ИТ фирми и пракси во Скопје

Член од
23 април 2015
Мислења
6
Поени од реакции
0
Некој да сподели искуство за MCA и InterWay, околу тестирањето, типот на прашањата за пракса или вработување кај нив?
 
Член од
21 октомври 2009
Мислења
1.529
Поени од реакции
2.391
Има ли ИТ фирми во Скопје што се бават со програмирање на роботи (path planning) со C++ или Python? Знам само еден оглас еднаш излезе за во интерворкс и тоа пред 3 години. Го нема во она мапирањето на ИТ индустријата.
Си разгледувам што ако би си дошол назад од Европа.
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.620
Поени од реакции
34.863
Има ли ИТ фирми во Скопје што се бават со програмирање на роботи (path planning) со C++ или Python? Знам само еден оглас еднаш излезе за во интерворкс и тоа пред 3 години. Го нема во она мапирањето на ИТ индустријата.
Си разгледувам што ако би си дошол назад од Европа.
Гледај во групава на фејсбук, или пак пиши пост таму дека си заинтересиран за таков тип на работа, ако има некоја фирма потреба да те контактира (дури и за remote за почеток).
 
Член од
14 август 2018
Мислења
4.621
Поени од реакции
10.261
Дечки некој да знае да каже,каква е состојбата на пазарот/фирмите за Андроид?
Учам Котлин и андроид истовремено на Удеми и слични онлајн курсеви.Сеуште не се осеќам доволно спремен,ама со кризава интензивирам учење.
Се бараат практиканти,и какви предизпозиции сакаат фирмите? Инаку и јас не сум млад,ова би му дошло како целосна прекфалификација за мене! Ама не би имал проблем да почнам од нула како практикант.
Фала однапред!
 
Член од
15 јануари 2008
Мислења
5.041
Поени од реакции
12.031
Дечки некој да знае да каже,каква е состојбата на пазарот/фирмите за Андроид?
Учам Котлин и андроид истовремено на Удеми и слични онлајн курсеви.Сеуште не се осеќам доволно спремен,ама со кризава интензивирам учење.
Се бараат практиканти,и какви предизпозиции сакаат фирмите? Инаку и јас не сум млад,ова би му дошло како целосна прекфалификација за мене! Ама не би имал проблем да почнам од нула како практикант.
Фала однапред!
Има бајаги фирми што се занимаваат со апликации за Андроид и скоро сите бараат практиканти. Една од фирмите која ја знам и имам високо мислење за неа е Релевант.
 
Член од
13 ноември 2013
Мислења
24
Поени од реакции
8
Koi online kursevi se najdobri za izucuvane na najosnovno pocetno nivo od Java, Ili opsto koi se najdobri odnosno vo koi najdobro e objasneto?
pluralsight, coursera, edx, tutsplus, codecademy...?
 
Член од
13 ноември 2013
Мислења
24
Поени од реакции
8
Кој програмски јазик би бил подобар за човек што нема диплома од високо образование од ИТ област или слична област. На пример сметам дека мене би ми било залудно да учам Data Science или слично кога никој нема да ме вработи, за ова е потребна диплома. Според тоа што го имам разбрано до сега, дипломи обично барале во поголемите фирми, а на пример Java била потребна за поголеми проекти односно се користи во поголеми фирми. Инаку почнав да учам Java и сеуште сум на почетно ниво, но сега се мислам да се префрлам на Python поради тоа што разбрав дека со Python може да се работи на помали проекти, фриленс, remote, работа што би можела многу полесно да се најде без диплома од високо образование, па дури за почеток и нешто како second job, бидејки веќе имам релативно добра работа од 07.30-15.30.... Јас сметам дека би можел да научам речиси било кој јазик, меѓутоа знам дека дипломата која што ја немам ќе ми претставува проблем.
 
Член од
27 септември 2010
Мислења
5.044
Поени од реакции
7.069
Кој програмски јазик би бил подобар за човек што нема диплома од високо образование од ИТ област или слична област. На пример сметам дека мене би ми било залудно да учам Data Science или слично кога никој нема да ме вработи, за ова е потребна диплома. Според тоа што го имам разбрано до сега, дипломи обично барале во поголемите фирми, а на пример Java била потребна за поголеми проекти односно се користи во поголеми фирми. Инаку почнав да учам Java и сеуште сум на почетно ниво, но сега се мислам да се префрлам на Python поради тоа што разбрав дека со Python може да се работи на помали проекти, фриленс, remote, работа што би можела многу полесно да се најде без диплома од високо образование, па дури за почеток и нешто како second job, бидејки веќе имам релативно добра работа од 07.30-15.30.... Јас сметам дека би можел да научам речиси било кој јазик, меѓутоа знам дека дипломата која што ја немам ќе ми претставува проблем.
Одбегнувај Јава како за почетник, тежок е. Треба прво да го разбереш концептот ООП (објектно ориентирано програмирање) за да почнеш да решаваш проблеми со Јава. Пајтон е лесен за учење, мислам дека нема да погрешиш. Јаваскрипт ти е исто така добар јазик.

Нека ти одговори некој поискусен, јас сум сѐ уште почетник, но сум работел на факултетот со повеќе програмски јазици.
 
Член од
28 август 2013
Мислења
3.963
Поени од реакции
11.764
 
Член од
26 јануари 2009
Мислења
11.594
Поени од реакции
18.009
Не постои добар програмер кој работел на сериозни проекти а да не е напатена душа и со побелена коса пред да ги наполни 30

https://www.siliconrepublic.com/advice/anneka-burrett-brighthr-burnout#:~:text=But there's a catch: burnout,more likely to feel it.

затоа е и поплатена работата :)
 

Dani

1 + 1 = 10
Член од
22 јуни 2010
Мислења
24.043
Поени од реакции
57.250
Со право сме таму

45pj7b6yn6f21.png
 

LepiDzoni

Profesionalen ulichen cigan
Член од
25 јули 2014
Мислења
1.332
Поени од реакции
3.238
ScaleFocus od Sofija otpushtile 110 vraboteni vo cetvrtokot.
 
Член од
26 јануари 2009
Мислења
11.594
Поени од реакции
18.009
Де бе, кога успеаа 110 луѓе да вработат овие? Па практично отворија кога почна кризата со короната, пред 2-3 месеца. Од други канцеларии може отпуштиле, ама за Скопје, чудно ми е толку луѓе да имале тука.
 

Емкаа

the worst thing about prison was the dementors.
Член од
14 мај 2008
Мислења
4.913
Поени од реакции
12.402
Кој програмски јазик би бил подобар за човек што нема диплома од високо образование од ИТ област или слична област. На пример сметам дека мене би ми било залудно да учам Data Science или слично кога никој нема да ме вработи, за ова е потребна диплома. Според тоа што го имам разбрано до сега, дипломи обично барале во поголемите фирми, а на пример Java била потребна за поголеми проекти односно се користи во поголеми фирми. Инаку почнав да учам Java и сеуште сум на почетно ниво, но сега се мислам да се префрлам на Python поради тоа што разбрав дека со Python може да се работи на помали проекти, фриленс, remote, работа што би можела многу полесно да се најде без диплома од високо образование, па дури за почеток и нешто како second job, бидејки веќе имам релативно добра работа од 07.30-15.30.... Јас сметам дека би можел да научам речиси било кој јазик, меѓутоа знам дека дипломата која што ја немам ќе ми претставува проблем.
Php, Node, JavaScript, React/Angular.... Со овие е најлесно да се најде фриленс според мене. Јава и. Net тешко ќе најдеш нешто фриленс. За python не знам како е маркетот.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom