупло повеќе, така што и не мислам дека нешто многу ме уназадило тоа што првите неколку месеци работев за кикиритки. Сега да се врати времето, веројатно би побарала повеќе од почеток. Ама како што реков, тогаш така размислував. :D
 
Член од
24 март 2010
Мислења
15.144
Поени од реакции
25.570
Мислам дека ќе да е нешто до водата тука во Скопје. Којзнае што ставаат внатре. Нема друго објаснување иначе, пола и повеќе деценија не мрднаа од 300-400 евра почетна па уште и се задоволни као, ауууу камо среќа да бев во нетцетера за 375 евра месечно.

Чисто за споредба:

За сениорските плати во Софија па да не праиме муабет, на линкедин фрчат почетни нето понуди од 6к до 7к за релокација. 8к плус за архитекти... Али ете нас никако да ни дојде памет и се јачаме на боја на шечер и јога топки за седење :pos:
1700 лева се околу 850 евра. Тука сме на околу 700. Тие муабети за 250-350 се веќе надминати во посериозните фирми, кои се најголем дел од пазарот.

А во сениорските разликата е многу многу подрастична, точно. Во Македонија сега се крши психичката бариера од 2500 евра и се движи кон 3000, за разлика од Бугарија каде што може да слушнеш многу повисоки суми од тоа. Последната понуда што ја имав од нив (пред година и пол) беше 5500 евра после даноци + платен стан. Сега, со сите промени што ги донесе ковид, ништо чудно да е значително повисока.
2500 нето? o_O Јас сум слушнал само за еден човек дека доби ваква плата, ама беше после многу натегање и даден отказ на сред проект каде фирмата имаше огромни пенали ако доцни со деливери.

Инаку ова е 240 000 ден. бруто плата што се грубо 3900 евра месечно или годишна преку 45 000 евра. Од менаџмент аспект, ако го ренташ овој човек горе треба да вади минимум 5000 евра за да ти се исплати да го чуваш (1 месец го немаш, а обично горе не ти плаќаат додека тој е на одмор, нормално зборувам ако ренташ на саат, ако е на проект е друга математиката).
Кај мене во тим, од 40тина луѓе, има петмина што земаат таква плата. Тоа се носителите на проектите. 5000 евра од човек месечно без проблем се наплаќа за било кој посериозен ресурс во ИТ горе (се наплаќа и 2 - 3 пати повеќе од тоа без некој посериозен проблем ако човекот го бива). Плус, ако си сервисна фирма и имаш таков човек, заради него може да добиеш уште 10 други позиции, ако го имаш, или да ја изгубиш тезгата ако го немаш.

Ако си продуктна, и продаваш продукт на запад, годишната сума на најдобриот човек многу веројатно е половина од месечната што ти ја плаќа било кој корисник на системот.
:kuracc:

Никој не ми рече толку да побарам, напротив, ме советувавте да барам повеќе (25000, ако добро памтам). Збориме за период кога 800 евра се уште се сметаа за сениорска плата во добар дел од секторот, големите фирми само што почнуваа да го размрдуваат пазарот тогаш.

Бидејќи бев тазе дипломирана и без никакво искуство, решив првите 3 месеци да ги гледам како платена пракса наместо како вработување, побитно ми беше да учам и да имам добра околина за учење, нешто што во тој момент фирмата за среќа ми го нудеше. И мислам дека ми се исплатеше на долг рок. Со една година искуство бев на 600 евра, со 2 години искуство на дупло повеќе, така што и не мислам дека нешто многу ме уназадило тоа што првите неколку месеци работев за кикиритки. Сега да се врати времето, веројатно би побарала повеќе од почеток. Ама како што реков, тогаш така размислував. :D
Некогаш е паметно да се слушаат совети...
 
Член од
12 декември 2010
Мислења
9.892
Поени од реакции
10.517
Ама никогаш нема да знаеме дали би ја вработиле ко би барала повеќе и дали ке успеела да го достигне нивото на кое е сега…


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Член од
26 јануари 2009
Мислења
11.598
Поени од реакции
18.020
Ај вака, кажете дека имате 6 години работно искуство. Пробајте побарајте 1500 евра нето плата и видете со кој тон ќе продолжи муабетот на првото интервју со македонскиот тим (HR плус некој сениор девелопер). Од теми за девелопмент ќе се префлрите плус на - "А си работел ли со AWS? На Digital Ocean можеш ли дроплет да креираш?" "Има и некои други работи, клиентов нема луѓе и ќе треба и ElasticSearch на сервер да се сетира." "Ијаме уште еден проект со твоиве технологии, флексибилен ли си за да работиш на уште еден проект?"
 
Член од
15 август 2009
Мислења
2.023
Поени од реакции
4.872
Ај вака, кажете дека имате 6 години работно искуство. Пробајте побарајте 1500 евра нето плата и видете со кој тон ќе продолжи муабетот на првото интервју со македонскиот тим (HR плус некој сениор девелопер). Од теми за девелопмент ќе се префлрите плус на - "А си работел ли со AWS? На Digital Ocean можеш ли дроплет да креираш?" "Има и некои други работи, клиентов нема луѓе и ќе треба и ElasticSearch на сервер да се сетира." "Ијаме уште еден проект со твоиве технологии, флексибилен ли си за да работиш на уште еден проект?"
Затоа плати не се бараат на технички интервјуа. Тој што ги прави најчесто нема поима колку кандидатот пари побарал. Знам за еден дечко што сеа скоро смени за 1500 евра плата. Automation tester со две години искуство. Ништо од ова што си го навел не го прашувале. :D
Какви 6 години какви еластик срч и AWS.
 
Член од
4 август 2012
Мислења
158
Поени од реакции
57
Ако после година дена треба да си среќен да стигнеш до 350-400 евра, ИТ не е за тебе. Тоа е тоа, не се може да се погоди. Можам д ги набројам над 50 фирми во кои почетната плата е повисока од тоа.
Ајде наброј ги, те молам! :):):)
 
Член од
24 март 2010
Мислења
15.144
Поени од реакции
25.570
Ај вака, кажете дека имате 6 години работно искуство. Пробајте побарајте 1500 евра нето плата и видете со кој тон ќе продолжи муабетот на првото интервју со македонскиот тим (HR плус некој сениор девелопер). Од теми за девелопмент ќе се префлрите плус на - "А си работел ли со AWS? На Digital Ocean можеш ли дроплет да креираш?" "Има и некои други работи, клиентов нема луѓе и ќе треба и ElasticSearch на сервер да се сетира." "Ијаме уште еден проект со твоиве технологии, флексибилен ли си за да работиш на уште еден проект?"
Во една од топ 5 најголемите фирми во државава иде на интервју девојка што бара над 2000 евра плата со околу 3-4 години искуство, на техничкото интервју има потешкотии да објасни што е интерфејс, и зошто се користи. На фирмата очајно и требаат луѓе, и ѝ нуди плата од 1500 евра. Девојката лежерно ги одбива парите.

Не сфаќам кај ги наоѓате ова гранапиве кај што ист човек работи милион ствари.
 
Член од
4 август 2012
Мислења
158
Поени од реакции
57
2500 евра земале сениорите во Македонија, па вакви бајки немаше ни во статистикине од "Мапирање на ИТ индустријата во Македонија" :pos::pos::pos::pos::pos::pos:
 
Член од
4 јуни 2009
Мислења
11.330
Поени од реакции
27.874
Што е битно колку зимале сениори, а колку џуниори? Двајца џуниори не се исти, исто како што и 2ца сениори не се. Секој си знае колку вреди. Ако сметате дека треба да работите за 800 евра, најдете огласи аплицирајте и бидете упорни. Сметате дека се малку пари? Надоградете го своето знаење. Не ви се свиѓаат условите у МК? Аплицирајте надвор.

Извинете на речник ама преку кур само да се плачело за нешто. Ништо не ви чини. Вакви у тим ич не сакам, го губат денот обвинувајќи се околу нив без да прифатат некоја критика или совет. Еве 2 страни се губат за членот што со 0 денови работен стаж и прва пракса се откажал губење време му било, ама парите не му се битни. И вакви у ИТ индустрија? Никогаш. Радо би чистачката у канцеларија да ја научам нешто.
 
Член од
25 март 2019
Мислења
59
Поени од реакции
216
2500 евра земале сениорите во Македонија, па вакви бајки немаше ни во статистикине од "Мапирање на ИТ индустријата во Македонија" :pos::pos::pos::pos::pos::pos:
Не гледам што е смешно. Никој не рече дека сите сениори земаат толку. Ако добро се сеќавам, се спомна како горна граница. Јас лично знам неколку сениори што земаат над 2000. Знам и такви што земаат 1200. Има разлика од сениор до сениор. Исто ко што има разлика и меѓу џуниори. Тоа што можеби не сте ги запознале тие луѓе (или сте ги запознале, ама не знаете дека толку заработуваат), не ги прави дел од бајка. :)
 
Член од
26 јануари 2009
Мислења
11.598
Поени од реакции
18.020
Затоа плати не се бараат на технички интервјуа. Тој што ги прави најчесто нема поима колку кандидатот пари побарал. Знам за еден дечко што сеа скоро смени за 1500 евра плата. Automation tester со две години искуство. Ништо од ова што си го навел не го прашувале. :D
Какви 6 години какви еластик срч и AWS.
Кој кога некогаш побарал плата на прво интервју? :) Те прашуваат за сума.
 
Член од
4 август 2012
Мислења
158
Поени од реакции
57
Не гледам што е смешно. Никој не рече дека сите сениори земаат толку. Ако добро се сеќавам, се спомна како горна граница. Јас лично знам неколку сениори што земаат над 2000. Знам и такви што земаат 1200. Има разлика од сениор до сениор. Исто ко што има разлика и меѓу џуниори. Тоа што можеби не сте ги запознале тие луѓе (или сте ги запознале, ама не знаете дека толку заработуваат), не ги прави дел од бајка. :)
Па истото им го правите и на овие што си го искажуваат своето негативно искуство, им викате дека се разгалени, дека лажат, дека ИТ не е за нив штом се пожалиле за ситуацијата бла бла. Не зборувам конкретно за тебе, ама овие сениориве со 100 годишно искуство опасни се, они се во право и туѓото кажано не важи, дезинформација е... Не секој може да се вработи во фенси фирма кај што даваат почетна плата од 500 евра, не секој има доволно информации и познаници по фирмите да им ги знае платите и условите за работа. Форумов стана "ситиот на гладен не верува".
 

Kajgana Shop

На врв Bottom